Skocz do zawartości

System Via Toll


Binek77

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...
  • Odpowiedzi 79
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Witam,

Podepnę się pod temat, żeby nie zakładać kolejnego wątku o viatollu.

 

Posiadam zestaw auto DMC 2400kg i przyczepę DMC 1200kg co daje > 3,5t.

 

Przyczepę mam od niedawna i nigdzie jeszcze się z nią nie wybierałem. Wiem, że muszę mieć viatoll, ale tak się zastanawiam czy podczas jazdy swoim zestawem nawet jak jadę drogą niepłatną to muszę mieć zawsze urządzenie w aucie? Z tego co czytam, to jedni twierdzą, że trzeba mieć, inni piszą, że trzeba mieć tylko jak się korzysta z dróg płatnych. Oczywiście jak już nabędę to "cudo" to i tak zawsze będzie w aucie, ale póki co jeszcze viatolla nie posiadam i tak się zastanawiam, czy jeśli potrzebowałbym np. zrobić teraz przegląd przyczepy i chciałbym udać się na stację diagnostyczną w inną część miasta (nie przejeżdżając przez żadne bramki) to czy mogę tak jechać bez obaw, że nie skończy się to karą w razie jakieś kontroli ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko na drogach płatnych, objętych systemem Viatoll.


Zawsze możesz skorzystać z tej strony i będziesz wiedział jakie drogi są płatne.

http://213.25.68.37/tc/Default.aspx?lang=pl&AspxAutoDetectCookieSupport=1

Chociaż ja mam go zawsze jak jadę z przyczepą.

Edytowane przez TOM3653 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką odpowiedź.

 

Przeglądałem już tą stronkę, jest bardzo przydatna. Ja również jak tylko zaopatrzę się w urządzenie zawsze będę je mieć w aucie, niezależnie czy będę jechał z przyczepą czy bez. Póki co jeszcze go nie mam tak jak pisałem, a wolałbym uniknąć konsekwencji spowodowanych swoją niewiedzą, tym bardziej, że koszty tego mogą być dosyć spore.

 

Czekam również na pogodę, przy której będę już mógł udać się gdzieś w drogę aby zaznajomić się z prowadzeniem takiej przyczepy. Sama jazda z przyczepą to nie problem i mam już z przyczepą "parę km" za sobą, ale zawsze to była przyczepa z plandeką i była ona z reguły wielkości niedużej osobówki.

Przy obecnej przyczepie wiem, że będę musiał nauczyć się jazdy od nowa, bo z tego co czytam to jest to zupełnie inna jazda. Dlatego pytam się o ten viatoll, bo chcę przed sezonem trochę pojeździć "na sucho wokół komina", aby trochę poznać przyczepę i okiełznać :) Teraz już wiem, że póki co mogę się nie martwić o opłaty. Aczkolwiek pewnie zanim z nią wyjadę to prędzej załatwię via-formalności, a wtedy już problemu nie będzie wcale.

 

Dziękuje za info i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko na drogach płatnych, objętych systemem Viatoll.

Zawsze możesz skorzystać z tej strony i będziesz wiedział jakie drogi są płatne.

http://213.25.68.37/tc/Default.aspx?lang=pl&AspxAutoDetectCookieSupport=1

Chociaż ja mam go zawsze jak jadę z przyczepą.

Tu byłbym ostrożny. W naszej rzeczywistości permanentnej przebudowy wszystkiego miałem przypadki przejechania przez bramki Viatola - a na etapie planowania przejazdu ich nie bylo,  i  odwrotnie: miałem przejechać przez bramki - a nie było ich po drodze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Urządzenie zawsze możesz wyłączyć, a do kontroli na drogach nie objętych Viatollem potrzebne jest tylko prawo jazdy.

Powodzenia. :ok:

 

Jeszcze Dowód Rejestracyjny i OC (ew. po 50pln za kazdy świstek)   :-]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tom.

ViaBox-a nie wyłączysz. On jest włączony cały czas tyle, że trzeba w aucie albo włożyć go w torebkę aluminiową gdzieś dla pewności za siedzeniem albo pamiętać, że jak się jeździ bez przyczepy, trzeba  go przełączyć . Wtedy działa w trybie ViaAuto czyli jedziesz jak osobowym do 3,5 t i na płatnej drodze, nie musisz płacić manualnie. Wjeżdżasz w przejazdy płatności elektronicznej nie zatrzymując pojazdu.

 

 

Kierowcy zespołów pojazdów (samochód osobowy z przyczepą) o łącznej dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5t chcąc wjechać na drogę płatną mają obowiązek zainstalować wewnątrz pojazdu urządzenie pokładowe viaBOX, które posiada funkcję manualnego włączania i wyłączania trybu „pojazd z przyczepą”. Aby włączyć tryb „pojazd z przyczepą” kierowca musi przytrzymać przycisk przez ponad 2 sekundy do czasu, gdy dioda „2” zaświeci się jednokrotnie. Kolejne przytrzymanie przycisku spowoduje, że viaBOX wróci do trybu „pojazd bez przyczepy”, a przełączenie zostanie potwierdzone pojedynczym sygnałem świetlnym diody „X”. Z możliwości tej korzystają kierowcy pojazdów, które podlegają opłacie tylko wtedy, gdy ciągną przyczepę oraz pojazdów, które ciągnąc przyczepę podlegają innej stawce opłat (gdy dopuszczalna masa całkowita zestawu przekracza 12 ton). Szczegółowe informacje dotyczące przełączania urządzenia dostępne są w instrukcji obsługi urządzenia viaBOX.

Użytkownicy kamperów (czyli zintegrowanych samochodów turystycznych, specjalnie w tym celu zbudowanych lub wyposażonych, zapewniający podróżującym nim pasażerom miejsca do spania i wypoczynku) o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony również powinni pamiętać o obowiązku wnoszenia opłaty elektronicznej na drogach płatnych oraz o związanym z tym obowiązku rejestracji w systemie viaTOLL.

System viaTOLL nie jest jednak obowiązkowy dla samochodów osobowych z przyczepą o łącznej dopuszczalnej masie całkowitej zestawu równej lub niższej niż 3,5 tony. Kierowca takiego pojazdu może jednak dobrowolnie korzystać z systemu viaTOLL na autostradzie A2 Konin – Stryków oraz A4 Bielany Wrocławskie – Sośnica i tym samym wnosić opłatę w sposób elektroniczny. Płatności elektronicznych dokonuje się za pomocą urządzenia viaAUTO, które można nabyć w wybranych Miejscach Obsługi Klienta.


Instrukcja obsługi.

 

 

http://www.viatoll.pl/upload/files/obsluga_klienta/viabox_instrukcja_obslugi_01_2013.pdf


Gdyby komuś się nie chciało czytać tej instrukcji a ma zamiar kupić urządzenie, to przed kupnem przyda Wam się również te kilka zdań które z niej wyciągnałem. Unikniecie kłopotu i zaskoczenia a mianowicie :

 

Urządzenie viaBOX jest przeznaczone do użytku w pojazdach z niemetalizowaną szybą przednią lub metalizowaną szybą przednią z powierzchnią niemetalizowaną.

 

Pojazdy z pełną metalizowaną szybą przednią powinny używać urządzenia viaBOX wraz z anteną zewnętrzną o nazwie „viaBOX-2”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojazdy z pełną metalizowaną szybą przednią powinny używać urządzenia viaBOX wraz z anteną zewnętrzną o nazwie „viaBOX-2”

Niestety nie wszystkie punkty wydające ViaBoxa mają tego z dopiskiem "2" czyli z zewnętrzną anteną. Co więcej, prawdopodobnie nie dostanie się takiego "od ręki" nigdzie, bo oni go specjalnie zamawiają. U mnie, sympatyczna pani popatrzyła na mnie jak na idiotę i oświadczyła, że muszę jechać albo do Krakowa albo do Katowic, bo oni nie mają, a specjalnie zamawiać nie będą! 

Zaryzykowałem i wziąłem zwykłego - na szczęście mam przy lusterku miejsce, gdzie zwykły ViaBox działa, ale za to, jest niewidoczny z zewnątrz (część szyby niemetalizowana jest oklejona jakby folią z czarnymi kropkami), co przy sympatycznych "krokodylkach" używających lornetki może spowodować zwiększoną ilość kontroli!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Seba.

Przecież zawsze można o wiele wcześniej zadzwonić do różnych punktów dystrybucji urządzenia w rejonie zamieszkania lub w jakimś promieniu i dowiedzieć się, czy takowe urządzenie mają.

Planując kupno przyczepy trzeba wiedzieć, że takie będzie potrzebne nawet do jej przywiezienia do domu, nie mówiąc już o wyjeździe  nią na urlop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.