Skocz do zawartości

Ogniwo fotowoltaiczne (solar) montaż [Witus]


witus

Rekomendowane odpowiedzi

Ja bym nie panikował :)

IMHO Usuwając teraz mocowania możesz narobić więcej szkód niż to warte. Gdybyś zlecił montaż "fachowcowi" zapewne również nie użył by żadnego primera. Ja na Twoim miejscu, jeździł bym co najmniej jeden sezon i po prostu częściej zaglądał na dach, a potem postanowił. Inna sprawa, że skoro teraz wiem to użyję podkładu gruntującego  :]

 

Zajrzałem do Przewodnika przygotowania powierzchni SIKA i nasunęła mi się pewna wątpliwość.

 

Do montażu zakupiłem dedykowane uchwyty narożne, a one są wykonane z plastiku ABS.
Dach wprawdzie jest aluminiowy ale przecież jest polakierowany(pomalowany) - niestety nie wiem jakim rodzajem lakieru (farby) ale zapewne jakimś rodzajem poliuretanu lub akrylu (raczej tym drugim - ekologia  :fuck: )

Zakupiłem klej Sikaflex 252 oraz Sika Cleaner 205. 

Teraz okazuje się, że powinienem użyć jakiegoś Sika Primer ale czy na pewno Primer-210T - ten jest do "gołego" aluminium i innych metali.

Według Przewodnika przygotowania powierzchni do dachu powinien być albo Sika Aktivator albo połączenie Sika Aktivator + Sika Primer-206GP

Natomiast do ABS albo połączenia Cleaner-205 + Sika Primer-215 albo Sika Aktivator + Sika Primer-206GP.

Widać z tego, że do obu materiałów nadaje się zestaw Sika Aktivator + Sika Primer-206GP.

Czy dobrze kombinuję? Dodatkowym minusem jest to ,że Sika Primer-206GP jest tylko czarny  :oslabiony:

Lepiej żyć w niewiedzy  :ee:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 375
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

A co myślicie o przyklejaniu za pomocą TotalFIX? Czy ten preparat ma jakąkolwiek wartość użytkową?

 

Przymierzam się także do montażu panela na dachu i czytam wszystkie porady na forum. Znalazłem w relacji pasjonata sprzed 3 lat (http://forum.karawaning.pl/topic/11960-panele-solarne-na-budce-pasjonata/?hl=%2Bpanele+%2Bpasjonata), że panele zostały przyklejona na TotalFIX oraz mocowanie wzmocniono śrubami. Planuję stworzyć podobną konstrukcję (tylko, że z jednym panelem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze gorsze przewody ludzie dostają kupując zestawy ?

 

Jestem przekonany, że ta fotka jest wyłącznie poglądowa i w rzeczywistości sprzedawca dodaje standardowe przewody

dla instalacji solarnych, chyba że mówimy o panelach bardzo małej mocy. Dla takich paneli istnieją dedykowane,

podwójne przewody solarne 2 x 2,5 mm, więc dla większości nas nieprzydatne. Zresztą jest to marginalnie stosowane

rozwiązanie i raczej unikane.

Najłatwiej będzie mi wrzucić przewód do peszla, a złączki do hermetycznej puszki. Wolałbym mieć do nich dostęp z uwagi na częste przeróbki instalacji wewnątrz.

 

Pomysł dobry, na pewno będzie dużo lepiej, niż w obecnym stanie  :ok:

Dzisiaj postanowiłem zaczerpnąć informacji dotyczących kleju w wyspecjalizowanym sklepie. Poradzono mi, żeby zamiast Sikaflex 252 i drogiego aktywatora Primer-210T, kupić Sikaflex 552AT 44zł (podobno nowszy ,lepszy,szybszy  :] ) odpowiednik 252, ponieważ jest to klej hybrydowy wymaga tylko taniego aktywatora Sika Aktivator PRO 29zł.

Nie znam kleju "Sikaflex 552AT", ale gdyby faktycznie w omawianym celu był lepszy lub choćby taki sam, jak "Sikaflex 252i", to już dawno byłby oferowany np. przez znane, karawaningowe firmy zagraniczne.

Jego użycie będzie typowym eksperymentem. Spojrzałem na charakterystykę tego kleju i porównując istotne parametry dla "naszych" zastosowań, wypada jednak gorzej, np.:

* wytrzymałość na ścinanie ma gorszą od "Sikaflex 252i" o 25 %

* wytrzymałość na rozciąganie ma gorszą o ponad 30 %

* jest też bardziej gęsty, co może utrudniać prawidłowe ułożenie uchwytów

Pozostałe parametry są niemal identyczne lub dla nas mało istotne.

To wyłącznie moje zdanie, jak wspomniałem nie używałem tego kleju. Na rynku jest tak dużo chemii o podobnym działaniu, że gdyby chcieć wypróbować wszystkie preparaty, to trzeba by było stracić na to chyba kilka lat, a przecież są już sprawdzone metody i kleje.

IMHO

Struna do wycinania szyb samochodowych :skromny:

 

Dokładnie :ok:

Widziałem też, jak ktoś sobie poradził z podobnym problemem przy pomocy struny "basowej" od gitary :gitara:

Blachowkręt?

 

Odpowiednie, nierdzewne blachowkręty z dedykowanymi podkładkami amortyzującymi (8 kompletów) jest już w zestawie

uchwytów, więc o to akurat martwic się nie trzeba.

 

post-8228-0-05940900-1427821807_thumb.jpg

- wystawię przyczepę w dziale ogłoszenia sprzedam :)

- kupię łapy i chemię i zrobię to zgodnie ze sztuką

 

Artur, decyzja w tym przypadku jest rzeczywiście trudna i ciężko coś doradzić, bo jak się mówi: "na dwoje babka wróżyła".

Może być jakiś czas dobrze i bez problemów, albo i na odwrót, więc co w takim razie robić? Sam musisz to rozważyć, a emocje trzeba wyhamować.

Gdybyś jednak zdecydował  się kiedyś na poprawkę, to zrób to może w ten sposób:

 

post-8228-0-92980700-1427822179_thumb.jpg

 

PS

Oczywiście punkt pierwszy jest najlepszy :jump:

Zajrzałem do Przewodnika przygotowania powierzchni SIKA i nasunęła mi się pewna wątpliwość.

Do montażu zakupiłem dedykowane uchwyty narożne, a one są wykonane z plastiku ABS.

Dach wprawdzie jest aluminiowy ale przecież jest polakierowany(pomalowany) - niestety nie wiem jakim rodzajem lakieru (farby) ale zapewne jakimś rodzajem poliuretanu lub akrylu (raczej tym drugim - ekologia  :fuck: )

Zakupiłem klej Sikaflex 252 oraz Sika Cleaner 205. 

Teraz okazuje się, że powinienem użyć jakiegoś Sika Primer ale czy na pewno Primer-210T - ten jest do "gołego" aluminium i innych metali.

Według Przewodnika przygotowania powierzchni do dachu powinien być albo Sika Aktivator albo połączenie Sika Aktivator + Sika Primer-206GP

Natomiast do ABS albo połączenia Cleaner-205 + Sika Primer-215 albo Sika Aktivator + Sika Primer-206GP.

Widać z tego, że do obu materiałów nadaje się zestaw Sika Aktivator + Sika Primer-206GP.

Czy dobrze kombinuję? Dodatkowym minusem jest to ,że Sika Primer-206GP jest tylko czarny  :oslabiony:

 

Wszystkie opisane tu wątpliwości już przerabiałem :]

Lepiej żyć w niewiedzy  :ee:

 

Jakby na to nie spojrzeć, zawsze to jakieś wyjście :palacz:

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak najprawdopodobniej kupię dobre łapy z tworzywa i ułożę tak panel jak zaproponowaleś. Przyklejone profile aluminiowe zostaną bo szkoda dachu :(

 

Z drugiej strony jak przejrzałem tonę "poradników" na youtubie to ta moja instalacja to jakiś majstersztyk. Tam kleją czym popadnie, brudnymi łapami, silikonem ;)

 

Jeszcze przemyślę zakup spojlera i instalację go po obu stronach daszka, który też zadziała jak spojler.

 

Tu jeden z tutoriali z moim kablem

i kolejny "fachowiec"

 

Krzysztof na czym polega magia tych blachowkrętów one sięgają tylko do pierwszej ścianki profilu ?

Edytowane przez witus (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Istnienie w Necie różnych, często dziwnych rzeczy, pomysłów, sposobów (nie tylko z dziedziny fotowoltaiki) nie zwalnia nas od myślenia. Pod tym względem podoba mi się sposób postępowania Kol. Hobbyuser, ponieważ jest mocno dociekliwy w tematach, które zamierza wykonać i choć ta dociekliwość wydaje mi się chwilami trochę przesadna, to generalnie prowadzi przecież do osiągnięcia możliwie najlepszego efektu planowanych prac. Doskonale to rozumiem, bo po części sam mam podobne "skrzywienie". :D;)


Czy dobrze kombinuję? Dodatkowym minusem jest to ,że Sika Primer-206GP jest tylko czarny  :oslabiony:

 

Nie pamiętam, ale chyba pisałem, że samodzielnie montowałem panele, używałem kleju "Sikaflex 252i" oraz podkładu "Primer 210", a uchwyty są firmy "Solara" i było to prawie dwa lata temu. Dodam, że przez wyżej wspomniane "skrzywienie", zrobiłem wówczas rozeznanie wśród możliwie najlepszych preparatów do tego celu, co gdzieś na forum nawet opisałem (była też rozmowa z działem technologii "Siki"). Robiłem wcześniej doświadczalne klejenia różnych elementów bez użycia podkładu i z podkładem, dlatego to o czym wspominałem, nie było wyssane z palca :nono: , nie mam jedynie czasu, aby to opisać.

Poniżej jest kilka z wielu fotek, robionych z myślą, że kiedyś opiszę temat montażu dokładniej, co zresztą obiecywałem, jednak czas mi na to nie pozwolił :pad:

 

post-8228-0-01813100-1427825205_thumb.jpg

 

post-8228-0-17764200-1427825206_thumb.jpg

 

post-8228-0-43830100-1427825207_thumb.jpg

 

 

 

Dla osób, które wciąż mają wątpliwości:

 

post-8228-0-18442300-1427825201_thumb.jpg

 

post-8228-0-96851800-1427825203_thumb.jpg

 

 

post-8228-0-55103700-1427825978_thumb.jpg

 

 

Myślę, że w sprawie klejenia uchwytów paneli, nie warto wyważać otwartych drzwi, skoro od długiego czasu wszystko jest podane na tacy.

Moim zdaniem, wszelkie eksperymenty na tym polu są niewskazane, a ich efekt może być trudny do przewidzenia, dlatego nie warto ryzykować dla oszczędzenia ułamka ogólnych kosztów instalacji PV (uchwyty, chemia, przewody).

 


A co myślicie o przyklejaniu za pomocą TotalFIX? Czy ten preparat ma jakąkolwiek wartość użytkową?

 

Przymierzam się także do montażu panela na dachu i czytam wszystkie porady na forum. Znalazłem w relacji pasjonata sprzed 3 lat (http://forum.karawaning.pl/topic/11960-panele-solarne-na-budce-pasjonata/?hl=%2Bpanele+%2Bpasjonata), że panele zostały przyklejona na TotalFIX oraz mocowanie wzmocniono śrubami. Planuję stworzyć podobną konstrukcję (tylko, że z jednym panelem).

 

Gdybyś się bardzo upierał przy wspomnianym kleju lub jakimś innym, ale mało sprawdzonym w omawianym zastosowaniu, to dodatkowe przykręcenie

uchwytów śrubami / wkrętami daje oczywiście dużo większy margines bezpieczeństwa. Trzeba jednak znać dokładnie konstrukcję kratownicy dachu, co w przypadku Kolegi Pasjonata nie było problemem, ponieważ można śmiało powiedzieć, że swoją przyczepę robił od podstaw i wiedział dokładnie, co robi. Do tego dochodzi jeszcze konieczność idealnego uszczelnienia kolejnych "dziur" w dachu, a nie każdy to potrafi.

post-8228-0-83662000-1427825202_thumb.jpg

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

No własnie ja jestem też w tej sutuacji. Kleiłem panel na kątowniki aluminiowe z użyciem primera ale klejem do szyb. ( nie pamiętam nazwy) I po sezonie przez przypadek odryłem, że solar jest luźny i tutaj mam pytanko co zrobiłem xle albo może złego kleju uźyłem. Kristofer pisze , że primera 210 A jakiego typu kleju Sikaflex ??

Edytowane przez voice (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysztof na czym polega magia tych blachowkrętów one sięgają tylko do pierwszej ścianki profilu ?

 

Magia, jak magia - zastosowany do uchwytów blachowkręt (gwintujący) ma to do siebie, że nie ściska z sobą ścianek profili, tylko równomiernie wkręca się w utworzony przez siebie gwint w każdej ściance jednocześnie. Gdy osiągnie opór na ściance zewnętrznej, nie ma już możliwości obrotu, a tym samym nie może dociągnąć (ścisnąć) drugiej ścianki profilu.

Używając śruby, wkręcasz ją do chwili ostatecznego oporu, a ten wystąpi wtedy, gdy dwie ścianki złączą się razem, co może być groźne dla panelu.

Z tych powodów, pisałeś, że śruby wkręcałeś z dużym wyczuciem.

Nie wiem, czy dobrze to opisałem, ale nie mam dużych zdolności dydaktycznych :(

 

 

 

No własnie ja jestem też w tej sutuacji. Kleiłem panel na kątowniki aluminiowe z użyciem primera ale klejem do szyb. ( nie pamiętam nazwy) I po sezonie przez przypadek odryłem, że solar jest luźny i tutaj mam pytanko co zrobiłem xle albo może złego kleju uźyłem. Kristofer pisze , że primera 210 A jakiego typu kleju Sikaflex ??

 

 

Cały czas jest mowa o kleju "Sikaflex 252i" ewentualnie "252".

Takie preparaty, jak np. podkład "Primer 210", zawsze są dedykowane do konkretnych wyrobów danego producenta i na ogół nie "miesza" się ich z innymi wyrobami, innych producentów.

 

"Sikaflex 252i" + "Primer 210" + ewentualnie "Cleaner 205", stanowią niejako sztywny komplet chemii niezbędnej do prawidłowego przyklejenia uchwytów paneli.

 

Poza jednym, może dwoma klejami, które jeszcze znam do tego celu, wszelkie inne "wynalazki" używa się na własną odpowiedzialność i na ogół, po pewnym czasie efekty są nie takie, jakich byśmy chcieli (delikatnie rzecz ujmując) ;)

Początkowe oszczędności okazują się pozorne i w sumie koszty rosną bardziej, niż mogło by to być przy zachowaniu poprawności całego procesu.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas jest mowa o kleju "Sikaflex 252i" ewentualnie "252".

Takie preparaty, jak np. podkład "Primer 210", zawsze są dedykowane do konkretnych wyrobów danego producenta i na ogół nie "miesza" się ich z innymi wyrobami, innych producentów.

 

"Sikaflex 252i" + "Primer 210" + ewentualnie "Cleaner 205", stanowią niejako sztywny komplet chemii niezbędnej do prawidłowego przyklejenia uchwytów paneli.

No własnie jaka jest róznica między sika 252i a 252 prócz ceny ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnice, o których wiem, są naprawdę symboliczne. Sikaflex 252i, jako produkt nowszy, posiada o 5 stopni C podniesioną max temperaturę nakładania (40 st.C, zamiast 35 st. C dla Sikaflex 252). Jest też minimalnie bardziej gęsty. Inaczej podawany jest też parametr skurczu, wszystkie pozostałe parametry są już identyczne. Praktycznie nie ma znaczenia, który kupimy, byle z aktualną datą przydatności (im młodszy, tym lepiej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnice, o których wiem, są naprawdę symboliczne. Sikaflex 252i, jako produkt nowszy, posiada o 5 stopni C podniesioną max temperaturę nakładania (40 st.C, zamiast 35 st. C dla Sikaflex 252). Jest też minimalnie bardziej gęsty. Inaczej podawany jest też parametr skurczu, wszystkie pozostałe parametry są już identyczne. Praktycznie nie ma znaczenia, który kupimy, byle z aktualną datą przydatności (im młodszy, tym lepiej).

Primer 210T może być. Szukam i bez T w Polsce ciężko znaleźć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Gdybyś się bardzo upierał przy wspomnianym kleju lub jakimś innym, ale mało sprawdzonym w omawianym zastosowaniu, to dodatkowe przykręcenie

uchwytów śrubami / wkrętami daje oczywiście dużo większy margines bezpieczeństwa. Trzeba jednak znać dokładnie konstrukcję kratownicy dachu, co w przypadku Kolegi Pasjonata nie było problemem, ponieważ można śmiało powiedzieć, że swoją przyczepę robił od podstaw i wiedział dokładnie, co robi. Do tego dochodzi jeszcze konieczność idealnego uszczelnienia kolejnych "dziur" w dachu, a nie każdy to potrafi.

 

 

Właśnie o to chodzi, że nie upieram się :) Po prostu wolę zapytać przed zakupem wszystkich elementów. Podobała mi się opcja dodatkowego przykręcenia całego stelaża, bo jakoś tak podświadomie nie do końca ufam w kleje :) Ale przekonałeś mnie, że przykręcanie śrub do konstrukcji, której się w ogóle nie zna jest bardziej ryzykowne. Dzięki za odpowiedź.

Po świętach biorę się za kompletowanie sprzętu i będę montował panel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Primer 210T może być. Szukam i bez T w Polsce ciężko znaleźć.

 

Osobiście miałem "210", ale z podkładem jest podobnie, jak z klejem - różnice dla nas mało istotne, bardziej znaczące chyba w jakichś procesach fabrycznych. "Primer 210" jest troszeczkę gęstszy, ma o te 5 st.C wyższą max temperaturę nakładania, wyższą o kilka stopni temp. zapłonu, oraz dużo krócej schnie (powyżej 15 st. C potrzebuje 10 minut, podczas gdy "Primer 210T" minimum pół godziny).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysztof, broń Boże nie próbuję wyważać już otwartych drzwi. Po prostu zanim kliknę "kupuj" czytam co kupuję i dało mi do myślenia, że Primer 210 najczęściej jest opisywany jako grunt do "gołych" metali i nawet anodowane aluminium gruntuje się już innym podkładem. Pomyślałem, że polecałeś go Arturowi bo jego uchwyty były aluminiowe, więc zacząłem drążyć i na stronie siki znalazłem "Poradnik przygotowania powierzchni". To tam wynalazłem te różne cudeńka  :] Ale skoro to przerabiałeś i nie wkradł się żaden błąd, to już nie kombinuję tylko grzecznie kupuję Primer-210  :przytul:

 

Jeszcze tylko jedno pytanie (teraz potwierdzę, że jestem upierdliwy, ale co tam, jak bym nie pytał to bym teraz przeglądał ofertę sklepów muzycznych w poszukiwaniu strun - przepraszam Artur, to było podłe :czerwona: ) - czy jeśli chciałbym umieścić panel w osi przyczepy (oczywiście prawidłowo: krótszym bokiem do kierunku jazdy) wykorzystując jako spoiler okno dachowe widoczne na fotce (Midi-Heki 70x50) to jak daleko od okna powinienem wkleić panel, aby nie padał cień od okna ale był zachowany "efekt spoilera"? Czy można to jakoś wyliczyć?

 

 

post-17693-0-88936100-1427841852_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysztof, broń Boże nie próbuję wyważać już otwartych drzwi. Po prostu zanim kliknę "kupuj" czytam co kupuję i dało mi do myślenia, że Primer 210 najczęściej jest opisywany jako grunt do "gołych" metali i nawet anodowane aluminium gruntuje się już innym podkładem. Pomyślałem, że polecałeś go Arturowi bo jego uchwyty były aluminiowe, więc zacząłem drążyć i na stronie siki znalazłem "Poradnik przygotowania powierzchni". To tam wynalazłem te różne cudeńka :] Ale skoro to przerabiałeś i nie wkradł się żaden błąd, to już nie kombinuję tylko grzecznie kupuję Primer-210 :przytul:

 

Jeszcze tylko jedno pytanie (teraz potwierdzę, że jestem upierdliwy, ale co tam, jak bym nie pytał to bym teraz przeglądał ofertę sklepów muzycznych w poszukiwaniu strun - przepraszam Artur, to było podłe :czerwona: ) - czy jeśli chciałbym umieścić panel w osi przyczepy (oczywiście prawidłowo: krótszym bokiem do kierunku jazdy) wykorzystując jako spoiler okno dachowe widoczne na fotce (Midi-Heki 70x50) to jak daleko od okna powinienem wkleić panel, aby nie padał cień od okna ale był zachowany "efekt spoilera"? Czy można to jakoś wyliczyć?

Zdecydowanie podłe ! Nie kupuję żadnej struny, łażenie po sklepach muzycznych mnie nie kręci ! Ten sezon spędzę miedzy garażami teścia, a po sezonie sam odpadnie :)

 

Wstaw zdjęcie swojej przyczepy będę stawał bezpiecznie 3 stanowiska dalej ! ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.