Skocz do zawartości

Dla miłośników spawarki - jak sobie zrobić porządną przyczepę


Rudiger

Rekomendowane odpowiedzi

Co prawda nie kempingowa ale też przydatne ustrojstwo sobie zrobiłem o wymiarach 2,20x1,42m

 

http://www.czarprlu.pl/?p=1812

 

oś z rury grubościennej, rama i reszta własny pomysł i wykonanie. Brak jeszcze podłogi, aluburty od Truck'a czekają na skrócenie i montaż. Pierwszy chrzest przejdzie niedługo przy wywózce gruzu. A zasadniczo do przewozu motocykla z koszem będzie przeznaczona - jako platforma właśnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję,

Opony mają nośność łączną 1,5T. Zakładam że przyczepa waży <300kg więc teoretycznie ładowność to 1,2T. Przyczepę budowałem z założeniem nośności nominalnej 1T.

Oczywiście na dłuższych odcinkach nie będę przekraczał DMC750 bo wiem jak się hamuje gdy przyczepa ma UN i hamulce a jak się hamuje gdy go nie ma. A ta nie ma.

Pełną nośność mogę wykorzystać na odcinku do pobliskiego składu żwiru lub czarnoziemu. Nie dalej.

 

Jestem natomiast ciekaw jak sprawdzi się kiper przy ładunku 1T. Z założenia i z wykonania wyszło że rama ma oś obrotu w środku ciężkości i pozostaje w równowadze bez obciążenia. Tzn ani nie opada ani nie podnosi się bez podnosnika. Jeśli narzucę na to 1T piasku to nadal przód ramy/ładunku będzie równoważony przez tył ramy/ładunku. Więc, w dużym uproszczeniu siłownik będzie wykonywał minimalną pracę przy podnoszeniu. Jedynie przy zsuwaniu się ładunku nastąpi przesunięcie chwilowe cięzkości na tył przyczepy co będzie powodowało rozciągnięcie podnośnika (podnośnik jest jednostronnego działania i daje się rozciagać bez wysiłku).

No ale teoria teorią a prakty pokaże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze taka rada z mojej strony bo po zdjęciach nie widać proponuję założyć mocniejszy zaczep np knott 1400kg bosą w rozsądnych pieniądzach i jest duży wybór w zależności od mocowania. U ciebie jest chyba kwadrat conajmniej 60x60mm więc bez problemu coś dobierzesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super wykonanie.

Podpowiem z naszego doświadczenia wykonania SAMa, że te wystające lampki tylne dość szybko możesz utrącić - nasze były już kilka razy wymieniane w okresie kilkunastu lat używania naszego SAMa.

Lepiej za wczasu dospawać osłonę dla nich lub umieścić je tak jak w produkowanych obecnie przyczepach - np. tak jak to robią w przyczepach Viola:

post-10895-0-57021600-1424159519.jpg

Odpada Ci dodatkowa lampka oświetlenia tablicy.

Ja użytkuję teraz właśnie Wiolę od kilku lat i żadnych z tym problemów.


Pamiętaj też o klinach pod koła, coby Ci gdzieś nie odjechała po odczepieniu. :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak to zwykły chiński siłownik stosowany m.in w żurawikach warsztatowych, z ręczną pompką. Trochę się trzeba napompować aby go w całości wysunąć ale chyba wolę pompować niż łopatować.

 

Heniekag, ja wiem że trzeba na lampy niestety uważać ale moja  przyczepa opuszcza się tylną krawędzią ramy aż do samej ziemi. Nie mogłem tam dać takiego panelu. A ta blacha u mnie na której jest rejestracja i lampa oświetleniowa jest zamontowana na zawiasach i się składa.

A lampa kosztuje w rolniczym chyba 10zł :) gdyby coś. Uchwyt lampy jest natomiast dość pancerny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też uzytkuje kilka lat Wiole właśnie z lampami i rejestracją na dole i tak czy tak lampy idzie uszkodzić a w dodatku tą blache mam całą pogietą itd bo jest nisko i często się nią haczy o podłoże :bzik:

 

Rudiger widze ma to fajnie rozwiązane :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.