Skocz do zawartości

Zagadki prądowe w przyczepie...


twjsm

Rekomendowane odpowiedzi

Od kilku dni poznaję swoją nową przyczpkę (dziesięcioletnia DELTA 4300TZ).

Mam pewną wątpliwość - pytanie: co to jest i jak to działa.

Nie mogę oprzeć się na swoich dotychczasowych doświadczeniach, bo w poprzedniej dwudziestoletniej N126NT miałem osobne obwody na 12V i 220V.

 

Podłaczając prąd do DELTY czy to 220V, czy też 12V z 13 bolcowego gniazda samochodowego, odbiorniki mi działają (tzn. oświetlenie wewnętrzne, pompki do wody).

W oświetleniu są to te same żarówki!

Myślę, że urządzenie prezentowane na zdjęciu jest czymś w rodzaju przetwornicy (proszę o poprawienie mnie, jeśli źle to nazwałem - nie jestem biegły w technologiach elektrycznych).

Są tu wyraźnie bezpieczniki samochodowe - a więc 12V)

 

Zastanawiam się, co stanie się (mam nadzieję, że nic złego), jeśli np. przez nieuwagę wepnę jednocześnie i 220V i 12V (tzn. któregoś z tych źródeł zasilania wcześniej zapomnę wypiąć..

 

Prosze o poradę :bukiet:

post-37719-imported-67fd9d1e-9d93-4ef1-a5e5-d212261f19db_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po podłaczeniu 220 powinno być słychać przekaźnik, który to odłącza automatycznie zasilanie 12V

 

Twoja odpowiedź mnie uspokoiła.. Tak podejrzewałem.

Raczej nie należy się więc obawiać sytuacji, że dwa zasilania jednocześnie będą podłączone?? :bukiet:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim Beyerland-zie też mam taką "tablice rozdzielczą". Trochę to rozgryzłem, ale jeszcze brakuje mi kilku szczegółów. Ten z prawej tołówne zabezpieczenie od 230 V. Pionowy rząd z lewej to bezpieczniki dwunastowoltowe od pompek wody, lodówki, oświetlenia itd) Nie bardzo wiem jaka jest rola przełącznika na górze tego czerwonego. Czy masz do swojej przyczepy jaką dokumentację ze schematami elektryki. Ja do swojej nie mam i na razie poruszam się trochę po omacku. Jeżeli masz w swoich papierach schemat to zeskanuj go proszę i wrzuć na forum, albo prześlij mi go meilem ekrezel@poczta.onet.pl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli w przyczepie jest zainstalowane urządzenie podobne do zaprezentowanego przez twjsm to nie może dojść do konfliktu napięć 230V i 12V. Jeżeli strzelają bezpieczniki to:

urządzenie jest do niczego - potrzebny fachowiec

operator jest do niczego - sprawdzić na spokojnie sposób podłączania kolejnych urządzeń. Konsultacje na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od kilku dni poznaję swoją nową przyczpkę (dziesięcioletnia DELTA 4300TZ).

Mam pewną wątpliwość - pytanie: co to jest i jak to działa.

Nie mogę oprzeć się na swoich dotychczasowych doświadczeniach, bo w poprzedniej dwudziestoletniej N126NT miałem osobne obwody na 12V i 220V.

 

Podłaczając prąd do DELTY czy to 220V, czy też 12V z 13 bolcowego gniazda samochodowego, odbiorniki mi działają (tzn. oświetlenie wewnętrzne, pompki do wody).

W oświetleniu są to te same żarówki!

Myślę, że urządzenie prezentowane na zdjęciu jest czymś w rodzaju przetwornicy (proszę o poprawienie mnie, jeśli źle to nazwałem - nie jestem biegły w technologiach elektrycznych).

Są tu wyraźnie bezpieczniki samochodowe - a więc 12V)

 

Zastanawiam się, co stanie się (mam nadzieję, że nic złego), jeśli np. przez nieuwagę wepnę jednocześnie i 220V i 12V (tzn. któregoś z tych źródeł zasilania wcześniej zapomnę wypiąć..

 

Prosze o poradę :niewiem:

 

 

Dysponujesz może schematem tej skrzynki z elektryką?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Rozgryzam dalej miejsce w przyczepie opisane jako POWER CENTRE.

Przyczepa jest z rynku holenderskiego, stąd i opisy w tym języku.

 

Czy potraficie przetłumaczyć opisy przy kolejnych bezpiecznikach:

1. Koelkast - ??

2. Verlichting - ?? (nie mam tu włożonego bezpiecznika)

3. Voortent Lamp - ??

4. Waterpomp (tu chyba jasne, że to pompa wodna)

5. Wand kontakt doos - ??

6. Caravan accu - ??

 

Z góry dziękuję...

post-48876-imported-672f6eb1-9b1a-4fcc-9894-6bcfad681e90_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koelkast lodówka

Verlichting oświetlenie

Wand kontakt doos chyba jakiś kontakt na ścianie wand - ściana doos - pudełko

Caravan accu akumulator przyczepy

Voorttent Lamp nie mam pojęcia, ale jakoś kojarzy mi sie to z namiotem, więc może jakies oświetlenie przedsionka

Popróbuj co sie dzieje jak wyciągasz poszczególne bezpieczniki

Powodzenia

 

Edit

Znalazłem voorttent to jest przedsionek :niewiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy - Koleżanki tak jak pisałem w wątku powitalnym ostatnio nabyłem Hobby 535 jednak jest troszkę okradziona i chciałbym abyście pomogli zlokalizować czego mi brakuje i co naprawić. Załączam zdjęcia co mam i prosiłbym Was o Pomoc czego mi brakuje i zlokalizowanie tych moich usterek. Najchętniej bym zobaczył zdjęcia u Was co tam jest i jak to wszystko powinno wyglądać. :niewiem: DZIĘKUJĘ !!!

 


To jest kabel, który doszedłem idzie do pochłaniacza przy kuchni, a końcówka która jest na zdjęciu jest przy wejściu po lewej stronie niepodłączoną

post-48986-imported-4bf8c0d3-b30d-49c0-837d-7d7aad950ba9_thumb.jpg.jpg]

 

Tutaj mam dziurę w szafie na rzeczy, tam gdzie jest cały trafa przyczepy, nie wiem czy coś tam powinno być?

post-48986-imported-a996ee25-e45f-46de-b605-ce262d7b80bd_thumb.jpg.jpg]

 

A to też niepodłączony kabel od podświetlania mebli na 12V bez żadnego włącznika itp... też nie wiem gdzie i jak powinien być podłączony

post-48986-imported-d6183314-b1e3-4b58-b424-549464a44fa8_thumb.jpg.jpg]

 

 

post-48986-imported-cb3c8006-5adc-4ce9-a2d6-4668d1646c3d_thumb.jpg.jpg]

 

tu nie mam nic, z tego co doszedłem to ucięte są rurki od wody

post-48986-imported-ea29a40b-2d1c-4c5c-882e-7500bdb7ece5_thumb.jpg.jpg]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od kilku dni poznaję swoją nową przyczpkę (dziesięcioletnia DELTA 4300TZ).

Mam pewną wątpliwość - pytanie: co to jest i jak to działa.

Nie mogę oprzeć się na swoich dotychczasowych doświadczeniach, bo w poprzedniej dwudziestoletniej N126NT miałem osobne obwody na 12V i 220V.

 

Podłaczając prąd do DELTY czy to 220V, czy też 12V z 13 bolcowego gniazda samochodowego, odbiorniki mi działają (tzn. oświetlenie wewnętrzne, pompki do wody).

W oświetleniu są to te same żarówki!

Myślę, że urządzenie prezentowane na zdjęciu jest czymś w rodzaju przetwornicy (proszę o poprawienie mnie, jeśli źle to nazwałem - nie jestem biegły w technologiach elektrycznych).

Są tu wyraźnie bezpieczniki samochodowe - a więc 12V)

 

Zastanawiam się, co stanie się (mam nadzieję, że nic złego), jeśli np. przez nieuwagę wepnę jednocześnie i 220V i 12V (tzn. któregoś z tych źródeł zasilania wcześniej zapomnę wypiąć..

 

Prosze o poradę :slina:

 

 

w tej skrzynce jest: transformator, przekaźnik, mostek prostowniczy, bezpieczniki główne, bezpieczniki na obwody. Oświetlenie przyczepy 12V zmienne, zasilanie pompy wody 12V stałe, zasilanie lodówki 12V stałe, zasilanie lodówki 220V zmienne, oświetlenie przedsionka 12V zmienne ( bywały też 220V zmienne) no i obwód gniazda 220V zmienne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

współczuje ...to skandal zeby tak rozkrasc przyczepę przed sprzedażą :slina::ok:

Niestety ale takie jest zycie, mam nadziję że pomożecie mi zlokalizowac czego tam brakuje od czego sa to kable. Tutaj chylę czoło do posiadaczy Hobbistów. :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.