Skocz do zawartości

Ogniwo fotowoltaiczne (solar) montaż [Witus]


witus

Rekomendowane odpowiedzi

Odległości sa takie, że do krawędzi dachu jest ok 10cm a do okna dachowego ok 6cm. Biore pod uwagę, że ograniczy to przepływ powietrza pod panelem, dlatego ten spojler miałby długość ok 50cm przy długości całego panela ok 160cm. Najpierw zamontuje sam panel i potem zobacze jak to wygląda finalnie, już po montażu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 375
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Odległości sa takie, że do krawędzi dachu jest ok 10cm a do okna dachowego ok 6cm. Biore pod uwagę, że ograniczy to przepływ powietrza pod panelem, dlatego ten spojler miałby długość ok 50cm przy długości całego panela ok 160cm. Najpierw zamontuje sam panel i potem zobacze jak to wygląda finalnie, już po montażu

 

 

Szkoda czasu i energii na ten spojler.

Antena nie odpadła to tym bardziej panelowi nic nie grozi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj kleiłem swój panel, więc, jak to już było w tym wątku, mogę odstąpić bezpłatnie buteleczkę Sika primera 210.Ok 1/5  pojemności przelałem na czas prac a i tak to było dużo za dużo. reszta, czyli ok 80% pojemności w zasadzie nietknięta więc gotowa do użytku. Jakby ktoś chciał to odbiór w okolicach Piaseczna pod wawą. Przydatność do użytku chyba do kwietnia 2019

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Mam pytanie z innej beczki. Czym kierować się z wyborem miejca do wiercenia otworu na przepust kablowy?
Otwór na antenę mam wykorzystany i chciałbym wyznaczyć inne miejsce nie osłabiając np. konstrukcji przyczepy itp.

Wysłane z mojego ONEPLUS A6003 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym poście krótko opisałem moje przewiercenie się przez dach. Najprościej, od środka wiercisz cienkim wiertłem mały otwór w podsufitce (nie na wylot), mały śrubokręt wkładasz w ten otwór pod różnymi kątami i sprawdzasz, czy na około jest tylko styropian czy jest duży opór (belka drewniana). Jeżeli jest, to przesuwasz otwór w przeciwną stronę o tyle, by obwód otwornicy wyciął także poprzedni otwór. Gorzej, jak na dzień dobry trafisz małym wiertłem na konstrukcję, wtedy trzeba będzie to jakoś zaślepić. 

IMHO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym poście krótko opisałem moje przewiercenie się przez dach. Najprościej, od środka wiercisz cienkim wiertłem mały otwór w podsufitce (nie na wylot), mały śrubokręt wkładasz w ten otwór pod różnymi kątami i sprawdzasz, czy na około jest tylko styropian czy jest duży opór (belka drewniana). Jeżeli jest, to przesuwasz otwór w przeciwną stronę o tyle, by obwód otwornicy wyciął także poprzedni otwór. Gorzej, jak na dzień dobry trafisz małym wiertłem na konstrukcję, wtedy trzeba będzie to jakoś zaślepić. 
IMHO.
Dziękuję bardzo za pomoc.

O to mi chodziło

Wysłane z mojego ONEPLUS A6003 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taki pomysł . Zakupić taki inwerter solarny poniżej link plus panel elastyczny poniżej link , akumulator już mam , co sądzicie czy panel plus ten inverter ma sens i czy to będzie działać ???? . Inwerter a konkretnie jego wyjście chcę podłączyć do zewnętrznego wyjścia przyczepy całej instalacji które się włącza całą elektrykę przyczepy.

https://lucann.pl/inwerter-solarny-sinus-pro-1000S.html

https://allegro.pl/panel-fotowoltaiczny-sloneczny-elastyczny-100w-mc4-i7578082598.html

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, polka0305 napisał:

Mam taki pomysł . Zakupić taki inwerter solarny poniżej link plus panel elastyczny poniżej link , akumulator już mam , co sądzicie czy panel plus ten inverter ma sens i czy to będzie działać ???? . Inwerter a konkretnie jego wyjście chcę podłączyć do zewnętrznego wyjścia przyczepy całej instalacji które się włącza całą elektrykę przyczepy.

https://lucann.pl/inwerter-solarny-sinus-pro-1000S.html

https://allegro.pl/panel-fotowoltaiczny-sloneczny-elastyczny-100w-mc4-i7578082598.html

 

 

Inwerter fajny tylko po chcesz go mieć? Tak bardzo Ci zależy na własnych 230 V? A jakie masz potrzeby mocy przy 230 V? Działać będzie ale... Pobierając z inwertera prąd o natężeniu ok. 3 A z akumulatora będzie pobierało ok.55 A. Jaka pojemność akumulatora? 100-120 Ah - teoretycznie wystarczy na nieco ponad godzinę a panel solarny doładuje przy bardzo korzystnych warunkach ok. 30-40 Ah. Oczywiście to wszystko wyliczenia około bo np. napięcie początkowe aku to nie 12 V ale np. 12,6 albo 12,8 V a panel da raz prąd prawie optymalny a innym razem prawie zero nic. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Magneto61 napisał:

Inwerter fajny tylko po chcesz go mieć? Tak bardzo Ci zależy na własnych 230 V? A jakie masz potrzeby mocy przy 230 V? Działać będzie ale... Pobierając z inwertera prąd o natężeniu ok. 3 A z akumulatora będzie pobierało ok.55 A. Jaka pojemność akumulatora? 100-120 Ah - teoretycznie wystarczy na nieco ponad godzinę a panel solarny doładuje przy bardzo korzystnych warunkach ok. 30-40 Ah. Oczywiście to wszystko wyliczenia około bo np. napięcie początkowe aku to nie 12 V ale np. 12,6 albo 12,8 V a panel da raz prąd prawie optymalny a innym razem prawie zero nic. 

Chciałam mieć już docelowe zasilanie całej przyczepy poprzez solar . W większości używałabym oświetlenie 12 V plus pompka do wody na 12 V a od czasu do czasu podłaczyłabym laptopa na 230 V lub telewizor który też mam na 230V. Akumulator mam 65 Ah. Ale ciągle się zastanawiam jeszcze nad rozwiązaniami i czytam forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, polka0305 napisał:

Chciałam mieć już docelowe zasilanie całej przyczepy poprzez solar. W większości używałabym oświetlenie 12 V plus pompka do wody na 12 V a od czasu do czasu podłaczyłabym laptopa na 230 V lub telewizor który też mam na 230V. Akumulator mam 65 Ah. Ale ciągle się zastanawiam jeszcze nad rozwiązaniami i czytam forum.

Ostatnie zdanie jest jak najbardzej słuszne i rozsądne. Ja ze swojej strony postaram się wyłuszczyć w czym tkwią problemy. Plusy dodatnie i ujemne jak mawiał... Przynajmnie te które mi się nasuwały. Osobiście idę w kierunku zasilania wszystkich urządzeń na 12 V chociaż awaryjnie wożę też zwykłą przetwornicę na 230 V ale o mocy jak dobrze pamiętam 150 W nominalnie (250 max.). Konwertowanie napięcia w tą i spowrotem generuje tylko straty. Poza tym jak już potrzeba 230 V to z mocą do 100-150 W no max. 250-500 W - tyle ok. potrzebują telewizorek, jakieś DVD ewentualnie jakieś inne urządzonka nie posiadające zasilaczy z 5 V (USB) lub 12 V, jakaś awaryjna grzałka czy turystyczna suszarka (200 W) lub lokóweczka. O normalnych domowych sprzętach typu: czajnik (1200-2000 W), normalna suszarka 1000-1500 W, toster (850 W) czy gofrownica (700 W) raczej zapomnij -  nawet Twoja inwertorowa "wypasiona" przetworniaca nie pociągnie. Jeżeli jestem na bieżąco to jedynym wymagającym wyższego napiecia niż 12 V jest laptop ale są też przetwornice podwyżające napięcie do wymaganych 14,2 17 czy 20 kilka. Łatwiej podwyższyć napięcie i z mniejszymi stratami nawet o 100 % niż podwyższyć prawie 20 razy. Poza tym, panel o mocy 100 W dobrany do aku 65 Ah w miarę dobrze. Czy elastyczny? Są też różne opinie. Zdecydowana zalety - waga. 3 kg w porównaniu do 11 wzwyż, możliwość dopasowania do krzywizn dachu, przy poprawnym montażu (klejeniu) mniejsze prawdopodobieństwo odfrunięcia. Wady? Też są. Brak chłodzenia - spadek sprawności. Także tu na forum Ktoś opisywał rozwarstwianie (powstawanie pęcherzy). Możliwość zniszczenia panelu FV sztywnego przez spadającę gałęzie, szyszki czy padający grad jest mniejsz niż panelu elastycznego.  Czytaj, myśl i pytaj. Wyrób sobie własne poglądy odpowiednie do swoich potrzeb i możliwości. Powodzenia i podziel się doświadczeniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 19.10.2018 o 17:40, mirmar napisał:

Dzisiaj kleiłem swój panel, więc, jak to już było w tym wątku, mogę odstąpić bezpłatnie buteleczkę Sika primera 210.Ok 1/5  pojemności przelałem na czas prac a i tak to było dużo za dużo. reszta, czyli ok 80% pojemności w zasadzie nietknięta więc gotowa do użytku. Jakby ktoś chciał to odbiór w okolicach Piaseczna pod wawą. Przydatność do użytku chyba do kwietnia 2019

@mirmar jeśli aktualna sprawa primera 210 to chętnie skorzystałbym. Daj znać to ustalimy szczegły na priv.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam kupiłem przepust przez dach na dwa przewody  

Mam przewód 6mm² i przewód przeprowadzony przez jeden z przejść jest luźny nie izoluje go uchwyt ani nie usztywnia . Jak sobie z tym problemem poradziliście ?

Ja myślę o naciągnięciu silikonowego wężyka na przewód o odpowiedniej średnicy 

1550400361675944827241.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca rozumiem, ja także mam 6mm2 i u mnie ściskając gumowa uszczelka bardzo dobrze zacisnęła przewód. Czy na pewno masz tą gumową uszczelkę i czy dobrze kluczem ściągasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.