Skocz do zawartości

oświetlenie 220/12V


adamekk74

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. W przyczepie Abi mam oryginalną lampę narożnikową z oprawą i żarówką na 220V, natomiast napięcie na przewodach wynosi natomiast 12V. W instalacji nie dostrzegłem żadnych przeróbek, więc nie wiem o co chodzi. Czy ktoś może mi to wyjaśnić ?

 

Witam !

Fotki, fotki, fotki :hmm:  (oprawa, gwint, żarówka itd.)

To, że nie dostrzegłeś żadnych przeróbek, nie oznacza, ze ich nie było.

Jak jest w pozostałych lampach (oświetleniu) ?

Piszesz: "napięcie na przewodach" - nie jest to precyzyjne, więc pozostają domysły, a tak się nie da.

Wykręć żarówkę i sprawdź napięcie wewnątrz oprawki (jeśli choć trochę masz o tym pojęcie !).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... ale Kolega pisał, że ma w oprawie "żarówkę na 220 V", a nie żarówkę o wyglądzie takiej na 220 V
Przynajmniej ja tak to odebrałem :hmm:

Oczywiście są w niektórych przyczepach stosowane żarówki zasilane napięciem 12 V, a wyglądem przypominające te zasilane z sieci 230 V, jednak przeczytałem: "mam oryginalną lampę narożnikową z oprawą i żarówką na 220V"

:niewiem:
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... ale Kolega pisał, że ma w oprawie "żarówkę na 220 V", a nie żarówkę o wyglądzie takiej na 220 V

Przynajmniej ja tak to odebrałem :hmm:

 

Oczywiście są w niektórych przyczepach stosowane żarówki zasilane napięciem 12 V, a wyglądem przypominające te zasilane z sieci 230 V, jednak przeczytałem: "mam oryginalną lampę narożnikową z oprawą i żarówką na 220V"

:niewiem:

 

natomiast z opisu (przypuszczam również że z pomiaru) wynikało że instalacja 12V

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Przepraszam, że tak bez słowa porzuciłem temat ale zmieniłem oprawę pod dwunastowoltowego leda i cieszę się przyjemną poświatą :)Sprawa dalej mnie jednak intryguje ... Podobnie jak kilka innych, np. pokrętło na panelu od nawiewu Carver, czy przełącznik 240V przy nim. Zakładam, że służy do podłączenia grzałki elektrycznej do piecyka jako alternatywne ogrzewanie ... Aktualnie przerabiam układ wodny. Zrobiłem z poliwęglanu siedemdziesięciolitrowy zbiornik na wymiar i podłączyłem ciśnieniową pompę wody. Instalacja bez problemu wytrzymuje ciśnienie 2,4 bar. Dalej planuję wlot zimnego powietrza spod przyczepy do nawiewu, wentylator odprowadzający ciepło i opary znad kuchenki, okno w toalecie, maszt antenowy w szafie oraz dwie, niezależne grzałki na piecu, po 1200W każda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamekk, a będziesz wybierał się na kempingi, czy postawisz sobie budkę gdzieś "u znajomego na placu"? Bo jak na kempingi, to jedna grzałka 1200 W, to już masz ponad 5A. To często bywa na granicy zabezpieczenia na polu. 2 grzałki, to już będzie ponad 10A, a gdzie reszta urządzeń? Jak już koniecznie chcesz mieć ogrzewanie elektryczne, to może grzałki tak do 800W każda. Na przyczepę wystarczy, a masz rezerwę prądową. Chcesz z przyczepy w ogóle wyzbyć się gazu? Standardowo w przyczepie ogrzewanie jest na gaz. Jak przerzucasz się na elektrykę, to powstaje pytanie co z gotowaniem. Choćby tylko wody na herbatę. Zwykły czajnik, to często 2 kW. Kolejne prawie 10A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co moja przyczepka jest wyłącznie stacjonarna. Trzymam ją na działce, gdzie przebywam od wiosny do jesieni. Stąd adaptacja. Na kempingu dostosuję użytkowanie do przyjętych zasad i norm bezpieczeństwa. Ale to nieprędko bo moje Varadero choć stukonne, a budka mała, to jednak nie uciągnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.