Skocz do zawartości

Klej "światłoczuły"


mot

Rekomendowane odpowiedzi

Mam wrażenie, że o tym typie kleju - nie było. Whatever. W OBI nabyłem zestaw "naprawczy" z  klejem  światłoutwardzalnym. Na fotkach widać z grubsza, co chodzi w skład zestawu. Pilniczek o trzech stopniach gradacji ziarna ścierającego, ściereczki nasączone (pewnie) IPA, aplikator/zasobnik/latarka w jednym. W widocznym "piórze" znajduje się pewna ilość kleju, a jedna końcówka służy do jego aplikowania. Druga końcówka zawiera niebieską diodę LED, włączaną przez obrót końcówki. Obsługa, wg. instrukcji, jest b. prosta. Przyznam, że jednak jeszcze tego nie wykorzystywałem - nic mi nie "pękło". ;-) Zamieszczam notkę, bo ustrojstwo może być przydatne do klejenia trudnych pęknięć szyb przyczep. Producent zapewnia o dość niezwykłej wszechstronności kleju - od oprawek okularów, po wahadłowce ;-)

 

 

post-4884-0-10487900-1403802928_thumb.jpgpost-4884-0-51383400-1403802938_thumb.jpgpost-4884-0-83090000-1403803363_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na fotce z pilotem niezła ściema ... Wielka kropla kleju utwardzana z takiej diody UV.

Z klejami UV jest tak że im większa spoina tym większa wymagana moc i czas  promiennika UV.

W pracy używamy wiele rodzai klejów UV , z  górnej i dolnej półki.

Dla przykładu podam że taka 2mm spoina potrafi nie związać  nawet pod promiennikiem 500W. Porównywalnie do tej diody to tak jak kapiszon do laski dynamitu.

 

Tu nasuwa się  stare  przysłowie " klej najlepiej cyma jak go prawie nima " więc jak będziesz coś  nim kleił weź to pod uwagę  i nie przesadzaj z ilością.

 

W przypadku wspominanych przez Ciebie szyb w przyczepach trzeba pamiętać  że tworzywa z których są  wykonane mają  w swej strukturze bloker UV więc tym bardziej dioda z zestawu ma marne szanse dostatecznie napromieniować  spoinę  pod warstwą  tworzywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na fotce z pilotem niezła ściema ... Wielka kropla kleju utwardzana z takiej diody UV.

Z klejami UV jest tak że im większa spoina tym większa wymagana moc i czas  promiennika UV.

W pracy używamy wiele rodzai klejów UV , z  górnej i dolnej półki.

Dla przykładu podam że taka 2mm spoina potrafi nie związać  nawet pod promiennikiem 500W. Porównywalnie do tej diody to tak jak kapiszon do laski dynamitu.

 

Tu nasuwa się  stare  przysłowie " klej najlepiej cyma jak go prawie nima " więc jak będziesz coś  nim kleił weź to pod uwagę  i nie przesadzaj z ilością.

 

W przypadku wspominanych przez Ciebie szyb w przyczepach trzeba pamiętać  że tworzywa z których są  wykonane mają  w swej strukturze bloker UV więc tym bardziej dioda z zestawu ma marne szanse dostatecznie napromieniować  spoinę  pod warstwą  tworzywa.

No i po kleju  :pad: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szydercy! ;-) W instrukcji, krok po kroku opisano, aby klej stosować do niewielkich spoin, a w przypadku konieczności uzyskania grubszej spoiny, nakładać warstwy cienkie (<1mm) i każdą osobno utwardzać.
 Na próbę utwardziłem kroplę grubości ok. 2 - 2,5mm, średnicy 3-4mm (a więc stosunkowo dużą). Oświetliłem z odległości ok.5mm. Kropla twarda jak beton. Jajcarze, jajcarze :]:ee:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Jajcarze, jajcarze :]:ee:

 

Takie, tam niewinne żarty, bo pogoda była kiepska :]

 

Mam również pytanie. Klej trochę kosztowny, aby kupować tak na wszelki wypadek, ale jeśli, to czy podana jest jakaś data jego trwałości :hmm:

 

Poza tym, myślę, że wszelkie uwagi, które dla tego typu kleju podał Pasjonat, są niezwykle istotne !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwarantowany czas przydatności - 12 m-cy od PIERWSZEGO użycia. Kupiłem go jakieś 7-8 m-cy temu, "na wszelki wypadek". Lubię mieć coś takiego w zanadrzu. Różne kleje, taśmy, śrubki, narzędzia, etc. Głównym celem było klejenie oprawek okularów, ale od pewnego czasu nie udało mi się niczego złamać ;-) Co do uwag Kol. Pasjonata, lekko "nadmiarowych" - filmik objaśnia wszystko. :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Wznawiam wątek.

 

Klej znalazł zastosowanie do naprawy/wymiany siatki w "szyberdachach". Oryginalna, pleciona siateczka, prawdopodobnie pod wpływem UV i pospolitego starzenia się, stała się b. słaba i z powodu niezręcznego ruchu przy otwieraniu/zamykaniu uległa uszkodzeniu/rozdarciu. Trochę się nagłowiłem nad tym, jak to naprawić. Brałem pod uwagę różne materiały. Znalazłem w Leroy Merlin siatkę przeciwko owadom. Jej zaletą jest to, że to nie plecionka, a jednolita "kratka". Po wymontowaniu ramki, usunięciu starej siatki, oskrobaniu jej resztek, a następnie żmudnym umyciu/odtłuszczeniu za pomocą Ajaxa i gorącej wody, przystąpiłem do klejenia. Klej nanosiłem na krótkich odcinkach 15 - 20mm, co 4 -5 cm, jedną cienką warstwą, utwardzałem, a następnie przez oczka siatki nakładałem drugą maksymalnie cienką, ale wystarczającą warstwę i też oczywiście utwardzałem. Tworzywo ufiksowało siatkę b. skutecznie. Poszło nadzwyczaj gładko. Jak na razie, siatka dobrze się trzyma - uzyskałem lekkie, wystarczające jej naprężenie. Efekt estetyczny - doskonały. Oczywiście zobaczę,  jak długo połączenie/spoina wytrzyma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.