Skocz do zawartości

Przeglądy gazowe G607


Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio poruszyłem na forum temat przeglądów gazowych i poproszono mnie o zamieszczenie kilka słów w tym temacie.

Podkreślam że nie czuję się ekspertem, i piszę o własnych doświadczeniach, więc jeśli ktoś ma inne doświadczenia to proszę o informację.

Zdecydowałem się poruszyć ten temat ze względu na nieuczciwość niektórych firm z branży.

 

W zeszłym roku mieliśmy klienta, który przyjechał do nas na zupełnie inną naprawę. Zainteresowałem się jego naklejką z przeglądu gazowego która była zrobiona na wzór Niemiecki. Jednak w języku polskim z adresem www. jednej z firm polskich.

Pan stwierdził, że nie chce się denerwować ale mówiąc krótko dokonał przeglądu gazu by spokojnie jeździć po Europie. Firma robiąca przegląd dokładnie zapewniła go, że morze spokojnie jeździć wszędzie po  UE. Wydała mu pismo w formie certyfikatu w języku polskim i niemieckim. Na jednym z kempingów w Austrii poproszono go o certyfikat. Kiedy pokazał go i naklejkę na przyczepie, powiedziano mu że jest to jakaś podróba i z tym go nie wpuszczą na kemping, na jadł się wstydu i na tym się skończyło.

 

Tak wygląda certyfikat i naklejka oryginalna.

 

g607.jpg

 

Problem polega na tym, że ja jako firma robię przeglądy gazowe zgodnie z normą G607 czyli według wytycznych.

Jednak nie jestem uprawniony i przeszkolony do wydawania naklejek i certyfikatów.

Firmy po przeszkoleniu w Niemczech otrzymują oryginalne certyfikaty i naklejki z instytutu DVGW i tylko one są honorowane.

Problem w szkoleniu polega na tym, że trzeba przejść szkolenie i zdać egzamin w języku niemieckim - technicznym.

Rozmawialiśmy na ten temat z Instytutem Gazownictwa w Polsce stwierdzili że temat ciekawy. Zajmą się nim jak parę pojazdów wyleci w powietrze :) .

 

Więc przegląd G607 może zrobić każda firma, która zna wytyczne do normy,  ale nie oznacza to, że ma ona uprawnienia międzynarodowe.

Jeśli ktoś ma inne doświadczenia to chętnie się z nimi zapoznam.

Edytowane przez szantymen (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc przegląd G607 może zrobić każda firma, która zna wytyczne do normy,  ale nie oznacza to, że ma ona uprawnienia międzynarodowe.

 

Witam !

Oczywiście to prawda, a rozmowy na ten temat ciągną się już od wielu lat.

Tak naprawdę, to w Polsce robi taki przegląd tylko kilka firm, a można je policzyć chyba na palcach jednej ręki.

 

Przegląd zgodny z normą G607, a przegląd z książeczką (certyfikatem), fakturą i naklejką "DVFG / DFGW", to dwie różne sprawy.

 

Zebrałem kilka linków, aby były w jednym miejscu:

 

 

http://www.s-camp.pl/katalog.php  (Info w zakładce po lewej stronie strony, mniej więcej w połowie strony + widok certyfikatu i naklejki)

 

http://www.autocentrum.pl/caravaning/swiadectwa-kontroli-dvfg/

 

http://forum.karawaning.pl/topic/14391-certyfikat-gazowy-gdzie/?hl=g607&do=findComment&comment=333660

 

http://forum.karawaning.pl/topic/10218-przegl%C4%85d-gazowy/?hl=g607&do=findComment&comment=241557

 

http://www.polskicaravaning.pl/pl/artykul/1229/czytelnicy-pytaja-my-szukamy-odpowiedzi

 

http://karawanignowiec.eu/index.php?topic=1406.0

 

P.S.

Moim zdaniem nie ma się co dziwić, że wymagany jest język niemiecki, skoro normę i zasady tego przeglądu firmują Zrzeszenia Niemieckie. Gdyby ów przegląd był honorowany tylko u nich, to jeszcze można by było się buntować, ale skoro przegląd jest uznawany (czyt. wymagany) również w innych krajach, to już całkowicie sprawę zmienia, bo to oznacza, że inni taką sytuację zaakceptowali i w takim wypadku, nam również  pozostaje jedynie się dostosować (jeśli ktoś chce takie uprawnienia posiadać). Jedyną nadzieją na zmiany w kwestii języka, może być chęć do tego ze strony Niemieckiej, ale mimo wszystko nie liczyłbym na to w najbliższych latach.

Sprawa trochę podobna do certyfikatu prędkości na "setkę" - robiony już w Polsce, ale w niewielu miejscach.

IMHO

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam, podepnę się do tego wątku. Przymierzam sie do wyjazdu za granicę (Dania) z przyczepą po raz pierwszy, więc czy muszę posiadać w/w przegląd instalacji gazowej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyczytałem w internecie że to firma ALPO w Luboniu, teraz musze poszukać jakiś kemping koło Lubonia i załatwić temat. Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej strony jak ktos ma certyfikat zrobiony przez fir.e w PL I dodatkowo przetłumaczony to nie rozumiem czemu nie jest to honorowane. To tak jakby od naszych zachodnich sąsiadów wymagać polskich certyfikatow i nie honorowac ich naklejek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poproszę o wyjaśnienie szersze - Dania ma jakieś specjalne wymagania co do gazu? Bo jak do tej pory nie spotkałem się z tym, żeby ktoś czepiał się w ogóle o przegląd, a trochę pojeździłem za granicą. Fakt - jeszcze Danii nie zwiedzaliśmy, więc może to jakieś Duńskie wymagania? Co do promu, to w zeszłym roku płynąłem do WB i też nikt nie sprawdzał przeglądu gazowego. Wspomniałem tylko, że posiadam w przyczepie butlę gazową, bo kazali o tym wspomnieć, ale pani stwierdziła, że o takie butle im nie chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.