Skocz do zawartości

Masa ramy i przebicie


Tomek_

Rekomendowane odpowiedzi

No to teraz ja opowiem i poproszę o poradę. 

Czy odrazu mam wołać elektryka z kwitami? 

Wyjazd na majówkę U Sikory pierwszy raz, padało mrzalo było wilgotno. Kabel 3 żyły. Gniazdo niebieskie okrągłe, 3 bolcowe, z drugiej strony wtyczka z PE. Wszytko było ok chyba ze nie zauważyłem.

Podłączenie w domu z pilnowaniem i odpowiednim podłączeniem w gniazdku L, N i PE było ok. 

Ale dzisiaj po podłączeniu w domu w taki sam sposob jak poprzednio wszystko ok do czasu jak ukląkłem po deszczu na mokrej kostce przed domem i dotknałem ramy cepki poczułem lekkie mrowienie. Odłączyłem od zasilania 230v i sprawdziłem jeszcze raz, brak mrowienia. 

Przedłużacz leży rozwinięty przez tydzień po kostce, bęben pod cepką na kkstce i podpięty pod gniazdo w cepce. 

Jakieś sugestie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 50
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Pewnie przedłużacz nie przeznaczony do pracy w wilgotnych warunkach / wodzie. Masz przebicie w domu / cepce na którym z urządzeń lub gdzieś w domu/cepce masz gniazdko które jest zasilane tylko dwiema żyłami a przewód PE jest zmostkowany z N (kiedyś się tak robiło jak dom był zasilany stara instalacją a nie warkoczem).

Proponuję użyć innego przedłużacza, w ten sposób najszybciej sprawdzisz czy to jego wina.

Oczywiście jak będzie sucho to ten też będzie działał. Obstawiam że jeżeli to on to nie sam przewód a bęben powoduje przebicia przy dużej wilgotności, one niestety nie są skonstruowane do pracy w takich warunkach. Max pewnie co ma to IP44 a to trochę za mało. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle się wyraziłem pisząc bęben. Jest to tylko plastikowy pojemnik na zwijany przedłużacz. Nie ma tam dodatkowych gniazd jak w zwykłym przedłużaczu bebnowym. 

Patrząc na średnicę pewodu zewnętrzna 1cm a poszczególnych 3 przewodów otulina średnicy 4mm śmiem twierdzić że przekrój jednej żyły to 2,5mm2. To naprawdę porzedny przewód. 

Co innego musi być przyczyną. W cepce mam wszystkie gniazda pod PE i instalacje również. 

IMG_20190521_225853.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle się wyraziłem pisząc bęben. Jest to tylko plastikowy pojemnik na zwijany przedłużacz. Nie ma tam dodatkowych gniazd jak w zwykłym przedłużaczu bebnowym. 
Patrząc na średnicę pewodu zewnętrzna 1cm a poszczególnych 3 przewodów otulina średnicy 4mm śmiem twierdzić że przekrój jednej żyły to 2,5mm2. To naprawdę porzedny przewód. 
Co innego musi być przyczyną. W cepce mam wszystkie gniazda pod PE i instalacje również. 
IMG_20190521_225853.thumb.jpg.3a487715bfbc2a964b622801a1af80d0.jpg
Jakie oznaczenia ma ten kabel i co to za biała wtyczka tam wisi?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oznaczeń nie mogę nigdzie znaleźć. Przewód był razem z przyczepką. 

Biała wtyczka to moja przeróbka na polską wtyczkę z PE z oryginalnej duzej wtyczki niebieskiej okrągłej (Anglia) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiesz, to że przewód jest gruby nie oznacza że może pracować w wilgoci/mokrym.

Nie jest to pewnie guma tylko igielit a kabel do dużych obciążeń ale w warunkach wewnetrznych/suchych.

P.S.

Ta Twoja wtyczka ma jakieś IP czy nie bardzo?

 

 

Poza kablem podałem Ci kolejne powody takiej sytuacji. Jak wykluczysz przedłużacz idź z następnymi punktami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, strus251 napisał:

Nie jest to pewnie guma tylko igielit a kabel do dużych obciążeń ale w warunkach wewnetrznych/suchych.

P.S.

Ta Twoja wtyczka ma jakieś IP czy nie bardzo?

Raczej wątpie w to IP wtyczki - wtyczka wygląda na zwykłą od domowego przedłużacza. Kabel też nie wygląda na taki jak powinien - brak oznaczeń na kablu tylko potwierdza, że się on raczej nie nadaje. Też bym szukał przyczyny w kablu - zwłaszcza że gdy jest sucho to przebicia nie ma. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) wiadomo, że jakieś mieć to ma inaczej sama w sobie by nie istniała ;). Teraz tylko pytanie jakie?

Aby nie IP00 lub IP10 ;)

Edytowane przez strus251 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc tak. Wtyczka w tej chwili nie ma żadnego znaczenia. Jest podłączona w suchym garażu. Przedłużacz winny nie jest na 100% a jego przekrój to 3x 6mm2. Jestem na niego pewny, dzisiaj nie padało a miernik wskazał i tak ok 100V pomiędzy ramą a ziemią. 

No więc tak, moje obserwacje:

Pokazane na zdjęciach. 

I najważniejsze pytanie :

Czy pomiędzy PE a L powinno być napięcie, u mnie ok 120v. 

Na ramię i aluminiowych elementach cepki napięcie od ok 80 do 105V

 

IMG_20190522_203014.jpg

IMG_20190522_203932.jpg

IMG_20190522_203944.jpg

IMG_20190522_203951.jpg

IMG_20190522_204218.jpg

IMG_20190522_204228.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.