Skocz do zawartości

potrzebna instrukcja


Kielek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Potrzebuję instrukcji w języku polskim do urządzenia PWM solar charge controler. Urządzenie jest zamontowane w przyczepie którą kupiłem nie ma solara ale jest do niego podłączony transformator akumulator i cała instalacja 12V. Jak kupiłem przyczepę to lodówka która wydaje mi się że też tam jest podpięta działała na 12V ale dzieciak coś mi tam poprzyciskał i lodówka nie działa. Czy jest możliwe że tam coś przeprogramował i wyłączył lodówkę, pozostałe rzeczy jak ledy i gniazda 12V działają ?

 

 

post-14772-0-09950400-1399480589_thumb.jpg

Edytowane przez Kielek (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a może lodówka działa na 12V tylko po podpięciu do holownika ?

 

Właśnie problem w tym że kiedyś działała z akumulatorem pokładowym i z podpiętym holownikiem również. A może to zbieg okoliczności i ten przełącznik w lodówce padł ? Chcę sam spróbować coś pokombinować zanim wywalę dużo kasy u elektryka

Dziękuję. Na wyświetlaczu w tym kontrolerze pojawiają się litery C, L, oraz cyfry - czy nie wiesz do czego one służą ?

Edytowane przez Kielek (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że lodówka rozładowała Ci akumulator i kontroler ją odłączył aby dokumentnie nie załatwić akumulatora. Totalnym nieporozumieniem jest zasilać lodówkę z akumulatora, ten sposób zasilania jest przewidziany na czas jazdy gdy lodówka jest podpięta do instalacji samochodu - zasila ją alternator. Taki sposób zasilania lodówki wymaga odpowiedniej instalacji w samochodzie i przyczepie (sporo o tym na Forum było - poszukaj) i gniazdo-wtyczka 13 pin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że lodówka rozładowała Ci akumulator i kontroler ją odłączył aby dokumentnie nie załatwić akumulatora. Totalnym nieporozumieniem jest zasilać lodówkę z akumulatora, ten sposób zasilania jest przewidziany na czas jazdy gdy lodówka jest podpięta do instalacji samochodu - zasila ją alternator. Taki sposób zasilania lodówki wymaga odpowiedniej instalacji w samochodzie i przyczepie (sporo o tym na Forum było - poszukaj) i gniazdo-wtyczka 13 pin.

Ed ale teraz ona nie działa nawet podpięta do holownika a mam wtyczkę 13 pin. Czy wiesz może jak załączyć z powrotem tą lodówkę na tym kontrolerze by działała ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję. Na wyświetlaczu w tym kontrolerze pojawiają się litery C, L, oraz cyfry - czy nie wiesz do czego one służą ?

"L" - przeciążenie lub zwarcie. Masz PWM 10 amperowy, lodówka potrafi wziąć więcej, dlatego daje się zabezpieczenie 15A.

Jeśli potrafisz to miernik do łapki, mostek na PWM i mierzyć. Jeśli prąd jest dla Ciebie rzeczą obcą to daj zarobić innym.

Na stronie http://www.ledon.pl/pl/193-falowniki-i-kontrolery- masz różnych wynalazków trochę, a przy każdym instrukcję po polsku.

Edytowane przez piotrowin (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kontroler solarów nie ma nic wspólnego z zasilaniem 12 V lodówki. Sprawdź  grzałkę 12 woltową  omomierzem (winna mieć ok,1,5 ohma przy 96 W)  . Na lodówce jest wyłącznik tego zasilania, może wyłączony lub uszkodzony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kontroler solarów nie ma nic wspólnego z zasilaniem 12 V lodówki.

Nie byłbym taki pewien. Kielek pisał, że "lodówka która wydaje mi się że też tam jest podpięta". Nie wiadomo jaką koncepcję miał poprzedni właściciel, może zasilał lodówkę z aku a PWM robił za bezpiecznik? Nie wiadomo jak duży ten akumulator - żelowy 100Ah pięć godzin spokojnie pociągnie.

Ciepła lodówka, za duży pobór prądu i wywala błąd "L" (przeciążenie).

Dlatego dałbym mostek na PWM aby go ominąć i wtedy sprawdził czy lodówka ruszy. Nie wiadomo też co to za transformator (może z przekaźnikiem przełączającym aku pokładowy - aku samochodu?). Za dużo niewidomych. 

Tak jak Kielek mam Hobby 400 (tylko że 400T Classic) i długo dochodziłem do tego, co poprzedni właściciel miał na myśli dokładając kolejne kable :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wyświetlaczu w tym kontrolerze pojawiają się litery C, L, oraz cyfry - czy nie wiesz do czego one służą ?

 

Tak z ciekawości: o jakim wyświetlaczu piszesz ?

Kontroler, o który pytałeś pierwotnie nie ma wyświetlacza.

:hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości: o jakim wyświetlaczu piszesz ?

Kontroler, o który pytałeś pierwotnie nie ma wyświetlacza.

:hmm:

Nie umie tego pokazać na rysunku ale jest to te małe przeźroczyste okienko nad przyciskiem załączania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo masz jednak inny model, albo wzrok mi się psuje. Tam, gdzie piszesz jest tylko dioda LED (czerwono zielona), nic więcej :niewiem:

 

attachicon.gifEPHC10_EC.JPG

Kolega piotrowin przesłał mi instrukcję mojego modelu tam gdzie ta dioda jest mały wyświetlacz

Instr_EPRCx-EC_5A_10A.pdf

Edytowane przez Kielek (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że tak jak koledzy wyżej pisali za dużo jest niewiadomych do kontrolera jest podpięte tyle kabli jak na centrali telefonicznej. Nawet w miejsce solara też jest jakiś kabel więc chyba odpuszczę i odwiedzę jakiegoś dobrego elektryka. bardzo dziękuję wszystkim za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Przyszła mi jeszcze na myśl jedna sprawa. Zasilacz który jest wbudowany miał założone bezpieczniki 15A ale oryginalnie powinny być 10A i na takie zmieniłem. Czy mogło to spowodować wyłączenie tej lodówki. Jakie bezpieczniki tam założyć 10A czy 15A

 

P.S. Gdzie szukać tego wyłącznika na lodówce o którym pisał Ed w post 8

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Kielek (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.