Skocz do zawartości

Oświetlenie wewnętrzne w Chateau


Magic

Rekomendowane odpowiedzi

Moim zdaniem należałoby do oświetlenia LED zastosować osobny zasilacz dedykowany dla nich. Trochę kosztuje ale masz pewność działania. Korzystając z zasilacza przyczepy będziesz miał migotające światło diod, gdy dołożysz kondensator do niego to migotanie ustanie ale ten element znacznie zwiększy napięcie wyjściowe (ok. 30%) z zasilacza, a to może powodować uszkodzenie diod.

 

ED

 

Zakładałem ledy w dwóch budach i w żadnej nie miałem migotania, a zasilanie było/jest z fabrycznych zasilaczy, czy też energobloków czy jak tam zwał. Może najpierw niech spróbuje....  :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 58
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Ja całkiem poważnie myślę o ledach ale dodatkowo a nie w zamian za dotychczasowe oświetlenie... 
Zacznę gryźć temat od sprawdzenia co mam w przyczepie.... Potem zrobię instalację ledów i będe sprawdzał, czy miga i czy coś się dzieje sukcesywnie dokładając elementy typu kondensator czy zasilacz... Wszystko przede mną :) będę walczył!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o oświetlenie ogólne - zrobiłem plafon najlepiej się sprawdza o nic nie zahaczasz jak przy lampach z abażurem.

Żródło światła oczywiście taśma led najzwyklejsza biała ciepła 5w/m - załączanie 2 stopniowe, 1 odcinek ca 30cm, drugi 60-70cm.

Plafonidło podebrałem sobie z dostępnych w Casto po ok. 25zł plafonów z drewnianą obwódka - pasi fajnie.  

Oświetlenia pozostałe sukcesywnie robię Led w profilach alu - jest tego mnóstwo rodzajów.  

Z zasilaniem nie przesadzajmy z tymi dedykami, każdy zasilacz impulsowy stosowany w automatyce przemysłowej będzie ok. mało powiedziane będzie lepszy bo ma możliwość podniesienia napięcia np. przy dłuższym odcinku zasilania zrekompensuje spadki napięcia. Koszty tych zasilaczy są na tyle niskie że nie opłaci się kombinować z kondensatorami.

Konieczne tak jak koledzy piszą rozszyfrowanie instalacji i dobre rozplanowanie instalacji niskonapięciowej dla Led, może warto się np. zastanowić nad 2 ma zasilaczami a nie ciągnąć kable wkoło całej budy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ED

 

Zakładałem ledy w dwóch budach i w żadnej nie miałem migotania, a zasilanie było/jest z fabrycznych zasilaczy, czy też energobloków czy jak tam zwał. Może najpierw niech spróbuje....  :hmm:

Kajetan masz rację, najpierw próba, a potem wnioski. Widać z tego, że w przyczepach montowane są różne zasilacze.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 No ale standardowo jest na 12, 220 i gaz. Szczerze, nie spotkałem się z budą bez trafo na 12V.... no chyba,, że Niewiadówka  :]

I standardowo 12V zasila lodówkę z samochodu a nie z zasilacza.

No ale taka opcja jest możliwa tylko jaki ma sens mając 230V do dyspozycji a bez tego zasilacz z powietrza energii nie wyprodukuje.

...

w żadnej nie miałem migotania, a zasilanie było/jest z fabrycznych zasilaczy

...

Najwidoczniej zasilacze na wyjściu były zakończone kondensatorem.

...załączanie 2 stopniowe

...

Podsunę też swój pomysł.

Mam włącznik oświetlenia przy drzwiach załączający lampy sufitowe. W każdej lampie włącznik by można było pojedynczo wyłączać - to fabrycznie.

Bardzo zależało mi na zachowaniu oryginału, wstawiając ledy pod klosze, przy tej okazji do włącznika wlutowałem równolegle rezystor bodaj 100 Ohm

To obniża ilość światła do "świeczkowego" i fajny półmrok jest a spojrzenie na źródło światła nie powoduje oślepiania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! 

Jako nowy użytkownik za pewne zacnego forum na początek się przedstawię: 

Otóż na imię mi Adam, jestem ze stolicy naszego pięknego kraju. 

Nabyłem przed miesiącem moim zdaniem dość ciekawą przyczepę Chateau Cantara 450 move. 

Przyczepka za rozsądną cenę wiec wiadomo - pare rzeczy trzeba zrobić: 

 

Na samym początku wybebeszyłem wszystko co materiałowe czyli podkowę, materac, firany i zasłony oraz obicie ścian w okolicy łóżka. 

O poszukiwaniach tapicera dam znać w osobnym temacie. 

 

Tutaj chciał bym się skupić na elektryce a co najważniejsze na oświetleniu. 

W każdym powiedzmy rogu przyczepy (4szt) są zamontowane takie małe halogenowe (chyba) reflektorki. dwa się rozpadają a poza tym nie są zbyt urodziwe bo całkiem czarne i plastikowe zatem do wnętrza nie pasują. Tu zatem pytanie gdzie takowe coś w innym stylu za rozsądne pieniądze dorwać? myślałem ewentualnie o założeniu po prostu zwykłych reflektorków z marketu budowlanego i żarówkach 12V tyle, że bez transformatora. Czy to logiczne? Ponadto na suficie nad podkową jest zamontowane coś jak plafon chyba na jeden halogen.... tyle ze plastikowe dziadostwo jest nadtopione i brązowe więc trzeba wymienić. co polecacie w to miejsce?

Będę wdzięczny za odpowiedzi oraz za wyrozumiałość względem początkującego forumowicza :)  

 

WITAJ

 w podanym linku masz pokazane jak ja wymyśliłem sobie LED-owe oświetlenie

http://forum.karawaning.pl/topic/11149-caravelair/page-11

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ledy ledami, jednak problem mam inny. 
Owa sufitowa lampa niby plafon się zasadniczo rozsypał jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. 
Zdjęcie przed dotknięciem w zał. 
Ponadto lampki na 12v wyglądają tak.... jak kolejne zdjęcie. 
W dodatku jedyne co znalazłem konkretnego elektrycznie wygląda jak na 3cim zdjęciu i jest podłączone do zwykłego gniazdka 230v.

post-18624-0-97893700-1420250964_thumb.jpg

post-18624-0-46916500-1420250979_thumb.jpg

post-18624-0-68526300-1420250989_thumb.jpg

Edytowane przez Magic (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekaj pomału - chyba coś z kolejnością zdjęć pomieszałeś :)   albo nie wszystkie weszły :)

idąc od góry lewa strona

1/ to wygląda na jakiś zasilacz, 2/ Normalne przypalone oczko halogenowe,

3/ Czarny halogenek z wył. rozleciana góra bez szybki

A gdzie ten plafon ?

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypalony halogen to ten plafon jak się przyglądniesz :) 
I zdjęcie jest zrobione nim się rozsypał.
Weszły trzey dobre zdjęcie ale one się same układają, a zawsze fotki wrzucam po napisaniu treści i mi się mieniać nie chciało :)  
Czarny halogenek jest w proszku ledwo się kupy trzyma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kajetan to nie dziwa to halogen - wysoka temp. albo i za mocny żarnik albo i marne niedostosowane do tej temp. tworzywo przegrzewa się i sypie

 

Nie mogę znaleźć w wątku informacji czy te halogenki to 230 12v  (albo stary i ślepy jestem :) )

Zakładając że  to 12v   dla spokoju ducha zmierzyłbym napięcie na wyjściu z zasilacza lub na tych halogenach czy czasem nie jest więcej niż nominał. Jeśli padła jakaś stabilizacja w zasilaczu może być podniesione napięcie co skutkuje również podniesieniem temp. żarnika.

Tego czarnego diabełka znam - żył sporo czasu u mnie z żarnikiem 10W - nie jest to taka lichota, powiedziałbym że nawet dość solidne wykonanie

Tu akurat zastąpienie innym uważam za proste - podebrać coś podobnego załadować ledy i po balu

Ten co się rozsypał - no cóż trzeba go czymś zastąpić - tu widzę więcej kombinacji ale też się da. Szedłbym też drogą podebrania podobnego halogena i załadowania Led

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smoki to zazwyczaj stare istoty :P 
Jednak fakt, nie napisałem jak są zasilane, całe oświetlenie w przyczepie jest na 12v. 
Odkręciłem ten jeden czarny bez szybki na wzór żeby coś może wielkościowo dobrać, bo myślałem nad ich wymianą, ale nic tak małego nie znalazłem. 
A plafon nie wiem czy nie zastąpie jakimś klasycznym domowym punktem oświetleniowym, tylko pewnie 3 żarówek mi to nie uciągnie?? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam i szukam, a znaleźć nie mogę... czy przykładowo takie coś mogę zastosować? Tylko oczywiście wywalając ten chyba zasilacz spod obudowy? 
Bo ja się na prądzie tyle znam co kot napłakał :) http://allegro.pl/plafon-okragly-sufitowy-led-12w-ciepla-lampa-led-i4900296449.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, nie wiem. Skąd pewność, że wszystko, co ma LED w opisie, musi być zasilane napięciem 12 V :hmm:

Jak wywalisz "to coś", co tam nazwano "Power supply", to nie oznacza, że po przyłożeniu 12 V wszystko będzie śmigać :nono:

Niestety, nie doczytałem się w parametrach tego, co w Twoim przypadku istotne.

 

post-8228-0-28624600-1420481242.jpg

 

A może coś takiego ?

Mniejsza moc, ale pewność, że działa na 12 V.

 

Jeśli chcesz po mniejszych kosztach, to lepiej kupić typowy plafon domowy (ok. 40 zł.), wybebeszyć wnętrze, wykleić odpowiednio przyciętymi odcinkami taśmy LED i sprawę masz załatwioną.

Wybierając plafon, zwróć uwagę, aby jego klosz, jeśli nie jest z mlecznego plastiku (taki byłby najlepszy), tylko jest ze szkła, był przykręcany do obudowy wkrętami lub jakimiś ozdobnymi nakrętkami, ewentualnie miał jakieś trwałe zaczepy, aby w czasie jazdy nie miał możliwości samoczynnego wypadnięcia z oprawy.

 

IMHO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.