Skocz do zawartości

Nietypowa przyczepa, jak zrobić ściany ultra lekkie?


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 98
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Wklejanie zlecę firmie ci robi szyby, pleksi od kolegi z agencji reklamowej. Tylko chcę dobry materiał wybrać ...

Plexi NIE jest materiałem konstrukcyjnym. Nie można projektować i wykonywać z plexi elementów przenoszących obciążenia.

Dla odmiany poliweglan jest materiałem konstrukcyjnym. Jeśli wkleisz okno to ono będzie przenosiło obciążenia (i bardzo dobrze) więc powinieneś wybrać poliwęglan. Możesz kupić dwie płyty i zamontować podwójne okno stałe (nie otwierane). Jedną płytę montujesz od zewnątrz, a drugą od środka. Oczywiście mówię o PC litym, a nie komorowym, bo to się nie nadaje na wklejane okna w przyczepie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tak tylko o poliwęglanie mowa, pleksi bylo na uszczelce wcześniej, ale nie przeszło próby czasu.

 

Chciałbym podwójnie dać ale obawiam się o wzrost wagi całego przedsięwzięcia. Jaką grubość polecacie tego poliweglanu? Będę szukał z UV filtrem i czarne ale takie by trochę swiatla przypuszczaly. Chyba czym cieńsza płyta to większa przepuszczalność światła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Gdzieś widziałem już zdjęcia tej przyczepy. Mam wrażenie, że nawet na naszym forum. 

 

 

 

To tu :

Post #925 z dnia 08 XI 2012.

http://forum.karawaning.pl/topic/16163-nietypowe-przyczepy-i-samochody-kempingowe/page-62

 

W tym samym temacie posty #532 i  #536 kol.irekg1   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He

 

 

Ha, faktycznie z tego ogłoszenia ja zdobyłem :) 600km ja ciągłem.

 

Teraz czekam na montaż okien z poliweglanu, jak będzie cieplej przechodzę do środka

 

Wie ktoś gdzie można podpory do postoju kupić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

He

 

 

Ha, faktycznie z tego ogłoszenia ja zdobyłem :) 600km ja ciągłem.

 

Teraz czekam na montaż okien z poliweglanu, jak będzie cieplej przechodzę do środka

 

Wie ktoś gdzie można podpory do postoju kupić?

Witam

 

Kolego zakupiłeś już moze ten korek naturalny o którym pisałeś. Jeśli tak to moze cos napiszesz na jego temat jak to wyglada?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bylem, oglądałem w sklepie ci tylko tym handlują, jednak wezmę taki cienki między styropian a tapicerkę. U mnie po prostu nie pasuje to na zewnątrz ze względu na konstrukcje. Mam juz hips czy coś takiego na tapicerkę zobaczę jak to wyjdzie na biało :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Plexi NIE jest materiałem konstrukcyjnym. Nie można projektować i wykonywać z plexi elementów przenoszących obciążenia.

Dla odmiany poliweglan jest materiałem konstrukcyjnym. Jeśli wkleisz okno to ono będzie przenosiło obciążenia (i bardzo dobrze) więc powinieneś wybrać poliwęglan. Możesz kupić dwie płyty i zamontować podwójne okno stałe (nie otwierane). Jedną płytę montujesz od zewnątrz, a drugą od środka. Oczywiście mówię o PC litym, a nie komorowym, bo to się nie nadaje na wklejane okna w przyczepie.

 

Czyli poliwęglan jak będę wklejał albo pleksi na uszczelkę (tylko opór powietrza będzie przenosić) jednak w tej cepce szyby są haj w autobusie, min 1500 na poliwęglan trzeba dać. Chyba lepiej będzie dopasować uszczelkę nową.

 

Jeśli chodzi o poliwęglan to jeszcze mam jedno pytanie, bo rant jest na ok 1 -1,2 cm nie wiem czy klej będzie trzymał na takiej powierzchni (taki co do łodzi się wkleja) więc pytanie czy poliwęglan nie pęknie jak nawiercę dziurki przy rogach by go wyprofilować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwaga na poliwęglan, zmienia swoje wymiary funkcji temperatury (ciepło- wydłuża się, zimno- kurczy się). Miałem w pierwszej wersji mojej przyczepki dach pokryty poliwęglanem, klejonym po obwodzie- w ciepły słoneczny dzień na dachu robił się wielki balon z wybrzuszonego poliwęglanu, a przy niskich temperaturach znów było płasko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam wszystkich po długiej przerwie, minął rok ale wróciłem. Dziękuję wszystkim za rady z oknami, ściankami, życie jednak zweryfikowało te pomysły.

 

Okna gotowe

 

Okazało się że najlepszym sposobem na zrobienie okiem w mojej przyczepie są ... szyby normalne samochodowe klejone ale najcieńsze chyba 4 lub 5 mm. Gość co zajmuje się tym 30 lat powiedział że nie ma opcji na jakikolwiek plastiko podobne produkty bo ta cepka chodzi. Więc poszło wszystko i nie na uszczelce tylko klejone jak w busach. Dzięki temu szyby trzymają całą konstrukcję mocno i solidnie, fakt doszło ok 90 kg ale temat mam zakończony na zawsze. Kiedy była goła (sama rama) bez tapicerek ważyła jakieś 550 kg po oknach jest 640 do 750 nie ma już dużo ...

 

Ścianki ultra lekkie:

konstrukcja jest cała aluminiowa z kątowników 2 cm więc w środek poszedł styropian a na zewnątrz były już uchwyty do laminatu (taki z mebli lata 70 - jeszcze w windach je można zobaczyć) Fajny materiał tylko jak dostanie się woda to mega śmierdzi.

Postawiłem na materiał HIPS biały błyszczący, ponieważ miałem do niego łatwy dostęp z agencji reklamowej. jest mega wytrzymały jak na 0,9 mm

 

 

Kolejny temat to kompletny brak instalacji 230V

Zlecę to znajomemu elektrykowi, czym się różni taka instalacja od normalnej, wiem tyle że pasowało by kończyło się gdzieś na zewnątrz gniazdkiem EURO żeńskim by wpiąć się w kempingi. Czy jakieś bezpieczniki mam po swojej stronie montować? Na co zwrócić uwagę elektrykowi?

 

Następny temat po krótce to Zestaw fotowoltaiczny

​Przy mojej ograniczonej wadze cepki zostaje mi tylko opcja paneli elastycznych (flex) ze względu na niską wagę. 

Idea jest taka by jak najmniej korzystać z gniazda, więc dobrze by były dość wydajne panele. Pytanie czy warto inwestować w coś takiego, czy to już lekka przesada: https://suntrack.pl/zestawy-na-lodz/1012-zestaw-na-lodz-2x100w15a.html 

czy jakość tego jest ok? Jakiej pojemności aku żelowe do tego polecacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry za słowa krytyki ale mając naprawdę fajny projekt do zrealizowania z powodu tych szyb ostro spartoliłeś sprawę.Przyczepa mega fajna, a Ty pojechałeś po bandzie ze szklanymi szybami które ważą prawie 100kg w lekkiej czepie 750dmc, gdzie założeniem konstruktora tego pojazdu była lekka aluminiowa konstrukcja.  Zaoszczędziłeś(albo nawet i nie) na szkle a teraz kombinujesz z lżejszymi i droższymi solarami. Apetyt rośnie w miarę jedzenia, za jakiś czas  może będziesz chciał lodówkę, wc, ciepłą wodę itp. i problem 100kg szkła będzie powracał. Dmc zestawu się nie przekracza, choćby dla bezpieczeństwa, a zawsze warto mieć jeszcze min.150kg(w takiej małej) ładowności.

 

Instalacja 230 to w skrócie wejście z zewnątrz, z odpowiednim wtykiem i przedłużaczem http://forum.karawaning.pl/topic/12861-przy%C5%82%C4%85czenie-przyczepy-do-sieci-230-v-gniazda-wtyki-przej%C5%9Bci%C3%B3wki-oznaczenia-wymagania/

reszta to już trochę tak jak w domu, za gniazdem wejściowym w środku bezpieczniki, od nich przewody rozprowadzone na gniazdka i inne sprzęty np. lodówka, zasilacz 12V, ewentualne oświetlenie 230V etc. Proponuję równolegle wymyślać instalację 12V.

Edytowane przez maciejkos (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szyby montowałem z pewną świadomością i konsewkencjami, poliwęglan jak ktoś pytał wcześniej nie jest materiałem konstrukcyjnym pracuje, przyczepa teraz mega radzi sobie z oporami powietrza na przedniej szybie. Wzmocniło to całkowicie przyczepę. Chciałem zamknąć ten temat raz na zawsze i teraz mam wklejone szyby i spokój na zawsze.

 

Solar, czy miałbym pleksi czy szkło i tak w grę wchodzą tylko ogniwa flex, ponieważ są dużo cieńsze i o wiele lepiej to wygląda, drugi ważniejszy powód, dach jest dość delikatny, profile alu schodzące w trapez, nie odważyłbym się montować na nich nic więcej niż 2-3 kg a tyle właśnie ważą te ogniwa.

 

Przyciemniam w piątek szyby wszyskie, bo teraz jest jak w saunie, mega ta przyczepka jest przeszklona więc doładuję maksymalne zaciemnienie, powinno i tak być wystarczająco światła w dzień a nie chcę by wścipscy podglądali :)

 

Po przyciemnieniu pojadę na wagę to dam znać ile dokładnie waży cepka z lodówką, kuchnią butlami i zabudową. Łazienki nigdy tam nie będzie, więc więcej ważyć już nie będzie, na tyle ciekawa konstrukcja że dużo więcej nie można w niej zrobić. ok równe 700 powinna ważyć bez bagaży na podróż i jedzenia ale dokładnie jeszcze napiszę.

 

Co do tematu instalacji, pytania będę zadawał już w twoim linku (genialny) nie mogłem tego znaleźć!

 

Ps. tak zamierzam właśnie zrobić (zlecić) 230v + osobna 12v pod solary 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.