Skocz do zawartości

stelaż do przedsionka karbonowy / igielitowy


Misio

Rekomendowane odpowiedzi

Mam dość ciężki przedsionek.

Chciałem wymienić moje rurki stalowe na "lekkie" (karbon albo igielit), z tego co widziałem takie stelaże są 3słupkowe, mój przedsionek jest oparty o stelaż 5 słupkowy. Stelaż karbonowy ma większa sztywność i wytrzymałość ale czy aż tak. Podejrzewam że sam dach będzie się źle układał ale pomyślałem że mógłbym takimi igielitowymi miękkimi masztami (jak w namiotach iglo) uformować tak by woda prawidłowo spływała.

Co myślicie o tym, a może ktoś już przerabiał ten temat.

Ewentualnie czy ktoś wie gdzie mógłbym taki kupić w sensownych cenach - chętnie by była to używka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy masz dach gumowany ale nawet jak tak nie jest to przy dużym przedsionku powinno się stosować podpory dodatkowe. Wszelkie wzmocnienia na dużych odległosciach pomiędzy słupkami wiele nie pomogą. Dalej będzie to wyginało się w łuk. Do czasu , kiedy uda Ci się znaleźć lekkie rurki stosuj dotychczasowe podpory. To już tylko sporo lżejszy fragment obecnego stelaża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja widziałem w dużych przyczepach takie stelaże do przedsionków, nawet Maniek miał taką w 530 (moja 535) i jeszcze nie widziałem by był karbon 5 słupkowy. Ale dawniej mniej się tym interesowałem :)

Dlatego też pytam bo może ktoś ma lub się spotkał :D

Edytowane przez Misio (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Misio , spróbuje Ci pomóc  na przykładzie mojego przedsionka który ma stelaż z CarbonX. 

Mój przedsion to Isabella -Forum o głębokości 3,5 m -rozmiar 925. Stelaż Carbonowy przy tej wielkości jest lżejszy od stalowego o około 12kg ( trzy rurki na suficie) 

Twoja Hobby 535 więc rozmiar tak myślę będzie około +- 980. Na przykładzie przedsionków Isabelli ,Twój rozmiar ma przewidziane po pięć rur na suficie  dla przedsionków o głębokości 2,50 m  

post-208-0-25818700-1400269922_thumb.jpg

i tak samo dla głebokości 3,50 m

post-208-0-67798500-1400270138_thumb.png

 

I z tego co widzimy to myślę  do Twojego przedsionka będziesz potrzebował pięć rur na suficie.Minus -będzie drożej , plus - będziesz  miał lżej :) . 

Ceny nowych rurek Carbonowych  mogą być zaporowe bo za swoje zapłaciłem dość sporo ale warto było. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kajman ale Ty masz jeszcze lżejszy namiot... mój to stara gwardia...(dodam że zaczynam też myśleć nad zakupem nowego i już :D )

Ale też jak pisałem, widziałem kilka stelaży carbonowych ale żadnego jeszcze 5słupkowego... nawet w dużych przyczepach.

 

Maras - jesteś pewny że te rysunki są dla rurek carbonowych czy dla rurek stalowych - jednak właśnie carbon ma większą nośność i sztywność...

 

Czekam na inne głosy i sugestie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maras - jesteś pewny że te rysunki są dla rurek carbonowych czy dla rurek stalowych - jednak właśnie carbon ma większą nośność i sztywność...

 

 

Misio , kupując swój przedsionek zagłębiłem się w temacie rurek carbonowych. W standarcie były stalowe a za dopłatą carbonowe . Ilość rur była  taka sama, tak jak pokazują schematy wyżej, bez względu z jakiego materiału zostały wykonane. Nie wiem jak jest u innych producentów ale myślę ,że głównym celem konstruktorów rurek carbonowych była ich mała waga , oraz walory użytkowe .Brak jakiejkolwiek rdzy lub  innych zaśniedziałych "nalotów" które nie brudzą przedsionka od wewnątrz. Wytrzymałość jak najbardziej tak ,ale odnośnie sufitu to nie widzę sensu  aby w tym miejscu szukać oszczędności .

Przy dużej powierzchni dachu a małej ilości rurek mamy duże prawdopodobieństwo powstania zwisających "worów" z deszczówką -IMO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O zwisy, worki nie boje się...

Gdybym je zauważył to bym sobie zastosował dodatkowe pałąki z "pręcików" węglowych jak w namiotach iglo (mam sporo takich "stelaży"), ale właśnie czy sztywność i nośność stelażu karbonowego wystarczy...

Jak sam widzisz - np Kajman ma też dużą przyczepkę i namiot na 3 słupkach...

A ja z natury jestem taki że jak nie ma jednoznacznych odpowiedzi to szukam wielu zdań na dany temat a później sam wybiorę te które wydaja mi się najsensowniejsze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.