Skocz do zawartości

Duża lodówka thetford N180


jubi-tom

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Właśnie kupiłem  do zabudowy busa duża  lodówke  thetford model N180 (N60H09x6A),

jest automatyczna i nie wiem jak ją podłączyć na 12 v  bo chyba ma 2 plusy , a jest konieczne do regulacji panelem sterowania

plus i minus to wiadomo ale są trzy dodatkowe kable ,   mają  czarny pomarańczowy i fioletowy. schemat jest do tej lodówki na stronie thetford.pl ale jest  nieczytelny dla mnie.

Niewiem czy to nie jest drugi  plus , minus  ,oraz z  solara

może ktoś z tych zdjęć coś odczyta, obok czerwonego i białego przewodu  znajduje się szary kabel a w nim czarny pomarańczowy i fioletowy. 

Pozdrawiam jubi-tom

post-9327-0-04333000-1421096541_thumb.jpg

post-9327-0-45352100-1421096565_thumb.jpg

post-9327-0-77658000-1421096631_thumb.jpg

post-9327-0-90185300-1421096670_thumb.jpg

post-9327-0-55261000-1421096697_thumb.jpg

post-9327-0-39115600-1421096725_thumb.jpg

Edytowane przez jubi-tom (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 53
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Odpadam :czerwona:  Nawet po powiększeniu, nic tam nie widzę. Oznaczenia całkiem nieczytelne. Tak to zeskanowali, że aż kicha dla tak dużej firmy. Ja patrzyłem na notebooku, może ktoś na czymś większym da radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile dobrze widzę na schemacie, to jest następująco:
"Lov Current"
Czarny       -  zewnętrzna masa (minus)
Fioletowy   -  zewnetrzny plus 12 V
Pomarańczowy -  "Engine" czyli plus pojawiający się po uruchomieniu silnika (D+)

 

"High Current"
Czerwony     - plus  12 V
Biały        - minus 12 V

"Lov Current", to obwód o małym obciążeniu prądowym (przewody nie muszą być w dużym przekroju)
"High Current", to główny obwód zasilający, gdzie może płynąć prąd do kilkunastu amper, konieczne przewody o dużym przekroju, odpowiednio dobranym do ich długości.

To by było na tyle :skromny:

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby było wszystko jasne:

na zamieszczonym przez Ciebie schemacie nie jest tak, jak na płytce z Twoich fotek :nono:

Może inna wersja/wykonanie :hmm:

Tak powinno być w/g schematu:

 

post-8228-0-84417600-1421107079_thumb.jpg

 

Z kolei ze zdjęć Twojej płytki wynika następujące podłączenie:

 

post-8228-0-08895000-1421107370_thumb.jpg

 

IMHO

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Jak podłączyłem  plus  ( czerwony ) i minus  ( biały ) to nie chce wystartować  czyli musiałbym dołożyć jeszcze  fioletowy (plus) i  czarny (minus) ?

no chyba że wystarczy jak dołoże tylko  D+ do plusa  (czerwonego) i zadziała .Nie chce niczego zepsuć  bo ponoć sama płytka to koszt 300 euro

Edytowane przez jubi-tom (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypowiadam się wyłącznie na temat nast. wyprowadzeń płytki (kolejność od lewej, jak na foto mojego rysunku, post #10):
"GND_H", "12V DC_H", "ENGINE", "GND_EXT", "12V EXT".
Sprawdź, czy dobrze oznaczyłem kolory wychodzących z PCB przewodów (kolejność ta sama, czyli od lewej, jak na moim foto):
Biały, Czerwony, Pomarańczowy, Czarny, Fioletowy.

Aby sprawdzić lodówkę, możesz połączyć razem przewody oznaczone na PCB: "GND_EXT" oraz "GND_H" i podłączasz je pod minus 12 V zasilania.
Następnie łączysz razem: "12V EXT", "12V DC_H", "ENGINE" i podłączasz je pod plus 12 V zasilania (przewód o średnicy min. 2,5 mm², jeśli niezbyt długi. Przy dłuższym np. 4mm²)

Teraz lodówka powinna działać, łącznie z panelem sterującym.

Prawidłowości pozostałych połączeń, w tym istniejącego osprzętu z oczywistych powodów zagwarantować nie mogę (nie mam tego wszystkiego przed sobą) - sam musisz być pewien, że wszystko inne jest podłączone prawidłowo, nigdzie nie ma zwarć, jakiegoś zacieku itd., itp.

O efektach prób napisz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak rozumiem biały z czarnym  to minus , a czerwony z fioletem to plus  :)

według mojego rozumowania też bym tak to  połączył ale lepiej  się dopytać

a może dać po drodze jakies bezpieczniki   zanim podłącze do zasilania ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak rozumiem biały z czarnym  to minus , a czerwony z fioletem to plus  :)

 

Tak, ale sprawdź jeszcze, czy dobrze oznaczyłem kolejność kolorów tych przewodów (kolory zaznaczyłem na fotce).

a może dać po drodze jakies bezpieczniki   zanim podłącze do zasilania ?

 

Robisz tylko próbę, ale zabezpieczenie możesz zrobić, jednak aby miało jakiś sens, to muszą być minimum dwa lub nawet trzy bezpieczniki: dla fioletowego ok. 2 A, dla czerwonego ok. 15 A, dla pomarańczowego ok. 1 A.

:hmm:

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zaraz sprawdze   jeszcze raz, ale tak jest  jak napisałeś

a ta płytka wygląda bardzo podobnie jak w lodówkach dometic

Edytowane przez jubi-tom (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.