Skocz do zawartości

Ogrzewanie Truma na minimum a grzeje na ful ...


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 109
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Dziękuję wszystkim za podpowiedzi. Obeszło się bez serwisu i innych kosztów. Zdementowałem mechanizm otwierający zawór i przeskoczyła tam ta prowadnica która zamyka i otwiera zawór ( dolot gazu ) wszystko działa jak powinno .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Sprawdź, czy masz w swoim piecyku element podobny do tego post-81562-imported-50517af5-7403-413a-8(taki jest w Trumie 3002) - to termostat lub coś spełniające jego funkcję.

 

Jeśli brak tego elementu to piecyk grzeje pełną mocą, nie ma urządzenia zamykającego zawór wraz ze wzrostem temperatury.

 

Mam pytanie czy ten 'drucik' jest na stałe połączony do 'korka' czy można to odłączać? Pytam bo rowniez mi nie działa termostat i grzeje na full i zauwazyłem że ktos wyrzucił tę część obok pieca. Czy to można podłączyć czy po prostu jest to urwane i trzeba kupić nowe? Jak to się konkretnie nazywa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fachowo to chyba jest termopara i działa jak termostat. Jest to nierozbieralna całość a jak to rozłączysz to zepsujesz. Pod wpływem temperatury zwiększa się w tym urządzonku ciśnienie co powoduje rozprężanie membrany, która z kolei zmniejsza przepływ gazu aż do jego całkowitego zamknięcia. Można to naprawić we własnym zakresie o ile ma się "smykałkę" lub poszukać kogoś kto to zrobi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie tylko kto się zajmuje takimi naprawami. Dzwoniłem w kilka miejsc i nikt nie chce się podjąć albo nie wie o co chodzi.

 

Gdzie mozna kupic taka część - to bym to zrobił sam. Jeden gość był i mowił ze trzeba cały piecyk wykrecic ze 'sciany' i duzo roboty. Zreszta nawet nie wiedział zbytnio co i jak.

 

Ja mam piec trumatic 3002 sl.

 

Ja ogólnie sie tez nie znam. Prosto to się wymienia czy mozna cos popsuć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie tylko kto się zajmuje takimi naprawami. Dzwoniłem w kilka miejsc i nikt nie chce się podjąć albo nie wie o co chodzi.

 

Gdzie mozna kupic taka część - to bym to zrobił sam. Jeden gość był i mowił ze trzeba cały piecyk wykrecic ze 'sciany' i duzo roboty. Zreszta nawet nie wiedział zbytnio co i jak.

 

Ja mam piec trumatic 3002 sl.

 

Ja ogólnie sie tez nie znam. Prosto to się wymienia czy mozna cos popsuć?

Wysłałem Ci namiary na pw.  Sam  dostałem namiary od forumowicza, więc przekazuje dalej :) . Polecam.

Edytowane przez krisio (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info.

 

Odnośnie tego co potrzebuję to wydaje mi się, że muszę kupić to co jest na zdjęciu wyżej. Też takie mam tylko jest urwany ten drucik w połowie. Więc myślę że to jest przyczyną tego że nie mam możliwości regulacji temperatury i grzeje piec na pełną moc.Pytanie jeszcze tylko czy to się trudno wymienia - nie chce popsuć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam,

 

To i ja się podłaczę pod temat. U mnie jes całkowicie odwrotnie. Piec odpala bez problemu, drugi, większy palnik po odpaleniu pracuje ok 5 min i potem gaśnie, pokrętło na 4. Jakiekolwiek próby zwiekszania mocy pieca pokrętłem, nic nie dają.Pali sie tylko mały palnik. Sam piec to Truma S3000P, spotykany rzadziej i w przyczepach na francuski rynek.Z racji że przyczepa przechodzi lifting wnętrza to nie moge zestawem nigdzie ruszyć. W skrajnym przypadku zapewne będę musiał wymontować piec i oddać do specjalisty.

Jeśli ktoś z Was ma pomysł co we własnym zakresie moge sprawdzić, proszę o info.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak odpalisz piec to podciągnij lekko, z wyczuciem "pokręło" (tak jakbyś chciał je wyjąć) i obserwuj czy zmienia się płomień. Jeżeli tak to masz zawór do czyszczenia i przesmarowania.

 Ok sprawdze. Dodam tylko że po rozgrzaniu , piec nie reaguje na zwiększęnie mocy grzania pokrętłem, co by wskazywało na problem z kapilarą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli już nie gaśnie płomień po podciągnięciu?

Nie gaśnie...ale na małym palniku czy tam świeczce jak zwał tak zwał. Duży palnik grzeje przez chwile i potem samoczynnie gaśnie. Jest to normalna praca jak jest dobrze rozgrzany piec i kapilara sprawna ( tak wyczytałem) Obudowa pieca nie nagrzewa się nie wiadomo jak jest w sumie "letnia" i po mojemu jak dasz pokrętłem powyżej 4 powienien załączyć sie drugi ( większy) palnik, a tak się nie dzieje. Z lektury róznych for , prawdopodobną przyczyną usterki jest kapilara albo zawór. Coś czuję że czeka mnie wymiana zaworu bo w przypadku mojego pieca kapilara występuje razem z nim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert. Coś mi nie pasuje. Gdyby była uszkodzona termopara to piec by nie gasł po osiągnięciu danej temperatury. Wydaje mi się, że to nie wina termopary. Wyjątkiem może być jakieś zanieczyszczenie we wnętrzu termostatu ale skąd by się tam wzięło? A inne urządzenia działają prawidłowo przez dłuższy czas? Proponuję zacząć od rozebrania i wyczyszczenia zaworu pieca. Po odłączeniu rurki gazowej od pieca sprawdź czy gaz dochodzi do piecyka. Po prostu jak odłączysz rurkę to odkręć gaz i będziesz słyszał. Sprawdzaj na wolnym powietrzu bez źródła ognia, odłącz akumulator jak masz i prąd 220V! Rozszczelnij okna i nie zamykaj drzwi! Przyczepa pod chmurką i ma sama się wywietrzyć przez drzwi i okna! Bez wentylatora! Jak gaz dochodzi to czyść zawór. Innej możliwości nie widzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Ok sprawdze. Dodam tylko że po rozgrzaniu , piec nie reaguje na zwiększęnie mocy grzania pokrętłem, co by wskazywało na problem z kapilarą.

 

Witam!

Są różne wersje (wykonania) piecyków. Jedne mają termoparę, a inne nie. W każdym bądź razie, dla omawianego przypadku, termopara nie ma nic do rzeczy.

Winę za takie zachowanie może ponosić zawór lub termostat. Jeśli jest to wersja zaworu z termostatem podłączonym na stałe, to pozostaje wymiana kompletnego zaworu.

Nie kosztuje on co prawda 20 zł., ale jest to element mający bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo korzystania z pieca, więc nigdy nie zalecam zabaw w jego usprawnianie. Ma on swoją trwałość i w przyczepie, która ma kilka czy kilkanaście lat, jego wymiana nie powinna stanowić dylematu, zwłaszcza, że często wydaje się dużo wyższe kwoty na wyposażenie typowo użytkowe (gadżety itp.). Takli element powinno się traktować podobnie, jak oponę, okładziny hamulcowe, amortyzator (tu raczej nikt się nie zastanawia nad usprawnianiem, tylko wymienia).

Są zawory, w których pewne elementy składowe są wymienne i tylko takie zawory można "reanimować", wymieniając na nowe np. zestyki microswitch'a, elektromagnes termopary, termostat (jeśli jest odłączny) itp.

Najgorsze jest to, że do pieca S3000P, części są już trudniej dostępne. Jeśli nie będzie wyboru i pozostanie jedynie zawór rozebrać, to mimo iż tego nie zalecam, jest to oczywiście możliwe. Warto, aby zrobić to wtedy fachowo, np. w firmie, która zajmuje się profesjonalnie regeneracją zaworów gazowych, która dobierze odpowiednich rozmiarów o-ringi przeznaczone dla współpracy z gazem i złoży to wszystko zgodnie z wymogami, dając gwarancję szczelności po naprawie.

Przed pracami warto sprawdzić prawidłowość zamocowania czujnika termostatu

 

post-8228-0-34134300-1447092731_thumb.jpg

 

oraz czystość wokół niego (kurz, kłębki kłaczków - "kotki", itp.) ponieważ może to zakłócać jego pracę. Myślę, że nie zaszkodziło by też ogólne oczyszczenie elementów pieca (dysze, palnik itd.) oraz upewnienie się, że jest odpowiednia ilość PB w butli. W chwili prób powinno być przynajmniej plus 5 - 8 stopni C na zewnątrz, ponieważ niższe temperatury mogą dawać podobny objaw w pracy pieca, zależnie od jakości i ilości gazu w butli (chyba, że gazem jest czysty propan, to wtedy temp. zewn. nie ma znaczenia).

IMHO

Gdyby była uszkodzona termopara to piec by nie gasł po osiągnięciu danej temperatury.

 

Gdyby uszkodzona była termopara, to piec by nie pracował w ogóle - palnik by gasł natychmiast po puszczeniu pokrętła, zaraz po odpaleniu.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.