Skocz do zawartości

Woda w przyczepie?


Olga

Rekomendowane odpowiedzi

Samochód to nie problem. Zobacz np. coś takiego i cenę ;)http://www.tabbert.de/de/modelle/grande-jeunesse/gj-620-d-250/

 

No tak .... łada .... cena brzydsza znacznie ale to znacznie :):):)

Liczę, że jednak taniej coś znajdę, bo jak nie, to będę musiała się wstrzymać do wiecznego nigdy ;);););)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie da się podłączyć do szamba.

 

To znaczy WC się nie da, ale spływy z prysznica i zlewów, jakimś gumowym wężem da się :)

 

Tak, tak tylko to chcę podłączać właśnie jakoś wężem z wymuszonym spływem coś ala wąż z pompką :) w każdym razie coś pokombinujemy :) domowy majsterkowicz na start ;)

 

co do podpięcia WC to szczerze watpie ...musiałabyc zastosowac duzej średnicy wąż gumowy lub elastyczny plastikowy.... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kabe to jest skandynawska firma ktora specjalizuje sie w "zimowych" przyczepach. Jest jeszcze Solifer, Polar. W innych firmach maja odpowiednie zimowe modele, Knaus ma Nordic Plus, Dethleffs Snow itd

 

Columbusa kupilismy w Niemczech, tylko ze jest jeden haczyk, ze za 10 letniego Columbusa czy Kabe w dobrym stanie moze czlowiek miec dwu-trzy letnia inna przyczepe... no ale kto co lubi.

 

W Polsce tez jest jeden do sprzedania.. na rok produkcji sie nie patrz, bo one robione byly tylko do 99 r, na oznaczenie modelu tez nie bo takich nie bylo hihi to jest taki jak moj. Byly tez ciut mniejsze 510D ale one wazyly tylko 100 kg mniej i do tego byly calkiem niepopularne.

 

http://www.mra.pl/view_car.php?cid=881

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WC zostaje kasetowe, ja chcę podpiąć wodę z prysznica, umywalki i zlewu :)
rozume ze te trzy rzeczy spusty do jednego łacznie ...no to juz z tym problemu nie powinno byc ale zeby ładnie spływało , zamontowac by trzeba większej srednicy proponuje elastyczną 100. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jule ale jesteś rozeznana w "terenie" :) Bardzo dziękuję :bukiet: . Dzwonię tam pogadać ale jakoś nikt nie odbiera, ciekawi mnie ta data produkcji i masa.

 

Chyba się wstrzymamy z zakupem kilka miesięcy, uzbieramy, rozejrzymy się w kredytach, masach przyczep, możliwościach i dopiero coś wybierzemy.

Będę ciągle zamęczać Was pytaniami z góry przepraszam ale dociekliwość przy wyborze i decyzji chyba jest najważniejsza :)

Nie chcę się "wkopać" w przyczepę a cieszyć z zakupu i korzystać :)

Poza tym powoli klaruje nam się to, co potrzebujemy. Im bardziej się klaruje tym więcej kosztuje :) Nawet nie czuję jak rymuję :hehe: :hehe: :hehe:

Wersja B - kupic coś gołego i zrobić ... ale czy to będzie w efekcie taniej?

 

Serek - chyba coś takiego właśnie niebieskiego elastycznego :) zakopiemy, a rurkę od przyczepy wpuścimy w końcówkę wystająca nad ziemią. O ile mi to jakoś szanowny małżonek uszczelni, to nie powinno tryskać jak fontanna :hehe: No i się śmieje, że uwielbia mąż formę "zrobimy" czyli ktoś robi a ktoś patrzy :bzik: hihihihihi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To moze byc data pierwszej rejestracji, bo jak juz pisalam produkowano te przyczepy tylko trzy lata. Westfalia robi kampery i to byla pokazowka, pierwszy raz pokazano Columbusa w 1996 roku na wystawie w Dortmundzie, w 1999 zaprzestano produkcji. Teraz przyczepy te produkowane sa na zyczenie klienta i pod klienta, mozna sobie wszystko zazyczyc .. wychodza jako Delphin.

Tak samo jest chyba z masa tz podana jest masa wlasna ktora by sie zgadzala.

 

ps... moze by tak przeniesc te moje ostatnie posty do tego drugiego topika Olgi, bo to z woda nie ma nic wspolnego `?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olga! Mam może odosobnione spojrzenie na życie w p-pie ale myślę że: - do kazdego zbiornika możesz podłączyć tzw City-wasseranschlus i z jego pomocą będziesz mogła go napełniać i dopełniać z sieci miejskiej. Koszt około 22 E. Zapytaj w Elcampie. Można także zamontować dodatkowy zbiornik na wodę w bakiście i połączyć go z oryginalnym, nawet niewielkim ale takim który ma wlot z zewnątrz. U mnie taki zespół ma 150 l i wystarcza na 5 dni łącznie z codzienną kąpielą dwóch osób. Zbiorniki na czystą wodę montowane są raczej w środku p-py a zimą przyczepa jest permanentnie ogrzewana, nie sądzę abyś miała jakikolwiek kłopot do -10 stopni. Zresztą można ocieplić zbiorniki dodatkowo. Zbiorniki na brudną wodę zwykle są przenośne i pod podłogą. W zimie będzie kłopot mimo że ścieki zwykle są ciepłe. Ja zrobiłem sobie zbiornik na brudna wodę podpodłogowy 180 l i chcę do niego założyć grzałkę. Przy lekko ujemnych temp. scieki mi nie zamarzną. W pełni obciązoną p-pą jadę tylko kilkaset ( lub mniej ) metrów, do najbliższego otworu sciekowego. W czasie jazdy zbiorniki są prawie puste. Mały bojler 5l załatwi Ci ciepłą wodę przez cały czas ( tez pytaj w ELcampie ) My nie korzystamy z sanitariatów - nawet tam nie wchodzę, własna łazienka jest ponad wszystko. Zbiornik WC opróżniam raz na tydzień - to żaden kłopot. A przyjemności siedzenia na własnym sraczu z gazetą w ręce nie da się niczym zastąpić. Tak wypasiona p-pa - niewielka - mogłaby mieć DMC 1200 - 1400 kg. Tyle miała nasza poprzednia. Nasze dzieci przez wiele lat nie wiedziały jak wyglądają sanitariaty, WC chemiczne miałem w środku a prysznic w przystawce namiotowej. Pozdrawiam AdamH

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olga! Mam może odosobnione spojrzenie na życie w p-pie ale myślę że: - do kazdego zbiornika możesz podłączyć tzw City-wasseranschlus i z jego pomocą będziesz mogła go napełniać i dopełniać z sieci miejskiej. Koszt około 22 E. Zapytaj w Elcampie. Można także zamontować dodatkowy zbiornik na wodę w bakiście i połączyć go z oryginalnym, nawet niewielkim ale takim który ma wlot z zewnątrz. U mnie taki zespół ma 150 l i wystarcza na 5 dni łącznie z codzienną kąpielą dwóch osób. Zbiorniki na czystą wodę montowane są raczej w środku p-py a zimą przyczepa jest permanentnie ogrzewana, nie sądzę abyś miała jakikolwiek kłopot do -10 stopni. Zresztą można ocieplić zbiorniki dodatkowo. Zbiorniki na brudną wodę zwykle są przenośne i pod podłogą. W zimie będzie kłopot mimo że ścieki zwykle są ciepłe. Ja zrobiłem sobie zbiornik na brudna wodę podpodłogowy 180 l i chcę do niego założyć grzałkę. Przy lekko ujemnych temp. scieki mi nie zamarzną. W pełni obciązoną p-pą jadę tylko kilkaset ( lub mniej ) metrów, do najbliższego otworu sciekowego. W czasie jazdy zbiorniki są prawie puste. Mały bojler 5l załatwi Ci ciepłą wodę przez cały czas ( tez pytaj w ELcampie ) My nie korzystamy z sanitariatów - nawet tam nie wchodzę, własna łazienka jest ponad wszystko. Zbiornik WC opróżniam raz na tydzień - to żaden kłopot. A przyjemności siedzenia na własnym sraczu z gazetą w ręce nie da się niczym zastąpić. Tak wypasiona p-pa - niewielka - mogłaby mieć DMC 1200 - 1400 kg. Tyle miała nasza poprzednia. Nasze dzieci przez wiele lat nie wiedziały jak wyglądają sanitariaty, WC chemiczne miałem w środku a prysznic w przystawce namiotowej. Pozdrawiam AdamH

 

Adam bardzo mi pomogłeś DOKŁADNIE O TO MI CHODZI!!!!!!!!!!! - muszę męża przed monitorem posadzić, to będziemy wiedzieli co i jak!

Pozwolisz, że zapytam, jaka miałeś poprzednią przyczepę?

Ciekawe czy udałoby mi się tak przerobić Hobby 535 i jaki byłby koszt tej całościowej zmiany! Czy przerabiałeś sam przyczepę czy w jakimś warsztacie?

Przepraszam za wszystkie te pytania, ale kombinujemy jak postąpić ...

Bardzo dziękuję!

 

Jule - czyli teraźniejsza Westwalia to Delphin?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mogę dorzucic swoje 3 grosze ? Wlaśnie jestem po wielomiesięcznym wertowaniu różnych for, wymianach doświadczeń, nauk, frycowych zamówień itp. Wszystko to po to aby dofinansowac swoją przyczepę i aby spełniała taką rolę o jakiej Ty również marzysz.

Generalnie przyczepy produkowane są bez zbiorników na ścieki. Dopiero przyczepy z górnej półki mają zamontowane takie zbiorniki i to często o pojemności 20-25 litrów. Związane jest to z filozofią caravaningu - przyczepa przeznaczona jest raczej do stacjonarnego wykorzystania w miejscu gdzie są możliwościu zrzucenia brudnej wody. Czyli każda przyczepa ma pod podwoziem rurkę, do której dołączamy leżący na ziemi zbiornik na tzw brudną wodę (20 - 30 litrów 100-300 zł), za pomocą elastycznego przewodu (20-40 zł). Zbiornik taki wynosimy (wywozimy na kółkach) np 1 x dziennie do specjalnie wyznaczonego miejsca.

Jeżeli biwakujemy na campingu, gdzie na placach postojowych jest możliwoś zrzucenia ścieków (b. to rzadkie zjawisko), wtedy wystarczy podłączyc do naszego wylotu (rurka o średnicy 28 mm) wąż i drugą stronę do komory spustowej. Zna ktoś z autopsji taki camping ? Już częściej można spotkac przy stojankach punkty do poboru wody. Wtedy łączymy taki punkt (wystająca z ziemi rura z 1/2 calowym kranem jak w ogrodzie) z bocznym otworem wlewowym do naszego zbiornika i możemy nawet co godzinę uzupełniac w nim wodę.

Zbiorniki na wodę czystą montowane są najczęściej pod siedzeniami przyczepy i mają pojemnoś 30 - 45 litrów. Można sobie dokupic dodatkowy, i połączyc dwa szeregowo tylko ......... po co ?

Pamiętaj, że przyczepa ma ograniczoną ładownośc. Jest to średnio 200-250 kg, a 300 kg ładunku to juz świetny wynik. Mówię tutaj o przyczepach z masą całkowitą około 1300 kg (DMC). Czy będziesz woziła ze sobą 100 l wody ?? Jak stoisz stacjonarnie kilka tygodni w jednym miejscu, to napewno znajdziesz miejsce, aby podłączyc zielony wąż i codziennie uzupełniac jej zapas w przyczepie.

Jest tutaj też związek z ciepłą wodą. Na ogół przyczepy mają elektryczne (220V) termy marki Truma o pojemności 5 l. I tyle musi Ci wystarczyc np do jednorazowej kąpieli. Nie ma zmiłuj. Caravaningowe bojlery gazowe są b. drogie !!

Czy do każdej przyczepy można zamontowac podpodłogowy zbiornik na brudną wodę ? Tak. do 95 % przyczep tak. Ja też zamontowałem w związku z pewną specyfiką mojego podróżowania. Często zatrzymuje sie w dziwnych miejscach poza campingami i nie chcę pozostawiac po sobie złego wspomnienai. Do tego trzeba zakupic (dorobic) podpodłogowe mocowanie zbiornika (ok 400 zł, są dwa modele takich urządzeń ale niestety nasi dystrybutorzy mają jeszcze o tym nikłe pojęcie). Są to modele Aqua Mobil lub Mobil Stick II. Na takim mocowaniu można zamontowac dodatkowo obok zbiornika również koło zapasowe do przyczepy.Do nich zakupujemy dedykowane zbiorniki o pojemności ok 33 l. (kolejne 400 zł). Są to zbiorniki z zamontowanymi kółkami. Można nimi "wyjechac" z mocowania i gdzies opróżnic. Do tego elastyczny wąż łączący podpodłogowy wylot ścieków ze zbiornikiem (30 zł) lub konektor za 120 zł i już prawie wszystko. Prawie, bo trzeba przerobic dotychczasową instalację ściekową. Jak zapewne wiesz woda nie ma na ogół ochoty leciec "pod górę" i dlatego trzeba tak pozamieniac spadek istniejących rurek aby ich wylot był jeszcze powyżej wlotu do zbiornika, który właśnie zamontowaliśmy. Prawa fizyki. Jeśli popatrzymy pod podwozie przyczepy, to okaże się, że wcale nie ma tam zbyt wielkiego prześwitu do ziemi i trzeba się sporo nagimnastykowac aby to wszystko potem jeździło i nie uderzało w nasze drogowe koleiny !!

Można też na siłę zamontowac jakiś "cienki" zbiornik np. z kampera ale po co ? I tak musisz miec jakis drugi na kółkach aby wywieźc z z "głównego" ścieki albo co 2-3 dni jechac przyczepą nad "spust" nieczystosci.

Kolejna sprawa, to stałe podłączenie do sieci wodociągowej. To domena caravaningu francuskiego. Takie ichniejsze przyczepy najczęściej nie mają zbiornika na wodę czystą. Po sprowadzenia do Polski takiego modelu trzeba sporo zapłacic za dostosowanie instalacji wodnej do klasycznego zastosowania (opinia mechaników). Jak już napisałem, Francuzi raz na rok jadą w sierpniu na miesiąc, na ulubione campingi, podłączają się tam do miejskiej sieci wodnej, a nieczystości do instalacji campingowej. Ten rodzaj caravaningu jest prawie nieznany poza krajem nad Sekwaną.

Co do zimy, to albo zakupic model, który ma już tzw. "pakiet zimowy" w sobie albo adoptowac przyczepę do caravaningy zimowego, co i tak w pełni się nie uda bo:

 

- wskazane jest ogrzewanie wodne - podłogowe. Żadna Truma z jej gazowym ogrzewaniem, nawet z nawiewem, nie zapewni normalnych warunków bytowania na mrozie,

- zbiorniki na wodę czystą, ścieki i butle z gazem muszą byc zabezpieczone przed ujemną temperaturą (chyba, że nie korzystamy z mieszanki propan-butan)

- instalacja wodna i kanalizacyjna (ściekowa) musi byc zabezpieczona lub (i) ogrzewana specjalnymi grzałkami,

- oba pojemniki w toalecie stacjonarnej muszą byc zabezpieczone przed ujemnymi temperaturami.

To jeszcze nie wszystko ale chyba na początek Ci wystarczy :-)

Można i oczywiście "zimowac" bez tego ale generalnie takie są standarty.

Ale najpierw musisz sobie odpowiedziec na pytanie czego oczekuję od caravaningu ? Jak i gdzie będziemy podróżowac ? Jeśli na południe EU to może i klimatyzacja się przyda :-)

Bo generalnie cudów nie ma - nie ma możliwości połączenia domowego luksusu, mobilności campera oraz wygody i przystępności cenowej przyczepy.

Przynajmniej w polskich warunkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

and123 - Bardzo dziękuję za tak obszerne info! To ważne, bo coraz bardziej klaruje mi się, czy kupowac zrobioną czy przerabiać.

 

Jule - dzwoniłam po ten Columbus co mi podesłałaś link i niestety już sprzedany. Miał zbiorniki na czystą i brudną po 80 litrów każdy, wlewy, ogrzewanie, szybkozłączkę, wersję zimową generalnie wszystko co potrzebujemy - no ale już poszedł.

 

 

Orientuję się nadal, myślę, szukam i kombinuję z mężem jak pogodzić oczekiwania, funkcje i możliwości do finansów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olga! Moja poprzednia p-pa to WILK CLASSIC 550 z 1976 roku. W takie nie warto inwestować. W nowsze o długości ponad 5 m to już warto. Do obecnej zamontowałem zbiornik 124l typ V 12-08 katalog FRANKANA, kupiłem u NACHTMANA we Wrocławiu. Koszt 175 E. Idealnie się zmieścił w bakiście. Połączyłem go z oryginałem 38l. Do oryginału zamontowałem wskażnik. Zbiornik na brudną wodę może Ci ściągnąć ELcamp z katalogu REIMO. Są w nim takie o małej wysokości, mniejsze od wysokości ramy np. 14 cm ( 69,3 l ) lub 18 cm ( 62,3 l ). Ceny 77,4 i 76,2 E. Montuje się bezproblemowo. Ja zdecydowałem się pospawać jeden duży. Jest większy niż oba plastikowe kupne, za to trochę cięższy. Wszystko wykonałem sam, mam w firmie spore możliwości. Dzisiaj jadę zamontować wskażnik i odpowietrznik, zrobię kilka zdjęć to Ci przybliży problem AdamH

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamie - wielkie dziękuję za tak dokładne info!!!!!!!!!!!!! :bukiet::hehe::hehe:

 

Jeżeli mógłbyś o ile nie jest to zbytni problem wstawić zdjęcia, to by loby wprost CUDNIE! Zawsze lepiej zobaczyć, przynajmniej będziemy wiedzieli "czym to jeść" :hehe:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.