Skocz do zawartości

7 czy 13 pin


andross

Rekomendowane odpowiedzi

Witam 

mam pytanie czy jest sens zakładać hak z 13 pinową wtyczka jeżeli przyczepka jest wyposażona w 7 pinową wtyczke 

tak naprawdę nie mam zamiaru nic tam dokładać typu dodatkowy akumlator czy jakiś prostownik dzięki z góry za odpowiedzi 

i jeszcze jedno czy macie namiar na kogoś kto w mojej okolicy (tychy)zakłada haki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam 

mam pytanie czy jest sens zakładać hak z 13 pinową wtyczka jeżeli przyczepka jest wyposażona w 7 pinową wtyczke 

tak naprawdę nie mam zamiaru nic tam dokładać typu dodatkowy akumlator czy jakiś prostownik dzięki z góry za odpowiedzi 

i jeszcze jedno czy macie namiar na kogoś kto w mojej okolicy (tychy)zakłada haki ?

 

Jeśli nie używasz lodówki podczas jazdy, to 13 pin możesz sobie darować. Jeśli chcesz mieć oświetlenie z auta i lodówkę, to 13pin i przeróbka w cepie. Oświetlenie niekiedy ludzie biorą z przeciwmgielnego. Sprawdź może też tak masz.

Ja osobiście bym założył 13pin i używał przejściówki. Może się zawsze przydać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie i bezapelacyjnie polecam gniazdo 13-pin. Nie ma sensu kombinować z przeciwmgielnym, bo jest wymagane w przyczepie przepisami (od pewnego rocznika). Gdy stajesz na parkingu i odpoczywasz w przyczepie lub śpisz to warto mieć oświetlenie 12V. Ja mam u siebie listwy led i po prostu gdy wtyczka jest włączona do gniazda w aucie to oświetlenie przyczepy działa. Tak samo działa pompka wody i pompka toalety. To bardzo wygodne i bez żadnych kombinacji.

Na wakacjach trzeba sobie ułatwiać życie, a nie utrudniać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie używasz lodówki podczas jazdy, to 13 pin możesz sobie darować. Jeśli chcesz mieć oświetlenie z auta i lodówkę, to 13pin i przeróbka w cepie. Oświetlenie niekiedy ludzie biorą z przeciwmgielnego. Sprawdź może też tak masz.

Ja osobiście bym założył 13pin i używał przejściówki. 

lodówka działa na przeciw mgłowym i oświetlenie tez ,a jeżeli chodzi o postój jakiś dłuższy to mam zmajstrowany przedłużacz dwu żyłowy z wtyczki auta i działa oświetlenie 12v i lodówka ,zrobili to w holandii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Ci n ie zależy na żadnych przeróbkach to najprostszy sposób na oświetlenie przyczepki na postoju to 8 metrów kabla zakończonego z jednej strony krokodylkami podpinanymi do akumulatora,z drugiej wtyką podpinaną do przyczepy np.w bakiście (oczywiście gniazdo w bakiście trzeba podłączyć do instalacji 12 V w przyczepie) tak ma zrobione mój kolega i chyba jest z tego zadowolony.


ps.

 

przerobienie 7 na 13 zarówno w samochodzie jak i przyczepie wymaga dość dużo pracy i zabiegów ,kosztów nie znam bo sam to robiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie przeróbka wymaga sporo zabiegów, ale z tego co zrozumiałem, to kolega będzie w ogóle zakładał hak od początku. W tym układzie różnica w pracochłonności chyba nie aż tak wielka? A przy zakładaniu ja też bym się skłaniał do 13. Dlaczego? Ja akurat miałem kiedyś przyczepkę, która miała 7-pin wtyczkę i też oświetlenie na p-mgielnym. Trochę jeżdżę samochodem, jak przyglądałem się w drodze pojazdom nie wyposażonym w światła p-mgielne, to jedna z moich pierwszych przeróbek, to odpięcie oświetlenia wewnętrznego od p-mgielnych i założenie takowego we własnym zakresie. Pojazd bez przeciwmgielnych w porządnej mgle jest do zauważenia, jak już mu siedzisz "w tyłku". Dorobienie przeciwmgielnego kosztowało grosze. Ktoś zapyta jak często jeździ się w mgle? Ano bardzo rzadko. Do nieszczęścia jednak wystarczy jeden raz. Wolałbym nie słyszeć wówczas "Ja pana nie widziałem!"

Ponieważ w przyczepie przerobienie instalacji na 13-tkę było dość skomplikowane, pociągnąłem sobie dodatkowy przewodzik  i zrobiłem drugą wtyczkę, elektrykowi kazałem w aucie zrobić drugie gniazdo. Miałem i przeciwmgielne i zasilaną lodówkę i oświetlenie. Z perspektywy czasu jednak zdecydowanie polecam 13-to pinowe złącze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lodówka działa na przeciw mgłowym i oświetlenie tez ,a jeżeli chodzi o postój jakiś dłuższy to mam zmajstrowany przedłużacz dwu żyłowy z wtyczki auta i działa oświetlenie 12v i lodówka ,zrobili to w holandii

Tak nie powinno to działać. Oświetlenie i pompki na przeciwmgielnym dadzą sobie radę, natomiast lodówka ma na tyle duży pobór prądu, że podłączając ją do instalacji samochodu w miejsce przeciwmgielnego może narobić Ci sporo szkód.

Ponadto lodówka podłączana bezpośrednio do akumulatora na postoju rozładuje Ci go w bardzo krótkim czasie.

Jedyne sensowne rozwiązanie to podłączenie lodówki we wtyczce 13 PIN w odpowiednie miejsce (czyli po zapłonie) a na postoju przełączanie jej na gaz lub 230V. Oświetlenie i pompki zasilane są wtedy niezależnie i przez cały czas przy podłączonej wtyczce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanie 

Macie kogoś sensownego kto wam zakładał hak holowniczy i podłączał bo u mnie za hak z montażem najtaniej wołają 1000 a na alledro haki z wiązką są za 400 .

No chyba że to faktycznie tyle musi kosztować!!!

Edytowane przez andross (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz opcje taką - zakup haka z wiązką z alledrogo i montaż sam lub zlecenie mechanikowi (100-200zł). Mój za montaż w jednym aucie skroił 100zł z elektryką, w drugim 60zł za samą część mechaniczną czyli bez prądu.

 

w 3 najnowszym zamontowałem sam, zajęło mi to ok 3 godzin, ale robiłem na spokojnie i z wiązką 13 pin i modułem dedykowanym.

 

kup porządny zestaw (nie uniwersalny) i albo montuj albo zleć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Tychów nie masz daleko:

Hak-Hol. Montaż haków holowniczych, Bojkowska 2 Gliwice, tel. 501 301 691
i w Zabrzu 2 adresy:
Altar Zabrze, ul. Stalmacha 7  tel. 502 095 706
Agmar Zabrze, ul. Niedziałkowskiego 53 tel. 32 271 82 12
Z tym, że ja instalację dawałem później zrobić kumatemu elektrykowi w jednym aucie, a w drugim zrobiliśmy to sami z zaprzyjaźnionym forumowiczem  :] Przewody do lodówki 4,5 mm 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że 13 -pin gniazdo załawi sprawę raz na zawsze. A oświetlenie na przeciwmgielny plus do tego lodówka to jak wcześniej napisano mija się z celem. Żeby działało p-mgielne musisz włączyć światła mijania + do tego 21 W tego światła to krótki żywot akumulatora, a przecież musisz jeszcze na nim odpalić silnik. Masz w Gliwicach Bojkowska 2, Gliwice 

501 301 691    

Wpisz w Google i masz pełno firm np Mikołów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że 13 -pin gniazdo załawi sprawę raz na zawsze. A oświetlenie na przeciwmgielny plus do tego lodówka to jak wcześniej napisano mija się z celem. Żeby działało p-mgielne musisz włączyć światła mijania + do tego 21 W tego światła to krótki żywot akumulatora, a przecież musisz jeszcze na nim odpalić silnik. Masz w Gliwicach Bojkowska 2, Gliwice 

501 301 691    

Wpisz w Google i masz pełno firm np Mikołów

wszyscy podają mi tysiąc albo tysiąc dwieście -jeżeli chodzi o tych z google,już ich sprawdzałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli masz zamiar pojeździć chwilę autem załóz coś konkretnego a nie złom z Allegro. Ja niestety też tak zrobiłem i dwukrotnie przerabiałem geometrię kuli, bo była źle wygięta. Kup dobrą markową używkę jak już byle nie z Anglii.

Racja bo to rdzewiejąca kupa złomu - też miałem hak za kilka złotych. W Taurusie w mikolowie widzialem fajne haki, sprzedają i montują ceny można negocjować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.