Skocz do zawartości

Hak holowniczy czy warto ? 12v lodówki


COLLINS18

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Wiązka 7 pin przenosi jedynie podstawowe światła: kierunkowskazy, stop, przeciwmgielne. Dlatego według przepisów unijnych można ją zastosować do przyczep poniżej 750 kg dopuszczalnej masy całkowitej (DMC).

 

 

 

 

...pierwsze słyszę o takim czymś , to każde auto które ma możliwość ciągania przyczepy powyżej 750kg na przeglądzie by nie przeszło-jesteśmy w UE - i też nas te przepisy obowiązują, Proszę podać dziennik ustaw i odpowiedni paragraf .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 46
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Proszę wypowiedzcie się ma temat tekstu z aukcji allegro odnośnie wtyczki 7 pin i 13

 

Dlaczego warto zamontować hak z gniazdem 13 pin ?

 

Wiązka 7 pin przenosi jedynie podstawowe światła: kierunkowskazy, stop, przeciwmgielne. Dlatego według przepisów unijnych można ją zastosować do przyczep poniżej 750 kg dopuszczalnej masy całkowitej (DMC).

 

Wiązka 13 pin - dlatego cięższe przyczepy muszą mieć zamontowane własne światło cofania, z tę funkcję do przyczepy może przekazać wyłącznie 13-o pinowa wiązka. Prócz funkcji obowiązkowej prawnie, posiada również możliwość przekazywania stałego zasilania do przyczepy (funkcja dla przyczep kempingowych) oraz przewód ładowania.

 

a tu link   http://allegro.pl/sterownik-okablowanie-hak-vw-audi-skoda-seat-i4584192590.html

 

Dla mnie to głupota napisana przez sprzedającego.

Ja w swojej przyczepie nie mam lamp ze światłami cofania.

Na podstawie tego wpisu powinienem ZMIENIĆ CAŁE LAMPY, i nie powinni mi zatwierdzić tzw. przeglądu "0".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Decyzja padła na gniazdo 13pin choć mam 7 pin w budce ale i tam będę przerabiał na 13 i pewnie też pojawi się masę pytań :) 

Mam jeszcze pytanie: instalując 13pin muszę doprowadzić "+" prosto z aku do gniazda nr pozycji 9 + bezpiecznik 15A przewód 6mm2 ?

Czy na coś jeszcze muszę zwrócić uwagę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też się wahałem czy 13 czy 2xpo7,i poszło na 2x po 7 pin,z tego względu że w aucie położyłem bezpośrednio z aku przewody do lodówki,oczywiście sterowanie z przekaznika 30a i bezpiecznik duży 25,i osobno na zasilanie budki,dałem też osobną mase,szkoda byłoby obciążać mase oświetlenia na poczet lodówki,i i dodatkowe piny wolne są na coś tam,tylko ma to jedną wade,każdy się pyta poco dwie,ale każdy robi jak chce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypowiadałem się co wtyczki 7 lub 13 pin i napisałem, iż to jest głupota.

Teraz przyznam, iż nie koniecznie. Sprzedający faktycznie nie podał jakiś przepisów prawnych, ale takie jednak istnieją.

 

...pierwsze słyszę o takim czymś , to każde auto które ma możliwość ciągania przyczepy powyżej 750kg na przeglądzie by nie przeszło-jesteśmy w UE - i też nas te przepisy obowiązują, Proszę podać dziennik ustaw i odpowiedni paragraf .

 

Jest to D.U. z 22.08.2013r. poz. 951 rozdział 3 /później jakieś poz.3 podmiot 15 itp./ 

Jednak tradycyjnie jak to w polskim prawie -- przepis mówi, iż obowiązuje to w pierwszej rejestracji po 1.08.2009r. lecz nie podano czy w PL czy ogólnie w krajach Unii.

Mam cepkę z 99r, robiłem przegląd "0" powiedzmy niecały miesiąc temu i diagnosta nie czepiał się iż lampy nie mają świateł wstecznych.

Przegląd był pozytywny.

 

Decyzja padła na gniazdo 13pin choć mam 7 pin w budce ale i tam będę przerabiał na 13 i pewnie też pojawi się masę pytań :)

Mam jeszcze pytanie: instalując 13pin muszę doprowadzić "+" prosto z aku do gniazda nr pozycji 9 + bezpiecznik 15A przewód 6mm2 ?

Czy na coś jeszcze muszę zwrócić uwagę ?

 

Ja u siebie mam pociągnięte dwa przewody dodatkowe "grube", lecz nie wiem czy idą bezpośrednio z aku, ale pewnie nie. "+" jest po stacyjce. Na dole lewym słupku przy kierowcy, za plastikową osłoną słupka na kablach tych mam bezpieczniki starego typu "płaskie i szerokie", mało tego, to poprzedni właściciel "Niemiec" powiesił mały woreczek z dodatkowymi bezpiecznikami na zapas./ogólnie w skrzynce bezpieczników, są bezpieczniki wąskie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hak właśnie dotarł :) teraz przymierzam się do instalacji w samochodzie i jak pisałem wyżej 13pin. Planuję w capce zamontować akumulator+ładowarka black&decker. Akumulator już mam dość spory bo 100ah żelowy, a miał być 33ah (cena 100ah była naprawdę rewelacyjna). 

Teraz pytanie- chcę aby samochód podczas jazdy ładował też aku w cepce ale czy da radę ? 

Druga kwestia czy ma ktoś schemat jak wygląda instalacja 12v w cepce (aku+ładowarka 230v+ładowanie z samochodu+podłączenie lodówki) lub jak to wykonać aby wszystko działało jak należy. Jakiś zarys mam w głowie ale wolę podpytać bardziej doświadczonych osób :)

 

Mam wizję podłączenia zasilania 12v + zasilanie z samochodu + 230v przez włącznik 3-kanałowy ale czy musi być ?

Edytowane przez COLLINS18 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkopując temat związany z ładowaniem 2x aku samochodowy+ w cepce http://forum.karawaning.pl/topic/13530-akumulator-%C5%BCelowy-i-kwasowy-r%C3%B3wnolegle-%C5%82adowane/?hl=%2B%C5%82adowanie+%2Bdodatkowego+%2Bakumulatora&do=findComment&comment=317947 chyba sobie odpuszczę i pozostanę przy ładowaniu aku przez prostownik 230v :)

Edytowane przez COLLINS18 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkopując temat związany z ładowaniem 2x aku samochodowy+ w cepce http://forum.karawaning.pl/topic/13530-akumulator-%C5%BCelowy-i-kwasowy-r%C3%B3wnolegle-%C5%82adowane/?hl=%2B%C5%82adowanie+%2Bdodatkowego+%2Bakumulatora&do=findComment&comment=317947 chyba sobie odpuszczę i pozostanę przy ładowaniu aku przez prostownik 230v :)

Dokładnie odpuść. Tym bardziej, że taki potwór 100 Ah wystarczy Ci na długo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o poradę odnośnie podłączenia lodówki 12v z samochodu. Czy ciągnąć do wtyczki  z akumulatora "+ i -" czy wystarczy + a masę z samochodu? Gość, który będzie montował mi hak oznajmi, że wystarczy masa z samochodu bo jest duży więc będzie ok. Ale wolę zapytać doświadczonych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Jak jest porządna masa to możesz z karoserii, z dobrze dokręconego uszka. Pamiętaj, że najlepiej jak zasilanie przekaźnika dasz z alternatora, tak jak daje się zasilanie do kontrolki ładowania, będzie pewność, że prąd podawany jest TYLKO wtedy gdy jest ładowanie, a nie tylko po przekręceniu kluczyka.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Jak jest porządna masa to możesz z karoserii, z dobrze dokręconego uszka. Pamiętaj, że najlepiej jak zasilanie przekaźnika dasz z alternatora, tak jak daje się zasilanie do kontrolki ładowania, będzie pewność, że prąd podawany jest TYLKO wtedy gdy jest ładowanie, a nie tylko po przekręceniu kluczyka.

 

Pozdrawiam

To jest dla mnie nowość :) ale podpowiem montującemu o tym rozwiązaniu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze możesz zabezpieczyć aku przed rozładowaniem, tzw. prostownikiem pulsacyjnym, który automatycznie się wyłączy gdy aku będzie naładowany.

 

post-9690-0-66586000-1410787188.png,

 

Takie prostowniki były kiedyś w Lidlu i nie były drogie. Osobiście myślę o zakupie jeszcze jednego. Jeden na stałe do cepki a drugi do ładowania aku w samochodzie.

Tylko aby go podłączyć, to musisz mieć przetwornicę. Czyli w czasie jazdy zasilasz przetwornicę która daje 230V i pod nią podłączasz prostownik. To na czas jazdy.

Lecz np. gdy jesteś na polu, to bezpośrednio podłączasz prostownik i nie ma możliwości aby zniszczyć aku.

 

To co pamiętam, to było to na forum, i były również fotki jak ktoś ma prostownik przykręcony na ścianie w kufsze-bakiście.

Edytowane przez mirekg9 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze możesz zabezpieczyć aku przed rozładowaniem, tzw. prostownikiem pulsacyjnym, który automatycznie się wyłączy gdy aku będzie naładowany.

 

attachicon.gifprostownik.png,

 

Takie prostowniki były kiedyś w Lidlu i nie były drogie. Osobiście myślę o zakupie jeszcze jednego. Jeden na stałe do cepki a drugi do ładowania aku w samochodzie.

Tylko aby go podłączyć, to musisz mieć przetwornicę. Czyli w czasie jazdy zasilasz przetwornicę która daje 230V i pod nią podłączasz prostownik. To na czas jazdy.

Lecz np. gdy jesteś na polu, to bezpośrednio podłączasz prostownik i nie ma możliwości aby zniszczyć aku.

 

To co pamiętam, to było to na forum, i były również fotki jak ktoś ma prostownik przykręcony na ścianie w kufsze-bakiście.

Taki prostownik dostałem jako prezent i był to mój drugi prostownik w owym czasie. Planowałem go sprzedać i jakoś się nie mogłem do tego zebrać .... i dobrze bo widzę, że jeszcze się przyda :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej polecili mi  prostownik taki http://allegro.pl/ladowarka-prostownik-blackdecker-6-12v-auto-i4581307959.html  i jestem już właśnie na ten zdecydowany. W Juli był w promo za ok 69zł jakiś czas temu teraz jest za 99zł ale myślę, że przed zimą też będzie w promo ;)

 

 

Zawsze możesz zabezpieczyć aku przed rozładowaniem, tzw. prostownikiem pulsacyjnym, który automatycznie się wyłączy gdy aku będzie naładowany.

 

attachicon.gifprostownik.png,

 

Takie prostowniki były kiedyś w Lidlu i nie były drogie. Osobiście myślę o zakupie jeszcze jednego. Jeden na stałe do cepki a drugi do ładowania aku w samochodzie.

Tylko aby go podłączyć, to musisz mieć przetwornicę. Czyli w czasie jazdy zasilasz przetwornicę która daje 230V i pod nią podłączasz prostownik. To na czas jazdy.

Lecz np. gdy jesteś na polu, to bezpośrednio podłączasz prostownik i nie ma możliwości aby zniszczyć aku.

 

To co pamiętam, to było to na forum, i były również fotki jak ktoś ma prostownik przykręcony na ścianie w kufsze-bakiście.

Jakiej mocy musi być przetwornica aby zasiliła taki prostownik ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.