Skocz do zawartości

prosze o prostą podpowiedz - aku w cepce :)


cicik

Rekomendowane odpowiedzi

Bledowiak, najprościej to:

- lodówka z gazu.

- oświetlenie LED w cepce z akku + ew. solar

- ciepła woda z bojlera gazowego a nie z elektrycznego. 

 

Wtedy będzie wyjazd na rybki w standardzie dla rodzinki. 

O proszę, i już zaczyna pachnieć rybka z grila - Dzięki

Zmiany chcę zrobić do połowy kwietnia. Jak będzie dobrze szło to postaram się zrobic dokumentację foto. Zakres prac: wywalenie starego zasilacza MK. Dołożenie akku+solar+przetwornica. Zmiana oświetlenia z 230 na 12 LED.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 39
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

no i  :yes: , 

a przetwornica po jakiego grzyba? Pytam bo może niepotrzebna. 

Stary zasilacz zostaw, zrób instalkę tak aby współdziałał. Kiedyś może się przydać ale wywalony na 100% nie zadziała ;)

Edytowane przez strus251 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i  :yes: , 

a przetwornica po jakiego grzyba? Pytam bo może niepotrzebna. 

Stary zasilacz zostaw, zrób instalkę tak aby współdziałał. Kiedyś może się przydać ale wywalony na 100% nie zadziała ;)

Myślałem o przetwornicy ok. 300W. Ze względów kasowych nie możemy sobie pozwolić na zmianę Trumy TT2 na gazową. Jeżeli chodzi o zaslicz to mamy MK-140. Nie bardzo widzę jak możemy go wykorzystać. 2-3 przekaźniki elektromagnetyczne+ładowarka+kontroler to koszt jakieś 2-3 stówki czyli nie jest źle. Kosztem jest solar+akumulator. Można ew. zrobić ręczne przełącznie gdyby nowy system padł, ale nie wiem czy nie szkoda miejsca.

Zastanawiam się jak te graty w miarę estetycznie a przede wszystkim bezpiecznie zamontować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli można to się podepnę pod wątek.

Czy w powyższym schemacie nie zasadnym jest dodanie jakiegoś zabezpieczenia (np. przekaźnik) na wyjściu z ładowarki ? Nie jestem fachowcem ale jakoś mi się nasunęło.

Zastanawiam się jeszcze jakie zasoby pożera lodówka. W mojm przypadku działa na 230 i 12 V oraz na gaz. Jaką opcję wybrać przy założeniu korzystania z aku ? (zakładam solary) aha no i jeszcze grzałka tuma ...

Nie wiem, czy te dwa urządzenia nie determinują mocniejszego rozwiązania.

 

Witam !

Ładowarka procesorowa w tym przypadku nie potrzebuje takich rozwiązań.

 

Jak już Koledzy napisali, odpuść sobie pomysł zasilania termy wody oraz lodówki z 12 V.

Lodówka pobiera bardzo dużo energii i prąd pobierany będzie zależny od typu "agregatu" oraz mocy zastosowanej grzałki (np. 100, 120, 130, 135 W). Jak na to nie spojrzeć, w standardowych rozwiązaniach, termy i lodówki nie zasila się z akumulatora. :nono:

Wydaje mi się, że połączenie Trumy i aku to złe połączenie :ee:

 

... i całkiem słusznie.

 

Pobór mocy przez nawiew Trumy , to 65 W, co w przypadku zasilania z przetwornicy daje już pobór z accu na poziomie ok. 6,7 A.

Łatwo obliczyć, kiedy padnie accu przy takim obciążeniu, ale trzeba znać własne potrzeby w zakresie pracy nawiewu :hmm:

Z całą pewnością długotrwała praca, a tylko taka w pewnych warunkach ma sens, nie jest możliwa bez ryzyka szybkiego i całkowitego rozładowania accu.

Myślałem o przetwornicy ok. 300W.

 

Tak z ciekawości zapytam: masz już upatrzoną jakąś przetwornicę :hmm:

Jeżeli chodzi o zaslicz to mamy MK-140. Nie bardzo widzę jak możemy go wykorzystać. 2-3 przekaźniki elektromagnetyczne+ładowarka+kontroler to koszt jakieś 2-3 stówki czyli nie jest źle. Kosztem jest solar+akumulator. Można ew. zrobić ręczne przełącznie gdyby nowy system padł, ale nie wiem czy nie szkoda miejsca.

 

Tej kwestii nie rozumiem, ale może czegoś nie doczytałem :niewiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to jak już napisał Kris, nie podłączaj TT2 pod aku. Nie ma sensu.

W tym przypadku nie będzie ciepłej wody. Dasz radę :).

Co do tego zasilacza, tez nie bardzo kumam. Przecież jeżeli już jest instalka to wystarczy dołożyć akku + solar i finito (no może troszkę ledów ;)).

Solar do niewielkich potrzeb kupisz już kontrolerem za jakieś 350zł - poszukaj na forum w giełdzie, są tematy od firm :).

A ładowarka w zasadzie wtedy nie potrzebna. 

Pozostaje kwestia samego akku aby był odpowiedni. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

Ładowarka procesorowa w tym przypadku nie potrzebuje takich rozwiązań.

 

Jak już Koledzy napisali, odpuść sobie pomysł zasilania termy wody oraz lodówki z 12 V.

Lodówka pobiera bardzo dużo energii i prąd pobierany będzie zależny od typu "agregatu" oraz mocy zastosowanej grzałki (np. 100, 120, 130, 135 W). Jak na to nie spojrzeć, w standardowych rozwiązaniach, termy i lodówki nie zasila się z akumulatora. :nono:

 

... i całkiem słusznie.

 

Pobór mocy przez nawiew Trumy , to 65 W, co w przypadku zasilania z przetwornicy daje już pobór z accu na poziomie ok. 6,7 A.

Łatwo obliczyć, kiedy padnie accu przy takim obciążeniu, ale trzeba znać własne potrzeby w zakresie pracy nawiewu :hmm:

Z całą pewnością długotrwała praca, a tylko taka w pewnych warunkach ma sens, nie jest możliwa bez ryzyka szybkiego i całkowitego rozładowania accu.

 

Tak z ciekawości zapytam: masz już upatrzoną jakąś przetwornicę :hmm:

 

Tej kwestii nie rozumiem, ale może czegoś nie doczytałem :niewiem:

Ostatnio wpadła mi w oko przetwornica z www.jula.pl - http://www.jula.pl/catalog/motoryzacja/akcesoria-samochodowe/akcesoria-12-v/transformatory/przetwornica-napiecia-604067/za 179 zł. Dokładając 120 zł jest w wersji 600W

Chyba zastosowałem skrót myślowy odnoście trumy. Mam podgrzewacz TT2 na 230V. Padła sugestia, całkiem słuszna, że z akku to kiepski pomysł ale na dzień dzisiejszy wymiana na bojler gazowy odpada - koszty. Pozostaje do mycia dzieciaków podgrzanie wody na kuchence i wlanie jej do zbiornika wody czystej :-)

Przymierzając się do modernizacji elektryki oparłem się na Twoim schemacie. Nie zagrało mi tylko ten brak  zabezpieczenia ładowarki. Masz może jej schemat ? Chociaż pewnie się niepotrzebnie obawiam - temat przetestowany przez wielu kolegów.

W jednym z postów kolega Strus251 zaproponował wykorzystanie do modernizacji istniejącego zasilacza Miko MK 140. Stąd ten wpis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, tylko jak zapodasz solar to w zasadzie ładowarka nie jest juz potrzebna. 

Zasilacz mówiłem aby zostawić np w razie jakiegoś "W". Jesteś na kempie z 230V i nagle coś ta nie działa z akku/solarem. Podpinasz się pod 230V i masz dalej wszystko na 12V działające. W tym sensie myślałem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to i ja sobie pozwolę na pytanie do znawców tematu bo "nie wiem co mam"

Jest to moja pierwsza przeczepa i początek z karawaningiem, temat ogrzewania ogarnąłem, teraz temat zasilania

tak wygląda rozdzielka w szafie:

attachicon.gif_mini-DSCF6864.JPG

attachicon.gif_mini-DSCF6866.JPG

 

Jakie to daje możliwości, gdzie ewentualnie mogę podłączyć akumulator, i co z ładowaniem aku kiedy będzie podłączone 220v.

Posprawdzałem w przyczepie i oświetlenie główne jest na 220v, natomiast oświetlenie w łazience i przy kuchence na 12v, domyślam się że pompka wody też na 12 v/chociaż nic na niej nie pisze/, czyli w przypadku podłączenia aku będzie część oświetlenia i woda.

Ale dlaczego w monecie podłączenia zasilania 220v lodówki nie można przełączyć na 12v.

No i co z zasilaniem z samochodu, nie mam 12 v w przyczepie - sytuacja wygląda tak, że w samochodzie mam 13 pinową wtyczkę, a w przyczepie 7 pinową, korzystam w przejściówki, wiem, że 7  pinowa wtyczką nie zapewnia prądu w przyczepie, jak sobie z tym najłatwiej poradzić - chodzi głównie o lodówkę w czasie jazdy.

 

Witam !

Przepraszam za długi okres czasu w oczekiwaniu na odpowiedź.

Nie jestem w stanie przeczytać wszystkiego, wiele postów mi umyka, a czasu, który mógłbym poświęcić dla "spraw forumowych" mam coraz mniej.

Zasilacz, o który pytasz, to najprostsza konstrukcja z możliwych. Nie daje on zbyt wielu możliwości, jeśli o takich można w ogóle mówić w jego przypadku. O funkcji ładowania accu przez to urządzenie zapomnij - nie posiada.

Z tego, co pamiętam, to nie ma w nim nawet pełno okresowego prostowania. Gdzieś na forum był już kilka razy omawiany (nie przypominam sobie w tej chwili, w jakich tematach, trzeba by bylo poszukać).

Lodówki nie uruchomisz na 12 V, gdy przyczepa jest podłączona do sieci 230 V, ponieważ zasilacz nie ma takich możliwości

(pomijam, że taka praca by była bez sensu). W zasilaczu jest jedynie bezpiecznik przeznaczony dla niskonapięciowego obwodu lodówki, a sam obwód powinien być połączony z wtykiem zewnętrznym przyczepy (tym do gniazda haka). Jeśli miałbyś zgodny wtyk z gniazdem samochodu, a instalacje były by pełne i prawidłowe, czyli uwzględniające zasilanie lodówki w czasie jazdy z instalacji samochodu, to tylko w takim przypadku włączenie lodówki na pracę z 12 V powinno działać.

Piszesz, że w przyczepie masz "wtyk 7 pin". Rodzi się pytanie, czy było tak fabrycznie, czy ktoś zmienił z "wtyku 13 pin" lub innego o podobnych możliwościach ?

Jeśli było tak fabrycznie, to lodówka może w ogóle nie mieć wykorzystanych podłączeń 12 V.

Warto rozkręcić wtyk i sprawdzić ilość dostępnych w nim przewodów (7 czy 13), da to jakieś pojęcie o tym, co dalej można robić - musisz to sprawdzić.

 

Chcąc modernizować obecną instalację, należy zastanowić się nad całkowitą zmianą zasilacza i zupełnym przerobieniem połączeń poszczególnych obwodów (oświetlenie z mieszanym zasilaniem 230 i 12 V). jest to oczywiście możliwe, ale pracochłonne i raczej nie wyobrażam sobie prowadzenia takiej operacji krok po kroku przez internet, ponieważ czas na to poświęcony byłby wielokrotnie dłuższy, niż praktyczne tego wykonanie, Poza tym, musiałbyś bardzo dokładnie sprecyzować, jakich zmian chcesz dokonać, na czym Ci zależy i jakie urządzenia chcesz zamontować. Tak na szybko, to można zamontować niewielki accu żelowy, kilka niezależnych punktów świetlnych LED i ładowarkę procesorową. Do accu trzeba by podłączyć jeszcze tylko instalację pompki wody (plus ewentualnie spłuczki WC, jeśli masz). Można też przyłączyć obwód oświetlenia, który działa obecnie na 12 V, ale sensownie by było zmienić w nim standardowe czy halogenowe żarówki na coś w wykonaniu LED lub nie zmieniać, ale rzadziej z tych punktów korzystać (spory pobór prądu).

IMHO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio wpadła mi w oko przetwornica z www.jula.pl - http://www.jula.pl/catalog/motoryzacja/akcesoria-samochodowe/akcesoria-12-v/transformatory/przetwornica-napiecia-604067/za 179 zł. Dokładając 120 zł jest w wersji 600W

Chyba zastosowałem skrót myślowy odnoście trumy. Mam podgrzewacz TT2 na 230V. Padła sugestia, całkiem słuszna, że z akku to kiepski pomysł ale na dzień dzisiejszy wymiana na bojler gazowy odpada - koszty. Pozostaje do mycia dzieciaków podgrzanie wody na kuchence i wlanie jej do zbiornika wody czystej :-)

Przymierzając się do modernizacji elektryki oparłem się na Twoim schemacie. Nie zagrało mi tylko ten brak  zabezpieczenia ładowarki. Masz może jej schemat ? Chociaż pewnie się niepotrzebnie obawiam - temat przetestowany przez wielu kolegów.

W jednym z postów kolega Strus251 zaproponował wykorzystanie do modernizacji istniejącego zasilacza Miko MK 140. Stąd ten wpis.

 

Przetwornice, które wybrałeś nie nadają się, potrzebujesz pełny "sinus", a nie modyfikowany.

Tak, jak przypuszczałem: masz ogrzewacz, czyli termę trumy "TT2", więc tak, jak było tu już pisane - accu tego nie pociągnie.

Schemat, na który się powołujesz jest bardzo prosty i przeznaczony dla konkretnie w tamtym miejscu omawianego zasilacza.

W zasadzie każdą instalację przyczepy wypadało by omawiać indywidualnie, tym bardziej, ze w przyczepach z "drugiej ręki" nigdy nie wiadomo, czy nie było juz coś zmieniane przez poprzednich wlaścicieli.

Schemat ładowarki nie jest Ci potrzebny, poza tym nie mówimy o konkretnym modelu, więc schematy mogą być różne.

Generalnie ma to być ładowarka procesorowa, np. "Bosch C3", "CTEK MXS 5.0" lub inna o podobnych parametrach.

http://allegro.pl/ladowarka-prostownik-bosch-c3-6-12v-krakow-i4895473555.html

http://allegro.pl/ladowarka-ctek-mxs-5-0-5lat-gw-f-vat-nowy-model-i4894551434.html

O poprawność działania nie musisz się obawiać, wiem co rysowałem :skromny:

Zasilacz Miko 140 występował w wielu wykonaniach, które różniły się nie tylko mocą transformatora, ale i kilkoma innymi szczegółami, np. obecnością lub brakiem przekaźnika dla obwodu zasilania z samochodu.

Trudno powiedzieć, co jest u Ciebie, jednak jakiej wersji byś nie posiadał, to jest to zasilacz bardzo "prymitywny".

Możliwości niemal identyczne z zasilaczem, o który pytał Kol. Janusz1970 - odpowiedzi udzieliłem w poscie #39.

Czy go wykorzystać, czy zmienić na lepszy, to zależy, co masz obecnie w instalacji i jak działa oraz jakie masz plany modernizacji.

Przykładowe tematy, w których pisałem o zasilaniu, poczytaj może jakaś informacja się przyda:

http://forum.karawaning.pl/topic/17611-przetwornica-i-jej-funkcje-pro%C5%9Bba-o-opinie/?p=391004

http://forum.karawaning.pl/topic/16455-przer%C3%B3bka-instalacji-sprite-euroland-380-ek/?p=364625

http://forum.karawaning.pl/topic/16030-burstner-champion-przer%C3%B3bka-12v-pod-akumulator/

http://forum.karawaning.pl/topic/17795-pro%C5%9Bba-o-rozszyfrowanie-schematu/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.