Skocz do zawartości

Bankomaty za granicą - kursy, prowizje.


nomadka

Rekomendowane odpowiedzi

Wypłaty z bankomatów za granicą to nie zawsze miłe doświadczenie. Właśnie w Grecji dowiedziałam się, że nie tylko mój bank może pobierać prowizję, ale też bank miejscowy, ten w którym wypłacam. Co prawda bankomat poinformował mnie po jakim kursie będzie wypłata, ale potrzebna nam była gotówka, no i czasu na decyzję było niewiele i poszło. W ten sposób kupiliśmy najdroższe w tym roku EURO, bo bank Piraeus wypłacił nam EURO po 4,374zł, a moje PEKAO naliczyło jeszcze 4,5% prowizji od tej transakcji no i w rezultacie zapłaciliśmy za 1€ 4,57zł.  A złoty bił wtedy rekordy – średni kurs EURO W NBP wynosił tego dnia 4,1096zł! Nie wszystkie banki w Grecji miały na szczęście taką brzydką praktykę, bo w EUROBANK-u wypłacili nam EURO po 4,158zł przy  kursie w NBP 4,1463zł/€. Otwieram więc czarno-białą listę banków:

 

Grecja

 

Bank Piraeus :czerwona:

 

EUROBANK :ok:

 

Może ktoś się dołączy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 74
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Większość bankomatów w Chorwackich kurortach ma wyższy przelicznik niż bankomaty np przy marketach. Kurs przy jakim wypłaciłem w bankomacie w kurorcie 0,58 zł za 1 kune (Tucepi), a w markecie przy wjeżdzie do Makarskiej (po prawej stronie jadąc od Tucepi) 0,54 zł. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bank ING :czerwona:

Pomimo składanych deklaracji w placówce, że nie pobierają opłat przy wypłacie gotówki z bankomatów za granicą - pobrali! A, że wcześniej przegięli w innych kwestiach - to było Bye Bye.

 

Credit Agricole :ok: .

Deklarowali brak prowizji we wszystkich bankomatach w UE i tak jest (sprawdzone).

Przelicznik w bankomacie czy przy płatności kartą lepszy niż w najtańszym kantorze.

Edytowane przez Commander (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Łotwie i Litwie korzystałem z karty AliorSync'u (teraz T-mibila bankowe czy jakoś tak). We wszystkich bankomatach bez prowizji ale przelicznik zł na Euro - 4.33 a w kantorach w Polsce było wtedy po 4.20. We wszystkich bankomatach i sklepach  taki sam kurs.

Natomiast najbardziej opłacało się tankować na stacjach Statoil na Litwie, gdzie rozliczenia były prowadzone nie w Litach a w Dolarach Amerykańskich, po bardzo korzystnym kursie.

Natomiast korzystając z karty Eurobanku kurs euro był identyczny jak w Polskich kantorach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W bankomatach banków należących do sieci unicredit group wypłata bez prowizji dla klientów Pekao S.A. w wielu państwach min. Włochy, Austria, Niemcy, Bułgaria, Chorwacja, Bośnia, Turcja, Słowacja, Serbia, Rumunia, Czechy, Rosja, Ukraina, Węgry, Słowenia, Estonia, Łotwa, Litwa.

 

Większość bankomatów w Chorwackich kurortach ma wyższy przelicznik niż bankomaty np przy marketach. Kurs przy jakim wypłaciłem w bankomacie w kurorcie 0,58 zł za 1 kune (Tucepi), a w markecie przy wjeżdzie do Makarskiej (po prawej stronie jadąc od Tucepi) 0,54 zł. 

 

Nie ma znaczenia gdzie jest ulokowany bankomat tylko do jakiego należy banku i jaki kurs dany bank konkretnego dnia ma.

W tym samym bankomacie każdego dnia może być inny kurs. Jeszcze inaczej wyjdzie przelicznik za płatności kartą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W bankomatach banków należących do sieci unicredit group wypłata bez prowizji dla klientów Pekao S.A. w wielu państwach min. Włochy, Austria, Niemcy, Bułgaria, Chorwacja, Bośnia, Turcja, Słowacja, Serbia, Rumunia, Czechy, Rosja, Ukraina, Węgry, Słowenia, Estonia, Łotwa, Litwa.

 

Potwierdzam - kurs przy płatnościach i wyciąganiu kasy ze ściany (bankomaty Zagrebaćka Banka) wahał się 0,54 - 0,55 zł za 1 kunę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zawsze na wyjazdach zagranicznych płaciłem kartą mBanku. Bardziej się to opłacało niż kupowanie euro w kantorze. W tym roku po raz pierwszy się naciąłem. Okazało się, że bank bardzo podwyższył kursy walut i euro liczył po 4,40 zł. Po powrocie się wkurzyłem, a bank oczywiście niewinny, bo przecież trzeba było sobie sprawdzić kurs przed wyjazdem. Od tej chwili wiem, że warto to robić, bo nie wszystko można przewidzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My od ponad 4-ch dziesięcioleci czołgamy się po Europie.

NIGDY nie wypłacamy pieniędzy z lokalnego bankomatu = to kosztuje !

Przykład z HR, bankomat Sukośan ...

 

Uradowany maluch w drzwiach sklepu po zapłaceniu przez rodziców kartą.

Zawsze spotykaliśmy rodaków pod tym bankomatem pobierających HRK.

Na pytanie dlaczego dokonują wypłaty, pada odpowiedż ... chcemy coś kupić dziecku nie mamy kun.

My od wielu lat robimy to tak > post # 277

 

Pozdrawiamy,

Ir & Ed

Edytowane przez ired (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My od ponad 4-ch dziesięcioleci czołgamy się po Europie.

NIGDY nie wypłacamy pieniędzy z lokalnego bankomatu = to kosztuje !

Jednak są wyjątki: wypłata z bankomatów należących do banków grupy UniCredit :ok: jest bez prowizji dla posiadaczy konta w PEKAO S.A. W Turcji wypłacałam bez prowizji w bankomatach Yapi Kredi, a w Chorwacji (o tym wyżej) udaje się to w Zagrebacka Banka.

Jak to dobrze, że  czasy, kiedy z Polski trzeba było wyjeżdżać z pełną kiesą gotówki dawno minęły. Teraz na szczęście są karty i na nieszczęście nie wszędzie można nimi płacić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Teraz na szczęście są karty i na nieszczęście nie wszędzie można nimi płacić.

@nomadka

Jeszcze 2 lata temu nasza karta VISA nie była honorowana < INFO w panelu (płaciliśmy za autostrady gotówką)

Dziś jest widoczna zmiana  <  VISA jest już honorowana, zerknij

Pozdrawiamy,

Ir & Ed

Edytowane przez ired (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ja coś napisze od siebie trasa Częstochowa -Siófok( przez Czechy i Słowację). jak zwykle brakło waluty i trzeba było płacić karta. szybki telefon do mojego opiekuna w banku PKO BP. Konto Aurum. wypłata w dowolnym bankomacie na terenie całej europy bez prowizji. kurs forinta 1.34zł, euro 4.19zł mega pozytyw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.