Skocz do zawartości

Ładowarka waeco iu 812


jubi-tom

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Właśnie kupiłem ładowarke waeco iu 812 , ma służyc jako ładowarka , ale również jako  mały elektroblok. Czy ma ktoś z Was schemat  prawidłowego podłączenia ? Zdradze  Wam

że zabudowa ducato ruszyła  już pełną parą .

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... kupiłem ładowarke waeco iu 812 , ma służyc jako ładowarka , ale również jako  mały elektroblok. Czy ma ktoś z Was schemat  prawidłowego podłączenia ?

 

Witam !

Jako energoblok nie posłuży, ponieważ nim nie jest, ale jako zasilacz i to bardzo dobry - owszem.

 

Popatrz np. tu:

http://forum.karawaning.pl/topic/16455-przeróbka-instalacji-sprite-euroland-380-ek/?p=397110

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję

nie mogłem znaleźć tego tematu a wiedziałem że był poruszany , a propos schematu to mogę dać   bezpieczniki zaraz za  ładowarką czy lepiej za aku ? (bo instalacji jeszcze niemam rozprowadzonej) a ta ładowarka służyła by mi jako mały zasilacz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście wszystkie bezpieczniki dla odbiorników prądu (skrzynkę bezpieczników) dajesz zaraz "za" akumulatorem, jak najbliżej klemy plusowej.

Wszystkie przewody muszą mieć odpowiednio dobrany przekrój, a przewód od plusa accu do skrzynki, powinien uwzględniać z naddatkiem maksymalny, sumaryczny pobór prądu wszystkich urządzeń (zsumowana wartość wszystkich zabezpieczeń).

Od poszczególnych bezpieczników może być już mniejsza średnica przewodów, ale wciąż dostosowana do maksymalnego obciążenia w danym obwodzie.

Dobrze by było umieścić ładowarkę blisko zasilacza, aby przewody były możliwie krótkie. Na tych przewodach nie potrzebujesz zabezpieczeń, ale przewody najlepiej dać grubsze (dałbym 4 mm²). Ten model zasilacza jest zabezpieczony przeciwzwarciowo.

Ładowarka pracuje z accu buforowo. Podczas pracy w trybie zasilacza może dać 8 A.

Oczywiście pobór prądu może być dużo wyższy, ale wtedy brakująca część będzie pobierana z akumulatora.

Jeśli przewidujesz, że w przypadku włączenia wszystkich odbiorników (taka sytuacja może wystąpić) sumaryczny pobór prądu będzie wyższy, niż 8 A, to bezwzględnie musisz pod tym względem przewymiarować podane wcześniej średnice odpowiednich przewodów ! 

 

P.S.

Nie zapominaj, że średnica przewodu masy (minus) musi być przynajmniej taka, jak średnica głównego przewodu między plusem accu, a skrzynką bezpieczników.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Webasto lubi pociągnąć trochę prądu, ale bardziej przyjrzałbym się silnikowi łóżka.

Zmierz, jaki jest pobór prądu przy max obciążeniu (połóż na łóżko dodatkowo coś o masie 15 - 20 kg), będziesz miał bardziej miarodajny pomiar. Takie wartości musisz znać przed kładzeniem instalacji. Musisz wiedzieć, ile max prądu potrzeba, gdy wszystko pracuje jednocześnie.

Warto w instalacji przewidzieć główny odłącznik zasilania / akumulatora, a nawet na samej klemie dać też główny bezpiecznik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.