Jump to content

Domek Holenderski

Marsal
 Share

Recommended Posts

Witam!

Od pewnego czasu nurtuje mnie sprawa czym tak naprawdę jest domek holenderski?

Czy jest to poprostu coś w rodzaju kontenera mieszkalnego, czy może konstruktorzy zaprojektowali to jako przyczepę. Nigdy nie widziałem czegos takiego na drodze. Interesuje się tym tematem, ponieważ domki takie mają ciekawe wyposażenie i nadają się wspaniale na działkę letniskową.

No to conieco mogę Ci powiedzieć bo troszke je oglądałem bo też mnie ciekawiły.

Jest to całkowicie kontener mieszkalny. Jednak ma koła (nieamortyzowane) i dyszel z zaczepem, ale tylko po to by mozna było swobodnie go ustawić na placu/działce. Nie nadaje się całkowicie do holowania przez samochód (prócz ustawienia). Przewożone są tylko i wyłącznie na lawetach. A wyposażenie faktycznie potrafi być niezłe... klimy, kominki, normalne toalety, itp to normalka. niekiedy wnętrza też zdumiewają funkcjonalnością. Nie mają dużej powierzchni, jednak sporo potrafią zaoferować. :serducha:

szary 11, juz napisal technicznie co i jak.. ja moge foty

Foto-2.jpg

tak wygladaly srodeki

Piantina-1.jpg

Piantina-2.jpg

i takie tez widzialam

Foto-4.jpg

Piantina.jpg

we Wloszech prawie na kazdym campingu mozna sobie takie wynajac.

A ja dodam, że taki temat juz był o tu

a to jako ciekawostka

Domki Holenderskie nie są pojazdami - posiadają wprawdzie koła, co pozwala na ustawienie ich bez zgody nadzoru budowlanego, jednak koła te służą głównie przetaczaniu domku w ramach np. działki.Można je również zarejestrować jako przyczepę specjalną wolnobieżną do 40 km/h.

Mieszkałem w czymś takim na kempingu na Morzem Śródziemnym. Wspaniała sprawa. Mieszka się jak w ogromnej przyczepce lub nawet jak w małym mieszkaniu. Myślę, że te małe kółka także służą "obejściu" przepisów budowlanych.

Dowiedziałem się, że dyszel oraz kółeczka służą do przetaczania przyczepy w obrębie pola kampingowego. Holendrzy mają własne domki na polu kampingowym, na sezon letni ustawiają je na wyznaczonych parcelach. Na zimę sprowadzają w miejsce magazynowania najczęściej obok stróżówki tego pola. Jako holownik sprawdza się najlepiej ciągnik rolniczy

Jako holownik sprawdza się najlepiej ciągnik rolniczy

Albo terenówka - tak ustawiają owe budki w białostockim komisie :klotnia:

• 2 months later...

zima - odpada bo za słaba izolacja ścian i okien.

przy ogrzewaniu gazem - okna mokre.

latem strasznie się nagrzewa!

mam takiego staruszka - kupiłem po spaleniu się altany bo myslałem że kupuje gotowca.

Musiałem zadaszyć całego bo nie dało się wytrzymać od gorązki i dodatkowo troche śmierdział bo gdzieś przeciakał.