Skocz do zawartości

Pomocy - problem z lodówką Elektrolux :-(


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

I na wstępie przepraszam że zamiast usiąść i się na spokojnie przywitać, to od razu z problemem :-( Ale co począć, +30 za oknem... i +20 w lodówce, to nie tak miało być ;-(

 

Ale może opowiem po koleji, a potem ktoś z Was będzie mógł mi coś podpowiedzieć.

 

Lodówka (Elektrolux RM2262) do teraz chłodziła bez problemów na 220v i na gaz, a tu dziś niespodzianka, niby płomyk gazu zapalony, a w lodówce wszystko rozmrożone.

Gaz był, bo działał, a mimo to nie chłodziło.

Zauważyłem w tym momencie ze guzik od 12v i 220v był przełaczony na ON - niestety dziecko małe musiało coś podłubać, i niestety, był tego dnia moment kiedy do przyczepy było 220v podłączone, kilka godzin wcześniej. Pytanie więc pierwsze - czy taka sytuacja mogła coś uszkodzić ?

 

W pierwszym momencie pomyślałem ze pewnie przełacznik 220v spowodował że lodówka automatycznie odcieła część gazową. Ale przełączenie ich w pozycję Off nic nie zmieniło, nadal nie chłodziła.

Wyłączyłem więc gaz i podłączyłem 220v, z tyłu górna kratka ciepła, czuć że grzeje, niestety w środku nadal ciepło i w zamrażalniku szronu brak - zazwyczaj po godzinie to już było by widać że działa.

Spróbowałem wrócić do zasilania gazem i tu zonk, nie daje się zapalić palnika - to znaczy - płomień jest tylko wtedy kiedy trzymam wciśnięty guzik od gazu, po jego puszczeniu płomyczek gaśnie. Gaz w butli jest, trzy palniki na kuchence bez problemu się palą równolegle, butla nie była w międzyczasie odkręcana tylko sprawdziłem czy coś waży i coś w środku pływa, zasadniczo powinno chodzić... a nie chodzi :/


Powolutku kończą mi się pomysły co mogę zrobic :-(

 

Piwo ciepłe, masło popłyneło, grill z mięsem na najbliższe trzy dni za chwile trzeba będzie zrobić zeby nie wyrzucać wszystkiego. A do końca urlopu jeszcze kilka dni :-(

 

Amoniakiem nie czuć, chyba że jest bezwonny, ale zasadniczo z tego co pamiętam ze szkoły to powinien zauważalnie mocno śmierdzieć gdyby się rozszczelniło ?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 46
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Przeciągnij przyczepę po dołkach i obstukaj rurki przez kratkę. Jak to nie pomoże, to wypada ją wyjąć i odwrócić, słuchając czy amoniak się przelewa. Jak się przelewa, to obracaj i delikatnie obstukuj rurki. Co do gazu. Mogła się zepsuć termopara, lub odsunęła się od płomienia. Wyjmij kratkę i sprawdź czy płomień jest niebieski i ładnie obejmuje termoparę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli odpali i po puszczeniu gaśnie, to dokop się do palnika i albo jest termopara za daleko palnika i nie podgrzewa. A jak nie podgrzewa to nie morze zadziałać zawór elektrostatyczny, który jest za tym pokrętłem które wciskasz przy odpalaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz link jak wyglada palnik http://forum.karawaning.pl/topic/13225-wygląd-palnika-lodówki-jankers-366/. Jezeli na palniku śruba z blaszką nie jst popuszczona to nie powinno sie zmienic nagrzewanie termopary. Czyściłem palnik w zeszłym tygodniu i przewód termopary i iskrownika jest wpuszczony we wgłebienia i zawsze układa sie w tym samym miejscu i w tej samej odległości od palnika.

Edytowane przez Leon35 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polowicznie postep

 

 

czynnik w środku słychać jak się przelewa. Postala trochę do gory nogami. Wyczyscilem palnik.

 

Rano złożyłem wszystko. Gaz działa. Rurki z tylu się grzeja i jedna wchodzaca do lodówki jest zimna. Ale juz w lodowce bezzmian czyli nie chłodzi.

 

Wiec wygląda ze chyba jest nadal cos zatkane w tym miejscu na wejsciu do srodka.

 

może tak być ?? Czy to różne obiegi ??

 

Ta sewnetrzna rurka jest na tyle zimna że skrapla sie na niej woda.

 

wiec chyba drugie wyjmowanie i stukanie mnie zaraz czeka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać światełko w tunelu, jesteśmy już na etapie że po godzinie pracy na agregacie rosa pojawiła się w zamrażalniku.

Wkładam zatem lodówkę na miejsce do przyczepy i zobaczymy co będzie dalej.

 

[30 minut później] - w zamrażalniku pojawia się szron...

 

Jedyne co niepokoi to brak jakiegoś zauważalnego ochłodzenia w komorze głównej, ale na to pewnie będzie potrzeba trochę więcej czasu...

 

 

Bardzo bardzo bardzo serdecznie wszystkim Wam dziękuję za pomoc i wsparcie :-) mam nadzieję że będzie już działało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

       Ja niestety mam też problem z tą lodówką i już ją potrząsłem  ,ale dalej nie chce odpalić  ( mam również rozwalony iskrownik w tym modelu - czy można to gdzieś zakupić lub od jakich modeli pasuje ..? ) z wcześniej wyczytanych postów  wynika ,że teraz czeka mnie wyjęcie i obracanie mechanizmów i tu moje pytanie ... czytałem we wcześniejszych postach ,że lodówki są przykręcane od spodu ... u mnie takowego przykręcenia nie ma - czy jest to możliwe  aby ona była tylko na wcisk w zabudowie..?! A i jak dobrać się do rurek z gazem ..?!  Moja ma taką wadę ,że na 220 v chłodzi i to lekko na gazie nie chce działać oraz na 12 v . Kupiona niedawno  cały czas chodziła na 220 v ,stąd właściciel twierdził ,że lodówka działa .   

Jestem nowicjuszem więc proszę o wybaczenia jak jakąś gafę popełnię w poście ..!? 

Pozdrawiam HS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zazwyczaj, lodówki są przykręcone na 4 wkręty od środka lodówki. Są tam takie małe zaślepki, a pod nimi wkręty. Potrząsanie i obracanie lodówki, nie poprawi odpalania na gazie. Ten zabieg robimy dla udrożnienia rurek z czynnikiem chłodniczym, co poprawia sprawność lodówki. Co do iskrownika, możesz zaadoptować dowolny. Nawet taki na 12V. Poszukaj na Allegro.

Na 12V, lodówka chłodzi tylko wówczas, jak jest podłączona przyczepa do auta i jest odpalony silnik. (Wtyk w aucie 13pin z kompletem pinów?) Tak to sprawdzałeś? Jeśli tak, to może być spalona grzałka, lub przerwa w zasilaniu. Bardzo rzadko pada regulator mocy i też nie puści napięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki przedmówcy za wyjaśnienie sprawy.  czy iskrownik o którym  była mowa to może być taki : http://allegro.pl/piezozapalacz-iskrownik-do-taboretow-piecykow-i4455729595.html   ? 

Jeśli podpasuje Ci wymiarami, to będzie OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OKi ,zakupiłem takowy ale teraz mam mały zoonk... w poprzednim było na końcu miejsce na śrubę i to była chyba masa z tego wynika ,a w obecnym nie ma czegoś takiego oraz do poprzedniego był podłączony kabel z wsuwką ,a ten takowego nie posiada. Czy mam rozumieć ,że teraz kabel mam przyłożyć do końcówki która daje iskrę a  masę pod nakrętkę ..? 

 W poście tym  http://forum.karawaning.pl/topic/16670-piec-gazowy-truma-sl3002/page-2?do=findComment&comment=382905  na #25 pozycji jest taki jak kupiłem iskrownik z czerwonym przyciskiem - czy dobrze kombinuję ..?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.