Skocz do zawartości

Jak się włącza ogrzewanie?


kajzen

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o pomoc  od 4 miesięcy jestem właścicielem przyczepy  Tabert Wind. Używam jej na wyjazdy na ryby. Niestety mam mały problem nie umiem włączyć  ogrzewania. Nie wiem jak jest sekwencja włączyć  przycisków na ogrzewaniu i co sprawdzić lub naprawić żeby ogrzewanie działało. Czy an iskrowniku ma ją być podłączone 2 przewody czy jeden. Lodówka i kuchenka działają na gaz. Model ogrzewania i  szczegółu na zdjęciach. 

post-17542-0-81019800-1408988271_thumb.jpg

post-17542-0-40783300-1408988291_thumb.jpg

post-17542-0-44116200-1408988310_thumb.jpg

post-17542-0-41972800-1408988332_thumb.jpg

post-17542-0-18112600-1408988352_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokrętło z zakresem regulacji,wciskasz przekręcasz i w tym czasie naciskasz iskrownik

na 4 foto,widać szybke,zobacz na sucho przez szybke czy widać iskre naciskając iskrownik,najlepiej jak jest ciemno.

Kilka prób,i odczekaj,aż sie przewietrzy,jak będziesz długo próbował i zaskoczy może WYBUCHNĄĆ

Edytowane przez dawidknaus (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak będziesz długo próbował i zaskoczy może WYBUCHNĄĆ

O rany, ja swojego jeszcze nie włączałem a po takim ostrzeżeniu już się boję, chyba sobie odpuszczę i kupię farelkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o ile dobrze pamiętam , to ta brązowa obudowa powinna dotykać piecyka przy pstrykaniu iskrownikiem , oczywiście jak ją masz zdjętą  z piecyka (ja miałem mały wybuch , aż sąsiad z garażu wyskoczył zobaczyć co się dzieje  :]  )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po takim wybuchu nalezało by zdjąc obudowę i sprawdzic czy nie wyrwało rury od kominka,,pstrykac iskrownikiem nalezy robic to szybko a jezeli nie odpali odczekac dobrą chwilę zeby piec się przewietrzył i ponowic probę W dolnym okienku po lewej stronie powinien byc płomien(nalezy przytrzymac prawy przycisk zeby zadziałała termopara)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O rany, ja swojego jeszcze nie włączałem a po takim ostrzeżeniu już się boję, chyba sobie odpuszczę i kupię farelkę.

nie ma za bardzo czego trzeba na prawde długo trzymać żeby konkretnie z kominka walło a z reguły po 10 sekundach trzymania odpala ,jeżeli nie to trzeba pokombinować

witam jako kolega wspomniał obudowa musi być elektryczne połączona z resztą pieca aby nastąpiła iskra do zapłonu gazu.

pozdrawiam serdecznie.

hmm może to dziwne ale mój odpalił bez obudowy a też z nim trochę walczyłem na początku,fakt że mam inny model, ale iskrownik ten sam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw upewnij się, że jest iskra. Jak napisał Dawid widać ją w specjalnym okienku na dole pieca ( faktycznie najlepiej gdy jest ciemno - czasami jest gdzieś z boku okienka i ciężko ją wypatrzeć ).

Iskrownik musi mieć połączenie z piecem, żeby zamknąć obieg. Przeważnie jest 1 kabelek + masa przez obudowę. Do sprawdzenia iskry poskładaj cały piec z obudową. Jak będziesz pewny, że iskra jest to kolej na gaz. Instalacja jest zapowietrzona po długim nieużywaniu i trzeba gazem wypchnąć powietrze często z paru metrów rurki. Zawory wygląda, że masz otwarte. Dla pewności możesz najpierw odpalić kuchenkę. Potem pokrętło na 10 i wciskasz na dół do oporu. Czekasz kilkanaście sekund, żeby gaz dotarł do palnika. Puszczasz pokrętło i czekasz chwilę na wszelki wypadek, żeby się ewentualny nadmiar gazu ulotnił. Propan jest cięższy od powietrza więc nie ma z tym problemu - świeczka jest praktycznie pod przyczepą. Teraz znowu wciskasz pokrętło i strzelasz iskrownikiem, obserwując okienko. Czasami trzeba kilka razy przycisnąć. Jak pojawi się płomień trzymasz jeszcze przez chwilę pokrętło, żeby zagrzać termoparę. Teraz już tylko regulacja wielkości płomienia i gotowe. Powodzenia i nie ma się czego bać tylko myśleć i zachować rozsądek. Jak ktoś próbuje odpalać pół godziny i nie zrobi przerwy wentylacyjnej to BUM gotowe.   :hej:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety mam mały problem nie umiem włączyć  ogrzewania. Nie wiem jak jest sekwencja włączyć  przycisków na ogrzewaniu i co sprawdzić ...

@kajzen

Krok po kroku ...

foto 1 >   < foto 2

1. Sprawdż czy butli masz gaz ... odkręć pokrętło !

2. Sprawdż ustawienia pokręteła >  niebieska kropka (przekręć) foto 1 < jest OK ! >

2.1. Czekaj ~1 minuty ... na wypełnienie przewodów instalacji

3. Wciśnij do oporu pokrętło > zielona kropka ... i cały czas trzymaj > foto 2

4. Wciskaj/puszczaj  przycisk (foto 2) > czerwona kropka

5. Obserwuj otwór gdzie jest żarnik, jak pojawi się płomyczek ...

przycisk/pokrętło (zielona kropka) powoli p u s z c z a j ... zwolnij

 

Pozdrawiamy,

Ir & Ed

PS

Wcześniej na dole pieca po prawej stronie znajdż okienko do obserwacji żarnika.

Edytowane przez ired (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokrętło/przycisk zaznaczone czerwoną kropką to mechaniczny induktor iskry czy włącznik elektronicznego?

Nie rozumiem zamykania obwodu poprzez obudowę grzejnika.

Coś tu nie halo. Może to zwykłe połączenie PE żeby generowana iskra nie trzepała w ludzia.

Nie doczytałem jaki rodzaj iskrownika jest tam zastosowany a nie bardzo jest tam co widać.

Edytowane przez WojtEwa (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokrętło/przycisk zaznaczone czerwoną kropką to mechaniczny induktor iskry czy włącznik elektronicznego?

Nie rozumiem zamykania obwodu poprzez obudowę grzejnika.

 

 

Sądząc po modelu trumy i fotce to zwykły mechaniczny induktor. U mnie jest taki króciutki przewód, że jak ściągam obudowę to muszę go odpiąć. Dlatego proponowałem poskładanie wszystkiego do kupy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy już Ci doprze podpowiedzieli jak odpalic piecyk, ale jeżeli bedziesz miał dalej problem z odpaleniem to zrob tak:

 

Ustaw pokrętła tak jak napisałe kolega "ired" foto 1

 

1. Wejdz pod przyczepę z tej strony co masz piecyk. Tam znjdziesz taką aluminiową obudowę.

2. Zdejmij obejmę płaskim śrubokrętem oraz taka blaszkę z kółkiem.

3. Potem udeż w tą aluminiową obudowę bo może być zapieczona i ją zdejmij.

4. Czyszczenie: tam zbiera się czesto brud, wiec wyczyść wszystko co się da sprężonym powietrzem i przedmuchaj również te miedziane rury co są w środku. Uważaj na oczy jak będziesz czyścił tym powietrzem :)

5. Teraz to co widzisz w przyczepie to będzie palnik. Jeżeli dalej nie będzie chciało odpalic możesz spróbować odpalić go mechanicznie.

7. Odpalenie mechaniczne: Będziesz potrzebował pomocy kogoś aby trzymał pokrętło od gazu w piecyku wciśnięte w dół i na pozycji 10, a potem sam będziesz odpalał od dołu przyczepy za pomocą jakiejś zapalniczki, ognia lub czegoś na długiej rączce. I oczywiście trzymać pokrętło wcisnięte przez jakiś czas.

Uważaj, żeby nie napuścic za dużo gazu bo Ci mocniej buchnie przy ręcznym odpalaniu.

 

8. Jeżeli dalej nie będzie odpalać to znaczy, że masz problem z dojściem gazu, a nie samym odpaleniem. Jak będziesz to robił możesz do mnie przedzwonić, a Ci na bierząco mogę wszystko tłumaczyć.

 

I nie ma się co obawiać, że przyczepa wybuchnie. Przy dużej ilości gazu max co może się stać to wystrzelić w powietrze daszek nad piecem.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i odpaliłem piecyk (Trumatic SL3002, identyczny jak ten ze zdjęć w #1# poście) po 15 miesiącach nieużywania, wreszcie, bo wcześniej jakoś nie było potrzeby. Łatwo poszło, metodą jaką opisał ired w #9# poście. Udało się za pierwszym razem po 5 sekundach wciskania zapalnika. Żadnego wybuchu nie było ale trochę się wystraszyłem jak z komina zaczął wydobywać się dymek a w przyczepce zaczęło pachnieć jak z piekarnika. Na szczęście po 10 minutach dymek zniknął i przestało pachnieć. Czy ktoś wie skąd ten dymek i zapach i czy tak zawsze musi być?

Edytowane przez SpongeBob (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Czy ktoś wie skąd ten dymek i zapach i czy tak zawsze musi być?

@SpongeBob

Gratuluję ... odpalenia.

Raz miałem do czynienia z podobnym białym dymem ... powód w kominie zalęgły się osy.

Pozdrawiamy,

Ir & Ed

PS

Pozostawiając przyczepę w garażu na zimę zakładam na wylocie komina nylonową siateczkę

która zabezpiecza=chroni przed intruzami (osy) przewód komina.

Edytowane przez ired (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.