Skocz do zawartości

Kategoria prawa jazdy B


finger

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :)

Wiem , że temat był już wielokrotnie wałkowany . Wiem też , że w wielu postach istotne informacje umknęły a główny temat zjechał na boczne tory .

Zainspirowany przez mojego znajomego , którego nastraszył ;) fachowiec , że nie może poruszać się z zestawem auto (DMC 2210kg)+ przyczepa(DMC 900kg) w ramach kategorii prawa jazdy B , postanowiłem , że podam do ogólnej wiadomości link do informacji na temat uprawnień do kierowania zestawem w ramach kategorii B , B96 , B+E .

Temat w większości przypadków znany i wielu z nas w teorii i praktyce wszystko wie .

Czasami jednak w trakcie kontroli drogowej przez rozmaite służby robi się problem z dobrym wytłumaczeniem się przed niedouczonym funkcjonariuszem .

 

Stronkę proponuję wkleić sobie do urządzeń przenośnych z dostępem do internetu aby w każdej chwili przedstawić kontrolującemu jak się mają sprawy . :)

Fajny opis i ilustracje pozwolą na zrozumienie tematu .

 

http://oskduet.pl/nauka-jazdy/prawo-jazdy-przyczepa

 

Pozdrawiam i powodzenia podczas kontroli . :ok:

Edytowane przez finger (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :)

Wiem , że temat był już wielokrotnie wałkowany . Wiem też , że w wielu postach istotne informacje umknęły a główny temat zjechał na boczne tory .

 

przepisów nigdy za wiele... :hehe:  

http://forum.karawaning.pl/topic/12547-przepisy-auto-i-przyczepa/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie było . Dopiero teraz zobaczyłem Twój link ale jak się okazuje w dalszym ciągu jest na ten temat zapotrzebowanie .

Musisz jednak zauważyć , że Twój post pisany był 30 października 2012 roku a tu w między czasie mamy ...

" Od 19 stycznia 2013 roku wchodzą nowe regulacje prawne dotyczące kategorii prawa jazdy B i przyczepy.

151

USTAWA

z dnia 5 stycznia 2011 r.

o kierujących pojazdami1), 2) "

 

Dlatego uważam , że warto .

 

W wyszukiwarce można znaleźć sporo materiału ale rozpływa się to wszystko w związku z ilością postów . Im ich więcej tym więcej możliwości odejścia od tematu głównego .

Tu chodziło o to by w pierwszym poście zawrzeć to co najważniejsze . ... A , że się powtórzyło . Chyba jednak warto do tego wracać .

 

Pozdrawiam . :)

Edytowane przez finger (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może podane jest 40% bo akurat dotyczy samochodu ciężarowego i przyczepy . Aż tak mocno się nie zagłębiałem bo temat dotyczy uprawnień do prowadzenia pojazdów , zestawu w ramach kategorii B .

Edytowane przez finger (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ręce mi dzisiaj opadły !!!!!!!. Z racji tego, że zajmuję się handlem obwoźnym od kilku lat jeżdżę takim zestawem: Mercedes 310 DMC 3500 kg + przyczepa lekka DMC 750 kg. Prawo jazdy kat. B. Mimo że jeżdżę dość dużo, to nie zdarzyła mi się jeszcze kontrola na drodze, ale na wypadek takowej i nie daj boże kontaktu z niedouczonym panem mundurowym, kumpel policjant podał mi kiedyś bezpośredni numer tel. do wojewódzkiej komendy w Łodzi, wydział ruchu drogowego. W razie czego dzwoń- tam odbierze dyżurny, on ma kodeks w jednym paluszku..... Dzisiaj w robocie była dyskusja, czy można takim zestawem jeździć na B.... jakie farmazony ludzie opowiadają :blagac: (np.  że pustym busem można, a pełnym nie, że kempingową można, a towarową nie, bo kempingową jeździ się rzadko, że...., że.....)  .... w sumie za tym że można każdą lekką...... byłem tylko ja, zwłaszcza że przeciw było kilku kolesi jeżdżących takimi samymi zestawem, ale posiadających B+E, oraz facet który jest czynnym instruktorem nauki jazdy....oni wiedli prym, w sumie dość ostrej już dyskusji, no i okazali się absolutnym autorytetem. Wyszło na to, że ja to jestem taki ryzykant, że klękajcie narody... w razie kontroli, to mandat i laweta murowane. Więc co by odeprzeć zarzuty.... kodeks drogowy z pobliskiej księgarni (bo z netu się nie liczy, bo tam każdy może sobie napisać, i głupi, i mądry) w dłoń i czytam im na głos, powoli, słowo po słowie ustawę o kierujących do czego uprawnia prawko kat. B...... nikt nie kuma...jeszcze raz....oni swoje, myślę sobie prości ludzie trzeba im powoli wytłumaczyć, więc czytam i na bieżąco tłumaczę.. pkt.a. busem 3500kg. mogę?- odpowiadają że mogę, pkt.b. tym samym busem z przyczepą lekką.... mogę?-myślą myślą w końcu mówią..... że mogę :skromny: , ufff zakumali...jestem w domu, czytam jeszcze  pkt.c.- dotyczy zestawu z przyczepą inną niż lekka, więc nas nie interesuje, pytanie finalne więc mogę..tłum odpowiada że.... NIE!!!Przed chwilą mówili że mogę... kretyni !!!! Słowo mówione nie dociera, pisane nie dociera.... Więc już jako ostateczność- telefon na głośnomówiący, kręcimy na wojewódzką drogówkę, odbiera dyżurny..... pytam....odpowiada że powinienem znać tą ustawę i czyta mi ją (tą samą co parę minut wcześniej czytałem ja), po czym  odpowiada że takim zestawem na kat. B według ustawy jechać NIE MOGĘ!!! ku...... :zly: :zly: :zly:  nie docierają do niego żadne tłumaczenia, najwyraźniej bierze mnie za debila i czyta jeszcze raz ustawę (choć po dzisiejszym dniu znam już ją na pamięć) i stanowczo odpowiada że NIE!!!!!!! nie docierają do niego żadne argumenty, trzyma się swojego, kończymy rozmowę. Tłum zadowolony że miał rację, a ja ..... załamany..... Gdzie i z kim  ja żyję???? I najważniejsze... w razie kontroli jadąc zgodnie z prawem, jestem ugotowany, no chyba że trafię na kumatego policjanta, w co po dzisiejszym dniu absolutnie NIE WIERZĘ!!!!

Edytowane przez tatadyrektor (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ręce mi dzisiaj opadły !!!!!!!.... 

... Gdzie i z kim  ja żyję???? I najważniejsze... w razie kontroli jadąc zgodnie z prawem, jestem ugotowany, no chyba że trafię na kumatego policjanta, w co po dzisiejszym dniu absolutnie NIE WIERZĘ!!!!

Nie trać wiary :D szanse są pół na pół, patrol składa się z 2, jak jeden nie może to drugi pomoże :D

Poczytaj naszą historię - bliskie spotkanie z  :policja: 

A ja dla odmiany chodzę i wypytuję policjantów czy w terenie zabudowanym mogę lecieć np 70 jeśli pozwala na to znak ograniczenia prędkości.

Ile ludzi tyle teorii...

Dziś akurat w TVN Turbo - program Uwaga pirat czy jakoś tak, drogówka capnęła gościa który jechał no dużo szybciej w zabudowanym i  :policja: pyta ile to się jeździ w zabudowanym a kierowca no yyy 50??? a  :policja: owszem ale tu mamy podniesione do 70 znakiem ...i tu podał symbol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W terenie zabudowanym, na odcinku drogi z podniesionym ograniczeniem do 70 km/h, z zestawem obowiązuje nas nadal ograniczenie do 50 km/h.

Bo wszystko co ma powyżej  3,5t jeździ zawsze 50km/h w mieście,chyba że jest ograniczenie do 40km/h

Poza tym jeżeli w mieście czyli terenie zabudowanym jest znak 70km/h to nie jest to ograniczenie prędkości ale podwyższenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W terenie zabudowanym, na odcinku drogi z podniesionym ograniczeniem do 70 km/h, z zestawem obowiązuje nas nadal ograniczenie do 50 km/h.

 

Owszem, w programie była mowa o sam. osobowym solo :)

Dopuszczenie wyższej niż 60 km/h prędkości, na obszarze zabudowanym dotyczy samochodu osobowego, motocykla i samochodu ciężarowego o DMC nie przekr. 3,5 t, z pewnymi wyjątkami, min. nie dotyczy to pojazdu holującego pojazd silnikowy bo tu jest 30km w zabud., przyczepa nie jest pojazdem silnikowym nooo a może jest jeśli ma mover :D;) .

W każdyn bądź razie nie ma tam mowy o zespole pojazdów tylko o samochodzie solo do 3,5t więc zostaje 50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.