Skocz do zawartości

[Relacja] Kraina wina i tysiąca zakrętów – czyli wężykiem przez Peljesac


Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, Walt napisał:

... Warto mieć kamerkę w samochodzie, żeby móc te drogi powspominać ;) 

Oj tak :serducha:

Z wielką przyjemnością obejrzałam filmik i posłuchałam Vela Luki w wykonaniu Klapy Dalmacija.

To pieśń ikony chorwackiej muzyki - Olivera Dragojevica o rodzinnej ukochanej miejscowości - Vela Luka na Korculi.  

"... Kiedy znów przyjdzie Cię zobaczyć? 

Kiedy znów przyjdzie Cię pocałować? 

Teraz widzę co dla mnie znaczy, Vela Luka, morze i Ty 

Zostały mi tylko wspomnienia ...

 

Wspomnienia skał i plaży, naszej wyspy i zatoki

Nie zapomnij Vela Luka ..."

 

Mieliśmy okazję widzieć i słyszeć Olivera na koncercie w Zagrzebiu i byliśmy wtedy pod wrażeniem ogromnego uznania jakim cieszył się wśród chorwackiej publiki od małego po starego.

W 2018 r. artysta powrócił na Korcule by spocząć na cmentarzu w Vela Luce.

Jego pogrzeb był wielkim wydarzeniem. Morski kondukt żałobny ruszył od Splitu do Vela Luki a po trasie dołączały wszelakie jednostki pływające po kolei  z Braca, Solty, Hvaru, Peljesaca, Visu.

3 godziny temu, Zulos napisał:

Hvar wciąż czeka - Brac już zaliczyłem, ale Hvar kusi, tylko pojadę tam jak zmienię hamulce na nowe:D

Iiii tam, jazda bez trzymanki ;)

Nieeee, nie jest jakoś specjalnie gorzej niż na innych wyspach haha.

Kurczę, muszę przysiąść i wreszcie skrobnąć relację z Hvaru :) ciągle brakuje mi na to czasu, poza tym przesiadłam się z komputera na tel. prawie całkowicie co też nie pomaga ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 266
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

18 minut temu, gusia-s napisał:

Kurczę, muszę przysiąść i wreszcie skrobnąć relację z Hvaru :) ciągle brakuje mi na to czasu, poza tym przesiadłam się z komputera na tel. prawie całkowicie co też nie pomaga ? 

No tak delikatnie się właśnie dopominam...:D

Uprościmy Ci to i zezwolimy na pracę zdalną w tej mierze:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Zulos napisał:

No tak delikatnie się właśnie dopominam...:D

Uprościmy Ci to i zezwolimy na pracę zdalną w tej mierze:P

Zaległości mam straszne ? ale wezmę się kiedyś ;) 

Tymczasem wspominając tak peljesacko-korculańskie klimaty  - trip z kol. @Gal pasarkami po Jadranie, między wysepkami  ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, gusia-s napisał:

To pieśń ikony chorwackiej muzyki - Olivera Dragojevica o rodzinnej ukochanej miejscowości - Vela Luka na Korculi.  

"... Kiedy znów przyjdzie Cię zobaczyć? 

Kiedy znów przyjdzie Cię pocałować? 

Teraz widzę co dla mnie znaczy, Vela Luka, morze i Ty 

Zostały mi tylko wspomnienia ...

 

Wspomnienia skał i plaży, naszej wyspy i zatoki

Nie zapomnij Vela Luka ..."

 

Mieliśmy okazję widzieć i słyszeć Olivera na koncercie w Zagrzebiu i byliśmy wtedy pod wrażeniem ogromnego uznania jakim cieszył się wśród chorwackiej publiki od małego po starego.

W 2018 r. artysta powrócił na Korcule by spocząć na cmentarzu w Vela Luce.

Jego pogrzeb był wielkim wydarzeniem. Morski kondukt żałobny ruszył od Splitu do Vela Luki a po trasie dołączały wszelakie jednostki pływające po kolei  z Braca, Solty, Hvaru, Peljesaca, Visu.

Dziękuję za piękną historię :)

Brzmi jak pożegnanie Yondu w Strażnikach Galaktyki ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Walt napisał:

Brzmi jak pożegnanie Yondu w Strażnikach Galaktyki

Pożegnanie było naprawdę zacne, iście królewskie.

1 godzinę temu, Pawel1o napisał:

Wokół których kręciliście się?

Mniej więcej tak ...

IMG_20201110_153134.thumb.jpg.b574fda6b8a43745fd69527f199c948d.jpg

Pasara miała 5 koników. 

Wracaliśmy już pod falę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 10.11.2020 o 14:37, Pawel1o napisał:

Te wysepki to fajny klimat. Tyle że z Korculi trochę bliżej do nich. Mam nadzieję że gumiakiem z silnikiem 6 km da radę z Nevio je opłynąć. Wokół których kręciliście się?

w tym roku w sierpniu opłynęliśmy te wszystkie wysepki kilka razy, mieszkaliśmy niedaleko Nevio, ponton 4m kolibri z silnikiem 25 KM, 4 osobowa załoga z tym ze dzieciaki to już nastolatki 15,16, ja też drobny nie jestem, ale mocy z zapasem, mniej by też dało rade ... aczkolwiek ze dwa razy trafiła nam się podczas powrotu fala wysokości pontonu ... i to już nie było miłe i powiem tak myślę, ze silnik pomógł nam wrócić na kemping w miarę bez kłopotów 

6KM - a jaka długość pontonu i ile osób ?

My zawsze wypływaliśmy jak była piękna pogoda i woda jak lustro gładka ... ale potem przychodził lekki wiaterek i się rozbujało ... 

 

tam jest taka fajna wysepka - na której są dzikie króliki, które w ogóle nie boją się ludzi, mało tego są przyzwyczajone do ludzi i do dokarmiania ich, my na króliczej wyspie byliśmy chyba ze 4 razy w tym roku zawsze z marchewka z Konzuma :), i dzieci i króliki bardzo zadowolone :)

generalnie na tych wysepkach jak się znajdzie dogodne wejście na ląd to można sobie cały dzień w spokoju plażować jedynie na tej wysepce na której jest latarnia morska nie pozwalają plażować bo w latarni jest apartament/dom na na wynajem i chcą mieć spokój - my podpłynęliśmy jak akurat podpłynął młody chłopak i cumował motorówkę do nabrzeża - okazało się że właśnie przypłyną ogarnąć apartament dla gości i powiedział ze to prywatna plaża i żeby tu nie przypływać bo cześć gości sobie nie życzy, więc odpłynęliśmy

pływanie tam miedzy tymi wysepkami daje dużo frajdy a że w sumie był to nasz debiut gumiakowy :) to bardzo udany :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam praktycznie codziennie przy idealnej pogodzie pojawia się fala, bo to jest rozwiany kanał i popołudniami regularnie wieje mistral tak do 6bft. Zaczyna delikatnie już koło 10-11, potem stopniowo się rozkręca i przygasa koło 17-18. Wystarczy przeczekać jego porę po prostu aż pojawi się flauta i wtedy planować powrót, a że się pojawi to pewne w normalnych warunkach pogodowych.

My wracaliśmy po 16, wtedy jeszcze trochę wiało, płynąc w kierunku Korčuli szliśmy akurat centralnie pod falę, silnik jak wspominałam 5Km więc bez szału ale nie było problemu. Wracając na Orebič falę byście mieli z lewej burty, przy słabym silniku i małym dociążeniu wiejący z północnego zachodu wiatr mógłby utrudniać dotarcie do brzegu półwyspu gdyby był w kulminacyjnym punkcie.

Poobserwuj sobie na windy czy gdzieś jakie tendencje tam występują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Trochę żałuję, że ostatnim razem, gdy byliśmy na półwyspie Peljesac, nie udało nam się zobaczyć tych wysepek. Tzn. widzieliśmy je, ale tylko z punktu widokowego wprzed Orebićem, a nie z bliska. Mam też parę fotek z drona. Chciałabym jeszcze wrócić w te okolice, żeby popływać sobie kajakiem i spokojnie poplażować. Może ulokujemy się tym razem w Lumbardzie albo w samej Korczuli, będzie bliżej niż z Orebića.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@epepa faktycznie z Korčuli jest bliżej. Badija ma przepiękną wodę i do tego te daniele przy klasztorze ??

Powiem ci, że kajakiem to tam dość ciężko, trochę się pokręciłam ale pasarką szybciej i łatwiej się przemieszczać :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.