Skocz do zawartości

Montaż-podłączenie licznika


mirekg9

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jak w temacie. Chciałem w swojej przyczepce zamontować licznik, a ponieważ nie chciałbym czegoś spalić to proszę o pomoc w jego podłączeniu.

 

Mam taki oto licznik.....

post-9690-0-44319300-1409675190_thumb.jpg          post-9690-0-00910800-1409675251_thumb.jpg

 

Tak był podłączony w poprzedniej przyczepie.....

post-9690-0-92642700-1409675445_thumb.jpg

 

Moja tablica w szafie wygląda tak.....

post-9690-0-63794000-1409675324_thumb.jpg

 

Czarny gruby przewód po lewo, to jest przewód zasilający.

Rozumie w/g oglądania fotki z podłączonym licznikiem, że podłączenie licznika powinno być za bezpiecznikiem.?

 

Patrząc na moją tablicę, powinienem --- przewody które wychodzą z mojego licznika, podłączyć w górne zaciski bezpiecznika.?

Następnie przewody które aktualnie wychodzą z bezpiecznika /na górze/, powinienem podłączyć pod wolne zaciski w liczniku.?

 

To tylko te trzy pytania. Czy dobrze rozumuję, czy może gdzieś się pomyliłem?

 

Dziękuję za informacje i podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie to:

- licznik powinien być między bezpiecznikiem a tą kostką pod bezpiecznikiem (zapobiegnie to ewentualnemu uszkodzeniu licznika przez zwarcie w układzie. Najpierw zadziała bezpiecznik).

- przewody z dolnego zacisku bezpiecznika wpinasz w miejsce tych co teraz masz w liczniku (tylko czarny w miejsce brązowego)

- przewody które ci zostaną (po wyjęciu i wpięciu zasilania) przekładasz na wejście obok i wpinasz je w w dolny zacisk bezpiecznika).

 

ALE UWAŻAJ, tak mi się tylko wydaje patrząc po fotkach. Nie bardzo tylko rozumiem dlaczego w poprzedniej cepce miałeś przewód przed licznikiem wychodzący równolegle z licznikiem. Coś było podłączone z pominięciem licznika? :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jeśli mogę coś powiedzieć w tym temacie to bym proponował jednak licznik podpiąć za bezpiecznikiem , tak się robi ze względu bezpieczeństwa na prace przy instalacji. Sposób podłączenia licznika jednofazowego to nie inaczej jak , zaczynając od lewej to faza (L) zasilanie , drugi zacisk to faza (L) odpływ z licznika do instalacji przyczepy, trzeci to neutralny (N) czyli pospolicie mówiąc "zero" zasilanie i czwarty to "zero (N) odpływ do instalacji przyczepy.

Patrząc jednak na ten licznik , to on nadaje się już tylko do muzeum , liczniki energii elektrycznej powinny być legalizowane chyba co 10 lat. Tak więc wskazania tego licznika mogą być obarczone bardzo dużym błędem, nie wspomnę już o polaryzacji napięcia przechodzącego przez niego .

 

Pozdrawiam serdecznie.

Edytowane przez California (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ALE UWAŻAJ, tak mi się tylko wydaje patrząc po fotkach. Nie bardzo tylko rozumiem dlaczego w poprzedniej cepce miałeś przewód przed licznikiem wychodzący równolegle z licznikiem. Coś było podłączone z pominięciem licznika? :hmm:

 

Pewnie chodzi o ten brązowy przewóz-czyli w brązowej izolacji?

Coś było, lecz już nie pamiętam i niektórych szczegółowych fotek już nie mam.

 

Witam, jeśli mogę coś powiedzieć w tym temacie to bym proponował jednak licznik podpiąć za bezpiecznikiem , tak się robi ze względu bezpieczeństwa na prace przy instalacji. Sposób podłączenia licznika jednofazowego to nie inaczej jak , zaczynając od lewej to faza (L) zasilanie , drugi zacisk to faza (L) odpływ z licznika do instalacji przyczepy, trzeci to neutralny (N) czyli pospolicie mówiąc "zero" zasilanie i czwarty to "zero (N) odpływ do instalacji przyczepy.

Patrząc jednak na ten licznik , to on nadaje się już tylko do muzeum , liczniki energii elektrycznej powinny być legalizowane chyba co 10 lat. Tak więc wskazania tego licznika mogą być obarczone bardzo dużym błędem, nie wspomnę już o polaryzacji napięcia przechodzącego przez niego .

 

Pozdrawiam serdecznie.

 

Czyli Twoja odpowiedź by potwierdzała to co napisałem wyżej i tak jak to było podłączone w Dethleffie?

 

Co do "eksponatu licznika" może wartość muzealną ma /był z cepki z 87r/. Ale jest bardzo lekki /pomimo gabarytów/ a i korzystanie przez dwa tygodnie /już nie pamiętam ile kW - prąd pożyczony od sąsiada/, to do zapłaty wyszło 30 zł z małym haczykiem/.

Za kW wtedy płaciłem 0,47 lub 0,57zł.

Chyba nie na wszystkich polach sprawdzają ważność i legalizacje licznika? Lecz tutaj nie za bardzo myślę o tym aby go używać na polach kempingowych. Bardziej do rozliczenia z "chłopkiem" czyli z jakimś gospodarzem, gdybym stanął na dziko na jego "miedzy".

 

==========================================

Jeśli już poruszam sprawy elektryki, to jakie ma zastosowanie i do czego są te drugie wyjścia z zasilacza?

 

post-9690-0-45038800-1409681986_thumb.jpg

Edytowane przez mirekg9 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to nie bardzo rozumiem różnicę czy przed czy za bezpiecznikiem jeżeli chodzi o to bezpieczeństwo. 

Zakładam, że podłączanie odbywa się przy odłączonej cepce od 230V, a jakiekolwiek prace przy ewentualnie wyłączonym bezpieczniku. 

Zakładam też, że nikt nie grzebie przy liczniku co chwila i to na kempie.

 

Bardziej traktuję ten bezpiecznik jak zabezpieczenie za licznikowe  a bezpiecznik na polu jak przedlicznikowe.

 

Ale jak napisałem, nie bardzo kumam bo elektrykiem nie jestem. Mam tylko Jacek prośbę, dałbyś radę napisać ze 3 słowa czemu tak?

Pytam poważnie, wiesz człowiek uczy się cały czas i chętnie dowiem się dla czego i będę wdzięczny :piwo: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jeśli chodzi o ten dodatkowy zasilacz to jest to zasilacz napięcia stałego do urządzeń stało prądowych, rozejrzyj się po przyczepce lub po przewodach dojdziesz do urządzenia które zasila. Drugie przyłącze  pewnie jest zmostkowane z pierwszym.

 

 

Bardziej traktuję ten bezpiecznik jak zabezpieczenie za licznikowe  a bezpiecznik na polu jak przedlicznikowe.

 

Ale jak napisałem, nie bardzo kumam bo elektrykiem nie jestem. Mam tylko Jacek prośbę, dałbyś radę napisać ze 3 słowa czemu tak?

Pytam poważnie, wiesz człowiek uczy się cały czas i chętnie dowiem się dla czego i będę wdzięczny :piwo:

 

Jeśli chodzi o zabezpieczenie przedlicznikowe jak to stosownie nazwałeś ,  jako wykonujący zawód elektryka zawsze wszelkie urządzenia powinny być montowane za bezpiecznikami. Nie wdając się już w bardzo szeczegółowe szczegóły ;) pomijając całą  wykładnie o prądach upływu czy spadku napięcia a skutecznością prądu zwarcia do wyzwolenia zabezpieczenia , pamiętając o tym że przeważnie przyczepy są zasilane przewodami o długościach rzędu 15-20metrów, to powinno zabezpieczać się maksymalnie blisko urządzeń instalację elektryczną . Jako że licznik jest urządzeniem mechaniczno elektrycznym i również jest narażony na uszkodzenia podczas podróży to nie chciałbym po podłączeniu i słabej instalacji w miejscu podłączenia mieć pożar w przyczepie bo licznik wygeneruje uszkodzenie a instalacja do której jesteś podpięty jest akurat chwilowo "zdrutowana".

 

No takie malutkie trzy słowa chyba wystarczą.

 

Pozdrawiam serdecznie.

Edytowane przez California (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do podobnego zasilacza w poprzedniej przyczepce miałem więcej przewodów i to z dwóch wejść lub wyjść.....

tutaj fotka...

post-9690-0-11307400-1409688114_thumb.jpg

więc dlatego pytam...?

 

Jeśli już o elektryce /jak coś to niech Adm. lub Moder. przeniesie lub podepnie....

 

Chodzi o lampy-oświetlenie w łazience...to mam takie...

post-9690-0-40180800-1409688506_thumb.jpg

 

Żaróweczki do nich są, takie.....halogenowe!!! mocowane w poziomie...

post-9690-0-08809900-1409688671_thumb.jpg

 

Taką samą żarówkę mam nad kuchenką przy świetlówce.

 

Pytanka;

Jaki jest odpowiednik takich żarówek, lecz w LED-ach?

-w położeniu poziomym? --- czy lepiej wymienić oprawkę i inne żarówki ledowe?

-w położeniu pionowym-taką mam nad kuchenką i nie ma miejsca na poziom.?  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, kolego zajrzyj tu http://www.komputronik.pl/product/163729/AGD/Oswietlenie/Whitenergy_zarowka_LED_G4_24_SMD_3528_1_2W_12V_ciepla_biala.html  

 

a i jeszcze tu masz co cię interesuje http://zarowkiledg4.blogujacy.pl/zarowki-led-g4-1-8w/

jest wiele możliwości zmiany na ledy.

 

Pozdrawiam serdecznie.

Edytowane przez California (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do podobnego zasilacza w poprzedniej przyczepce miałem więcej przewodów i to z dwóch wejść lub wyjść.....

tutaj fotka...

attachicon.giflicznik 007.jpg

więc dlatego pytam...?

 

Na moje oko to zasilacz automat, który rozłącza zasilanie 12v z auta jeśli pojawi się napięcie 220 v. Inaczej mówiąc jeśli masz przyczepę zasiloną z auta lub akumulatora to w momencie podłączenia 220 v odcina zasilanie z aku a przełącza na zasilanie z transformatora.

 

A co do żarówek - tak jak napisał California - szukaj żarówek led z mocowaniem/trzonkiem G4.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki co do odpowiedzi na temat żarówki czyli z mocowaniem G4.

W łazience za pewne zda ona egzamin, lecz przy kuchni/zlewie już się nie da. Praktycznie każda montowana w pionie /bo taka musi być/ to jest żarówką punktowa i nie daje rozproszonego światła.

Chyba że się mylę - człek jest omylny?..... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie, takie żarówki marine-led-replacement-bulbs-g4-bi-pin-g teoretycznie mają diody z każdej strony więc świecą dookólnie.

Jak masz blisko jakiś sklep elektryczny to podjedź i kup na próbę 1 sztukę. Drogie nie jest a zobaczysz jak to wygląda.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję faktycznie szybciej odpowiedziałem niż, zerknąłem na podane linki.

Ale jeśli już mam kupować tzw. z 100%-pewnością za radą Waszą - forumowiczów, to jakiej mocy mam zakupić te LED-y? Aby było widno-biało a zarazem nie zmieniało kolorów, czyli  nie było sino /gdyż niektóre białe-zimne zmieniają kolorystykę otoczenia/.... 

Edytowane przez mirekg9 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Jako że licznik jest urządzeniem mechaniczno elektrycznym i również jest narażony na uszkodzenia podczas podróży to nie chciałbym po podłączeniu i słabej instalacji w miejscu podłączenia mieć pożar w przyczepie bo licznik wygeneruje uszkodzenie a instalacja do której jesteś podpięty jest akurat chwilowo "zdrutowana".

 

Jacek, dzięki. W sumie to wystarczyło mi tylko to co zacytowałem. Jest to takie oczywiste a nie wziąłem w ogóle tego pod uwagę  :mlot:.

 

 

Sywa, co żarówek do łazienki. Ja używam takich LEDów do jakich Jacek linka zamieścił http://www.komputronik.pl/product/163729/AGD/Oswietlenie/Whitenergy_zarowka_LED_G4_24_SMD_3528_1_2W_12V_ciepla_biala.html

Tylko ja używam tej w lampce na biurku. Moc = 2W (ta z linka 1,2W). Kupuję je w Castoramie po jakieś ~ 8-9zł/szt. Barwa ciepła bo zimna jest na prawdę zimna (też miałem). 

Te drugie tez do dostania w Castoramie bez żadnego problemu. 

 

Może zamieść jeszcze fotkę tych opraw z kuchni. Może wymyśli się jeszcze coś innego :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi Koledzy, czy taka samoróbka z tym licznikiem sywy jest honorowana na kempingach? np. jak masz swój licznik i właściciel kempingu ma przyłącze też z licznikiem, to z którego licznika spisywany jest pobór prądu do rozliczenia. Następna sprawa, jak sywa ma licznik w cepce, a na kempingu jest opłata zryczałtowana np 10,- zł / dobę to czy można domagać się rozliczenia za prąd nie z ryczałtu tylko z własnego licznika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wedlug mnie to wlascicel bierze swoj licznik pod uwage (w koncu nie ma pewnosci czy twoj cos tam nie zaniza ;) ). Prad jak masz z ryczaltu to raczej ryczalt i tyle. Kiedys ktos napisal ze dogadal sie z wlascicelem kempu ale to byl jakis maly kemp i do tego malo znany. Ale raczej dla mnie to taki bajer dla bajeru.

Inna sprawa jest u sywy ktory ma tam zaprzyjaznionego chlopa za miedza na dzialce i pozycza od niego prad. Wtedy jakos mozna sie porozumiec. Ale to tez musi byc ktos znajomy bo ilu chopow w PL pozwoli ci biwakowac u niego na miedzy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.