Skocz do zawartości

Wymiana skrzynki bezpieczników wlasciwie ich brak. Jaki automat zamontować


chopinek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam starą przyczepke. Prąd doprowadza się zwykłym kablem.w środku mam takie gniazdko z dwoma bezpiecznikami rurkami szklanymi. Chciałbym wymienić to na automat. Jaki powinienem kupić,jaki amperaz,na co zwrócić uwagę,czy przy okazji nie wymienić też gniazda podlaczeniowego na standard ECC. prosze o podpowiedzi,linki,schematy i co tam jeszcze się przyda. Z gory dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również jeżdżę starutką przyczepą z podobnym przyłączem 230v - owszem można to przerabiać bezpiecznik automatyczny tyle samo A  jak masz rurkowy o ile siedzi orgfinał.

Jeśli nie ma oryginału trzeba sprawdzić jakie są przekroje przewodów i moc odbiorników w przyczepie i dobrać odpowiedni bezpiecznik.

 

Zwykle na kempingach rozdzielnice mają zabezpieczenia 10 lub 16 A - ja w moim gnieździe przyłączeniowym na budzie mam bezp. topikowy rurkowy 8A i zawsze mi to wystarczało,  jestem spokojny że najpierw wywali u mnie a nie gdzieś dalej. Dodatkowo jest on trochę niekorzystnie usytuowany ale za kilka lat włóczęgi wymieniałem go tylko 1 raz.

Jeśli pozostaniesz przy rurkowym - należy sobie kupić i wozić zapasowy bywa czasem że trudno je dostać w większym amperażu - po co zresztą tracić na to czas.

Moim zdaniem nie ma sensu wymiana na bezpiecznik automatyczny  jeśli nie planujesz rozbudowy instalacji i gniazdo z bezpiecznikami nie jest mocno zużyte.

 

Czy standard Schuco czy ECC - jeśli chodzi o przedłużacz i przyczepę to zależy gdzie jeździsz - w polskich warunkach na rozdzielnicach króluje jeszcze Schuco dzielone z polskim standardem, przedłużacze z wtykami ECC są zwykle droższe od normalnych.

Ja zostawiłem gniazdo przyłączeniowe na budzie starego typu z bezp. rurkowymi, wożę przedłużacz polskiego standardu który jak trzeba to też używam do innych celów w domu. Mam krótką samemu zrobioną przyłączkę do przyczepy z jednej strony wtyka a z drugiej wtyk ten do przyczepy. Dodatkowo wożę przejściówkę z wtykiem ECC i zwykłym gniazdem pasującym do moich przedłużaczy - w ten sposób mogę przyłączyć się wszędzie niezależnie od standardu a na wyspy się nie wybieram to standard GB mi nie grozi :)

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i masz rację. Chodziło mi o to że cokolwiek podpialem to mi wywołało bezpieczniki. Musialem je zwatowac czy coś takiego (usprawnić). Nie podłączam nie wiadomo jakich urządzeń ale odkurzacz 1200wat czy czajnik 2000 to dużo? Kable mam w porządku instalacja wygląda na niedawno zmieniana,zadbana. Problem rzeczywiście może być tylko w bezpiecznikach. Tak jak pisałeś ciężko dostać takie o 8 amperach. Ja mam 2 i dlatego mi chyba wywala. Nie widzę innej przyczyny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Z tymi bezpiecznikami to jest też tak, że jak wybierasz się gdzieś na kemping to tammogą być ograniczenia prądowe. Czajnik 2 kW to niemało jak na warunki przyczepowe. Może warto mieć zapas bezpieczników 4, 6, 8 A w zależności co nas zastanie na wyjeździe i tak jak pisał Smok wpiąć zawsze mniejszy, żeby później nie latać po recepcjach. Jak przegląda się strony kempingów, np we Włoszech, Francji można spotkać przyłącza na raptem 2 A lub 4 A i wcale nie jest to rzadkość.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego - prosto licząc 2000 W /230 V to wychodzi już 8,7 A. Miałeś bezpieczniki 8A. Do tego dojdzie lodówka, oświetlenie, a nie daj Boże włączysz równocześnie ten odkurzacz i... 1200W /230 V to 5,2. Już masz 14 A. Jeszcze lodówki i światła nie doliczyłem. Z tym czajnikiem to bardzo ostrożnie. Weź pod uwagę, że w zabezpieczeniach bierze się pod uwagę coś takiego, jak współczynnik jednoczesności. Więc zabezpieczenie przewiduje m.in to, że równocześnie nie powinien polecieć i czajnik i odkurzacz. Jeśli jeszcze instalacja w przyczepie jest starsza, styki pośniedziałe, to na samych połączeniach masz dodatkowe straty. Proponuję jednak, skoro nie masz doświadczenia w elektryce - zlecić to komuś. Może nawet zrobić to z kimś z forum, ale z pewnym doświadczeniem. Prąd, to wygodna sprawa, ale źle zrobiona instalacja może być niebezpieczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musiałem mieć jakieś mniejsze bezpieczniki. Jak podłączyłem tylko odkurzacz to już mi padły. Instalacje mam w pozadku,wiem też i tego pilnuje żeby nigdy nie były podłączone 2 urządzenia pobierajace więcej prądu. Jedynie co chyba zrobię tu kupię bezpieczniki 8 amper i wymienię czajnik na mniej prądozerny.na jakieś 1300w. Chyba będzie ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie największym żarłokiem prądu jest właśnie czajnik, ja mam 750W pojemność ok. 1L i spoko mi wystarcza - na kampie jest większy luz to mogę te 2 minuty na kawę poczekać :)

Lodówka to 120-150W o ile się nie mylę - policz posumuj - będzie odp. tak na szybko 8Ax230V=1840W - realnie przyjmij że na rurce 8A możesz 1400-1500W jednocześnie używać. Obciąż w pełni i zobacz czy nie grzeją się przewody.  Następny istotny temat w starych budkach to wszystkie puszki/kostki/złącza itp - złącza lubią buć zaśniedziałe - to też powoduje grzanie.

Ten temat również dotyczy inst. 12V - a nawet powiedziałbym bardziej jej niż 230V 

Większego bezp. bym nie dawał - trzeba też zobaczyć jakie są przekroje przewodów - mały przekrój i duża moc = spadek napięcia i wzrost temp.przewodu.

Dochodzi jeszcze temat tzw. zwłoczności bezpiecznika - Jeśli będziesz kupował to w środek mierzyć - ani nie szybki ani nie bardzo zwłoczny - dla esów jest to B - dla rurek nie pamiętam, jak w sklepie powiesz do czego to Ci doradzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.