Skocz do zawartości

Regulator grupowy mocy a Carver Caskade 2e


JurekM

Rekomendowane odpowiedzi

Mam mały problem na kempingu gdzie prąd jaki mam do dyspozycji jest ograniczony bezpiecznikiem 3A. A bywam tam co roku cały miesiąc. Carver Cascade 2e bierze około 600W i 2,6A. Jak dojdzie lodówka to czesto bezpicznik robi pstryk. Wpadłem na pomysł aby zastosować na wejściu 230V pieca regulator grupowy mocy. Krótko mówiąc urządzonko wycina w grupie sinusoidy. Czyli powinna na grzałce regulować się moc. Niestety nie mam schematu tej częsci elektrycznej 230V. I pytanie do kolegów, czy to jest tylko prosty szeregowy obwód grzałka i termostat ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprostrzym rozwiazenem i najtanszym jest dane w szereg diody prostowniczej 10A zaporowo odetne jedna połówke  sinusoidy a moc pobierana spadne o 1/3 czyli do 400W sprawdzone i mierzone miernikiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też dobre i tanie rozwiązanie. Chociaż z tym 1/3 mocy mniej, to trochę nie wierzę, raczej 1/2. Ale nie chodzi tu o przekomarzanie, ani cenę. Regulator to koszt około 40zł a co sie nie robi dla hobby. Natomiast jest możliwość regulacji co 10%. A to przy warunkach granicznych jest na plus. Ale najważniejszy dla mnie bardzo pomocny wniosek od kolegi jest ten, że skoro na diodzie poszło i nic nie zaszwankowało, to znaczy że jest tam prosta grzałka i termostat. Wypróbuję to dam znać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że z tą diodą w przypadku zasilania lodówki nie da dobrego rezultatu, lodówka po prostu przestanie chłodzić lub jej skuteczność drastycznie spadnie. Spadek napięcia do 180 V - co jest częstym zjawiskiem na campingach (stare i przeciążone instalacje) powoduje już kłopoty z dobrym działaniem lodówek a co dopiero ograniczenie napięcia o 50 %. Czy w dłuższym czasie testowałeś to. Z prostego wzoru na moc  P=I*R widać, że moc spadnie z kwadratem prądu , czyli jeżeli Ci zmniejszy się prąd dwa razy to moc spadnie czterokrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Patent" z diodą ma szansę zadziałać w przypadku obciążenia rezystancyjnego (opór rzeczywisty) - żarówka, grzejnik, grzałka. W przypadku obciążenia mieszanego indukcyjno-rezystancyjnego lub czysto indukcyjnego (silniki indukcyjne synchroniczne, asynchroniczne) - np. kompresor lodówki, zamrażarki, klimy, silnik wentylatora stołowego - raczej się nie powiedzie. Jeśli ten Carver, to po prostu grzałka, to do regulacji można (IMHO) użyć zwykłego regulatora mocy  na triaku (coś w stylu regulatora oświetlenia), o odpowiedniej mocy. To działa na zasadzie regulacji "wycinania fazy sinusoidy" - jej dolnej i górnej połówki. Taki regulator może obsłużyć silnik komutatorowy prądu AC, ale NIE obsłuży klimy, lodówki, zamrażarki, wentylatora stołowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.