Jump to content
jshultz

przerejestrowanie przyczepki kupionej w kraju

Recommended Posts

jshultz

Witam, ojciec kolegi kupil uzywana przyczepke w kraju, dowod rejestracyjny jest nadal na poprzedniego wlasciciela a ojciec kolegi twierdzi, ze nie ma obowiazku jej przerejestrowania, twierdzi ze na niego jest ubezpieczenie i to wystarczy dla potwierdzenia ze jest wlascicielem. Czy tak jest rzeczywiscie??? 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Cezarr

To jak to jest DR na poprzedniego właściciela a OC na nowego  :hmm: 

Share this post


Link to post
Share on other sites
kawa221

Witaj. Na opłacenie podatku od wzbogacenia ma dni 14, na przerejestrowanie na siebie ma dni 30. Oczywiście od dnia podpisania umowy kupna sprzedaży.

Share this post


Link to post
Share on other sites
BOGDANKRAKOW

dokladnie a po 14 dniach domiar z us i prosba o akt laski :miga:  ktorej i tak nie otrzyma :hmm: ...

Edited by BOGDANKRAKOW (see edit history)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Kocer

Co nie zmienia faktu, że mając dowód rejestracyjny i ciągłość umów ( w oryginale ) przerejestrujesz ją bez problemu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
jshultz

Dzieki za info, czyli tak jak myslalem, stary po prostu nasciemnial koledze, DR jest na jakiegos obcego faceta, kwitka ubezp. kolega nawet nie sprawdzil, jego ojciec ma dlugi wiec przyczepa jest zarejestrowana na kogos podstawionego, zeby mu jej komornik nie zajal, a kolega naiwnie sie cieszyl, ze ojciec mu sprezentowal przyczepe i bedzie mogl ja sobie sprzedac bo teraz krucho u niego z kasa 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Kocer

Jeśli jednak jego Ojciec ma umowę kupna spisaną z właścicielem z dowodu to jest jej prawnym właścicielem i na tej podstawie może ją sprzedać.

Share this post


Link to post
Share on other sites
BOGDANKRAKOW

to raczej kiepski prezent :no:

Share this post


Link to post
Share on other sites
gusia-s

e tam cepiacie się :) nasz KD wprost nic nie mówi o przymusie rejestracji na nowego właściciela :D

 

Art. 71. 1. Dokumentem stwierdzającym dopuszczenie do ruchu pojazdu samochodowego, ciągnika rolniczego, pojazdu wolnobieżnego wchodzącego w skład kolejki turystycznej, motoroweru lub przyczepy jest dowód rejestracyjny albo pozwolenie czasowe.

Ma DR?? ma

Art. 73.

1. Rejestracji pojazdu dokonuje, na wniosek właściciela, starosta właściwy ze względu na miejsce jego zamieszkania

Jak złoży wniosek o rejestrację to zarejestrują, jak nie to nie

 

art. 78 ust. 2.Właściciel pojazdu zarejestrowanego jest obowiązany zawiadomić w terminie nieprzekraczającym 30 dni starostę o:

  • nabyciu lub zbyciu pojazdu;
  • zmianie stanu faktycznego wymagającej zmiany danych zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym.

Tak więc zawiadamia starostę jeden że kupił a drugi, że sprzedał i obowiązek dokonany - zawiadomienie a rejestracja to 2 różne sprawy. Za pośrednictwem e-Puap można złożyć takie zawiadomienie nawet.

 

art. 71 ust. 5a W przypadku gdy z dokumentu stwierdzającego dokonanie rejestracji pojazdu, o którym mowa w ust. 5, nie wynika prawo do używania pojazdu przez kierującego, osoba ta obowiązana jest posiadać przy sobie i okazywać na żądanie organu kontroli ruchu drogowego dokument potwierdzający to prawo.

 

Ma umowę kupna - sprzedaży? ma, DR dopuszczający do ruchu też ma więc???

Jest luka

 

Aleeee... nasze policjanty nie znają dobrze KD o czym miałam okazję się przekonać w bardzo prozaicznej sprawie :D więc mogą zupełnie inaczej podejść do tematu.

 

Mój znajomy wcale nie przerejestrowywał auta, skarbówkę opłacił, starostę zawiadomił że kupił, OC opłacił. Woził umowę k-s ze sobą i DR, miał kontrole i nic się nie czepiali.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
LFM

Przy kontroli drogowej jak będzie woził umowę kupna sprzedaży a mineło 30 dni od daty na umowie dostanie mandat od 100zł do 500zł.

Natomiast wydział komunikacji ma to gdzieś czy ją zarejestruje w ciągu tych 30 dni czy też nie ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
gusia-s

Przy kontroli drogowej jak będzie woził umowę kupna sprzedaży a mineło 30 dni od daty na umowie dostanie mandat od 100zł do 500zł.

Natomiast wydział komunikacji ma to gdzieś czy ją zarejestruje w ciągu tych 30 dni czy też nie ;)

A na jakiej podstawie ten mandat?

Jak pisałam wcześniej mój znajomy miał nie jedną kontrolę i żadnych zarzutów za nieprzerejestrowanie

W kodeksie nie ma takiego obowiązku

Share this post


Link to post
Share on other sites
kawa221

Witam.

gusia-s nie masz racji. Taki obowiązek naklada  cytowany przez Ciebie artykół z pord.

 

art. 78 ust. 2.Właściciel pojazdu zarejestrowanego jest obowiązany zawiadomić w terminie nieprzekraczającym 30 dni starostę o:

  • nabyciu lub zbyciu pojazdu;
  • zmianie stanu faktycznego wymagającej zmiany danych zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym.

W inny sposób wszelkie mandaty z fotoradarów przychodzić będą pocztą na adres poprzedniego właściciela. Nieprzerejestrowanie pojazdu w terminie 30 dni skutkuje popełnieniem wykroczenia z art. 97 KW w zw. z art. 78 ust 2 Pord. Można podać jeszcze jeden przykład potrzeby przerejestrowania pojazdu. W momencie zatrzymania przez Policję dowodu rejestracyjnego np. za brak przeglądu technicznego zostanie on przesłany do urzędu, który go wydał. Po ustaniu przyczyny zatrzymania dokumentu w tej sytuacji wykonanie badań techniczych dowód zostanie zwrócony właścicielowi pojazdu figurującemu w dowodzie rejestracyjnym. Żaden urzędnik nie będzie oglądał umowy kupna sprzedaży. Dla urzędu właścicielem pojazdu jest osoba figurująca w DR. Znam sytuację niemalże z autopsji, mój kolega przerabaiał ten problem z DR i przeglądem.

Edited by kawa221 (see edit history)

Share this post


Link to post
Share on other sites
gusia-s

Jak widać różnie z tym bywa. Ja tam dalej twierdzę że luka jest, zawiadomienie o nabyciu bądź zmianie stanu fakt.... to jedno a złożenie wniosku o rejestrację to jednak co innego.

Zawiadomić musisz w terminie 30 dni ale gdzie jest jakiś termin obowiązujący na przejestrowanie? Słowa nie ma o tym.

Czytając literalnie Kd to nie widzę przymusu przerejestrowania. Oczywiście z tego powodu mogą być różne komplikacje no ale sorry tak napisano ustawę g...o.

Starosta po otrzymaniu zawiadomienia a Zbyciu/Nabyciu i zmianie stanu fakt.... Będzie miał wszystkie potrzebne dane kto jest właścicielem...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Paszczak22

Ja też nie śpieszę się z rejestracją pojazdu. Nawet w czasie kontroli drogowej pojazd może być zarejestrowany na inną osobę - np. mogę twierdzić, że samochód jest pożyczony a nie kupiony. No chyba, że są inne dane są na ubezpieczeniu. 

 

Cepka widoczna na moim zdjęciu nie była na mnie zarejestrowana. Kupiłem ją w czerwcu wyremontowałem do sierpnia i pojechałem na wczasy. Stwierdziłem, że życie w przyczepie mi odpowiada, ale chce większą, więc jej nie rejestrowałem bo mi było szkoda pieniędzy i w styczniu ją sprzedałem. Nawet ubezpieczenia nie musiałem zmieniać na siebie bo miała do lutego :)

 

Podobnie z samochodem, jak kupię to najpierw przez kilka miesięcy go sprawdzam. Jak spełnia moje oczekiwania i wiem, że będę nim jeździł dłuższy czas to wtedy rejestruję. Nawet raz miałem kontrolę drogową i nic się nie czepili, ale nie pamiętam czy ubezpieczenie było już na mnie czy na poprzedniego właściciela.

Share this post


Link to post
Share on other sites
LFM

Witam.

gusia-s nie masz racji. Taki obowiązek naklada  cytowany przez Ciebie artykół z pord.

 

art. 78 ust. 2.Właściciel pojazdu zarejestrowanego jest obowiązany zawiadomić w terminie nieprzekraczającym 30 dni starostę o:

  • nabyciu lub zbyciu pojazdu;
  • zmianie stanu faktycznego wymagającej zmiany danych zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym.

W inny sposób wszelkie mandaty z fotoradarów przychodzić będą pocztą na adres poprzedniego właściciela. Nieprzerejestrowanie pojazdu w terminie 30 dni skutkuje popełnieniem wykroczenia z art. 97 KW w zw. z art. 78 ust 2 Pord. Można podać jeszcze jeden przykład potrzeby przerejestrowania pojazdu. W momencie zatrzymania przez Policję dowodu rejestracyjnego np. za brak przeglądu technicznego zostanie on przesłany do urzędu, który go wydał. Po ustaniu przyczyny zatrzymania dokumentu w tej sytuacji wykonanie badań techniczych dowód zostanie zwrócony właścicielowi pojazdu figurującemu w dowodzie rejestracyjnym. Żaden urzędnik nie będzie oglądał umowy kupna sprzedaży. Dla urzędu właścicielem pojazdu jest osoba figurująca w DR. Znam sytuację niemalże z autopsji, mój kolega przerabaiał ten problem z DR i przeglądem.

Dokładnie na tej podstawie.

A nie daj Boże będzie sprawcą wypadku itp. to ubezpieczalnia może nie wypłacić dszkodowania, powołując się dokładie na ten artykuł.

Przerabiałem już takie przypadki

Ja też nie śpieszę się z rejestracją pojazdu. Nawet w czasie kontroli drogowej pojazd może być zarejestrowany na inną osobę - np. mogę twierdzić, że samochód jest pożyczony a nie kupiony. No chyba, że są inne dane są na ubezpieczeniu. 

 

Cepka widoczna na moim zdjęciu nie była na mnie zarejestrowana. Kupiłem ją w czerwcu wyremontowałem do sierpnia i pojechałem na wczasy. Stwierdziłem, że życie w przyczepie mi odpowiada, ale chce większą, więc jej nie rejestrowałem bo mi było szkoda pieniędzy i w styczniu ją sprzedałem. Nawet ubezpieczenia nie musiałem zmieniać na siebie bo miała do lutego :)

 

Podobnie z samochodem, jak kupię to najpierw przez kilka miesięcy go sprawdzam. Jak spełnia moje oczekiwania i wiem, że będę nim jeździł dłuższy czas to wtedy rejestruję. Nawet raz miałem kontrolę drogową i nic się nie czepili, ale nie pamiętam czy ubezpieczenie było już na mnie czy na poprzedniego właściciela.

Przy kontroli drogowej (oczywiście jesli trafimy na nadgorliwego) funkcjonariusz sprawdza w systemie czyli ,,Cepik'' czy informacja która podałeś czyli ze auto jest pożyczone jest prawdziwa-przynajmniej powinien tak zrobić gdyż można domniemywać że pojazd jest skradziony i teraz jeśli poprzedni własciciel zgłosił w swoim wydziale komunikacji sprzedaż to system wyswietli datę sprzedaży a potem to już prosta matematyka czy 30 dni mineło czy nie :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...