Skocz do zawartości

Zaczep Westfalia SSK 2 - prawda odkryta.


pat68

Rekomendowane odpowiedzi

Dla omawianego zaczepu istnieje kilka różnych rozwiązań zabezpieczeń, a być może i różnią się one też wykonaniem dla określonego typu tego zaczepu. Pewności nie mam, ale w handlu występują różne oznaczenia np. BDS-1, BDS-2, BDS-3, BDS-4, BDS-5, czyli może być coś na rzeczy :hmm:

 

post-8228-0-35560400-1399831327_thumb.jpg

http://www.knott.sk/gulove.spojky.a.tazne.oka/zabezpecovacie.mechanizmy

Oryginalne zabezpieczenia, produkowane przez f-mę "Knott":

http://www.knott.pl/sklep-internetowy/shop.browse.html

 

Knott cennik akcesoria.pdf

Zabezpieczenie było już dość dawno pokazane na forum:
http://forum.karawaning.pl/topic/2636-ju%C5%BC-tylko-truma/

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 54
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

 

Zabezpieczenie było już dość dawno pokazane na forum:

http://forum.karawaning.pl/topic/2636-ju%C5%BC-tylko-truma/

 

Owszem, sam je tam pokazałem, ale skoro robimy kompendium wiedzy na temat tego zaczepu w jednym miejscu, to myślę, że powinno się tu znaleźć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem, sam je tam pokazałem, ale skoro robimy kompendium wiedzy na temat tego zaczepu w jednym miejscu, to myślę, że powinno się tu znaleźć.

 

Spokojnie ;)

...  właśnie to było moim celem. To nie była tylko sucha informacja, że było, ale z w/w powodu zamieściłem odnośnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam, dzięki za bardzo praktyczne wpisy. Od miesiąca mam przyczepę z zaczepem Westfalia SSK. Poprzedni właściciel jeździł przez kilka lat  zaczepem bardzo pięknie nasmarowanym towotem. Jasne jest dla mnie, że w tej sytuacji stabilizator nie działa, ale pytanie brzmi - czy jazda z tak "zmodyfikowanym" urządzeniem powoduje tylko, że przyczepa zachowuje się jak na zwykłym zaczepie bez stabilizacji, czy też może to grozić innymi konsekwencjami?  Podczas ok. 50 km przejażdżki z nieobciążoną przyczepą nie odczuwałem żadnych problemów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyczepa pojedzie nawet bez "zamkniętego'" układu stabilizacji w naszej Westfalii. Będzie się zachowywała jak byś jechał ze zwykłym zaczepem co przy znacznym ciężarze naszych budek da średni komfort.

Polecam zakup płynu do czyszczenia okładzin hamulcowych i dokładne wyczyszczenie wszystkich współpracujących części. Kuli haka i wnętrza kapturka ochronnego również. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,
Oczywiście, jak już Kolega Pat68 napisał, opisana sytuacja nie powinna skutkować raczej niczym groźnym, co nie zmienia faktu, że zaczep powinieneś rozebrać, bardzo dokładnie oczyścić i ponownie złożyć (poprawnie i w zgodzie z warunkami technicznymi).
Zgodnie z zaleceniami i z tym, co już było omawiane na forum - wszystkie okładziny cierne, należy w takim przypadku wymienić na fabrycznie nowe. Czyszczenie okładzin zanieczyszczonych wcześniej smarem, nie przywraca im pierwotnych właściwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, to prawda.

Piszę niestety, bo Westfalia to mimo wszystko mało popularny zaczep i części do niego są droższe niż np. do AL-KO. Okładziny cierne to wydatek rzędu 250 pln. (zależnie od typu zaczepu). 

Z wymianą nie ma problemu spokojnie sobie poradzisz....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanów się czy nie warto wymienić go na ALKO 1300. Okładziny do starego to 250 zł + 200 za amortyzator, (często w tych starych zaczepach nie działa jak należy)  a za 650 kupisz Alko nowszej generacji a okładziny kupisz za 60 zł. A z wymianą sobie spokojnie poradzisz, w zestawie Alko masz wszystkie potrzebne elementy. Musisz tylko przy wybijaniu drugiej śruby użyć dołączonego kołka aby zaczep amortyzatora pozostał na miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej wszystko o zaczepach AL-KO .

 

 

http://www.al-ko.pl/download/14_zaczepy_kulowe_i_akcesoria.pdf

 

Ponieważ na drugiej (licząc od przodu) śrubie mocującej zaczep do suwadła jest wewnątrz niego mocowany zaczep amortyzatora, śrubę mocującą należy lekko wybić a potem wybić ją z suwadła za pomocą dołączonych do zestawu kołków, kołek należy wbić tak aby schował się obustronnie w suwadle.Wybrać należ taki kołek który całkowicie schowa się w suwadle.  Następnie założyć nowy zaczep i śrubą mocującą wybić kołek z suwadła. zakręcić nakrętki i gotowe. Życzę fajnej roboty. Mnie to zajęło ok 20 min.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dziś wracając,zauważyłem że na oznaczeniach -,+,x,które są na zaczepie ssk2,foto z 1 strony,ten znacznik wszedł mi na "-" jakieś 3 mm,to oznacza że sezon pociągnie czy juz wymiana na nowy,zapinałem i odpinałem ,i tak zostawał w tej samej pozycji,co zrobić z tym fantem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś wracając,zauważyłem że na oznaczeniach -,+,x,które są na zaczepie ssk2,foto z 1 strony,ten znacznik wszedł mi na "-" jakieś 3 mm,to oznacza że sezon pociągnie czy juz wymiana na nowy,zapinałem i odpinałem ,i tak zostawał w tej samej pozycji,co zrobić z tym fantem

Jeśli zaczep dobrze zapięty na kuli to możliwe że jest już wyrobiony, ponadto może być już wyrobiona kula lub wszystko razem.

Jeśli padnie na zaczep to mogę coś zaproponować :)

Edytowane przez terrino (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kula jest nowa,wymieniałem cały hak,mam jeszcze jeden w zapasie,obydwa trafiły mi sie nieużywane,więc jezeli juz to zaczep,w tyg i tak musze wymontować całość bo suwadło pracuje w zakresie 4 cm,nie opisywałbym przypadłości gdyby nie to że w zeszłym roku było wszystko ok,to jest dziwne dla mnie.

Ps.Co proponujesz i jaka cena w razie czego :hmm:

Edytowane przez dawidknaus (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.