Skocz do zawartości

Kilka pytań przed wyborem


michalnap

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Jestem tu nowy i dopiero zamierzam rozpocząć przygodę z karawaningiem i w związku z tym mam kilka pytań do bardziej doświadczonych osób.

Zwykle podróżowaliśmy z namiotem, ale w naszej rodzinie pojawił się nowy osobnik i w związku z tym postanowiliśmy się przesiąść do przyczepy. Przejrzałem porady na forum i mniej więcej wiem na co zwracać uwagę, ale kilka spraw ciągle mnie nurtuje.

Potrzebujemy przyczepy mobilnej - zwykle nie siedzimy w jednym miejscu dłużej niż 2 noce. Najczęściej jest tak, że wieczorem dojeżdżamy a rano ruszamy w dalszą drogę. Czasem śpimy na kempingach a czasem "na dziko" (oczywiście nie w Polsce).

 

Z ogłoszeń które przejrzałem zauważyłem, że są przyczepy z toaletą opróżnianą z zewnątrz oraz takie z "pudełkiem" dołożonym do przyczepy oddzielnie. Zastanawiam się czy w użytkowaniu jest jakaś znacząca różnica? Czy warto się zdecydować na konkretne rozwiązanie czy nie ma to znaczenia? Chętnie poznałbym wady i zalety obu rozwiązań.

 

W związku z "koczowniczym" trybem użytkowania przyczepy domyślam się, że przedsionek byłby zbędny. Myślałem jedynie o markizie, ale pytanie czy takie coś w ogóle ma sens?

 

Będę także bardzo wdzięczny za opinię na temat prysznica w przyczepie. Czy z tego da się normalnie skorzystać czy raczej jest to "bajer"?

 

Planujemy kupić przyczepę za około 8 - 9 tyś zł, więc zdaję sobie sprawę, że będzie to pojazd mający sporo ponad 20 lat. Nie oczekuję nówki, którą Niemiec do kościoła ciągał, ale szukam czegoś rozsądnie zużytego a nie zniszczonego.

 

Z góry bardzo dziękuję za wszelkie porady i opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ogłoszeń które przejrzałem zauważyłem, że są przyczepy z toaletą opróżnianą z zewnątrz oraz takie z "pudełkiem" dołożonym do przyczepy oddzielnie. Zastanawiam się czy w użytkowaniu jest jakaś znacząca różnica? Czy warto się zdecydować na konkretne rozwiązanie czy nie ma to znaczenia? Chętnie poznałbym wady i zalety obu rozwiązań.

Są zwolennicy takie i takiego rozwiązania. Ja ma "to dokładane pudełko" i jakoś moja rodzina daje radę. Kwestia opróżniania jest inna ale jak dla mnie nie ma to znaczenia czy taka czy taka. Te z dostawianym będą tańsze więc skupiłbym się na ich stanie a nie dopłacał za opróżnianie z zewnątrz. 

 

 

W związku z "koczowniczym" trybem użytkowania przyczepy domyślam się, że przedsionek byłby zbędny. Myślałem jedynie o markizie, ale pytanie czy takie coś w ogóle ma sens?

w twoim przypadku doradzał bym ewentualnie markizę. Może być taka na stale na przyczepie w kasecie lub dokładana (mniej wygodna). 

Skoro i tak nie jesteś w stanie usiedzieć za długo w jednym miejscu. A markiza może się przydać ja będziecie chcieli gdzieś posiedzieć z 1-2 dni bo mały/mała będzie odpoczywał to masz swój daszek na w razie słoneczko lub małą mżawkę. Według mnie, warto posiadać. 

 

 

Będę także bardzo wdzięczny za opinię na temat prysznica w przyczepie. Czy z tego da się normalnie skorzystać czy raczej jest to "bajer"?

Jak dla mnie to bajer. Osobiście nie mam, ale rozmiary są tego są takie małe, że ja się tam bym nie umył.

Natomiast pomieszczenie "sanitarne" czy to w formie prysznica czy łazienki bez niego czy też pomieszczenia z sama umywalką i miejscem na dokładaną toaletę jak dla mnie MUSI być. Tym bardziej przy małym dziecku (zawsze będziesz miał gdzie miskę wstawić i umyć dzieciaka bez łażenia po kempie w szlafroku i małym w ręczniku). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o przedsionek to wszystko zależy w jakich miesiącach będziesz jeździł. Latem też noce potrafią być zimne. 2 noce to jest już coś. Przedsionek można rozłożyć do godziny czasu, a przyjemność siedzenia wieczorkiem zimną nocką w ciepłym miejscu nieoceniona. Będziesz szukał zapewnie przyczepy 3 osobowej w której miejsca w środku nie będzie sporo. Jeździmy często na weekend czyli 2 noce i nie wyobrażam sobie aby nie rozkładać przedsionka, przynajmniej letniego. Tym bardziej kiedy są dzieciaki.

 

Toaleta przenośna też mnie nie przekonuje. Tym bardziej ze większość przyczep wystawionych na sprzedaż ma na pokładzie stacjonarkę.

 

Prysznica nigdy nie używałem bo moim zdaniem szkoda na to czasu (potem musi to wyschnąć aby można było skorzystać z toalety, mało mimo wszystko miejsca na umycie itp.). Jak lato to lepszy prysznic solarny za parę złotych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja powiem tak... Zastanów się tylko czy podczas wyjazdów z małym dzieckiem na pewno dalej będziesz uprawiał taki sam styl wypoczynku. Tzn objazdowy. Nie mowie ze na pewno nie ale po sobie wiem jak bardzo jedno dziecko potrafi przewrócić styl życia do góry nogami o 2gim nie wspominając ;) to tylko taka luźna sugestia do rozważenia. Na pewno przesiadka z namiotu jest wielkim udogodnieniem. Ja prysznica nie mam bo na wakacje zazwyczaj jeździmy na kempingi z sanitariatami. Natomiast łazienka w przyczepie dla nas konieczna, głównie właśnie ze względu na dzieciaki i siusiu w środku nocy lub bladym świtem gdy małe pęcherze juz nie mogą wytrzymać. A piwo tez jest moczopedne :) i czasem się po prostu iść nie chce. Po to to wymyślili by korzystać. Pewnie ze da rade z taką przenośną, ale to Wy sobie musicie odpowiedzieć czy takie rozwiązanie jest wystarczająco wygodne. No i zważ może na fakt ze jak do tej pory była was 2ka przy rozstawianiu i ogarnianiu obozowiska to teraz zostaniesz z tym niemal sam bo żona będzie doglądać pociechy... Słusznie z reszta bo bezpieczeństwo jest bardzo ważne by wypoczynek był udany. Dążę do tego ze zaczniesz szybko doceniac każde możliwe udogodnienie... To na szczęście za jakiś czas minie i będziesz miał dodatkowego pomocnika ale to trochę potrwa nim podrosnie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Widziałem to ogłoszenie i ta przyczepa także jest brana pod uwagę. Jednakże wolałbym coś gdzie będzie oddzielne miejsce do spania dla trzeciej osoby (przyszłościowo dla dziecka).

 

 

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Tak jak myślałem, nie ma sensu upierać się przy prysznicu. Jeśli chodzi o toaletę to widzę, że zdania także są podzielone :) To, że jakaś musi być to nie ulego wątpliwości.

Edytowane przez michalnap (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Kibelek przenośny czy stacjonarny ?   - Zdecydowanie stacjonarny, opróżniany z zewnątrz. Przynajmniej jest pewność, że przy wynoszeniu kasety nie oblejesz sobie podłogi fekaliami. :)
  • My także przemieszczaliśmy się dość często z miejsca na miejsce. Mieliśmy przedsionek i markizę. Przedsionka nie rozłożyłem ani razu. Wybór jednak należy do Was.
  • Prysznic ? Zbędny. 

 

Czasem śpimy na kempingach a czasem "na dziko" (oczywiście nie w Polsce).

 

Oczywiście nie w Polsce ?  Nie rozumiem.... :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kibelek obsługiwany z zewnątrz jest zdecydowanie wygodniejszy.

Markiza to luksus który warto mieć lub chociaż daszek wciągany w kedrę z naciągami.

Ja jestem dziki, a w dziczu prysznic musi być bo nie usnę.

Niekoniecznie jego używanie musi być kłopotliwe.

Ja mam słuchawkę na dosyć długim wyciągu, uchwyt klamrowy, przez okno wieszam na zewnątrz i biorę prysznic - w gaciach jeśli jakieś ludzie/dzieci są w pobliżu.

Teraz myślę o "szybkiej przysłonie/zasłonie" by nie krępować innych.

Wszystko kwestią pomysłowości i zorganizowania, wyniknie z potrzeb.

Edytowane przez WojtEwa (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy dużo już ci wyjaśnili, jeżeli chodzi o samą przyczepę.

Ja bym dodał swoje dwa grosze, jeżeli chodzi o przedsionek.

 

Ja jestem zwolennikiem pełnego przedsionka, czyli z bokami i przodem zasuwanym, ale jest to przedsionek, który się rozkłada dłużej, czyli ok 30min i potrzebujesz przynajmniej 2 os. Taki przedsionek zapewnia Ci najlepszy komfort, jeżeli chodzi i pogodę, u nas bywa różnie. Jednak, jeżeli często zmieniasz miejsca może będziesz bardziej będzie odpowiedni przedsionek, jako sam daszek. To jest rozwiązanie dużo tańsze i prostsze.

 

Rodzaje "daszków":

-Markiza kasetowa: droga inwestycja (jeżeli chcesz wydać na przyczepę ok 10 tys. to chyba ta opcja będzie za droga.

-Markiza w worku w kedrze: sporo tańsza opcja, ale mało jest ich na rynku. Zaleca się zdejmowanie do jazdy, ja nie zdejmowałem było wszystko ok.

-Przedsionek sam daszek lub daszek z bokami. Tu masz po prostu mniej rozbudowana opcje przedsionka. Stosunkowo tanio, jest ich sporo. Rozkładanie ok 20 min.

 

Ja bym Ci polecił Markizę w worku lub przedsionek (sam daszek lub z bokami).

 

 

Jak dużo jeździsz to kup przyczepę ze stabilizatorem lub dokup na allegro. Istotna rzecz.

A no i prysznic. Prysznice są często w przyczepach angielskich, które są w kiepskim stanie. W przyczepach z Holandii rzadko, ale są w dużo lepszym stanie. Ciężko będzie znaleźć holenderkę z prysznicem (i ciepłą wodą) do 10 tys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Chcialem Tobie tez doradzic,ale poprzednicy chyba wyczerpali temat,moge tylko goraco namawiac na daszek-markize,ale tez ze wzgledu na dziecko proponowal bym Tobie rozejrzec sie za przedsionkiem typu "sun-camp"-b.lekki,szybko sie rozklada-podobnie jak namiot typu igloo.ewent.opcja:daszek plus tzw.porch awning,czyli maly przedsionek 2x2m-ten zestaw to super sprawa,ale nie wiem,czy w polsce sa one dostepne w sprzedazy.I to byloby na tyle,zycze powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.