Skocz do zawartości

Jaki GPS zakupić.


Krolewicz3

Rekomendowane odpowiedzi

akubit - pokonałeś mnie - niech nikt nie kupuje systemów nawigacji GPS - byłem w błędzie - sprzedam mój - kto chętny??? Gdyby było dwóch chętnych to i akubit się skusi

 

Wiesz co zastanawia mnie logika Twojego rozumowania. W swoim pierwszym polemicznym wobec mnie poście usiłowałeś mnie (jednego z najaktywniejszych uczestników forum PDACLUBu - najlepszego forum poświęconemu nawigacji samochodowej :klotnia: ) przekonać do używania nawigacji :klotnia:

Teraz dalej kpisz z tego, że niby przekonałem Cię by nikt nie używał nawigacji :klotnia:

Zastanów się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 309
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Czytam ten temat, bo sam jestem zainteresowany GPS`em, ale nie ma tu żadnych konkretów. Napiszcie proszę na co zwrócić uwagę przy zakupie. Co jest potrzebne, a co zbędnym bajerem. Szczerze mówiąc nigdy czegoś takiego nie miałem w ręce więc się nie znam i nie wiem o co konkretnie pytać. Jak na razie przeważa trochę bezsensowna polemika w tej dyskusji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozważając zakup nawigacji trzeba sobie odpowiedzieć na kilka pytań:

1) czy chcesz mieć urządzenie dedykowane do nawigacji (PNA), które będzie proste w obsłudze, stabilne w działaniu, czyli będzie sprawiało stosunkowo mało problemów typu resety, blokowanie się, różne inne bugi typu zaniki dźwięku, skokowe przesuwanie map, które to problemy częściej pojawiają się na palmtopach (PDA) z zainstalowanym softem nawigacyjnym. Wynika to z tego, że zainstalowany jest również inny soft, który czasem gryzie się z softem nawigacyjnym, a czasem wynika to z błędnej obsługi palmtopa i oczywiście systemu operacyjnego Małomiękkiego. PDA dają przewagę w postaci komputera naprawdę osobistego, zawsze obecnego w kieszeni i gotowego w ciągu 2 sekund do działania, ja na przykład nie wyobrażam sobie funkcjonowania bez bazy kontaktów, PIMu, bazy danych związanych z pracą, dostępu do dokumentów PDF, połączenia z internetem itp. Nie korzystam z żadnych notatników, ale wiem, że takich ludzi, zdanych tylko na palmtopa jest niewiele i nie wszyscy tego potrzebują.

Z drugiej strony dedykowanej nawigacji i tak lepiej nie zostawiać w samochodzie, w szczególności przy szybie, bo można stracić i nawigację i szybę :hehe:

Przy nawigacji dedykowanej znowu jest większy problem ze zmianą softu na inny lub nowszy, w szczególności zastosowanie zupełnie innego softu może być niemożliwe.

 

2) w przypadku PDA czy chcesz urządzenie z wbudowanym GPSem, czy zewnętrznym. Większość ma już wbudowane odbiorniki (nowe zwykle SirfStar III) o czułości porównywalnej z zewnętrznymi, ale ja wolę mój zewnętrzny HOLUX na chipsecie MTK, bo jest znacznie czulszy i szybciej ustala pozycję. Rownież w razie wypuszczenia nowych, lepszych chipsetów do nawigacji wystarczy zmienić odbiornik, a nie całego palmtopa.

 

3) czy nawigacji potrzebujesz do jazdy po głównych drogach w Polsce, czy zwykle używać jej będziesz na codzień, jeżdżąc po zadupiach. Jeżeli zadupia to lepiej sprawdzi się Automapa lub przy jeździe wyłącznie po zadupiach iGO/MioMap/Autopilot. Te trzy ostatnie programy korzystają z mapy Emapy, która ma bardzo duże pokrycie i równie dużo błędów szczególnie w routingu, co powoduje utrudnienia (czasem przekleństwa) przy nawigacji szczególnie w miastach. Podobnie sporo błędów ma Destinator ale ZTCW to głównie dotyczy to Polski. Destinatora nie mam, więc to opinia zasłyszana.

Mapy TomToma natomiast i cały system nawigacyjny są bardzo stabilne, ale z pokryciem jeszcze trzeba poczekać, choć ostatnio następuje znaczny postęp. TT jest prosty w obsłudze ale siermiężny w widoku, ja wolę Automapę 4 jeśli chodzi o interfejs, choć dla niektórych prostota jest główną zaletą.

W przypadku TT minusem jest każdorazowe zakupowanie nowych map w przypadku aktualizacji, chociaż ostatnio urządzenia dedykowane TomToma mają tzw. gwarancję najnowszych map, co umożliwia bezpłatne ściągnięcie aktualizacji w ciągu 3 miesiący od kupna (lub więcej w przypadku droższych urządzeń). Automapa w zakresie rocznej subskrypcji (99zł) oferuje co najmniej trzykrotną darmową aktualizację map.

 

4) czy nawigacji będziesz używał tylko w Polsce, czy również w Europie, a może gdzie indziej. Nie wszystkie programy mają dobre mapy Polski i nie wszystkie mają dobre Europy, a tylko niektóre poza Europą. Tutaj bardzo istotna jest cena, oczywiście im większy zasięg tym cena może wzrosnąć kilkakrotnie. Na szczęście ceny lecą w dół i np. jak dostałem Automapę Polski XL to kosztowała u producenta 999 zł, a teraz sugerowana cena to 339 zł, przy ogromnym wzroście jakości programu i map.

 

Pytań jest zresztą dużo więcej, na część w miarę wiedzy mogę odpowiedzieć, a przede wszystkim odsyłam do forum PDAclubu gdzie można znaleźć wszelkie informacje dotyczące nawigacji samochodowej.

 

Jedno jest pewne, przy zakupie nie wolno kierować się niską ceną nawigacji, bo można kupić niepotrzebny gadżet, z drugiej strony dobra nawigacja wcale nie musi być droga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z racji śmiesznego jeżdżącego zawodu używam ,,tomtom,, N 14644 .Mam go już rok . Faktem jest ze nie raz wpadam w las jadąc nowymi drogami których nawet w atlasach nie ma . Bardzo jestem zadowolony . Prowadzi pod drzwi . Jedyny problem że moja ,,TANIA ,, mapa na SD nie obejmuje małych miasteczek . np. Kołobrzeg czy Kazimierz Dolny Dolny i doprowadza tylko do rogatek miasta . Ale to tylko moja wina bo jest to kwestia zakupienia lepszej , nowszej mapy.

/ lub uaktualnienia przez internet /

Rada dla nowych użytkowników ! Nie wpisujcie w MENU ,,najkrótsza trasa,, bo Was poprowadzi przez leśne bezdroża . Zawsze wpisujcie ,,najszybsza trasa ,, To tak po w skrócie .

Do tej pory jedziemy na systemach USA . W tym roku ma już powstać Europejski system nawigacji . Nie jestem w bieżącym temacie i nie wiem czy to sie będzie wiązało z wymiana map . ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tej pory jedziemy na systemach USA . W tym roku ma już powstać Europejski system nawigacji . Nie jestem w bieżącym temacie i nie wiem czy to sie będzie wiązało z wymiana map . ?

 

Map na pewno nie. Programów nawigacyjnych też nie, najwyżej dołożą łatki, jeżeli protokoly transmisji z odbiornikiem GPS się zmienią, ale nie podejrzewam. Na pewno natomiast trzeba będzie zmienić odbiornik.

ATSD nie wierzę, że GALILEO powstanie w tym roku lub najbliższych 2-3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:hehe::hehe:

Cieszy mnie ,że temat się rozwinął :)

ale :)

akubitwybacz,ale prze Twój całkiiem dobry text rrudno przebrnąć komuś ,kto szuka porady krótkiej-tu trzeba stanowczości i ja Cie tu zatąpię-oczywiścia jako amator pratyk(AM,iGo,TT,AP,Noni Gps,GPS Tuner,Ozi:

Yabulon-kup palmtopa za ok 900 zł z GPS-uzywam Asus 636 -jest OK,

wgrtaj mapy testowe w/w programów i sprawdź w praktyce co Ci odpowiada.

Jak wyżej było :GPS nie zastąpi szmaty-mapy,ale mimo wielu niedoskonalosci -nie wyobrazam sobie jazdy komfortowej w nieznanym terenie :hehe: .

Krótka uwaga do wymagających dojazdu do dziur:

nie chrzańcie jeśli nie macie ostatnich wersji:

TT najmniej ,ale AM,AP,IGO maja pokrycie naprawde niezłe jesli chodzi

o male miejscowosci,lacznie z ulicami.

Przeciez za 300-600 zł nikt nie sprzeda wam mózgu ,myslącego za WAS

pzdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yabulon-kup palmtopa za ok 900 zł z GPS-uzywam Asus 636 -jest OK,

wgrtaj mapy testowe w/w programów i sprawdź w praktyce co Ci odpowiada

No tak. Już kilka osób przekonywało mnie, że lepszy jest palmtop od typowej nawigacji, ale jak zacząłem czytać, to wybór tego jest ogromny. Na co zwracać uwagę ? Palmtopy mają różne prędkości procesorów i różne wielkości pamięci. Oczywiście im szybszy procesor i im więcej pamięci tym lepiej, ale za tym idzie również cena. Jakie wielkości są wystarczające do prawidłowego korzystania z nawigacji w palmtopach, bo nie chcę kupić dziadostwa w myśl zasady "co tanie to drogie", ani też nie przepłacić za coś czego w praktyce nie wykorzystam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na co zwracać uwagę ? Palmtopy mają różne prędkości procesorów i różne wielkości pamięci. Oczywiście im szybszy procesor i im więcej pamięci tym lepiej, ale za tym idzie również cena. Jakie wielkości są wystarczające do prawidłowego korzystania z nawigacji w palmtopach, bo nie chcę kupić dziadostwa w myśl zasady "co tanie to drogie", ani też nie przepłacić za coś czego w praktyce nie wykorzystam.

 

Praktycznie każdy współczesny palmtop nadaje się do nawigacji, oczywiście im szybszy (a jeszcze np z ekranem VGA czyli 640x480), tym komfort większy. Niemniej programy nawigacyjne są tak pisane, żeby możliwe było korzystanie z nich nawet na palmtopach z procesorem 200MHz. Bardziej istotny jest odbiornik GPS, jeżeli wbudowany to z chipsetem SirfStarIII (nie II), jeżeli zewnętrzny to chipset SirfStarIII lub lepiej MTK.

Pamięć - oczywiście im więcej tym lepiej, ale 128MB ROM i 64MB RAM dla systemów operacyjnych Windows Mobile 5 i 6, oraz 64MB ROM i 120MB RAM dla starszych systemów wystarczy.

Do współpracy z zewnętrznym GPSem najlepiej, zeby miał Bluetooth, chyba, że ktoś uwielbia kable :hehe:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przygladam sie temu watkowi z duzym zaciekawieniem bo sam nosze sie z zakupem nawigacji. Z tej dyskusji oraz z przeczytanych na innych forach krystalizuje mi sie juz to co chce kupic. Wybor pada na palmtop Mio 560,a jako soft AutoMapa 4.5.3. Ma byc to pomocne glownie na terenie Polski do prowadzenia mnie przez nasz kraj i nasze miasta.

Czy waszym zdaniem powyzszy zestaw spelni moje oczekiwania?

Oraz czy wybrac Mio 560 czy Asusa A696? :hehe:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy waszym zdaniem powyzszy zestaw spelni moje oczekiwania?

Oraz czy wybrac Mio 560 czy Asusa A696? :hehe:

 

Myślę, że spełni. Ja kupując teraz też pewnie bym się zastanawiał nad nimi, bo niestety palmtopy z VGA zniknęły z rynku. No i oczywiście popieram wybór AutoMapy.

Jaki wybrać - podobne parametry, Asus wg mnie to trochę wyższa półka i bardziej atrakcyjny wygląd, MIO za to ma 2x więcej pamięci i WindowsMobile 6. Poza tym coś mi się jarzy, że były jakieś problemy z dostępem ASUSA do karty SD po wybudzeniu, ale może jest już nowy ROM, który ten problem rozwiązuje. Musiałbyś poszukać na forum PDACLUBu.

Żaden nie ma hosta USB, ale nie każdemu jest on potrzebny.

Najlepiej obejrzyj sobie obydwa i wybierz ten, który Ci się bardziej podoba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra to ja zadam nowe pytanie. Na forach internetowych ostatnio można przeczytać dużo dobrych opinii na temat tanich nawigacji AKIRA 517. Sprzęt ten można dostać w supermarketach czasami nawet za 350 zł :hehe:. Blokada zdejmowana jest poprzez zmianę nazwy jednego folderu :hehe:. Co możecie powiedzieć o tym sprzęcie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko MapaMap współpracowała z tym urządzeniem :hehe:. Po odblokowaniu można wgrać AutoMapę oraz inne bajerki w stylu Microsoft Office. O zaletach odblokowania na tej aukcji można przeczytać: http://www.allegro.pl/item295336206_nawigacja_gps_akira_mm_517_odblokowana_gratis.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.