Skocz do zawartości

Amortyzator mechanizmu najazdowego - Pracuje czy nie?


Kris30cm

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Kupiłem Przyczepkę Knaus Azur 4405. 

A dokładniej interesuje mnie jej podwozie (rama) - chcę zbudować na niej przyczepę lekką - skrzynia ok 4,20m. Buda już zdjęta i renowacja ramy już jest na dobrej drodze do perfekcji.

Jednak nie wiem czy mechanizm najazdowy jest w 100% sprawny.

Po rozkręceniu, przesmarowaniu itp zauważyłem że duży tłok odpowiadający za pracę hamulców pracuje (po odłączeniu od siłownika) elegancko. Jednak sam siłownik chodzi naprawdę ciężko. I w zasadzie tak samo na skórczanie jak i w drugą stronę.

 

Po użyciu mojej masy (70kg) siłownik potrzebuje ok 4 sek aby się skurczyć.

Po odpuszczeniu wysuwa się z super szybką prędkością ok 0,4 cm / sek.

 

Jest to raczej oryginał z 1980 roku :] 

 

Po sprzedaży `budy` kiedy jeszcze była holowana na zardzewiałych i starych podzespołach przy hamowaniu nie zauważyłem efektu szarpnięcia przyczepy.

Same linki po naciągnięciu hamują koła - więc bębny sprawne. 

 

Moje pytanie jest czy siłownik powinien tak ociężale chodzić ( może ze względu na mase przyczepy ma mieć takie parametry - pierwszy raz mam do czynienia z własnym mechanizmem najazdowym)

czy raczej powinien działać jak np. siłownik klapy bagażnika w samochodzie?

 

Amortyzatory kół chodziły również w podobny sposób (przyczepa ma latka i chwilę stała) więc zamówiłem odpowiedniki starych.  

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ma być. Amortyzator urządzenia najazdowego ma amortyzować zarówno przy ruszaniu jak i hamowaniu. Twoje 70kg nacisku to "nic"w porównaniu do napierającej przyczepy przy hamowaniu. Ja mam u siebie w tej chwili uszkodzony amortyzator najazdu i holowanie takiej budy przypomina holowanie na lince

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Witam! Kupiłem Przyczepkę Knaus Azur 4405. 

 

A dokładniej interesuje mnie jej podwozie (rama) - chcę zbudować na niej przyczepę lekką - skrzynia ok 4,20m. Buda już zdjęta i renowacja ramy już jest na dobrej drodze do perfekcji."

 

Co robisz z reszta czyli z budką, ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Odgrzewam starego kotleta, ale przyczepka już zdolna do użytku :D

Co do amortyzatora - racja. Pracuje wspaniale pod obciążeniem. (Widoczna na zdjęciu - załadowywana drewnem po burty)

 

Mam jeszcze kilka pytań.

 

Na tym zdjęciu widać oś przyczepki:

b06fa4020620.jpg

Podczas przygotowywania do malowania znalazłem tabliczkę, a na niej nie pamiętam co dokładnie, ale na pewno

`1600kg (...) 25km/h`.

Co mnie bardzo zdziwiło, bo na tabliczce od budy był napis 1000kg. Czy to 1000kg dotyczyło tylko budy?

 

Sąsiad miał identyczny model Knausa jak ja.

(zdjęcie mojego - po kupnie):

6b4de6eeca2d.jpg

Również zrobił podobną przyczepę. Jednak jego oś jest prosta i cieńsza, a rama nie jest skręcana - jak w moim przypadku.

Czy posiada ktoś informacje dot. owych osi? Ich nośność i dane techniczne? Może ktoś wie, dlaczego w tym samym modelu przyczepy zastosowano inne podwozie?

 

Borykam się z jeszcze jednym dylematem. Po jeździe (ok 40km) razem z ładunkiem piasty nie są gorące, nawet nie letnie, ale mają wyższą temperaturę niż felga. Koła nie biją, są wyważone, nie mają oporu toczenia na luzie. Czy takie zwiększenie temp jest dopuszczalne?

 

 

A i zauważyłem, że cofając przyczepką sąsiada mech. najazdowy nie pozwala na cofanie.

W moim wypadku po zaciągnięciu hamulców opony zatrzymują się jedynie podczas jazdy w przód. 

Podczas cofania jadą swobodnie. Czy taki efekt ma pozostać, czy jest niedopuszczalny? 

 

 

A tu przyczepka po remoncie:

6b7520fff455.jpg

 

Wczoraj dostała wzmocnienia na przedniej i tylnej burcie i parę innych detali. 

W sumie odbudowa na nowych częściach (nie wszystkich) wyniosła około 5000zł - 1800zł(sprzedaż budy)= 3200zł.

Może i dużo. Jednak nie mając prawka B+E taka przyczepa `lekka` ( :D ) jest warta tej ceny i czasu. 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.