Skocz do zawartości

Proszę o pomoc w projektowaniu kampingu


Umberto

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Serdecznie,

Zarejestrowałem się na forum, celem uzyskania kilku porad od caravaningowców. Ja niestety nie mam tradycji rodzinnych w tym "temacie" i tak szczerze, to na żadnym kempingu nigdy nie miałem okazji nocować.

Natomiast na chwilę obecną posiadam współwłasność do  nieruchomości o pow 90ar w dobrej lokalizacji- nad morzem. Teren jest ogrodzony- do morza ok. 300m, dojazd bardzo dobry.

Mam w związku z tym kilka pytań:

 

Zasadnicze i fundamentalne nr 1. czy 90 ar. to nie za mało na kemping?

2. jaki mam przyjąć pobór energii dla średniej przyczepy, jaki dla dużej i dużego samochodu?

3. jako, że budynek socjalny ma być tzw. tymczasowy (lekkie obejście przepisów odnośnie wyłączenia gruntów z produkcji rolnej), czy lepiej jak będzie to kontrenr z płyty warstwowej- wszystko 100% zmywalne, czy lepszy drewniany z płytkami na ścianach- kwestia estetyczna mnie insteresuje...

 

Plan jest taki, że ma powstać budynek recepcji+ świetlica ok. 36m kw. i na piętrze dwa osobne apartamenty na wynajem...

Osobiście chciałbym, aby nawiązując do tradycji miejscowej, było dużo nawiązań do budownictwa pruskiego, ale budynek i wystój chciałbym w stylu skandynawskim z marinistycznym wyposażeniem...

 

Proszę o opinie i podpowiedzi, bo jestem w trakcie wykonywania projektu budowlanego budynku i planu zagospodarowania działki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 63
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Nie chodzi o zapas przewodów a o zapotrzebowanie na energię z elektrowni. Mam 300m do najbliższej stacji trafo i koszty rosną w miarę przekroju przyłącza a dodatkowo 10miesięcy nawet przy zużyciu 0kWh będę płacił za przesył i nim większe zabezpieczenia, tym większe koszty. Niby pierdoła a ze 2-3 tys się uzbiera rocznie! Rodzice mają obiekt noclegowy w innym miejscu więc wiem jak to u nas działa.

 

Z wrodzonej tajemniczości o lokalizacji chciałbym na razie nie pisać:) Konkurencja jest w mieście- tzn. kempingi są a ja mam grunt na którym chciałbym zainwestować, jednak stawianie domków drewnianych nie kalkuluje mi się- pomimo, że jestem projektantem i takie domki ludziom projektuję, a kuzyn małżonki buduje...:) za duży wkład początkowy na domki i pomyślałem o kempingu- może polu z zapleczem socjalnym itp. na początek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Umberto, nic nie zastąpi Ci własnych doświadczeń, jak np. wyjazd z przyczepką czy kamperem, samodzielnie, po kilku polach kempingowych, po dwa dni na każdym.

Da Ci to całe mnóstwo informacji, które z pewnością wykorzystasz.

Wtedy sam będziesz wiedział, czego "brać karawanigowa" oczekuje a czego nie toleruje.

Dobrze jest znać "produkt" który się " sprzedaje" :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z prądem nie należy przesadzać. Przecież we Włoszech na wielu kempingach jest ograniczenie w postaci bezpieczników 5 lub 6 A. I da się przeżyć. Także zabezpieczenie 10 A bez problemu wystarcza na normalne stanowisko.

Podzielenie terenu na stanowiska to dobry pomysł. Najmniejsza sensowna wielkość to 60-80 mkw jednego stanowiska.

 

Umberto myślę, że masz tutaj do poczytania ciekawą lekturę.

 

Są już wątki na forum podobne do Twojego. Poszperaj, poczytaj i wyciągnij wnioski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pobór prądu liczysz standartowo 10 zł/doba i jesteś dobry :)

Koledze chodziło o prąd dla jednego gniazdka a Tobie pomyliły się ampery ze złotówkami. A tak nawiasem 10 zł/doba to naprawdę za dużo to daje i tak 5-6 krotne przebicie.Lepiej jeść małą łyżeczką a częściej niż dużą co trzy dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy też na jakich klientów się nastawiasz.

Czy na młodzież w "namiotach" co to będą imprezować cały czas z basem na max. czy na towarzystwo normalne czyli takie którym "rozmowy nocne polaków" nie sa obce ale jednocześnie prowadzone tak, że i dziecko w przyczepie obok może spokojnie spać ;)

Warto wtedy pomyśleć o jakimś kąciku dla dzieci aby miały gdzie się pobawić (mała piaskownica, zjeżdżalnia, etc.) czasami takiej rozrywki dla maluchów brakuje (tylko nie mówię tu o jakimś wielkim placu zabaw za kilkaset tyś PLN, tylko o normalnym zorganizowanym kąciku z atrakcjami).

A jeżeli lokalizacja jest tajemnicą (rozumiem :)) to może chociaż podaj województwo czy region. 

Wiesz może być tak, że czasem jest rewelacyjna nisza do wzięcia tylko nie wiadomo komu o niej powiedzieć ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poradnik od Polskiego Związku, przczytałem od deski do deski jakiś czas temu...

Na chwilę obecną ogrodziłem teren siatką- prawie 0,5km jej wyszło...

 

Nastawiałbym się raczej na "dorosłą" klientelę. Jako, że mój region to pomorze zachodnie, dużo widzę turystów zza zachodniej granicy w kempach. Dlatego myślałem, o tematach związanych z budownictwem historycznym- budownictwo szachulcowe, itp.
Mam jeszcze największy problem do ogarnięcia- bo o ile wodę i prąd mi podłączą- za bajońskie sumy- to jednak podłączą, natomiast kanalizacji brak zupełnie a przy rozbiorze wody jaki jest na kempingach może być ciężko...

Mam też pomysł na usytuowanie działki, ale wrzucę jakieś szkice później- również z pytaniami..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o opinie i podpowiedzi, bo jestem w trakcie wykonywania projektu budowlanego budynku i planu zagospodarowania działki...

 

Witam !

Podrzucę jeszcze jeden link do tematów, które do przeczytania podał Tomek (post #3).

Dodam też, że ostatni link z tam zamieszczonych, zawiera dużo informacji na temat parametrów przyłącza 230 V, podobnie, jak ten: http://forum.karawaning.pl/topic/16997-co-potrzebne-na-polu-dla-przyczep-porad%C5%BAcie/

 

Wnioski należy wyciągnąć już samemu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.