Skocz do zawartości

Prąd i jego magazynowanie, ładowanie akumulatorów ...


Filip

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

 

Rozrywka...

Zabieram ze soba notebook'a z tunerem tv sat na usb. lacze do internetu min. gprs. Wszystko zasilane z 12v.

 

Greyg mam pytanie, bo też jestem zainteresowany - laptopy są zazwyczaj zasilane napięciem powyżej 12 v (18V, 19V ...) czy masz jakąś przeróbkę, czy też faktycznie bywają takie modele.

Jeśli laptop jest standardowy, to jakiej przetwornicy używasz i na ile wystarcza w związku z tym prądu w akumulatorze ?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 645
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Wlasnie jestem na wyjezdzie wiec tak na zywo... :]

 

Mam 2 notebook'i. Toshiba (wymagane 15v/5a) wzorowo zachowuje sie do okolo 12.5-12.8V z akumulatora (znamionowe 13.8V). Do zasilania drugiego zastosowalem przetwornice uwzgledniajaca jako napiecie wejsciowe 12V, co chroni przed przypadkiem w/w toshiby czyli spadkiem napiecia. Calosc chce ujac w jednym pudelku jako kompleksowy uklad zasilania do przyczepy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa aku w przyczepie załatwiona.

Elektryk pociągnął kabel z przeciwmgielnych, których i tak nie mam.

Mam całą instalacje 12v z samochodowego aku jest bezpiecznik. i dodatkowo aku w schowku przyczepy.Podczas jazdy włączam lodówkę i się chłodzi :(

Zatrzymuje się jak trzeba wyłączam bezpiecznik i aku samochodowy nie jest używany. Włączam aku w przyczepie i mogę z niego ciągnąc prąd oczywiście tylko awaryjnie. Podczas jazdy aku w przyczepie jest doładowywany o ile nie wyłącze go włącznikiem.

Na marginesie po sezonie pewnie zrobvie dla świętego spokoju przeciwmgielne a do samochodu zamontuje 13pin, bo w przyczepie mam dziwną kostkę: oprócz zwyczajnych 7pin mam wokół nich cienkie piny co sumując daje 13...

Co Wy na to?

Normalnie 13pinowe gniazdo ma wszystkie cienkie piny a ja mam 7 grubych i reszta cienkie.

Pozdrawiam :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Uwaga odswiezam stary watek.

 

Poprzedni wlasciciel wyposazyl moja hobbystke w zasilacz buforowy i akumulator, to chyba fajna sprawa co nie? ale akumulator jest zwykly (kwasowy) i na dodatek w schowku na dyszlu co mi troszeczke nie pasuje z wiadomych wzgledow. Jako, ze chcialbym przeniesc akumulator do srodka wiec mysle o ciut zdrowszym sprzecie jakim jest zelowka.

Mam pytanie do posiadaczy akumulatorow zelowych w przyczepach i kamperkach-jakiej pojemnosci akumulator kupic (jakie sie u Was sprawdzaja) i jezeli mozecie polecic kokretnego producenta aby nie kupic babola. Bylbym wdzieczny za pomoc :?

 

I jeszcze jedno:

Zauwazylem, ze w ofertach jedni producenci pisza zasilacz buforowy a drudzy zasilacz buforowy do akumulatorow zelowych. Czy oprocz tego, ze jeden ma kwas a drugi jest szczelny i ma zel to znaczy, ze inaczej sie je laduje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalnie 13pinowe gniazdo ma wszystkie cienkie piny a ja mam 7 grubych i reszta cienkie.

 

Bo to jest 7+6 (widziałem że Adria takie stosuje).

 

[ Dodano: Pon 29 Sty, 2007 20:11 ]

Miałem kiedyś w aucie żelowy - ładowałem normalnie. :?

Natomiast żelowy daje mniejszy prąd (prawdopodobnie ma wyższą rezystancję wewnętrzną)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żelowy ma jedna podstawową zaletę a nawet dwie nie paruje dziwna mieszanina wybuchowa oraz mozna go ładować raz dwa razy do roku i możemy używać nawet i 10 lat (brak efektu pamięci)ładowanie normalnym prostownikiem z zabezpieczeniem,co do firmy to nie ma chyba róznicy ,a przećwiczyłem ich trochę i w pracy i w bagnie(mogą byc żelowe zwijane mają większą pojemność) a co do pojemności to kazdy musi sobie dobrac idywidualnie w zależności od wymagań :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam , ja zainstalowalem w swojej przyczepce akumulator dosc duzy chyba 120 Ah (nie pamietam dokladnie ale bydle jest chyba od ciezarówki) i dodatkowo kupilem przetwornice z 12V na 220 V (rzadko sie taką spotyka) i przez dorobione gniazdko na 220 V podpinam sie pod instalacje z 220 V , dzial wszystko tylko nie radze zalaczac wowczas lodowki na 220 V (lepiej wlaczyc na ten czas gaz) przetwonica moze byc obciazona do 150 W . Moja przyczepka stoi przez wikszosc roku na dzilce gdzie nie mam pradu wiec jest to rozwiazanie bardzo dobre . Doladowuje akumulator raz na ok. 3 tyg.(przy urzywaniu pradu kilka razy w tygodniu do pomki wodnej lub oswietlenia + jakies radio) Przetwornica kosztowala ok. 200 zł:hop1: + aku kwasowy. Mam tylko jadna uwage przed podlaczaniem zasilania zewnetrzego trzeba koniecznie odlączyc przetwornice od sieci 220 V w przyczepie bo inaczej jest male bum sie kupa dymu (mnie to juz spotkało...) -teraz juz na pewnio o tym nie zapomne :ok:

(oczywiscie zelowe sa lepsze ale duzo drozsze...)

Pozdrawiam

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tylko jadna uwage przed podlaczaniem zasilania zewnetrzego trzeba koniecznie odlaczyc przetwornice od sieci 220 V w przyczepie bo inaczej jest male bum sie kupa dymu

A dlaczego tak sie dzieje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tkrzysiek napisał/a:

Mam tylko jadna uwage przed podlaczaniem zasilania zewnetrzego trzeba koniecznie odlączyc przetwornice od sieci 220 V w przyczepie bo inaczej jest male bum sie kupa dymu

 

 

A dlaczego tak się dzieje?

Stanie się tak z karzdą przetwornicą czy zasilaczem nie zabezpieczonym przed podaniem napięcia na wyjście. Dlatego należy pamiętać o odłączeniu zasilacza 12V w przyczepce przed podpięciem do zasilania z holownika (większość orginalnych zasilaczy stosowanych w przyczepkach ma takowe zabezpieczenie) :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tylko jadna uwage przed podlaczaniem zasilania zewnetrzego trzeba koniecznie odlączyc przetwornice od sieci 220 V w przyczepie bo inaczej jest male bum sie kupa dymu
Myślę że to brzmi jednoznacznie :ok:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, ja po raz pierwszy :bzik: na forum.

Mamy przyczepę, do której musimy raczej kupić dobry akumulator (żelowy?), któy wystarczy nam na:

- wyjazd na pole namiotowe (w praktyce wyłącznie przyczepy) bez prądu, wody

- wyjazd z 3 dzieci (najmłodsze to roczny-a więc wymagajacy sporo zabiegów higienicznych i cieppełka, tudziez światełka w nocy czasem)

- przez większą cześć sezonu przyczepa bedzie używana w Weekendy ,ale od końca czerwca do połowy sieprnia praktycznie "w ciągach" po 2-3 tyg

- chyba jakiś "prostownik musze kupić?

- jestem babką no i nie mam zielonego pojęcia co z tematem zrobić (pan mąż mi wlażł na ambicję no i efekt taki, że sama musze załątwić sprawę

- poradźcie coś, prosze :ok:

:bzik:

osvka

p.s. prąd do wody, światła i moooże okazyjnie TV

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zaopatrz się w żelowy, albo jeśli chcesz zaoszczędzić w rozruchowy. to i tak nie wystarczy na sezon, więc prostownik i zapasowy aku na czas ładowania mogą się przydać. tylko pamiętaj, że do żelowego musi być inny prostownik niż tradycyjny.

 

ja też kempinguje bez prądu więc doświadczenie uczy, że zimą aku 50 Ah może paść po 3 dniach, a latem nawet po kilku tygodniach- dopasuj więc aku do swoich potrzeb. pamiętaj, że żelowy trzyma napięcie dłużej (mniejsze straty).

zwróć uwagę na wagę i wymiary aku :bzik:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Affa, Bardzo dziękuję za pomoc!

Bardzo!

Ok, zdecydowałam się na żelowy (najlepiej może 2 -bo 1 zapasowy) no i ten prostownik.

W zimie na pewno nie będziemy używac przyczepy (kochamy ciepełkoooooo) Więc moze 50Ah wystarczy? A moze lepiej 1- 50Ah a drugi mniejszy?

A moze radzicie oba takiej samej pojemnosci?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 Ah to nieduży aku, za to stosunkowo lekki :bzik:

jeżeli tylko oświetlenie i pompka to latem na długo wystarczy, jeżeli ten tv wchodził by co jakiś czas czy też jakieś inne sprzęta (ładowarki telefonów, jakieś radio/magnetofon/cd albo jak u nas nawiew ogrzewania to może być zbyt mały. może faktycznie kup 50 a jakby szybko zdechł :ok: to "zapasowy" większy? ja osobiście myślę o 100Ah :bzik:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.