Skocz do zawartości

Niech ktoś mnie oświeci...czyli zasady ruchu drogowego w praktyce


Marcin_G

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli podobny temat już był to z góry przepraszam, ale nie udało mi się odnaleźć w archiwum. 

Pytanie jest następujące: który pojazd z poniższego rysunku ma pierwszeństwo? 

 

post-14737-0-34143100-1404894411_thumb.jpg

 

Jest to przykład jednego z krakowskich skrzyżowań, ale przypuszczam że możecie się z taką sytuacją spotkać w wielu miejscach. Sprawa byłaby bezdyskusyjna, gdyby nie znak A-7 "ustąp pierwszeństwa przejazdu". Ja osobiście jestem zwolennikiem teorii, że pierwszeństwo posiada pojazd nr 2, ale obserwowana rzeczywistość w tym konkretnym miejscu w Krakowie, każe zachować daleko idącą ostrożność.... chyba że akurat ktoś ma prawy bok do poprawek lakierniczych :laugh:

Tą samą zagadkę zadałem u siebie w pracy i okazało się że jest tyle samo zwolenników mojej teorii co przeciwników. Myślę, że to ciekawy przykład rozumienia przepisów drogowych przez różnych kierowców, który potwierdza że najważniejszą zasadą na drogach jest zasada ograniczonego zaufania.

 

Miłego dnia dla wszystkich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 38
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Jadąc autem 2, zmieniając pas na prawy ustąpiłbym pierwszeństwa 1 ponieważ pas jest zajęty i przy zmianie pasa nie pchamy się.
 

Edytowane przez marekp750 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarówno na egzaminie, jak i w dyskusji z policjantem obaj panowie przegrywają :) Otóż zarówno na egzaminie, jak i w konfrontacji z policją spotkamy się z wyjaśnieniem, że kierowca pojazdu nr 1 włącza się do ruchu, więc ma ustąpić kierowcy nr 2. Niestety, definicja w kodeksie włączania się do ruchu nie obejmuje tej sytuacji. Pozostaje praktycznie zasada ograniczonego zaufania. Z tego, co widzę na drogach zwolennicy obu teorii są rozdzieleni po równo. W szczególności punkt widzenia zależy czasem od tego, czy pytany siedzi aktualnie w pojeździe nr 1, czy nr 2. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie fajna sytuacja...

Kierowca z auta nr 2 nie musi widzieć znaku "ustąp pierwszeństwa" widocznego dla auta nr 1.
Więc obowiązują go zasady zmiany pasa ruchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na razie potwierdzacie statystyki odpowiedzi czyli pół na pół. Czasem można zgłupieć jeżdżąc naszymi drogami :bzik:  

Moje rozumowanie jest następujące. Niezależnie od układu ulic jest to jednak skrzyżowanie. A więc jeśli kierowca nr 1 ma znak ustąp pierwszeństwa, to niezależnie jak się przecinają i czy się przecinają poszczególne pasy ruchu, ma obowiązek ustąpić pojazdowi poruszającemu się ulicą z pierwszeństwem przejazdu, pozwalając mu wykonać zamierzone manewry. W tym również zmianę pasa.

Bez znaku ustąp pierwszeństwa, sytuacja byłaby bezdyskusyjna. Niestety postawienie tego znaku wprowadza zamęt i paradoksalnie większe zagrożenie dla kierowców, którzy błędnie zinterpretują przepisy.

Dodatkowo wydaje mi się, że zasada ustępowania pierwszeństwa pojazdom z prawej strony ma najniższy priorytet. Kolejność jakiej się trzymam z definicji to: kierujący ruchem (np. policjant), sygnalizacja świetlna, znaki z uwzględnieniem pojazdów szynowych, zasada prawej strony również z uwzględnieniem pojazdów szynowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz Port, z moich obserwacji wynika, że dla wielu kierowców nie jest to takie oczywiste i w tym miejscu dochodzi do wielu niebezpiecznych sytuacji. 

Marekp750 zasiał w mojej głowie ziarno niepewności, więc sprawdziłem jak jest faktycznie bo nie byłem pewien. Otóż sytuacja wydaje się jeszcze bardziej oczywista bo po pierwsze znak ustąp pierwszeństwa widać jak na dłoni, a po drugie pojazd nr dwa ma znak D-1 droga z pierwszeństwem przejazdu. Modyfikuję więc mój rysunek. Aczkolwiek zwolenników teorii o pierwszeństwie pojazdu nr 1 nadal nie przekonałem.

post-14737-0-75490000-1404901252_thumb.jpg

post-14737-0-43634300-1404901321_thumb.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojazd nr 2 nie ma pierwszeństwa przed pojazdem nr 1 gdyż ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa przy zmianie pasa ruchu. Nie widzi (a nawet jeśli widzi to nie ma obowiązku zwracania uwagi na znaki znajdujące się przy innej drodze) znaku "ustąp pierwszeństwa", tak więc obowiązują go zasady ogólne. Pojazd nr 1 też nie ma pierwszeństwa, gdyż wskazuje to bardzo wyraźnie znak.

Konkluzja: uważam, że sprawa nadaje się do prasy :) Proponuje zgłoszenie do właściwej komórki odpowiedzialnej za oznakowanie. Oczywiście mogę się mylic, ale ja bym skręcając pojazdem 2 ustąpił jadącemu tym pasem po łuku w prawo. Jeśli 1 chciałby skręcić w lewo wtedy musi ustąpić, co jest oczywiste.

Edytowane przez Robak70 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojazd 2 jest na drodze z pierwszeństwem przejazdu (znak) a pojazd 1 ma znak ustąp pierwszeństwa  imusi się do niego zastosować/;więc pojazd 2 jedzie przed pierwszym


Pojazd nr 2 nie ma pierwszeństwa przed pojazdem nr 1 gdyż ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa przy zmianie pasa ruchu. Nie widzi znaku "ustąp pierwszeństwa", tak więc obowiązują go zasady ogólne. Pojazd nr 1 też nie ma pierwszeństwa, gdyż wskazuje to bardzo wyraźnie znak.
Konkluzja: sprawa nadaje się do prasy :) Proponuje zgłoszenie do właściwej komórki odpowiedzialnej za oznakowanie.

Ale pojazd 2  ma znak droga z pierwszeństwem przejazdu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz już lepiej, auto 2 ma znak "droga z pierwszeństwem przejazdu" , więc sytuacja jaśniejsza
Wie, że jest na drodze z pierwszeństwem.

Ale i tak zostaje sytuacja w której ktoś wcześniej zjeżdża z drogi z pierwszeństwem na prawy skrajny pas i sobie jedzie, i pod koniec tego pasa kolejne auto chce wjechać na ten pas (skrajny prawy) z drogi z pierwszeństwem. Nie wiem czy jasno się wyraziłem.

Obowiązuje zasada zmiana pasa ruchu.

I teraz jest duży ruch, nie będziesz wiedział czy to ktoś z drogi "podporządkowanej" czy wcześniej zjechał na prawy pas z drogi 
z pierwszeństwem przejazdu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TOK, ale ten znak dotyczy wg mnie tylko jazdy pasami po lewej od znaku, a nie prawego pasa.

znak pierwszeństwa stoi na jezdni samochodu 2 i jego dotyczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie śmiać się z rysunku... :)

 

rys1.jpg

Macie podobną sytuację. Tylko auto 1 leci z drogi z pierwszeństwem przejazdu.

Kto ma pierwszeństwo w tej sytuacji? Na takiej drodze, gdzie jest długi pas ruchu ciężko będzie (jak jest duże natężenie ruchu)
wyławiać przez kierowcę pojazdu nr 2 to czy auto nr 1 leciało z podporządkowanej czy z pierwszeństwa.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.