Skocz do zawartości

Ogniwo fotowoltaiczne (solar) montaż [Witus]


witus

Rekomendowane odpowiedzi

Witus, nie wiem jak masz realizowane włączanie oświetlenia przed cepką ale u sibie zaczynam się zastanawiać nad takim czymś (aukcja poglądowa):

 

http://allegro.pl/manualny-sciemniacz-led-12v-dc-do-tasmy-zarowki-i4863060471.html

 

Tak sobie myślę, że przy tak dużym oświetleniu wszystkie ćmy i komary będą leciały pod cepkę a można by gdy nie jest aż taka jasność potrzebna, zmniejszyć intensywność świecenia LED i pozwolić im lecieć gdzie indziej ;).

 

Ale to tylko taka mała propozycja ;)

 

Pomijam już ściemniacze na pilota IR (cena niewielka za około 20zł), a w sumie można zrobić oświetlenie które włączę i wyłączę zanim wejdę do cepki, np.:

 

http://allegro.pl/sciemniacz-led-kontroler-tasma-12v-6a-z-pilotem-fv-i5037350303.html

 

Jak myślisz, przydało by się coś takiego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 375
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

U mnie też się sprawdza. Za dnia nawet na kilka godzin włączałem lodówkę turystyczną, do tego przetwornica 100W do zasilania niani, vent również pracował prawie non stop. I jeszcze całą noc radio grało. Ładowanie tabletu czy komórki pomijam. W nocy napięcie spadało poniżej 12V ale rano szybko aku się doładowywał.

I nie stałem w pełnym słońcu.

 

Dobry sprzęt sobie nabyliśmy :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witus, nie wiem jak masz realizowane włączanie oświetlenia przed cepką ale u sibie zaczynam się zastanawiać nad takim czymś (aukcja poglądowa):

 

http://allegro.pl/manualny-sciemniacz-led-12v-dc-do-tasmy-zarowki-i4863060471.html

 

Tak sobie myślę, że przy tak dużym oświetleniu wszystkie ćmy i komary będą leciały pod cepkę a można by gdy nie jest aż taka jasność potrzebna, zmniejszyć intensywność świecenia LED i pozwolić im lecieć gdzie indziej ;).

 

Ale to tylko taka mała propozycja ;).

 

Pomijam już ściemniacze na pilota IR (cena niewielka za około 20zł), a w sumie można zrobić oświetlenie które włączę i wyłączę zanim wejdę do cepki, np.:

 

http://allegro.pl/sciemniacz-led-kontroler-tasma-12v-6a-z-pilotem-fv-i5037350303.html

 

Jak myślisz, przydało by się coś takiego?

 

Mam ściemniacz z pilotem ale odpuściłem nie będę instalował. Zdjęcie jest trochę prześwietlone w rzeczywistości jest tyle światła ile potrzebuję. Specjalnie na potrzeby fotki włączyłem wszystko co miałem. Normalnie mam włączone to co potrzebuję czyli ciepłe oświetlenie do czytania nad sypialnią, lub zimniejsze w łazience gdzie się golę, albo nad kuchnią.

 

Nie wiem czy nie wrzucę czegoś pod przyczepę żeby jak siedzę przy winie mieć światło rozproszone pod przyczepą, a nie na stół.

 

Edytowane przez witus (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mierzyłeś może kiedyś konkretnie, amperomierzem( np. cęgowym czyli bez rozłączania kabelków) jakie jest ładowanie

w pochmurny/słoneczny dzień?

 

pzdr Nix

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zdążyłem edytować posta...

 

Druga sprawa- mógłbyś podać konkretny typ użytego panela i jego parę danych technicznych?

Oraz sumaryczny koszt - ile Cię to wyszło ?

 

pzdr Nix

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zdążyłem edytować posta...

 

Druga sprawa- mógłbyś podać konkretny typ użytego panela i jego parę danych technicznych?

Oraz sumaryczny koszt - ile Cię to wyszło ?

 

pzdr Nix

 

http://www.ledon.eu/pl/panele-fotowoltaiczne/2362-panel-fotowoltaiczny-95d-12.htmlBartek sprzeda Ci z lekkim rabatem do tego regulator za kilkadziesiąt złotych, łapy i klej ... moje boje z panelem masz od pierwszego posta !

 

Nie mierzyłem, działa jak trzeba dla mnie z nadmiarem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, przeczytałem całość, emocjonujące miejscami, dobra robota!

Tym niemniej zawiłości dot. kleju/klejenia/odtłuszczania itp. są zawiłe... oj są...:)

 

Ale regulator za kilkadziesiąt zł??? Trochę wkręciłem się w temat i regulator jednak opłaca się mieć typu MPPT, czyli taki jak Twój.

A za kilkadziesiąt zeta nie dostaniesz...

 

pzdr Nix

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, przeczytałem całość, emocjonujące miejscami, dobra robota!

Tym niemniej zawiłości dot. kleju/klejenia/odtłuszczania itp. są zawiłe... oj są... :)

 

Ale regulator za kilkadziesiąt zł??? Trochę wkręciłem się w temat i regulator jednak opłaca się mieć typu MPPT, czyli taki jak Twój.

A za kilkadziesiąt zeta nie dostaniesz...

 

pzdr Nix

 

Podobno nie MPPT też daje radę. Sprawa klejenia jest w miarę jasna po moich bojach :) Powiem tak, jeżeli nie bywasz na campingach bez prądu odpuść temat, wiele lat miałem tylko akumulator i był dla mnie na kilka dni wystarczający. Po instalacji movera i naszych pobytach "na dziko" mam komfort, że prądu nie zabraknie. Bez movera i z LED'ami lepiej kupić inne wyposażenie, rzadko jest tak, że co kilka dni nie pojawisz się na polu z prądem. Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Super post.

Wszystko po kolei pokazane i wytłumaczone (zawsze lepiej uczyć się na czyiś błędach..... :yay: )

Ja jeszcze w tym sezonie bez ładowania,ale od wrześnie siadam do tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

attachicon.gifImageUploadedByTapatalk1433831428.015119.jpg

 

Solar działa fantastycznie. Byłem kilka dni w Borach Tucholskich, akumulator w pełni naładowany cały czas. Wieczorem byłem najjaśniejszym punktem lasu - biwak bez prądu :)

Witus, co ty masz za oświetlenie założone na zewnątrz przyczepki? Mógłbyś pokazać swoje rozwiązanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witus, co ty masz za oświetlenie założone na zewnątrz przyczepki? Mógłbyś pokazać swoje rozwiązanie?

 

 

W przyczepie była zwykła lampka przedsionkowa. Wywaliłem z niej oryginalne mocowanie żarówki, w miejsce tego kupiłem najmocniejszy halogenik LED 12V jaki był w castoramie (ok 5 V pewnie z 500-600lm) i oprawkę do niego taką z dwoma drucikami. Władowałem to do lampy, przypiąłem trytytką i jest wystarczająco jasno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przyczepie była zwykła lampka przedsionkowa. Wywaliłem z niej oryginalne mocowanie żarówki, w miejsce tego kupiłem najmocniejszy halogenik LED 12V jaki był w castoramie (ok 5 V pewnie z 500-600lm) i oprawkę do niego taką z dwoma drucikami. Władowałem to do lampy, przypiąłem trytytką i jest wystarczająco jasno.

Witus, o jaki halogenik led chodzi?? Możesz jakąś fotkę zapodać???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Fajny wątek. Na czynniki pierwsze rozłożona kwestia klejenia paneli do dachu. Zrobiłem notatki. Lista zakupowa gotowa, i... zadzwoniłem do sklepu tusze.pl, sprzedawcy paneli i tam mi powiedzieli, żeby panele mocować do dachu tyko mechanicznie, śrubami, a w żadnym wypadku klejami. Ponoć klejenie jest dopuszczalne tylko np. na jachtach a na kamperach, przyczepach, gdzie sa drgania i prędkość to klejenie jest bardzo niebezpiecznie bo kleje się starzeją i prędzej czy później kleje puszczą i może dojść do tragedii na drodze. Sam już nie wiem co robić. Wątek jest z 2015 r więc minęło 3 lata dlatego można już wyciągnąć jakiejś wnioski jak przyklejane panele sie trzymają po kilku latach. W tym tygodniu chce montować panel więc nie wiem w którym kierunku ostatecznie skręcić: klejenie czy przykręcanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny wątek. Na czynniki pierwsze rozłożona kwestia klejenia paneli do dachu. Zrobiłem notatki. Lista zakupowa gotowa, i... zadzwoniłem do sklepu tusze.pl, sprzedawcy paneli i tam mi powiedzieli, żeby panele mocować do dachu tyko mechanicznie, śrubami, a w żadnym wypadku klejami. Ponoć klejenie jest dopuszczalne tylko np. na jachtach a na kamperach, przyczepach, gdzie sa drgania i prędkość to klejenie jest bardzo niebezpiecznie bo kleje się starzeją i prędzej czy później kleje puszczą i może dojść do tragedii na drodze. Sam już nie wiem co robić. Wątek jest z 2015 r więc minęło 3 lata dlatego można już wyciągnąć jakiejś wnioski jak przyklejane panele sie trzymają po kilku latach. W tym tygodniu chce montować panel więc nie wiem w którym kierunku ostatecznie skręcić: klejenie czy przykręcanie.


Trzymają się i działają świetnie, oczywiście klejone.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.