Skocz do zawartości

Dobór paneli solarnych


paraborys

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Koledzy,

Proszę o pomoc w weryfikacji doboru instalacji fotowoltaicznej w mojej przyczepie. Opis poniżej.

Stan aktualny:

 

Instalacja 230V: oświetlenie, oświetlenie przedsionka, gniazdka, wentylator nagrzewnicy, lodówka, wentylator okapu, bojler trumatherme

Instalacja 12v zasilana przez przetwornicę (zdjęcie poniżej): oświetlenie, pompa wodna, spłuczka, lodówka (ale nie chodzi na tym zasilaczu)

Od kiedy kupiłem przyczepę instalacja wyglądała dokładnie tak j.w. bez akumulatora oraz możliwości jego wpięcia w instalację.

Ostatnio udało mi się (dzięki lekturze forum) wpiąć akumulator na wyjście „input” i wszystko zaczęło działać nawet lodówka.  Dodatkowo zainstalowałem ładowarkę którą używam do ładowania aku motocykla Oxford maximiser 360t. Przy okazji odkryłem również że mam zasilanie 12v z holownika poprzez styk światła przeciwmgielnegoJ

Jednak dalsza lektura skłania mnie do całkowitego przejścia na instalację 12v zwłaszcza że będę dużo stacjonował na dziko.

 

Poniżej opis co chcę zasilać i co wstępnie dobrałem.

 

Urządzenia 12v:

Oświetlenie led ~30W + 2x 21w (łazienka+okap) + oświetlenie przedsionka (jeszcze nic nie dobrałem )

Pompa wody + spłuczka

Radio samochodowe

2x gniazdo 12V do zasilania ładowarek tel.

Przez przetwornicę 12/230: bojler trumatherme 200W, telewizor led 22” 40W, wentylator nagrzewnicy (chyba że przerobię na 12v), ładowanie laptopa, czasami ładowanie np. wkrętarki 60W

 

Mój wstępny dobór:

Panel 95W x 2szt.

Regulator MPPT Tracer 2210RN 20A

Podwójne przejście dachowe

Konektory MC4 do połączeń równoległych

Kabel solarny 4mm2 x 2szt (długość obliczę)

Kabel 4mm2 aku-regulator x 2szt

Gniazda bezpieczników 10A x 2szt

Akumulator Toyama NPG 100 lub 120 Ah

 

Proszę o weryfikację mojego doboru względem zapotrzebowania oraz ewentualne sugestie  jak spiąć stare z nowym tzn, czy mam się pozbyć istniejącego zasilacza 12v i wszystkie urządzenia wpiąć w regulator solarny zostawiając tylko ładowarkę akumulatora w razie podpięcia 230v..? co zrobić z zasilaniem z holownika bo wydaje mi się już niepotrzebne…?

Z góry dziękuję za fachowe rady J

Pozdrawiam

post-14556-0-26123900-1407936370_thumb.jpg

post-14556-0-15726600-1407936490_thumb.jpg

post-14556-0-70767400-1407936589_thumb.jpg

post-14556-0-07801700-1407936636_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dopiero zaczynam przygodę z przyczepami więc w połączeniach instalacji to Ci za wiele nie pomogę ale jeśli chodzi o ogniwa to liznąłem trochę tematu bo jestem zafascynowany tą technologią do rozwiązań domowych. Zakupiłem zestaw eksperymentalny i porobiłem masę obliczeń.

Twoje założenia z grubsza są poprawne ale generalnie musisz policzyć czas użytkowania poszczególnych urządzeń, moce już podałeś ale czas jest niezbędny do policzenia zapotrzebowania na energię w kWh aby określić czy ten zestaw zaspokoi Twoje potrzeby. Musisz konkretnie policzyć ile z czego będziesz korzystał. Twój zestaw przy optymalnych warunkach (10 godzin nasłoneczniania w okresie letnim) wyprodukuje 1,9 kWh energii co powinno naładować w pełni proponowany przez ciebie akumulator o pojemności 120 Ah. Chodzi tylko o to czy tyle energii Ci wystarczy czy deficyt trzeba będzie uzupełniać z innych źródeł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno  trumatherme ma 200 W? Jeśli tak to daje Ci upływ prądu ok 17 A. Większość grzałek ma 300 W a to już 25 A poboru prądu. Plus straty przetwornicy. 5 litrów wody grzeje ok 50 minut.

Przy takich poborach zastosowałbym przewody min 6mm2  

Może zastanów się aby ciepłą wodę pozyskać z czajnika na gaz wlewając dwie lub trzy jego zawartości do zbiornika.

Jest jeszcze tzw współczynnik jednoczesności czyli ile urządzeń w jednym czasie będzie ten prąd pobierało z akumulatora.

Z radia samochodowego w Twoim przypadku też bym zrezygnował ze względu na dość duży pobór. Może jakieś małe radio z wbudowanym akumulatorem, które ładujesz 3 h i gra 6h.

Najlepszą opcją jest przerobienie wszystkiego co możliwe na 12V, przetwornice zostawić do TV lub Laptopa.

Myślę że wówczas nie zabraknie Ci prądu. 

Nie zapomnij jeszcze o mocowaniu paneli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Koledzy,

Proszę o pomoc w weryfikacji doboru instalacji fotowoltaicznej w mojej przyczepie. Opis poniżej.

Stan aktualny:

 

Instalacja 230V: oświetlenie, oświetlenie przedsionka, gniazdka, wentylator nagrzewnicy, lodówka, wentylator okapu, bojler trumatherme

Instalacja 12v zasilana przez przetwornicę (zdjęcie poniżej): oświetlenie, pompa wodna, spłuczka, lodówka (ale nie chodzi na tym zasilaczu)

Od kiedy kupiłem przyczepę instalacja wyglądała dokładnie tak j.w. bez akumulatora oraz możliwości jego wpięcia w instalację.

Ostatnio udało mi się (dzięki lekturze forum) wpiąć akumulator na wyjście „input” i wszystko zaczęło działać nawet lodówka. Dodatkowo zainstalowałem ładowarkę którą używam do ładowania aku motocykla Oxford maximiser 360t. Przy okazji odkryłem również że mam zasilanie 12v z holownika poprzez styk światła przeciwmgielnegoJ

Jednak dalsza lektura skłania mnie do całkowitego przejścia na instalację 12v zwłaszcza że będę dużo stacjonował na dziko.

 

Poniżej opis co chcę zasilać i co wstępnie dobrałem.

 

Urządzenia 12v:

Oświetlenie led ~30W + 2x 21w (łazienka+okap) + oświetlenie przedsionka (jeszcze nic nie dobrałem )

Pompa wody + spłuczka

Radio samochodowe

2x gniazdo 12V do zasilania ładowarek tel.

Przez przetwornicę 12/230: bojler trumatherme 200W, telewizor led 22” 40W, wentylator nagrzewnicy (chyba że przerobię na 12v), ładowanie laptopa, czasami ładowanie np. wkrętarki 60W

 

Mój wstępny dobór:

Panel 95W x 2szt.

Regulator MPPT Tracer 2210RN 20A

Podwójne przejście dachowe

Konektory MC4 do połączeń równoległych

Kabel solarny 4mm2 x 2szt (długość obliczę)

Kabel 4mm2 aku-regulator x 2szt

Gniazda bezpieczników 10A x 2szt

Akumulator Toyama NPG 100 lub 120 Ah

 

Proszę o weryfikację mojego doboru względem zapotrzebowania oraz ewentualne sugestie jak spiąć stare z nowym tzn, czy mam się pozbyć istniejącego zasilacza 12v i wszystkie urządzenia wpiąć w regulator solarny zostawiając tylko ładowarkę akumulatora w razie podpięcia 230v..? co zrobić z zasilaniem z holownika bo wydaje mi się już niepotrzebne…?

Z góry dziękuję za fachowe rady J

Pozdrawiam

Boiler wody zabije Ci ten cały bilans energetyczny. Wymień go na gazowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Energii nigdy nie jest za dużo. Miałem solar 110wat i aku 100Ah. i energi było na styk. Teraz mam 2 solary 110 wat i dwa aku 100Ah. i nie ma zbyt dużej nadwyżki.  Pamiętaj, apetyt rośnie w trakcie jedzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Energii nigdy nie jest za dużo. Miałem solar 110wat i aku 100Ah. i energi było na styk. Teraz mam 2 solary 110 wat i dwa aku 100Ah. i nie ma zbyt dużej nadwyżki. Pamiętaj, apetyt rośnie w trakcie jedzenia.

Ja bym szedł w eliminowanie odbiorników niż dokładanie kolejnych ogniw. Teraz to nie jest nic trudnego żeby wszystko zastąpić ledami, co się da zasilić gazem. W sumie to tej energii dużo nie trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej wyeliminować przyczepę i jeździć pod namiot. Żyjemy XXI wieku i należy korzystać z dobrodziejstw techniki.

 

idąc Twoim torem myślenia można jeszcze taniej, wyeliminować namiot i siedzieć w domu... :ee:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Każde kolejne ogniwo i akumulator to kolejne 20-30 kg. Wszystko jest dobre, ale z umiarem. Wituś dobrze napisał, to co ma możliwości zasilania gazem - zasilać gazem, co można na 12 V (w zasadzie to chyba wszystko, bo nawet laptop można małą przetworniczką podbić napięcie z 12 na 16-21 V, bo tyle potrzeba) to zróbmy na 12 V i faktycznie niewiele potrzeba tego prądu. Telefony można ładowac poprzez usb bezpośrednio z laptopa itd. Myślę, że najpierw przemyśleć i skrócic tę dość przydługą listę urządzeń zasilanych prądem.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej wyeliminować przyczepę i jeździć pod namiot. Żyjemy XXI wieku i należy korzystać z dobrodziejstw techniki.

Przy takim podejściu jedynym ograniczeniem przy doborze paneli powinna być wielkość dachu.

Przy dalszym złym bilansie energetycznym można zawsze nabyć ogniwa paliwowe i wtedy energii mamy znacznie więcej.

Dodatkowo należy zamontować centralny odkurzacz, elektryczne ogrzewanie podłogowe i jeszcze inne niezbędne do życia w przyczepie (lub kamperze) w XXI wieku.

 

:blagac:  :bzik:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej wyeliminować przyczepę i jeździć pod namiot. Żyjemy XXI wieku i należy korzystać z dobrodziejstw techniki.

No właśnie nie przychodzi mi do głowy nic co wymaga tyle energii w przyczepie ? Mover ? W sumie na chwilę tylko. Lodówka gaz, ciepła woda gaz, pompy w toalecie i kranach - niewiele, iskrownik bojlera - niewiele. Ew. Naładowanie raz dziennie smartfona i tableta, można to robić w samochodzie choć pojemność ich baterii nie zabije akumulatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Koledzy za informacje,

Oczywiście zamierzam korzystać z energii raczej rozsądnie i z wyobraźnią. Jeśli chodzi o trumatherme to pewnie mogę się bez niej obyć ale jeśli już jest to wolałbym ją wykorzystać.

Więc biorąc to pod uwagę uważacie że te 2x95W z aku 120Ah będzie za mała...? Jeśli tak to jaki zestaw proponujecie, bo z opisu kolegi pasjonata to 2x95 u niego hula jak ta lala przy dość dużym obciążeniu...?

I jeszcze proszę o merytoryczną podpowiedź dotyczącą połączenia starych (aktualnie na wyposażeniu) urządzeń z nową instalacją solarną tzn, czy mam się pozbyć istniejącego zasilacza 12v i wszystkie urządzenia wpiąć w regulator solarny zostawiając tylko ładowarkę akumulatora w razie podpięcia 230v..? co zrobić z zasilaniem z holownika bo wydaje mi się już niepotrzebne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do rezygnacji z zewnętrznego zasilania bym się wstrzymał. Jak nie będzie słonecznych dni może ci się jeszcze przydać. Ja bym zrobił przełącznik jak u siebie zrobiłem. Kupiłem przełącznik na 3 położenia.

Położenie:

1 - zasilanie z aku przyczepy

2 - zasilanie przez zasilacz z 230V na 12V i wpiołem w siec 12V (gdy na kempingu wykupię 230V)

3 - zasilanie z aku samochodu.

Każde położenie przełącznika odłącza pozostałe źródła prądu.

Z położenia 3 korzystam najczęściej bo zawsze jest. A używam tylko do oświetlenia LED i pompki wody i wentylatorów zamontowanych za lodówką.

 

Ale podłączając akumulator samochodowy musi się rozłączyć połączenie z zasilaczem 230V - 12V bo może dojść do uszkodzenia zasilacza, chyba że zamontujesz jakieś diody prostownicze ale wtedy musisz się liczyć ze spadkiem napięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast bawić się w liczenie bilansu zrób tak:
Policz ile dni autonomii zyskujesz na w pełni naładowanym akumulatorze używając wszystkiego tak jak masz ochotę. W momencie kiedy na wyłączonych bardziej prądożernych odbiornikach napięcie na akumulatorze osiąga do 11,5V robisz obliczenia. Podziel pojemność akumulatora przez ilość dni autonomii. Np. 90Ah dzielisz na 3 dni i wychodzi Ci zużycie 30Ah/dobę.

 

Czyli przez 10 godzin naładujesz akumulator prądem 3A latem i w słoneczny dzień wystarczy teoretycznie 3*12 = 36W ogniwa ustawionego prostopadle do Słońca. Bierzesz poprawkę cosinus coś tam wg wzoru, którego nie pamiętam i dokładasz 50% czyli masz 54W.

Jeśli zamierzasz używać go też jesienią to myślę że poprawka powinna wynosić 100-200% czyli 70-100W.

 

Oprócz tego pamiętasz, że akumulator wymaga jakiegoś tam minimalnego prądu żeby zacząć ładowanie oraz jest też prąd maksymalny.

 

To tak z grubsza. Jak sobie założę solary, to będę pisał z praktyki a nie z teorii. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.