Skocz do zawartości

Markiza zamiast przedsionka? Co wybrać, żeby być mobilnym?


Paszczak22

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Chciałem się was poradzić w sprawie przedsionka. Gdy miałem niewiadówkę, ze względu na brak miejsca w przyczepie konieczny był przedsionek do funkcjonowania na kempingu. Zmieniłem przyczepę na większą, 2 sypialnie itp. i też miał być przedsionek. Podczas mojego pierwszego wyjazdu okazało się, że nie jest on kompletny. Ponieważ chciałbym być mobilny, a wszystko co potrzebuję mieści mi się w przyczepię, oczekuję jedynie czegoś co mnie będzie chronić przed słońcem i małym deszczem. Myślicie, że dałoby się zamontować taka markizę? To są jakieś specjalne markizy? Ile kosztują i gdzie je można kupić? Zastanawiałem się jeszcze nad takimi daszkami ogrodowymi na 4-ech nogach co są prawie w każdym hipermarkecie za 200zł. Co myślicie o takich rozwiązaniach? Wiem, że przedsionek mogę kupić za 1000zł, ale są kłopotliwe w montażu i nie pozwalają na swobodne podróżowanie.

Edytowane przez Paszczak22 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !
Jeśli ma być mobilnie, to tylko markiza montowana do ściany przyczepy.
Może być tzw. kasetowa (zwijana i chowana do specjalnej kasety) lub standardowa (chowana ręcznie do pokrowca mocowanego na ścianie).
Kasetowe są najdroższe, standardowe dużo tańsze. Można szukać okazji wśród używek na All.., są dosyć często.
O daszku ogrodowym zapomnij (ciężki, kłopotliwy w rozstawianiu, trudno dopasować do przyczepy, nie zapewnia szczelności przy ścianie, a przede wszystkim, łatwo ulega podmuchom wiatru, co może czasem przyczynić się do uszkodzenia poszycia przyczepy).

P.S.
Są też tzw. daszki z kedrą, ale nie są montowane na stałe. Są z tkanin, z jakich szyje się przedsionki. Mocuje się je do likszpary na ścianie przyczepy (mają wszytą kedrę, którą wsuwa się do likszpary, tak samo, jak w przypadku przedsionka.
Jak wejdziesz na All.. do działu "Kempingowe" i wpiszesz w wyszukiwarkę markiza, daszek, to znajdziesz mnóstwo różnych ofert. Poza tym, są też oferty w większości sklepów karawaningowych.
Musisz znać długość ściany swojej przyczepy, aby kupić odpowiedni daszek. Oczywiście można też kupić mniejszy lub większy od długości ściany, jeśli jest taka potrzeba. Z kolei w przypadku markiz, nie zawsze całą długość ściany da się wykorzystać).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

 

Najtaniej wyjdzie dobry daszek wsuwany w kedrę. Koszt w zależności od długości przyczepy od 250 zł w Juli do ok. 500 zł za markowy, dłuższy, dzięki czemu zastawisz sobie też jeden, dowolny bok od wiatru. Daszki te bardzo szybko sie rozkładają, tzn. w około 5 min (trzy słupki, trzy linki i trzy śledzie).

 

Dobra, długa żaluzja to ponad 2500 zł. i jej dugość ogranicza ugięcie dachu przyczepy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaram się coś doradzić, ale musisz dodać tu fotkę bocznej ściany przyczepy.

 

w poprzedniej przyczepie rozmiar 500 użytkowałem przedsionek (1 wczasy), daszek który zajmował cały dach + 1 bok oraz namiocik taki jak te z juli - rozmiar 250x200 (mniej więcej).

 

w aktualnej po zakupie zastałem markizę w pokrowcu rozkładaną ręcznie, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem, szerokość ok 330cm. Z racji tego, że staramy się jak najwcześniej rozpoczynać sezon i długo go przeciągać - (a jeździmy z dzieckiem) - postanowiliśmy wymienić markizę na kasetową.

 

dlaczego kaseta ? - rozkładanie w 1 osobę (co jest wykonalne przy manualnej) ale już złożenie markizy 3,3m w jedną osobę nie jest takie proste - natomiast kasetową składam w 20 sekund - za pomocą wkrętarki ;]

 

ale to nie był jedyny plus wymiany na kasetową - do niej dużo łatwiej zamontować jest przednią i boczne ściany bez kupowania gotowego safari room używki w cenie od 1500zł w górę. Zdecydowaliśmy się uszyć samemu takie ściany jak i zrobić 2 podpórki w dachu.  Cała zabawa kosztowała nas kilkadziesiąt godzin projektowania i szycia (materiał jak na wózki dziecięce), koszty to 2 kawałki aluminium za ok 50zł + 300zł materiał + kedra (40zł) + okno z grubej folii ok 20zł ( ok 150x115cm) = razem z dodatkami krawieckimi ok 450zł. Maszynę do szycia mieliśmy porządną.

 

Całość - markizę + ściany rozkładam w mniej niż 5 minut, niestety nie miałem jeszcze okazji na pełne testy na campingu - a może i dobrze bo to oznacza, że była pogoda :).

 

markizę używaną sprzedałem poprzez forum za ok 800zł (słaba pamięć), kasetową z uszkodzonym mechanizmem kupiłem za 800zł + 250zł nówka mechanizm + pomalowanie na srebrno :). Ten sam sprzedawca ma takie markizy w cenie ok 1300-1500 nie uszkodzone.

 

Jak pytasz to odpowiem, że nie ma wygodniejszego sprzętu niż markiza kasetowa  - a sprawdziłem już praktycznie wszystkie opcje. Podczas wczasów w Chorwacji odwiedziliśmy chyba 10 campingów i nie wyobrażam sobie rozkładać daszka tyle razy.

post-8007-0-44483200-1406546439_thumb.jpg

post-8007-0-79649700-1406546450_thumb.jpg

post-8007-0-97069400-1406546455_thumb.jpg

post-8007-0-14046600-1406546549_thumb.jpg

Edytowane przez maarec (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maarec wyczerpał temat. Jeżeli ogranicza Cię waga kup caravanstore czyli markizę "ręczną" - zmieścisz się z używką poniżej 1000 zł.

 

Jeżeli masz więcej pieniędzy i nie masz oporów z przykręceni tego do ściany zdecydowanie kaseta.

 

Pomyśl też o pasie sztormowym bo u mnie całą ciężką konstrukcję wywiał silny wiatr na dach. Dobrze, że nic nikomu sie nie stało.

 

Możesz zamówić uszycie daszku ale to bardzo prymitywne/niewygodne rozwiązanie.

 

post-373-1406551829,84_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam daszek za 100zł i robi robote już ładne pare lat :] montaż, demontaż ok minuty Do auta uszyłem samemu ze starego pawilonu ogrodowego i tez spisuje sie świetnie ;)

post-1137-0-80495500-1406555300_thumb.jpg

post-1137-0-56906000-1406555345_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż muszę zobaczyć jak to wszystko wygląda po zamocowaniu u wujka google. Zamieszczam zdjęcie budki dla Maarec`a. Zastanawiam się jeszcze na rozwiązaniem kupienia plandeki na allegro 4x3m. Są na allegro po jakieś 30zł. Podpory aluminiowe, śledzie i linki mam po przedsionku. Jak widać na zdjęciu budka nie jest pierwszej młodości - lepiej, w tym roku obchodzi 40-te urodziny. Więc nie warto w nią zbyt dużo inwestować, bo myślę nad zmianą na nowszą, choć na tą nie mogę zbyt wiele narzekać.

post-14451-0-88931400-1406573124_thumb.jpg

Edytowane przez Paszczak22 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajna przyczepa, markiza odpada - kasetowa, ze względu na wysokie drzwi.

 

zakup sobie daszek a nie plandekę - bo ta może CI się czasem zarwać jak zrobi się balon no i estetyka nie do końca  gra..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kupuj plandeki. Przecierają się, robią je coraz bardziej na sztukę ( chyba, że trafisz dobrą gramaturę ). Ostatnio jedną drewno na opał przykrywałem i jednego sezonu nie przetrwała. Wg mnie szukaj daszku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te plandek szeleszczą i nie mają kedry więc albo nie będą przylegać do budki albo czeka cię wszywanie kedry W Juli są gotowce które się całkiem nieźle spisują więc może warto na nie zwrócić uwage ... Jest jeszcze szalony sposób :bzik:  poświęcić przedsionek, odciąć boki i daszek gotowy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, najbliższa Jula jest oddalona ode mnie 200km. Przyznam, że jestem "zdesperowany". Już w piątek czeka mnie wyjazd na 3 tygodnie. Więc pod presją czasu zamówiłem już tą plandekę, mam nadzieję, że dotrze do mnie przed wyjazdem. Jeśli nie będę z niej zadowolony to przyda mi się, żeby przykryć przyczepę na zimę. Co do kedry to słyszałem, że dobrze się nadaje przewód igielitowy fi 6 :) dam znać czy tak jest w rzeczywistości. Są też plusy takiej plandeki, kupiłem rozmiar 5x6m więc jak dobrze wyjdzie to jeszcze pozostanie mi materiału na opuszczenie ściany naprzeciw przyczepy, no i szerokość 5m zamiast 2,5m. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też polecam gotowca z Juli. Nic nie kosztuje, robi robotę i do tego w miarę estetyczny:

http://www.jula.pl/daszek-przeciwsoneczny-619414

Rozłożenie nie zajmuje więcej niż 5 min.

{style_image_url}/attachicon.gif DSC04757.JPG

Żurnalowiec ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.