Skocz do zawartości

stuki w haku podczas ruszania


cezary

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 66
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Szanowni Państwo

 

Mam taki objaw. Gdy ruszam ze świateł z przyczepką "czuje" :ok: i słyszę jeden stuk. Potem juz sie nie powtarza az do momentu gdy sie nie zatrzymam na światłach :ok:

 

Omawiałem juz sprawe telefonicznie z serwisantem i on twierdzi że trzeba wymienić amortyzator poziomy. Cenę ustalił na 500 pln za amortyzator i 250 pln wymiana. Prosze o opinie czy to faktycznie to :ok: i czy cena nie wygórowana

 

Z góry dziekuje

Czarek

 

Nie wiem co to za serwis bo 500zł to kosztuje amortyzator do Subaru Imprezy STI na przykład.

Jakie masz urządzenie najazdowe (model i typ albo podaj producenta i DMC przyczepy)

Patrze teraz na ceny katalogowe zarówno AL-KO jak I KNOTT i żadna nie przekracza 270zł a wymiana amortyzatora to ok. 50 do 100zł zależy od Serwisu :ok:

 

Diagnoze postawił dobrą... amortyzator UN ma dwie komory: gazową i olejową, jeśli się rozszczelni to gaz samoczynnie ucieka ze względu na ciśnienie panujące w komorze i pracuje tak jak siła kinetyczna przyczepy mu na to pozwala nie mówiąc o tym że hamulce też są wtedy bardziej czułe bo cały układ pracuje praktycznie bez oporów. :ok:

 

[ Dodano: Pon 19 Kwi, 2010 16:23 ]

jacekwwa, Jak go sam wymieniasz to znam parę prostych sposobów więc w razie czego podaj tylko typ to napisz tutaj albo na PW :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ Dodano: Pon 19 Kwi, 2010 16:23 ]

jacekwwa, Jak go sam wymieniasz to znam parę prostych sposobów więc w razie czego podaj tylko typ to napisz tutaj albo na PW

 

Napiszę tutaj :ok: będzie dla wszyskich karawaningowców.

Najazd AL-KO ( lub ALKO dla - opcji szukaj :ok:) typ najazdu/amorka 161S ( 161 S ) 950 - 1600 kg.

 

Na razie udało mi się wyjąć amortyzator. Faktycznie nie było to trudne - ale musiałem przez chwilę pomyśleć :ok: .

 

Przyczepy-wiola - jak możesz to napisz jak to zrobić fachowo - ja na początek odkręciłem śrube mocującą amortyzator bliżej budki, następnie odkręciłem zaczep i metodą ruchów robaczkowych wysunąłem cały amortyzator. Teraz jestem ciekaw jak się wkłada na miejsce sprawny :ok:

 

[ Dodano: Wto 20 Kwi, 2010 21:35 ]

Ha! Amorek dziś kupiłem i zamocowałem. Faktycznie nakład pracy nie warty angażowania serwisu - całkowity koszt - 162 zł amorek 161 S AL-KO + godzinka pracy (drugi raz jakbym to robił byłoby 20 minut :ok:)

Jazda próbna z przyczepką wykonana! Najazd pracuje idealnie. Żadnych stuków-puków. Hamowanie zgodnie z oczekiwaniami. Przy delikatnym hamowaniu wręcz nie odczuwalne. Przy mocnieszym depnięciu w pedał, tył auta lekko przysiada - znaczy się przyczepka hamuje ostro :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacekwwa, powiedz gdzie udało Ci się kupić amorek do 161s za 162PLN?

 

[ Dodano: Wto 20 Kwi, 2010 22:28 ]

Jacekwwa, powiedz gdzie udało Ci się kupić amorek do 161s za 162PLN?

 

A przy okazji jak byście mogli (Jacewwa, Przyczepy-wiola) podpowiedzieć...

Jaki powinien być skok (na ile powinno się dać wcisnąć najazd) przy wciskaniu ręką...

U mnie wchodzi dosyć ciężko, ale w zasadzie jestem w stanie wcisnąć zaczep prawie do końca... po czym wychodzi on powoli, ale ostatnie 4cm muszę go już wyciągać ręcznie...

Hamulec ręczny łapie tak około 4 ząbka....

W czasie jazdy przy hamowaniu przez chwilę czuję, że przyczepa najeżdża i pcha samochód a następnie zaczyna hamować.. Przy ruszaniu słychać delikatne stuknięcie.. (pewnie to te 4cm wyciągnięcia..

Czy waszym zdaniem to raczej amortyzator, czy raczej hamulce do regulacji i sprawdzenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bertosz, amorek kupiłem w: http://www.przyczepywolica.pl/ , trafiłem promocję. Sam sprzedający był zdziwiony, że tak tanio. Teraz jak patrzę na ceny widzę, że zmienili z powrotem na ofertę bez promocji. Myślę, że warto do nich zadzwonić i się potargować.

Co do pytań technicznych, dotyczących skoku i hamulców to nie jestem Ci w stanie pomóc. Mogę tylko napisać jak jest u mnie teraz: wchodzi dość ciężko i baaaardzo powoli ale jednostajnie wysuwa się. Wcześniej mogłem wcisnąć zacep jednym palcem i nawet na milimetr nie wracał do swojej pozycji. Po wymianie podczas jazdy nie odnotowałem żadnych odgłosów stukania (specjalnie otworzyłem okno żeby się "wsłuchać" w przyczepę )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie... U mnie zaczep wchodzi powoli i równomiernie, z tym że dosyć głęboko (prawie do końca). Potem wychodzi powoli do pewnego stopnia i się zatrzymuje.. około 4cm przed całkowitym wyciągnięciem... Te ostatnie 4 cm wyciągam ręcznie też z oporem i powoli...

Póki co czekam na trochę czasu i planuję dobrać się do hamulców... może to one są za bardzo rozluźnione i trzeba podciągnąć... Liczę na Wasze sugestie i spostrzeżenia...

 

Jacekwwa dzięki za info...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te ostatnie 4 cm wyciągam ręcznie też z oporem i powoli

 

wydaje się, że to już padnięty amortyzator/sprężyna gazowa. Za mało gazu i nie daje rady wypchnąć zaczepu do końca. Płyn hydrauliczny nadal działa dlatego z trudnością wyciągasz końcówkę.

 

Ale dla pewności i świętego spokoju jako pierwszą podjąłbym próbę dobrego nasmarowania suwadła zaczepu - czasami brak smaru lub smar zmieszany z pyłem stwarza barierę nie do "przepchnięcia" dla sprężyny gazowej umieszczonej w amortyzatorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bertosz, Ten amortyzator wydaje się być sprawny, nie wiem jaki to dokładnie model UN posiadasz ale ten luz jest min. po to żeby nie rwało całą przyczepą przy ruszaniu (żeby nie startowała zaraz za samochodem na sztywno). Jeśli Amortyzator nie ma wycieków ani rozszczelnień to powinien pracować prawidłowo.

Za mało gazu i nie daje rady wypchnąć zaczepu do końca
W większości przypadków gaz ucieka tak szybko że amortyzator od razu dobija.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.