Skocz do zawartości

Bezpieczniki 12v w Hobby 495 Prestige 1989 r.


lonya

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam problem, w łazience mojej przyczepki Hobby Prestige 495 1989 r. "zniknęło" mi napięcie 12v inne urządzenia w przyczepie na 12v działają a w kibelku ani kran ani lampki nie.

Włączam przetwornice 12/230v, kran w zlewie kuchennym uruchamia pompkę,  oświetlenie 12v nad kuchnią działa, wentylator również a w łazience nie (na 230 oświetlenie działa). Rozkręciłem szafkę pod zlewem są dwie puszki bez bezpieczników i osobna mała kostka do wody i kranu (chyba jakaś samoróbka) do kostki z jednej strony dochodzi napięcie kablem trzy żyłowym (w tej chwili nie ma napięcia) a wychodzą dwa przewody do pompki w zbiorniku i kranu z włącznikiem. Przewód doprowadzający "znika" pod podłogą łazienki i dalej nie wiem gdzie idzie a nie chcę rozbebeszać łazienki. Domyślam się że idzie pod ścianami przy podłodze do lewego, przedniego kufra gdzie są kolejne dwie puszki bez bezpieczników. 

Moje pytanie czy w tej budce jest jakiś bezpiecznik tylko od łazienki na 12v, ogólny w okapie znalazłem, a może ktoś zna przyczynę tej awarii.

 

Sprawa pilna bo za 5 dni urlop !!! :miga:

 

Pozdrawiam i czekam na pomoc  :blagac:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Kran naprawiłem rozbierając go - uszkodzony włącznik znajdujący się w pokrętle a dokładnie malutka blaszka się wysunęła i umieściłem ją na miejscu. Niestety moja radość trwała krótko po tygodniu znów przestał działać i poprzednia forma naprawy nie dała efektu, blaszka znów się wysunęła tylko teraz nie dało nic umieszczenie jej w środku - może źle ją umieściłem, może ktoś zamieści foto jak powinien wyglądać układ blaszek w wyłączniku kranu pod pokrętłem?

Trzeba zdjąć plastikowe pokrętło podważając do góry i zrobić fotkę przy maksymalnym zbliżeniu może komuś się zachce trochę pobawić to zajmie 2 minuty !?!.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam może ktoś pomoże mam hobby 2002r wszystko działa po podłączeniu zasilania ale jak podłącze pod samochód  to nic nie działa a zależy mi na lodówce , chyba że ma to nie działać pod samochodem tylko pod 230v

 

nadmienie że mam wtyczkę 13 pin

Edytowane przez andrzej763 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lodówka powinna pracować na 12V z samochodu tylko na odpalonym silniku. Musisz sprawdzić instalację w aucie, zdarzają się dosyć często w niemieckich autach gniazda 13 PIN z niepełnym podłączeniem i wtedy brak dodatkowych plusów i masy do zasilania dodatkowych urządzeń w przyczepie. 

Schematy gniazda i wtyczki 13 PIN były na forum wielokrotnie zamieszczane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. już częściowo doczytałem z tym przeciwmgielnym , na razie nie mam możliwości podłączenia samochodu . Drugie pytanie to czy w 2002r poprawili coś z tym kablem o większej średnicy dla bezpiecznego działania lodówki z aku samochodu bo wszystkie posty są o przyczepach z lat 80 i 90

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nic nie było w instalacji ruszane to tak jak pisał Miodzio na odpalonym silniku powinna pracować pompka, oraz oświetlenie na toaletce, łazience i podświetlanie dookoła podkowy oraz kuchni. 

 

Jeśli nie to trzeba sprawdzić, ale do tego potrzebny jest miernik.

Pod łóżkiem powinieneś mieć puszkę z podłączeniem do wszystkich świateł zewnętrznych. W tej puszce znajduje się także (przynajmniej powinien) jeden przewód który idzie do energobloku w szafie. Jak rozkręcisz obudowę energobloku pierwsze dwa zaciski po lewej stronie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Szanowni. W mojej hobbitce, zgodnej z tematem tego wątku, nie działa ani oświetlenie 12v w toalecie anie pompka spłuczki. Gdzie szukać jakichś bezpieczników lub innej przyczyny. Dodam, że rok temu wszystko było ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bezpiecznik odnaleziony od spodu. Wygląda ok. W innym wątku odnalazlem informację o tym, że pompka jest pod miejscem na papier. Jednak w mojej w tym miejscu pompki nie ma. Czy wie ktoś jak się do niej dobrać, aby spróbować ruszyć wirnikiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedyś uruchomiłem zatrzymaną pompkę, którą najpierw odkamieniłem zanurzając na godzinkę w gorącej wodzie z kwaskiem cytrynowym a potem popsikałem wd40 pompka ruszyła ale po tygodniu znów stanęła i wymieniłem na nową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.