Skocz do zawartości

[TEST] Parametry akumulatora do porównań z Twoim.


Socale

Rekomendowane odpowiedzi

Vitaycie.

W temacie o jakości akumulatorów http://forum.karawaning.pl/topic/18032-pogadajmy-o-jako%C5%9Bci-akumulator%C3%B3w/

obiecałem Wam zrobienie testów porównawczych pomiędzy akumulatorem renomowanej firmy a produkcji chińskiej typu "no name".

Niestety dokładnie tej obietnicy spełnić nie mogę z powodu opisanego tutaj:

http://forum.karawaning.pl/topic/18032-pogadajmy-o-jako%C5%9Bci-akumulator%C3%B3w/page-4?do=findComment&comment=399245

 

W zamian za to zrobiłem test, który pomoże Wam porównać zdolności Waszych akumulatorów, szczególnie nowo zakupionych jak i używanych gdy kondycja jest nieznana.

Test ten posłuży Wam wyłącznie jako punkt odniesienia i wystarczy zrobić identycznie swojego i porównać. Wnioski wyjdą same który producent buja w obłokach a który podaje prawdziwe dane. 

Wynik porównania zadecyduje czy chcecie zwrócić/wymienić czy zaakceptować zachowanie nowo zakupionego.

Warunek: Deklarowane parametry muszą być takie same lub umiejętność precyzyjnego liczenia jeśli Wasze aku są inne. Obciążenie żarówką też powinno być 120W by było porównawczo.

Przebieg:

1 Zakupione akumulatory, mimo gotowości do pracy nie podłączałem pod klemy w aucie. Doładowałem mądrym (nieszkodliwym) prostownikiem aby uzupełnić ewentualny ubytek zapasu energii. Temperatura otoczenia  - skromnie ogrzewany garaż, około 10st.

Jako małe obciążenie długodystansowe użyłem żarówki HB5

post-2083-0-50570600-1420998607_thumb.jpg

 

 

2 Po ładowaniu rozłączyłem i zostawiłem na by napięcie się ustabilizowało.

 

 

3 Nazajutrz zmierzyłem napięcie na biegunach: 12,82V

post-2083-0-14758400-1420998517_thumb.jpg

 

 

4 Podłączyłem zmostkowaną żarówkę (o łącznej mocy 120W dla łatwości obliczeń) i pozostawiłem równiutko na 5h - zegar w telefonie widać na foto.

 

 

5 Po podłączeniu żarówki napięcie natychmiast spada, już po minucie 12,6V

teoretyczne obciążenie 10A

post-2083-0-23370900-1420998539_thumb.jpg

 

 

6 Mija równiutko 5h stałego obciążenia, napięcie spadło do 11,46V z podłączoną nadal żarówką.

post-2083-0-71268400-1420998575_thumb.jpg

 

 

7 Odłączenie żarówki i napięcie potencjału rośnie, zmierzone po kilku sekundach 11,75V, po minucie powolutku nadal rośnie.

post-2083-0-85218800-1420998594_thumb.jpg

 

Teraz możecie postępować identycznie i porównać stan Waszych baterii w odniesieniu do nowego, przyjmijmy że z prawdziwymi parametrami.

:hej:

 

Edit: Testowanego akumulatora nie podłączałem ponownie pod prostownik, jak jutro czas mi pozwoli to go zabiorę i pojadę do kamperka spróbować czy będzie miał jeszcze zdolność rozruchową bez doładowania.

Poinformuję.

Edytowane przez WojtEwa (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W temacie o jakości akumulatorów http://forum.karawan...i-akumulatorów/

obiecałem Wam zrobienie testów porównawczych pomiędzy akumulatorem renomowanej firmy a produkcji chińskiej typu "no name".

Wnioski wyjdą same który producent buja w obłokach a który podaje prawdziwe dane. 

Wynik porównania zadecyduje czy chcecie zwrócić/wymienić czy zaakceptować zachowanie nowo zakupionego.

Z całym szacunkiem, ale testowanie pojedynczych, przypadkowych egzemplarzy akumulatorów nie ma nic wspólnego z rzetelnością. Informacje o pojedynczych i przypadkowych akumulatorach nie mają jakiejkolwiek wartości.

Ten test niestety nie ma wielkiej wartości przede wszystkim dlatego, że testowane są pojedyncze egzemplarze akumulatorów. Gdyby Kolega przetestował np. 50-100 sztuk każdego modelu, to można byłoby zacząć mówić o jakiejkolwiek wiarygodności.

W efekcie opisanego testu ktoś pomyśli, że ten testowany przez Kolegę "chiński" akumulator jest kiepski i nie warto go kupować, tymczasem może się okazać, że rzeczywistość jest zupełnie inna - po prostu trafił się jeden felerny egzemplarz. To samo dotyczy sytuacji odwrotnej - może się okazać, że jeden egzemplarz trzyma pojemność, ale generalnie akumulatory danego producenta są do kitu, bo większość z nich nie trzyma pojemności.

Edytowane przez piotrowin (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr, ale chyba nie zrozumiałeś idei. To nie jest test do rozważań, to są dane do porównań.

Ja nie muszę testować 50-100 modeli, niech 50-100 Kolegów zrobi to indywidualnie w identyczny sposób, wyniki każdy sobie sam porówna, przynajmniej w kwestii deklarowanych pojemności wyselekcjonuje lepszy<>gorszy.

Jestem przekonany że będzie to bardziej rzetelne od testów "na zlecenie".

Moje nowe są niemieckiej produkcji nie chińskiej, mam nadzieję że optymalnej jakości.

Edytowane przez WojtEwa (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z obietnicą, zabrałem testowany akumulator bez doładowania i pojechałem odpalać kampera.

Kamper ponad 2 miesiące nie odpalany, 3 próby bo paliwo zeszło w dół. Ręcznie dopompowałem paliwo do pompy i ostatkiem sił akumulatora odpalił !!!

Silnik 2,5TD - to akurat nie jest wyznacznikiem bowiem są różne silniki, różne oleje, różne sprawności.

Na tym mogę zakończyć, tematu nie ma co drążyć, mam nadzieję że wszystko jest zrozumiałe.

Teraz zapodam go na CT.

Do dzieła.

Edytowane przez WojtEwa (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.