Skocz do zawartości

Suszarka do grzybów bez prądu i gazu


Socale

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Muszę coś wymysleć do suszenia grzybów bo ja dziki jestem więc 230V nie mam/nie używam a w kamperze jest centralne ogrzewanie wodne. Suszenie nad kuchenką gazową absolutnie odpada, ma być na zewnątrz domku.

.

Mam zamiar wykonać prototyp suszarki do grzybów w oparciu o klasycznego dużego grila i sprawdzić czy to będzie spełniało swoją rolę.

Zamierzam ruszt podnieść około 20-25 cm nad paleniskiem, wyłożyć go drobną siatką, dookoła opasać na całej wysokości blachą i przykrywać oryginalną pokrywą.

Źródłem ciepła będzie brykiet bo jest długożarny i stabilniejszy temperaturowo, doświadczalnie dozowany aby gorąco było ale nie spalić.

Oczywiście pokrywa grila posłuży do regulacji temperatury poprzez dopływ tlenu.

.

Ciekaw jestem jak w bigosie smakować potem będą suszone grilowane grzybki?

Proszę o opinię kreatywnych kolegów co o tym sądzicie?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze można poeksperymentować. Wstawię alufolię między ruszt a siatkę, czyli odizoluję nieco od dymu, choć ciekawość smaku grilowanych suszonych grzybów na początku chyba zwycięzy.

Właśnie doznałem oświecenia:

Mam w kamperze wyjście gazowe na zewnątrz ale nie mam żadnego palnika który byłby odpowiedni.

Są więc 2 sposoby/źródła temperatury do wykorzystania.

Jeszcze krok, dwa i suszarka polowa będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gaz jest doskonałym nośnikiem ciepła i właściwie bezwonnym oczywiście przy dobrze działającym palniku.

 

I moim zdaniem tu jest szansa stworzyć urządzenie do suszenia grzybów i tak :

 

grzyby trzeba na czymś poukładać-tu można by skorzystać z patentu elektrycznej suszarki do grzybów,nie bardzo mam pomysł jak wykonać kilka warstw siatek na których układamy grzyby.

 

Ciepło jakie potrzebujemy do suszenia grzybów, możemy uzyskać z palnika gazowego ,który służy do lutowania rurek miedzianych(możemy tam regulować siłę i temperaturę płomienia),ciepłe powietrze możemy przesłać do naszego (jeszcze nie wymyślonego pojemnika do suszenia)za pomocą karbowanej rury aluminiowej(którą da się znacznie wydłużyć)palnik montujemy w połowie rury (tu ją nacinamy i wkładamy zapalony palnik) ,natomiast na końcu rury montujemy wentylator  12 V z komputera(taki jaki montujemy w lodówkach) i w ten oto sposób uzyskaliśmy nadmuch ciepłego powietrza z możliwością regulacji temperatury.

 

to taki mój pomysł :-)))))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz kogoś złapać z okolic Borów Tucholskich. Tam praktycznie w każdym gospodarstwie, na podwórzu jest coś w rodzaju grila do suszenia grzybów.

Gdy jedziesz tam "jako letnik"-czyli na grzybobranie - wynajmujesz pokoik.... Od rana idziesz na grzybki, przynosisz dwa wiadra i dajesz je gospodyni. Ona to wrzuca do tego tzw. "ogrodowego grilla" , a gdy ponownie po południu znów wrócisz z dwoma wiadrami grzybów, to gospodyni już tamte z rana, w pełni wysuszone wsypuje Ci w poszewkę i wkłada następny "wsyp" do suszarni-grilla.

pytaj właśnie - i szukaj u kolegów z tamtych okolic, jak to działa?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gaz jest doskonałym nośnikiem ciepła i właściwie bezwonnym oczywiście przy dobrze działającym palniku.

 

I moim zdaniem tu jest szansa stworzyć urządzenie do suszenia grzybów i tak :

 

grzyby trzeba na czymś poukładać-tu można by skorzystać z patentu elektrycznej suszarki do grzybów,nie bardzo mam pomysł jak wykonać kilka warstw siatek na których układamy grzyby.

 

Ciepło jakie potrzebujemy do suszenia grzybów, możemy uzyskać z palnika gazowego ,który służy do lutowania rurek miedzianych(możemy tam regulować siłę i temperaturę płomienia),ciepłe powietrze możemy przesłać do naszego (jeszcze nie wymyślonego pojemnika do suszenia)za pomocą karbowanej rury aluminiowej(którą da się znacznie wydłużyć)palnik montujemy w połowie rury (tu ją nacinamy i wkładamy zapalony palnik) ,natomiast na końcu rury montujemy wentylator  12 V z komputera(taki jaki montujemy w lodówkach) i w ten oto sposób uzyskaliśmy nadmuch ciepłego powietrza z możliwością regulacji temperatury.

 

to taki mój pomysł :-)))))

Ja w tym projekcie bym zmienił palnik lutlampy na zwykły mały palnik na butle czy nawet kartusz. Bo ten palnik tą rure alu to szybko przepali i jednak pochłania dużo gazu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego zainteresuj się może takim hasłem jak airsolar. Od jakiegoś czasu mam w planie zbudować (stacjonarnie w ogródków) na jego bazie niedużą suszarkę do warzyw i owoców ale niestety w tym roku znowu zbrakło czasu. W googlach znajdziesz sporo opisów jak to zrobić. Konstrukcja jest prosta ale niestety do poprawnego działania wymaga słońca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w tym projekcie bym zmienił palnik lutlampy na zwykły mały palnik na butle czy nawet kartusz. Bo ten palnik tą rure alu to szybko przepali i jednak pochłania dużo gazu

Sprawdziłem oryginalna suszarka pięcio poziomowa ma grzałkę o mocy 250 W ,więc niewiele a palnik może mieć znacznie więcej,przy czym ma dużą możliwość regulacji (warto go przynajmniej przetestować).

Natomiast kartusze to dość duży koszt zakupu a kolega ma dostęp do podłączenia gazowego z butli 11 kg i to obniża koszty grzania.

Przy czym warto różne sposoby przetestować.

Myślałem z czego zrobić naczynie do układania grzybów,ale na razie nie mam pomysłu (chociaż coś mi chodzi po głowie-powinno być tanie,lekkie,proste w montażu i najważniejsze skuteczne)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

na razie nie mam pomysłu (chociaż coś mi chodzi po głowie-powinno być tanie,lekkie,proste w montażu i najważniejsze skuteczne)

Własnie Koledzy, suszarka ma być do użytku kamperowego w terenie. Mała, lekka, składana itd.

Dlatego przyszedł mi do głowy grill (jako urządzenie 2 funkcyjne :) ) z możliwością dodania "cylindra" z blachy na odpowiednią wysokość, odpowiedni ruszt w postaci nakładki z blachy, alufolii, siatki itp. oraz pokrywa grilla żeby ciepło nie uciekało.

Jako źródło ciepła mam 2 możliwości: 

Eksperymentalnie brykietem lub tak jak pomysł idzie w kierunku palnika gazowego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.