Skocz do zawartości

prosze o prostą podpowiedz - aku w cepce :)


cicik

Rekomendowane odpowiedzi

witam

koledzy, jako ze na elektryce/elektronice nie mam niestety żadnego pojęcia (jakoś mechanikę łapie, ale ACDC to jest i będzie dla mnie wiedza tajemna :( ) proszę o prostą (jeśli się da) podpowiedz , czy do mojej instalacji w przyczepie

da się - oczywiście w prosty sposób - podłączyć aku.

poniżej zdjęcia do mojej instalacji.

na razie solary itp. to jest dla mnie nie tylko wiedza tajemna a i magiczna wiec o to nie pytam :)

ps.

tak, czytałem wiele Waszych opisów instalacji na forum, ale to trochę sanskryt :)

post-14520-0-43220500-1403173051_thumb.jpg

post-14520-0-30305100-1403173151_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 39
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Witam !
Odłączasz zaznaczone przewody z listwy i sprawdzasz, czy to te same, które zaznaczyłem na zasilaczu.

 

post-8228-0-21550100-1403198284_thumb.jpg

 

post-8228-0-86971800-1403198284_thumb.jpg

Jeśli tak, to nie odłączasz ich od zasilacza, tylko te odłączone z listwy, podłączasz do akumulatora, który chcesz zamontować wewnątrz przyczepy. Zrobiłem Ci rysunek, więc wszystko powinno być jasne.

 

post-8228-0-94849900-1403198285_thumb.jpg

 

Pamiętaj o bezpieczniku 3A, który jest na rysunku (powinien być jak najbliżej klemy plusowej akumulatora). Na rysunku, kolory i położenie przewodów wychodzących z zasilacza są zgodne z rzeczywistymi, które masz w swojej przyczepie, poza czarnym, który u Ciebie jest biały, no ale musiałem go rysować na białym tle ;)
Jeśli accu ma być zamontowany w przestrzeni mieszkalnej, to musi być "żelowy" lub "AGM" w wykonaniu ""VRLA !!!

Koniecznie przeczytaj:
http://forum.karawaning.pl/topic/9862-akumulator-w-przyczepie-a-nasze-bezpieczenstwo/page__view__findpost__p__233321

Dodatkowo, gdybyś dokupił automatyczną ładowarkę do typu accu, który zamontujesz i podłączysz do akumulatora w/g rysunku, to będziesz miał całkiem automatycznie działające zasilanie. Zasilacz będzie automatycznie odłączał accu od instalacji, gdy podłączysz przyczepę pod 230 V. Jeśli będzie też ładowarka, to jednocześnie accu będzie ładowany.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja sie podepne,

 

czy takie instalacje sa standardowe? Czy taka sama jest w moim Eifellandzie i czy w mojej tez bez przerobek a jedynie podpinajac odpowiednie elementy, (akumulator, ladowarke) moge miec niezalezny prad?

 

Bardzo dziekuje!

 

 

Z Essen pozdrawia

 

MaK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja sie podepne,

 

czy takie instalacje sa standardowe? Czy taka sama jest w moim Eifellandzie i czy w mojej tez bez przerobek a jedynie podpinajac odpowiednie elementy, (akumulator, ladowarke) moge miec niezalezny prad?

 

Bardzo dziekuje!

 

 

Z Essen pozdrawia

 

MaK

 

Witam !

Niestety, w przypadku zasilaczy przyczep, nawet jednego producenta, co więcej, nawet tego samego modelu, nie możemy mówić o jakimkolwiek standardzie. Często zależało to od stanów magazynowych w czasie produkcji, zamawianego wyposażenia dodatkowego itd.

Można oczywiście trafić czasem na identyczne rozwiązanie, ale to naprawdę rzadkość, tym bardziej, jeśli przyczepa jest z drugiej ręki (możliwość przeróbek).

 

W przypadku Kol. Cicik sprawa była akurat prosta (pomocne były fotki z istotnymi fragmentami instalacji).

Być może i u Ciebie nie będzie to trudne, ale bez zdjęć nie można tego wiedzieć. Często nawet same zdjęcia mogą nie pomóc i niezbędny jest fizyczny dostęp do instalacji.

Generalnie, sprawa o którą pytasz, możliwa jest do wykonania w większości przyczep, bez jakichś specjalnych komplikacji.

jeszcze jedno (zapewne "gupie") pytanie ... :)

jak odłączę te kabelki to nie stracę zasilania "czegoś"? one tam są spięte z jakimiś kablami które idą w budę.

 

Te przewody powinny mieć swoje zakończenie we wtyku przyczepy (masa i plus z samochodu, gdy przyczepa jest podpięta . Daje to zasilanie wewnątrz przyczepy, jeśli przyczepa nie posiada własnego accu).

Jeśli zamontujesz accu w przyczepie, to wspomniane przewody mogą zostać na listwie nie podłączone.

IMHO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... ceny aku amg porażają :) ... ile min Ah trzeba kupić żeby komfortowo użytkować ?

chodzi o podstawowe oświetlenie , pompki do wody i ew. jakieś jedno urządzenie rtv (nie tv 32 cale :) )

Edytowane przez cicik (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... ceny aku amg porażają :)

 

Nie amg, tylko "AGM". Akumulatory AGM raczej nie są znacząco droższe od std (rozruchowych), różnica w cenie nie jest taka duża. Inaczej jest w przypadku akumulatorów żelowych "GEL", te potrafią już sporo kosztować, a gdy są produktem uznanej firmy i do tego w wykonaniu z wyższej półki (premium), to cena faktycznie przyprawia o zawrót głowy.

 ... ile min Ah trzeba kupić żeby komfortowo użytkować ?

chodzi o podstawowe oświetlenie , pompki do wody i ew. jakieś jedno urządzenie rtv (nie tv 32 cale :) )

 

To zależy od Twoich potrzeb w tym zakresie - każdy ma inne. Zbyt ogólnikowo napisałeś.

Musiałbyś zrobić wstępny bilans energetyczny, czyli dobowe zapotrzebowanie na energię:

ile i jakich urządzeń będziesz używał, ile energii (mocy) pobiera każde z nich, jak długo w ciągu doby będą włączone poszczególne urządzenia. Do tego wszystkiego, ważna jest też informacja, co jaki czas będziesz miał możliwość doładowania energii w akumulatorze (czy będziesz miał możliwość podłączenia przyczepki pod 230 V). Zakładam, że paneli solarnych i innej możliwości ładowania accu nie posiadasz.

Dopiero znając te zależności i typ akumulatora, można będzie z grubsza określić potrzebną jego pojemność.

:hmm:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie chce zaśmiecać wątku, ale korzystając z okazji napisze :)

chodzi o to ze w tym roku raczej pojedziemy do Norwegii.

na pewno pare nocy chce/my spędzić "na dziko".

chodzi o możliwość zapalenia światła , użycia łazienki itp. - działając oszczędnie.

100Ah to chyba za dużo... zastanawiam się nad 50-70 ah.

ps.

akumulator ze stajni AMG ;-) musi dużo kosztować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już odpowiedziałem poprzednio.
Co oznacza "na pewno pare nocy chce/my spędzić na dziko" ? Dwie, trzy, a może dziewięć, dziesięć ?
Jak widzisz rozrzut jest duży.
Tak bardzo ogólnie: na oświetlenie używane oszczędnie i pompkę wody powinien wystarczyć accu ok. 50 Ah AGM.
Będziesz miał do wykorzystania ok. 12 - 15 Ah (racjonalna eksploatacja accu), a nawet 25 - 35 Ah, jeśli będzie to sporadycznie (eksploatacja zmniejszająca żywotność accu).
Przyjmując okres np. tygodnia, to miałbyś to do dyspozycji ok. 1,7 - 2,1 Ah / dobę lub 3,6 do 5 Ah / dobę.
Aby Ci zobrazować to lepiej: masz np. dwa punkty świetlne, w których są żarówki halogenowe po 10 W każda.
W takim przypadku, gdybyś racjonalnie eksploatował accu, mógłbyś korzystać z tego oświetlenia lekko ponad godzinę na dobę (od ok. 60 - 72 min.). Odliczając część energii na pracę pompek, można przyjąć godzinę oświetlenia.

 

P.S.

"akumulator ze stajni AMG ;-) musi dużo kosztować" :niewiem:

Musisz sprecyzować, bo nie wiem, co masz na myśli.

Jeśli "AMG" Mercedesa, to w takich wykonaniach aut są również akumulatory znanych producentów, jednak klasy premium i faktycznie dużo kosztują.

Jeśli tylko przewrotnie zmieniasz ciąg liter, to proponuję jednak poprawną pisownię typu akumulatora, ponieważ temat czytają też inni, być może mniej zorientowani.  :hmm:

Napisz jakie oświetlenie masz w przyczepce (LED, halogenowe, standardowe żarówki), ile jest punktów świetlnych i jaką moc ma każdy z nich, oraz ile dni chcesz wytrzymać bez ładowania accu. Standardowa pompka wody i spłuczki, to wiadomo, więc nie musisz podawać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AGM po raz pierwszy napisałem z czeskim błędem , a że wyszło "śmiesznie" (moim zdaniem) to napisałem ze faktycznie mogą kosztować dużo.

w przyczepie na 12v mam halogenowe lampki no i pompke wody.

co do "okazjonalnego" spania na dziko mam na myśli tak max. 2 noce pod rząd, a potem spanie z możliwością podładowania aku.

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na takie potrzeby i to tylko przez dwa dni, to wystarczyłby nawet taki:

http://allegro.pl/akumulator-zelowy-agm-12v-17ah-jak-18ah-ecoenergy-i4325506632.html

 

Jeśli nie przewidujesz znacząco większych potrzeb w przyszłości, to może coś takiego ?

Cena jest bardzo przystępna, a na typowe potrzeby oświetlenia i pompki wody powinien być OK.

299 zł. za żelówkę 44 Ah, to moim zdaniem nie jest drogo.

http://allegro.pl/akumulator-zel-44ah-12v-do-wozka-jachtu-i4323554973.html

 

No, ale wszystko zależy od Twoich potrzeb, które przewidujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.