Skocz do zawartości

Przetwornica i jej funkcje, prośba o opinie


Robert1975

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Wiem że postów  w kwestii zasilania na formum jest bezliku , ale proszę o Waszą opinie, w mojej cepie niestety nie ma zasilacza, bo gdy się spalił( nie wiem z jakich powodów) poprzedni właściciel " zmodyfikował" instalcje i kable idą tylko do aku, który zasila sprzęty jak wiadomo na 12 V itp. Jak podepnę 230 V to pompa wody działa, jak 12 V niestety nie. Wydawało mi sie że pompa jest tez na 12V ale coś jest jednak pokręcone. Oczywiscie zamierzam zrobić jak należy , czyli ładowanie , zasilanie itp wyprowadzić na prostą i mam pytanie co do zalinkowanej przetwornicy, oraz o zasialcz do 12V. Z góry dzięki za info.

 

 

 Link:

 

http://www.sonarsklep.pl/awaryjny-zasilacz-przetwornica-voicekraft-600w-wbudowana-ladowarka-p-745.html

Edytowane przez Robert1975 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku reklamy linkowanej przetwornicy pisze:

Sinusoidalna przetwornica napięcia..........................

Ale dalej jest:

Kształt fali wyjściowej na pracy z akumulatora : aproksymowana fala sinusoidalna ( modyfikowana , filtrowana ) 50-60Hz

A w przetwornicy prawdziwie sinusoidalnej
  http://www.sonarsklep.pl/przetwornica-ups-pelny-sinus-zasilacz-awaryjny-nb600-p-769.html
pisze:

Jest to inwertor DC/AC o napięciu wyjściowym czysto sinusoidalnym. Urządzenie zapewnia stabilną pracę odbiorów i brak efektu buczenia, przegrzewania się silników indukcyjnych takich jak pompy czy wentylatory.

I to jest prawda.

Z elektroniką też różnie bywa przy sztucznej sinusoidzie.

Kupuj więc taką z pełnym.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, że zwróciłeś uwagę na opisy urządzeń oferowanych przez tego sprzedajacego. Ja doradzam potrójną ostrożność, bo to jest bajkopisarz. W każdym razie w opisach produktów z podlinkowanej strony są całkowicie niestworzone rzeczy, np.: "Trzyłopatkowa śruba do silnika HasWing Osapian 40Lbs i 45Lbs. Śruba zwiększa moc i prędkość, zwiększenie mocy silnika ponad 15%..." Radzę daleko posuniętą ostrożność, bo jeśli ktoś wypisuje takie idiotyzmy w opisie śruby do silnika zaburtowego to skąd masz pewność, że podobnych wypocin nie zamieścił w opisie przetwornicy.

 

A wracajac do tematu - na pewno potrzeba ci przetwornica? Moze lepiej zainwestuj pieniadze w solar i regulator, a urządzenia podłączysz pod 12V. Pompa wody i pompa WC działają na 12V. Jedynie wentylator TrumaVent często jest na 220V, ale są też modele na 12V. Przecież ładowarki do telefonów, laptop itp. działają bez problemu na 12V. Na kempingu masz 220V, a wydawać 500 zł po to, żeby mieć w lesie 220V z akumulatora (czyli niezbyt długo) to może nie być najlepszy pomysł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrz na schemat jak to winno być połączone,  przetwornicę odpuść bo szybko braknie Ci akumulatora. Jest to schemat z Hobby, ale w większości przyczep jest tak samo. Kup zasilacz 12V na jakieś do 5 A i po sprawie.

instalacja w Hobby.pdf

Edytowane przez ed (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, że zwróciłeś uwagę na opisy urządzeń oferowanych przez tego sprzedajacego. Ja doradzam potrójną ostrożność, bo to jest bajkopisarz. W każdym razie w opisach produktów z podlinkowanej strony są całkowicie niestworzone rzeczy, np.: "Trzyłopatkowa śruba do silnika HasWing Osapian 40Lbs i 45Lbs. Śruba zwiększa moc i prędkość, zwiększenie mocy silnika ponad 15%..." Radzę daleko posuniętą ostrożność, bo jeśli ktoś wypisuje takie idiotyzmy w opisie śruby do silnika zaburtowego to skąd masz pewność, że podobnych wypocin nie zamieścił w opisie przetwornicy.

 

A wracajac do tematu - na pewno potrzeba ci przetwornica? Moze lepiej zainwestuj pieniadze w solar i regulator, a urządzenia podłączysz pod 12V. Pompa wody i pompa WC działają na 12V. Jedynie wentylator TrumaVent często jest na 220V, ale są też modele na 12V. Przecież ładowarki do telefonów, laptop itp. działają bez problemu na 12V. Na kempingu masz 220V, a wydawać 500 zł po to, żeby mieć w lesie 220V z akumulatora (czyli niezbyt długo) to może nie być najlepszy pomysł.

W sumie racja, to był tylko link przetwornicy "pierwszej z brzegu" .Szukam urządzenia , które będzie jednoczesnie zasilaczem i ładowarką do akumulatora, odpuszczam przetwornicę, gdyż solary bedą napewno zamontowane ale to już oddzielny wątek.

 

Dzięki za odpowiedzi

 

 

 

Edytowane przez Robert1975 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

 

Szukam urządzenia , które będzie jednoczesnie zasilaczem i ładowarką do akumulatora, odpuszczam przetwornicę, gdyż solary bedą napewno zamontowane ale to już oddzielny wątek.

 

Dzięki za odpowiedzi

 

 

Witam !

Tu masz to, czego szukasz. Najprostszy model, ale dla Twoich potrzeb jest z dużym zapasem. Firma renomowana, więc nie musisz się obawiać o jakość i trwałość.

http://allegro.pl/ladowarka-automatyczna-waeco-iu-812-12v-8a-i4671876171.html

 

Poczytaj jeszcze np. te tematy:

http://forum.karawaning.pl/topic/16455-przeróbka-instalacji-sprite-euroland-380-ek/?p=363921

http://forum.karawaning.pl/topic/16030-burstner-champion-przeróbka-12v-pod-akumulator/?p=353698

http://forum.karawaning.pl/topic/13539-po-co-12-v/

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięi Kris za odpowiedź, ta ładowarka Waeco też może zostać wykorzystana jako zasilacz do przyczepy? Co do Waeco to wiadomo górna pólka to wiem, powoli z instalacją wyszedłem na prostą, dzięki Twoim postom, musze też podłączyć PEM-a, podpwiesz w którym miejscu?


17:18

Już wiem, świetnie spełni swoje funkcje jako zasilacz do sprzetów na 12v jak i jako ładowarka, dorwałem instrukcję montażu, taką właśnie zakupię, wymiary ok, firma znana, moc też odpowiednia.

Edytowane przez Robert1975 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

musze też podłączyć PEM-a, podpwiesz w którym miejscu?

 

... jeśli napiszesz, w jakim celu masz zamiar go montować i zamieścisz rysunek / schemat, jak i co masz obecnie połączone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam podłączę się pod temat przy okazji

w moim KIPIE zamierzam podłączyć TV  LED z DVBT 19-21 CALI i tutaj dylemat czy kupić zasilany na 12v czy może na 230v plus przetwornica...?

Akumulator  w cepce mam obecnie 74Ah (nie żelowy) ładowany z holownika puki co,plus 75Ah w holowniku,ale na wiosnę będzie solar no ale to sprawa na potem,a teraz w październiku jadę w bieszczady no i fajnie by było już mieć TV.

Poradzcie co tutaj będzie lepszym rozwiązaniem i na jakie czasy pracy moge liczyć przy powiedzmy 30W pracy TV n naładowanych aku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kristofer, nie wiem czy dobrze rozumuje, ale ten przekaźnik zalatwia sprawę zmiany zasilania z 230 na 12 v i odwrotnie.?

Czy instalacje zrobic tak jak w Twoich postach , dwa przekaźniki za zasilaczem, oczywiście zajmie sie tym elektryk bo ja sam nie zamierzam budki z dymem puścić.

Edytowane przez Robert1975 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam podłączę się pod temat przy okazji

w moim KIPIE zamierzam podłączyć TV  LED z DVBT 19-21 CALI i tutaj dylemat czy kupić zasilany na 12v czy może na 230v plus przetwornica...?

Akumulator  w cepce mam obecnie 74Ah (nie żelowy) ładowany z holownika puki co,plus 75Ah w holowniku,ale na wiosnę będzie solar no ale to sprawa na potem,a teraz w październiku jadę w bieszczady no i fajnie by było już mieć TV.

Poradzcie co tutaj będzie lepszym rozwiązaniem i na jakie czasy pracy moge liczyć przy powiedzmy 30W pracy TV n naładowanych aku.

Po co Ci jeszcze jeden "pośrednik" w zasilaniu TV skoro w przyczepie masz 12 V. Zawsze z przetwornicą wiążą się straty. A tych w/g mnie należy unikać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam podłączę się pod temat przy okazji

w moim KIPIE zamierzam podłączyć TV  LED z DVBT 19-21 CALI i tutaj dylemat czy kupić zasilany na 12v czy może na 230v plus przetwornica...?

Akumulator  w cepce mam obecnie 74Ah (nie żelowy) ładowany z holownika puki co,plus 75Ah w holowniku,ale na wiosnę będzie solar no ale to sprawa na potem,a teraz w październiku jadę w bieszczady no i fajnie by było już mieć TV.

Poradzcie co tutaj będzie lepszym rozwiązaniem i na jakie czasy pracy moge liczyć przy powiedzmy 30W pracy TV n naładowanych aku.

 

Napiszę troszeczkę inaczej, niż Koledzy, choć teoretycznie, przedmówcy mają oczywiście rację: zawsze dodatkowe przetwarzanie energii rodzi pewne straty.

Dla pewnych sprzętów nie uda się jednak uniknąć przetwornicy (w wersji na 12 V np. nie są produkowane), a w przypadku telewizora, o którym mówimy jego moc jest tak mała, że procent energii, który stracimy zasilając go przez przetwornicę będzie znikomy. Sprawność nawet bardzo typowej przetwornicy będzie na ogół na poziomie ok. 85 %, a w przypadku markowych produktów z wyższej półki, może znacznie przekraczać 90 % (ok. 94 %).

Jeśli mamy do wyboru dwa telewizory o bardzo zbliżonych parametrach, ale jeden jest zasilany z 230 V, a drugi z 12 V, to oczywiście dla potrzeb mobilnych wybieramy ten z 12 V zasilaniem. Gdy jednak wyboru takiego nie ma, to przetwornicy nie należy się obawiać.

 

Osobiście mam TV zasilany właśnie napięciem 230 V, więc pracuje na przetwornicy, gdy nie mam dostępu do sieci 230 V. Powodem takiej decyzji był brak możliwości dostania odbiornika z poszukiwanymi możliwościami i zasilanego z 12 V.

Nie odczuwam jakiegokolwiek dyskomfortu z tego powodu. Dzięki takiej decyzji można wybierać TV z ogromnej liczby dostępnych modeli i producentów, a zatem z parametrami i wyposażeniem, które nam najbardziej odpowiada. Takiej możliwości nie ma w przypadku TV zasilanego dodatkowo lub tylko napięciem 12 V (bardzo mały wybór i najczęściej sprzęt "No name" lub zdecydowanie najniższej klasy). Zużycie energii elektrycznej z accu jest tylko nieznacznie wyższe (dla TV o mocy 30 W, prąd poobierany zwiększy się zaledwie o ok. 400 mA).

Accu żelowy może być rozładowywany bardziej, niż standardowy, więc zakładając tylko pracę telewizora i rozładowanie accu o 40 % jego pojemności, mógłbyś oglądać telewizję przez przynajmniej 11 godzin dziennie (liczone przy pracy z przetwornicą). Bez przetwornicy, czas oglądania byłby nieznacznie dłuższy, bo ok. 12 godzin i kilkunastu minut.

Gdybyś oglądał TV np. tylko godzinę dziennie, to mógłbyś uzupełnić energię w accu nawet dopiero po ok. 11 dniach.

Musisz jednak wziąć poprawkę na pobór prądu przez jeszcze inne urządzenia, z których będziesz korzystał (oświetlenie, pompki wody i spłuczki, itd.).

 

Po opróżnieniu akumulatora z 40 % jego pojemności, powinieneś zapewnić mu uzupełnienie energii, czyli naładować (np. instalacja solarna). Oczywiście wyjątkowo można accu rozładować głębiej, ale cykliczne i głębsze rozładowywania wpłyną na skrócenie żywotności akumulatora, nawet żelowego, więc należy takie sytuacje ograniczać do minimum lub zupełnie ich unikać.

 

O przetwornicy w przypadku TV, pisałem tu:

http://forum.karawaning.pl/topic/15980-telewizor/?p=358728

 

warto jednak przeczytać cały temat, ponieważ większość kwestii dotycz. TV była w nim omawiana:

http://forum.karawaning.pl/topic/15980-telewizor/

 

IMHO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kristofer, nie wiem czy dobrze rozumuje, ale ten przekaźnik zalatwia sprawę zmiany zasilania z 230 na 12 v i odwrotnie.?

 

Tak, ale gdy zasilacz i ładowarka są osobnymi urządzeniami.

Myślisz pewnie o tym schemacie:

 

post-8228-0-43244200-1412765859_thumb.jpg

 

 

Czy instalacje zrobic tak jak w Twoich postach , dwa przekaźniki za zasilaczem, oczywiście zajmie sie tym elektryk bo ja sam nie zamierzam budki z dymem puścić.

 

W Twoim przypadku będzie troche inaczej. Decydując się na ładowarke Waeco, zrealizujesz zasilanie buforowe.

Zakładam, że akumulator bedzie zamontowany w przyczepie na stałe (wyciągany ewentualnie tylko na okres zimy).

Przy okazji: koniecznie przeczytaj, zanim ustalisz typ akumulatora i miejsce jego zamontowania

http://forum.karawaning.pl/topic/9862-akumulator-w-przyczepie-a-nasze-bezpieczenstwo/page__view__findpost__p__233321

 

Narysowałem Ci schemat połączeń, jaki powinien być w Twoim przypadku i z możliwością kolejnych uzupełnień (inwerter, a następnie instalacja solarna).

Masz trzy wersje:

1) samo zasilanie, czyli akumulator lub sieć 230 V (nie potrzebujesz "PEM"), wszystko "automatycznie".

 

post-8228-0-67855800-1412765972_thumb.jpg

 

2) dodany inwerter (przetwornica), moc w/g potrzeb i zastosowanego accu, ale myślę, że ok. 300 - 500 W w zupełności powinna wystarczyć. W tym wykonaniu stosujesz "PEM", jak na schemacie.

 

post-8228-0-26423600-1412765970_thumb.jpg

3) dodana jeszcze instalacja solarna (na schemacie jest kontroler 10 A, panel może być ok. 90 - 100 W, ale można to oczywiście zmienić i dobrać inaczej).

 

post-8228-0-65023100-1412765971_thumb.jpg

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.