Skocz do zawartości

Ogniwo fotowoltaiczne (solar) montaż [Witus]


witus

Rekomendowane odpowiedzi

Niestety dzwoniłem do sprzedawcy odnośnie zapytania o uszczelki i ten model nie posiada uszczelek będę musiał kombinować lub dobrać uszczelkę od jakiejś skrzynki elektrycznej w sklepie elektrycznym 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 375
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Wygląda jak typowe dławiki elektryczne 1/2 cala ale z foty nie można stwierdzić średnicy gwintu ale zobacz po prostu w sklepie z artykułami elektroinstalacyjny mi jeśli gwint spasuje masz zacisk i uszczelnienie ip65

Wysłane z mojego SM-J510FN przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś dylemat , czy zamontować w przyczepie kempingowej panel solarny na dachu i podjąłem decyzje NIE ! Po 4 latach  uważam, że podjąłem słuszną decyzje.

Argumenty przeciw:

- dziurawienie dachu

- dbanie o czystość na wysokości dachu

- brak możliwości ukierunkowania na stronę południową

- przyczepa musi stać na słońcu (latem masakra, a czasami nie ma słońca tam gdzie można postawić przyczepę)

Rozwiązanie:

Stacjonarnie: tani panel solarny 260 W w cenie 300zł leży sobie na słoneczku nachylony pod kątem 30 stopni na południe

Podczas podróży: składany panel solarny 160W o wadze 4 kg 

https://www.aliexpress.com/item/Dokio-160W-18V-Black-Solar-Panels-only-China-Foldable-12-24V-Volt-Controller-portable-160Watt-Panels/32831744028.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4dkYdzMh

Przyjeżdżam na kemping ustawiam przyczepę w cieniu rozkładam panel na czymkolwiek : samochodzie, na linkach miedzy  drzewami , zarzucam na daszek dostawiony na przyczepę lub po prostu kładę obok na trawę.

Poproszę teraz o argumenty za mocowaniem panelu na dachu przyczepy ;)

 

 

Edytowane przez Yaca1966 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Yaca1966 napisał:

Poproszę teraz o argumenty za mocowaniem panelu na dachu przyczepy ;)

raz robisz tą nieszczęsną dziurę w dachu, ale następne 5 czy więcej lat masz spokój

nie myślisz czy zawieje i zrzuci panel, że kabelek się złamie/urwie, że ktoś zajuma, że co przyjazd tracisz 5-10?min na rozłożenie i złożenie itd

nie widzę żadnej zalety mobilnego panela PV, ale każdy ma inne priorytety

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, konrad_b napisał:

raz robisz tą nieszczęsną dziurę w dachu, ale następne 5 czy więcej lat masz spokój

nie myślisz czy zawieje i zrzuci panel, że kabelek się złamie/urwie, że ktoś zajuma, że co przyjazd tracisz 5-10?min na rozłożenie i złożenie itd

nie widzę żadnej zalety mobilnego panela PV, ale każdy ma inne priorytety

 

"Zajuma"  mnie najbardziej przekonuje :)

- 5 minut "straty" na rozłożenie to żadna starta w porównaniu z koniecznością zaparkowania przyczepy , wypoziomowania, odczepienia od auta itd.

- "kabelek" się nie przetrze, to są grube kabelki a jednocześnie linka

- jak jest "huragan"  to nie ma słońca więc nie rozstawiam

"nie widzę żadnej zalety mobilnego panela PV, ale każdy ma inne priorytety"  - zgadzam się z Tobą moim priorytetem jest szukanie cienia dla przyczepy , czyli np "parkowanie pod drzewem" jeśli to oczywiście możliwe

Tak jak napisałeś każdy ma swoje priorytety dlatego nie jest moim celem krytykowanie kogokolwiek, tylko przedstawienie innej perspektywy :)

Pozdrawiam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Yaca1966 napisał:

Poproszę teraz o argumenty za mocowaniem panelu na dachu przyczepy

Nie muszę rozstawiać całego tego majdanu na każdym przystanku - szczególnie istotne dla tych, którzy preferują objazdówkę.

Mam doładowanie akumulatora podczas przejazdów.

Nie muszę zwijać panelu jeżeli chcę jechać samochodem coś zwiedzać, a przyczepa zostaje.

Nie mam obawy, że w nocy ktoś mi zwinie panel.

A najważniejsze- to praktycznie w ogóle nie myślę o tym, że mam panel - a on swoje robi.

Edytowane przez kalapan (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przymocowany do dachu w cieniu też robi prund, kabli i spadków napięcia jest na stacjonarnym (przyklejonym, przykręconym) mniej. Sprawność wentylowanego jest większa ale daleki jestem od udowadniania wyższości Swiąt Bożego .... do Swiąt...... Rozumiem Yaca, że testujesz już 4 lata. A skąd "stacjonarnie: tani panel solarny 260 W za  300 zet "bo ten elastyczny zalinkowany wychodzi już cóś ok. 7 stówek. Generalnie to każde doświadczenie jest cenne i miło, że się nim podzieliłeś. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, kalapan napisał:

Nie muszę rozstawiać całego tego majdanu na każdym przystanku - szczególnie istotne dla tych, którzy preferują objazdówkę.

Mam doładowanie akumulatora podczas przejazdów.

Nie muszę zwijać panelu jeżeli chcę jechać samochodem coś zwiedzać, a przyczepa zostaje.

Nie mam obawy, że w nocy ktoś mi zwinie panel.

A najważniejsze- to praktycznie w ogóle nie myślę o tym, że mam panel - a on swoje robi.

Rozstawienie zajmuje 3 minuty.

Też mam doładowanie w czasie jazdy więc nie rozstawiam jak nie ma pogody lub aku naładowany.

Zawsze panel zostawiałem przy zwiedzaniu (oczywiście jeśli obiekt zamknięty).

Na noc składam  i do auta - 1 minuta roboty.

"A najważniejsze- to praktycznie w ogóle nie myślę o tym, że mam panel - a on swoje robi." - oczywiście jak przyczepa stoi w słońcu.

 

Mam nadzieję, że nie jestem osamotniony i odezwie się ktoś kto mnie popiera ;)

 

.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Yaca1966 napisał:

"A najważniejsze- to praktycznie w ogóle nie myślę o tym, że mam panel - a on swoje robi." - oczywiście jak przyczepa stoi w słońcu.

No może nie koniecznie w słońcu. Już gdzieś opisywałem swoje wrażenia z ostatniego sezonu. Stałem 31 dni w jednym miejscu - co ciekawe zupełnie w cieniu.Słońca miałem tylko ok.30 min i tylko na skrawek panelu. Większą część z tych 31 dni miałem deszczową. I jakoś mi prądu nie zabrakło, a telewizor leciał kupę godzin dziennie, bo mistrzostwa w piłce były - 3 smartfony, 2 laptopy, kupę czasu oświetlenia przedsionka  wieczorami i do późnej nocy. Nigdy mi prądu nie zabrakło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Yaca1966 napisał:

Rozstawienie zajmuje 3 minuty.

Mój cel to brak jakichkolwiek czynności po dotarciu na miejsce. Jednak niestety, trzeba rozwinąć podpory, wyjąć krzesełka i stolik oraz rozłożyć markizę. Jak to zlikwidować?

13 godzin temu, Yaca1966 napisał:

Mam nadzieję, że nie jestem osamotniony i odezwie się ktoś kto mnie popiera ;)

Ja Ciebie popieram :ok: bo jakby każdy robił tak samo to świat byłby nudny i zero postępu :) A że mam tak, jak inni :niewiem: Każde rozwiązanie ma zalety i wady. Z tego co pamiętam, to ktoś ma mix tych dwóch rozwiązań :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, lbuster napisał:

Mój cel to brak jakichkolwiek czynności po dotarciu na miejsce. Jednak niestety, trzeba rozwinąć podpory, wyjąć krzesełka i stolik oraz rozłożyć markizę. Jak to zlikwidować?

 

Myślałem kiedyś aby zastosować 4 silniki do podpór  i automatykę samopoziomującą .Ale chyba to nie takie proste :)

A wyjęcie stolika na którym można postawić zimne piwo to czysta przyjemność po przybyciu na miejsce :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Yaca1966 napisał:

A wyjęcie stolika na którym można postawić zimne piwo to czysta przyjemność po przybyciu na miejsce :)

No ale przez to zimne piwo jest o minutę później :wacko:

No i zapomniałem, że trzeba jeszcze wejść do przyczepy i otworzyć lodówkę. Ale to życie jest niesprawiedliwe :'(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.