Jump to content
gusia-s

[Relacja] Kraina wina i tysiąca zakrętów – czyli wężykiem przez Peljesac

Recommended Posts

gusia-s
4 godziny temu, Walt napisał:

... Warto mieć kamerkę w samochodzie, żeby móc te drogi powspominać ;) 

Oj tak :serducha:

Z wielką przyjemnością obejrzałam filmik i posłuchałam Vela Luki w wykonaniu Klapy Dalmacija.

To pieśń ikony chorwackiej muzyki - Olivera Dragojevica o rodzinnej ukochanej miejscowości - Vela Luka na Korculi.  

"... Kiedy znów przyjdzie Cię zobaczyć? 

Kiedy znów przyjdzie Cię pocałować? 

Teraz widzę co dla mnie znaczy, Vela Luka, morze i Ty 

Zostały mi tylko wspomnienia ...

Wspomnienia skał i plaży, naszej wyspy i zatoki

Nie zapomnij Vela Luka ..."

Mieliśmy okazję widzieć i słyszeć Olivera na koncercie w Zagrzebiu i byliśmy wtedy pod wrażeniem ogromnego uznania jakim cieszył się wśród chorwackiej publiki od małego po starego.

W 2018 r. artysta powrócił na Korcule by spocząć na cmentarzu w Vela Luce.

Jego pogrzeb był wielkim wydarzeniem. Morski kondukt żałobny ruszył od Splitu do Vela Luki a po trasie dołączały wszelakie jednostki pływające po kolei  z Braca, Solty, Hvaru, Peljesaca, Visu.

3 godziny temu, Zulos napisał:

Hvar wciąż czeka - Brac już zaliczyłem, ale Hvar kusi, tylko pojadę tam jak zmienię hamulce na nowe:D

Iiii tam, jazda bez trzymanki ;)

Nieeee, nie jest jakoś specjalnie gorzej niż na innych wyspach haha.

Kurczę, muszę przysiąść i wreszcie skrobnąć relację z Hvaru :) ciągle brakuje mi na to czasu, poza tym przesiadłam się z komputera na tel. prawie całkowicie co też nie pomaga 😕 

Zulos
18 minut temu, gusia-s napisał:

Kurczę, muszę przysiąść i wreszcie skrobnąć relację z Hvaru :) ciągle brakuje mi na to czasu, poza tym przesiadłam się z komputera na tel. prawie całkowicie co też nie pomaga 😕 

No tak delikatnie się właśnie dopominam...:D

Uprościmy Ci to i zezwolimy na pracę zdalną w tej mierze:P

gusia-s
5 minut temu, Zulos napisał:

No tak delikatnie się właśnie dopominam...:D

Uprościmy Ci to i zezwolimy na pracę zdalną w tej mierze:P

Zaległości mam straszne 😕 ale wezmę się kiedyś ;) 

Tymczasem wspominając tak peljesacko-korculańskie klimaty  - trip z kol. @Gal pasarkami po Jadranie, między wysepkami  ;)

Walt
56 minut temu, gusia-s napisał:

To pieśń ikony chorwackiej muzyki - Olivera Dragojevica o rodzinnej ukochanej miejscowości - Vela Luka na Korculi.  

"... Kiedy znów przyjdzie Cię zobaczyć? 

Kiedy znów przyjdzie Cię pocałować? 

Teraz widzę co dla mnie znaczy, Vela Luka, morze i Ty 

Zostały mi tylko wspomnienia ...

Wspomnienia skał i plaży, naszej wyspy i zatoki

Nie zapomnij Vela Luka ..."

Mieliśmy okazję widzieć i słyszeć Olivera na koncercie w Zagrzebiu i byliśmy wtedy pod wrażeniem ogromnego uznania jakim cieszył się wśród chorwackiej publiki od małego po starego.

W 2018 r. artysta powrócił na Korcule by spocząć na cmentarzu w Vela Luce.

Jego pogrzeb był wielkim wydarzeniem. Morski kondukt żałobny ruszył od Splitu do Vela Luki a po trasie dołączały wszelakie jednostki pływające po kolei  z Braca, Solty, Hvaru, Peljesaca, Visu.

Dziękuję za piękną historię :)

Brzmi jak pożegnanie Yondu w Strażnikach Galaktyki ;)

Pawel1o

Te wysepki to fajny klimat. Tyle że z Korculi trochę bliżej do nich. Mam nadzieję że gumiakiem z silnikiem 6 km da radę z Nevio je opłynąć. Wokół których kręciliście się?

gusia-s
1 godzinę temu, Walt napisał:

Brzmi jak pożegnanie Yondu w Strażnikach Galaktyki

Pożegnanie było naprawdę zacne, iście królewskie.

1 godzinę temu, Pawel1o napisał:

Wokół których kręciliście się?

Mniej więcej tak ...

IMG_20201110_153134.thumb.jpg.b574fda6b8a43745fd69527f199c948d.jpg

Pasara miała 5 koników. 

Wracaliśmy już pod falę.

Olo924
W dniu 10.11.2020 o 14:37, Pawel1o napisał:

Te wysepki to fajny klimat. Tyle że z Korculi trochę bliżej do nich. Mam nadzieję że gumiakiem z silnikiem 6 km da radę z Nevio je opłynąć. Wokół których kręciliście się?

w tym roku w sierpniu opłynęliśmy te wszystkie wysepki kilka razy, mieszkaliśmy niedaleko Nevio, ponton 4m kolibri z silnikiem 25 KM, 4 osobowa załoga z tym ze dzieciaki to już nastolatki 15,16, ja też drobny nie jestem, ale mocy z zapasem, mniej by też dało rade ... aczkolwiek ze dwa razy trafiła nam się podczas powrotu fala wysokości pontonu ... i to już nie było miłe i powiem tak myślę, ze silnik pomógł nam wrócić na kemping w miarę bez kłopotów 

6KM - a jaka długość pontonu i ile osób ?

My zawsze wypływaliśmy jak była piękna pogoda i woda jak lustro gładka ... ale potem przychodził lekki wiaterek i się rozbujało ... 

tam jest taka fajna wysepka - na której są dzikie króliki, które w ogóle nie boją się ludzi, mało tego są przyzwyczajone do ludzi i do dokarmiania ich, my na króliczej wyspie byliśmy chyba ze 4 razy w tym roku zawsze z marchewka z Konzuma :), i dzieci i króliki bardzo zadowolone :)

generalnie na tych wysepkach jak się znajdzie dogodne wejście na ląd to można sobie cały dzień w spokoju plażować jedynie na tej wysepce na której jest latarnia morska nie pozwalają plażować bo w latarni jest apartament/dom na na wynajem i chcą mieć spokój - my podpłynęliśmy jak akurat podpłynął młody chłopak i cumował motorówkę do nabrzeża - okazało się że właśnie przypłyną ogarnąć apartament dla gości i powiedział ze to prywatna plaża i żeby tu nie przypływać bo cześć gości sobie nie życzy, więc odpłynęliśmy

pływanie tam miedzy tymi wysepkami daje dużo frajdy a że w sumie był to nasz debiut gumiakowy :) to bardzo udany :)

Pawel1o

Ponton długości 3.6 a osoby dwie o łącznej wadze 140kg. Będąc na Pagu czy KRK pływaliśmy na większe dystanse, ale fal nie było i pogoda idealna.

gusia-s

Tam praktycznie codziennie przy idealnej pogodzie pojawia się fala, bo to jest rozwiany kanał i popołudniami regularnie wieje mistral tak do 6bft. Zaczyna delikatnie już koło 10-11, potem stopniowo się rozkręca i przygasa koło 17-18. Wystarczy przeczekać jego porę po prostu aż pojawi się flauta i wtedy planować powrót, a że się pojawi to pewne w normalnych warunkach pogodowych.

My wracaliśmy po 16, wtedy jeszcze trochę wiało, płynąc w kierunku Korčuli szliśmy akurat centralnie pod falę, silnik jak wspominałam 5Km więc bez szału ale nie było problemu. Wracając na Orebič falę byście mieli z lewej burty, przy słabym silniku i małym dociążeniu wiejący z północnego zachodu wiatr mógłby utrudniać dotarcie do brzegu półwyspu gdyby był w kulminacyjnym punkcie.

Poobserwuj sobie na windy czy gdzieś jakie tendencje tam występują.