Skocz do zawartości
Helmut

Opony całoroczne - co o tym sądzicie?

Rekomendowane odpowiedzi

Cezarr

Dlatego kup zimowki i już. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
reflexes

Albo wielosezonowe i już.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Cezarr

Albo :]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Helmut

Załozyłem przed 3 tygodniami całoroczne Nexen N`Priz 4S do Passata B5. Zrobiłem już jeden kurs do Polski z cepką na haku. 

Pierwsze wrażenia na razie pozytywne. Na mokrej nawierzchni spisywały się OK. Na suchej w pogodny dzień wydaje mi się że są troszke głosniejsze.

Czekam jak spisza się w zimowa porę? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
piotrekbb

Kiedyś jeździłem na Nokian WRG2 (3 komplety) ,u nas sprzedawaną jako zimowa ale to opona całoroczna.Poza ścieralnością rewelacja w każdych warunkach.

Teraz o letnich i zimowych:

Letnie mam Continental ,zimowe Michelin.Letnie continentale mają latem gorszą przyczepność od zimówek Michelina używanych w warunkach letnich.

Przy Continentalu bez problemu zapalam kontrolkę ESP ,przy Michelin trzeba już naprawdę ostro aby się zapaliła.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
cicik

... boszee :)

a były czasy ze na D124 ludzie jeździli w zime do zakopcą (a zminy to były ZIMY i odśnieżarki oglądało się na filmach made in usa) a latem na hel ... ale jeździli ostrożniej :)

ps.

żeby nie było - mam w obu autach opony zimowe na zimę i letnie na lato (chociaż w jeepa mógłbym spokojnie wsadzić letnie M+S, tym bardziej ze jedna do mojego (245/60/18 ew 255/55/18) to wydatek 600zł wzwyż)

będę jednak bronił wielosezonówek, bo testy pokazują ze takie opony premium zachowują się lepiej latem/zimą niż budżetowe sezonowe (o chińczykach nie wspominam nawet bo to inna historia)

http://www.tyrereviews.co.uk/Article/2013-Auto-Bild-All-Season-Tyre-Test.htm

http://www.auto-swiat.pl/wiadomosci/test-opon-calorocznych-w-rozmiarze-195-65-r-15-opony-na-4-pory-roku/ptr8e

Edytowane przez cicik (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Michalc3

Koledzy - wyjaśnijcie mi, proszę, jaki jest sens porównywania opon całorocznych wysokiej klasy z oponami sezonowymi niskiej jakości?Że niby na jeden wydatek można poświęcić więcej kasy niż na dwa? To może porównajmy jeszcze malucha z mercedesem? Maluch wyjdzie na plus, bo nie dość, że znacznie tańszy, to droga hamowania znacznie krótsza (bo nie rozpędzi się do prędkości, w której merc dopiero będzie potrzebował hamowania), a bezpieczeństwo również podobne bo i tu i tu strefa zgniotu kończy się na silniku.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
cicik

Koledzy - wyjaśnijcie mi, proszę, jaki jest sens porównywania opon całorocznych wysokiej klasy z oponami sezonowymi niskiej jakości?Że niby na jeden wydatek można poświęcić więcej kasy niż na dwa? To może porównajmy jeszcze malucha z mercedesem? Maluch wyjdzie na plus, bo nie dość, że znacznie tańszy, to droga hamowania znacznie krótsza (bo nie rozpędzi się do prędkości, w której merc dopiero będzie potrzebował hamowania), a bezpieczeństwo również podobne bo i tu i tu strefa zgniotu kończy się na silniku.

:) taki sens, jak pisanie w tym temacie że całoroczne są do D@#Y a sezonowe są SUPER bez wskazania o jakie opony nam chodzi - czy o kl. premium czy o budżetową , czy o chińszczyznę.

rozumiem też ze - co do zasady - całoroczne chcą kupić osoby zeby "zaoszczedzić" na 2 kompletach i kosztach zmiany (no chyba ze ktoś nie wywarza kół przy zmianie i robi to sam w garażu)

wiec - reasumując - bez sensownych założeń w tej dyskusji , są takie wypowiedzi (jak i moja ) ze kl. premium całorocznych będzie lepsza niż budżetowe 2 komplety. :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Michalc3

A nie odebrałem sarkazmu w wypowiedzi. Sorki, teraz rozumiem :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
cicik

ps.

bywam/łem czasem w okolicach Essen - tam zimy prawie nie ma i autami jeżdżą na letnich nawet zimą ... bynajmniej nie z oszczędności.

tak wiec do "naszej" dyskusji" o sensownosci opon całorocznych  trzeba by dodać jeszcze jedno fundamentalne założenie - gdzie mieszkam (Szczecin czy Zakopane)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Helmut

gdzie mieszkam (Szczecin czy Zakopane)

Chyba to wyjaśnia problem każdego użytkownika. 

Testuje na razie. Jest OK. Ale zobaczę jak zimą i z budką.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
MaK

@Cicik protestuje! Stanowczo!

Zimy sa! No dobrze, zeszlej nie bylo ale jakies dwa albo trzy wstecz byla taka, ze odkopywalismy auta chcac wyjechac na droge, nieodgarnieta przewaznie zreszta...

A nawiazujac do opon, w czasie snieznych zim wolalem jezdzic zony Pandziora na calorocznych Vredestein Quatrac niz nasza Avensis Verso na zimowkach Goodyear.

Tego "pierdzikolka" na calorocznych zaspy i luzny snieg nie ruszal, Toyota na zimowych jezdzila duzo gorzej. Ot, co!

Z Essen pozdrawia

MaK

Edytowane przez MaK (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
cicik

również pozdrawiam Essen i okolice ;-)

ale musisz przyznać ze zimy u Was raczej niegroźne/łagodne (pisze generalnie - nie o anomaliach gdzie zasypuje pół świata ) :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Michalc3

No i GoodYear produkuje również opony różnej jakości, wśród nich i budżetowe. Do tego pytanie o stan tych opon, jak również stan zawieszenia poszczególnych pojazdów. Jak rozumiem, żony pojazd jeździ mniej - może ma amortyzację w lepszym stanie... To wszystko dywagacje. A wszelkie te elementy wpływają na ostateczny wynik porównania. Również pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
MaK

@Cicik, cooooooo? Nasze zimy niegrozneeeeee?

No dooobra, przyznaje. Z reguly lagodniejsze, ale co kilka lat mocno sniezne!

@Michalc3, opony byly porownywalne  gruboscia bieznika, goodyear`y modelowo najnowsze, niebudzetowe. Zawieszenie Pandy zdecydowanie "swiezsze".

Po tym zimowym doswiadczeniu uwazam, ze na "malucha" po Essen i Zaglebiu Ruhry wystarcza bezpiecznie caloroczne Vredestein'y.

Z Essen pozdrawia

MaK

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi