Skocz do zawartości

Aku w cepce + może coś więcej


poss123

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Czytam ten dział, czytam, czytam i czym więcej czytam tym już mniej wiem :(
Od kilku dni jestem posiadaczem budki, dość starej ale wydaje się że w dość niezłym stanie. Chciałbym troszkę w niej rozbudować instalację 12V, a ponieważ sam się na tym słabo znam to zadaję pytanie ja to zrobić. Interesują mnie proste i tanie rozwiązania, nie koniecznie automatyczne, staram się ćwiczyć pamięć :mlot:
Trochę danych - przyczepka ma być używana do turystyki objazdowej.
Stan obecny: Auto 7 pin, przyczepa 7 pin, po przewodzie "przeciwmgielnym" działają "wszystkie dwie" lampki 12v i pompka wody, nie działa lodówka. Poza tym wewnętrzna instalacja 12V nie posiada nic więcej.
Stan oczekiwany:
1. akumulator "cepkowy" do: oświetlenia wewnętrznego + pompka wody - przez minimum 2 dni na dziko. Akumulator ładowany prostownikiem gdy mam 220V.
Oczekiwania extra (w zależności od ceny przeróbki)
2. zasilanie lodówki 12v w czasie jazdy

Oczekiwania extra do kwadratu:

3. ładowanie akumulatora w czasie jazdy

 

Wiem że najlepiej przerobić wsio na 13 pin, ale czy to jest jedyne rozwiązanie odpowiednio dla punktu 1,2,3?

Coś podpowiecie?

Ewentualnie polecicie fachowca elektryka w okolicy Gdańska?

 

pozdrawiam

poss

Edytowane przez poss123 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak juz zrobisz instalacje na akus to ladowanie i lodowe puść po swiatlach naj prosciej jest tak,co do akusia to masa na rame faze czyli plusy juz masz tylko z sterowania znajdz glowne zasilanie fo ty by duzo pomoglu co masz a cze go nie,akus zalezy jaki pez problemu ci starczy jesli na ledach oswietlenie to ok3- 5dni no i powyzej 74Ah to i moze z 10dni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyczepka, którą kupiłem miała solar, PWM i aku żelowe 51 Ah. 230V było wycięte.

Zrobiłem coś takiego o czym piszesz:

 

Zasilanie lodówki 12V DC tylko z samochodu (trzeba odpiąć pozostałe kable)

 

Solar ładuje akumulator (http://forum.karawaning.pl/topic/16435-poradniczek-o-solarach/)

 

230V AC z zewnątrz (jeśli jest) wchodzi na przekaźnik, skąd napięcie idzie na gniazdka 230V i zasilacz http://www.ledon.pl/pl/zasilaczeimpulsowe/2383-zasilacz-impulsowy-rs-150-12-12a-meanwell.html - mamy więc też 12V DC na gniazdkach, pompki i oświetlenie. 

Może to przerost formy nad treścią ale dołożyłem ładowarkę Sena http://www.hurt.com.pl/ladowarka-prostownik-mikroprocesorowy-6-12v-sena,p11771.html, która jak jest 230V też doładowuje akumulator (równolegle z solarem). Podobne ładowarki czasem bywają w Lidlu, ale ta automatycznie się załącza jak dostaje 230V, natomiast Lidlowską trzeba uruchomić ręcznie

Ponieważ przekaźnik (opisany wyżej) przy zewnętrznym 230V AC odcina instalację od akumulatora jest on ładowany ale nie wykorzystywany.

 

Jeśli nie ma 230V to przekaźnik odcina ładowarki i zasilacze 230V AC, napięcie 12V idzie z akumulatora ładowanego solarem, natomiast 230V mamy z przetwornicy http://www.axhess.pl/product.php?id_product=18

 

Wszystkie kabelki spotykają się w skrzynce bezpiecznikowej, którą trzeba rozszyć zgodnie z potrzebami i sztuką :)

To tyle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam:

auto 7 pin (z modulem 7 pinowym)

przyczepa 13 pin

 

zrobilem tak:

1. wpięcie aku do instalacji 12v poprzez przełącznik/przekaznik (jesli jest 220 to recznie/przekanikiem odlaczam aku,

w trasie przy braku 220 do oswietlenia bede uzywal aku)

 

2 .auto na 7pin (do oswietlenia zewnętrznego) + 7pin (do lodowki + kamera cofania + moze cos jeszcze)

lodowka wpięta do drugiego gniazda 7 pin (12v tylko przy uruchomionym silniku, przewody bezposrednio z aku samochodu z przekaznikiem ze stacyjki)

podczas postoju w trasie bede uzywal lodowki na gaz

nie planuje jezdzic na dziko.

 

3 ja nie zamierzam ladowac aku przyczepy podczas jazdy (podczas postoju aku zelowy 7ah mi wystarczy na oswietlenie spokojnie na 1-2 dni)

 

mozna przerobic wszystko na 13 pin, wtedy masz 1 wtyczke,

ale akurat ja ciągnę czasem inne przyczepki towarowe i wole miec 7 pin + dodatki na drugiej wtyczce

 

 

Niezaleznie od tego jak przerobisz, to pamietaj aby opisac (i porobic zdjęcia) stanu przed przeróbką, aby kiedys się nie zastanawiać jak przywrócić stan oryginalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.